Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE

Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou
 350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China

Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania
 Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi

cod CAEN magazin online cu aproba...

Vocuher eMag peste pret comanda a...
 Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

Descarcare poze raw de pe card mi...

Frigiderele in 1960

Cine a avut antenă parabolică (pentru satelit) înainte de anii '000?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

djl

djl

Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

• Grup: Senior Members
Când eram copil/tânăr adolescent, în anii '90, visam la antenă parabolică pentru a putea recepționa programele transmise via satelit. Nu am ajuns nici azi să am. Dar sunt curios dacă au fost colegi norocoși care au avut așa înainte de anii '000 și ce programe dureau să recepționeze.
A nu se confunda parabolica pentru satelit cu mini-parabolicele, ultimele fiind folosite pentru recepționarea programelor emise terestru.

Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

Guru Member

Eu am avut, in 1993. Nu stiu ce receptionam, dar prindeam sigur Sky One ca ma uitam la Star Trek The Next Generation in fiecare saptamana (nu mai stiu ce zi) la ora 6 seara.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Prima antena satelit cu diametru mare, cred ca 2-3m, a fost pentru net, download, cu transfer de 500 Kbps , de 10-11 ori mai rapid ca pe un modem de 48kbps....

LE: Prindeam si ceva posturi TV tot pe ea, de fapt prin tunerul TV din PC.

Edited by bumpocbum, 26 September 2020 - 13:36.

KLMN

KLMN

Active Member

• Grup: Members
Interesant subiect. De urmarit.

dani.user

dani.user

Guru Member

Daca zic ca unii le folosesc azi pentru diverse canale 4K, sper ca nu abandonezi ideea/subiectul fiindca-s prea moderne.

Edited by dani.user, 26 September 2020 - 13:50.

keta

keta

Guru Member

Prin 92-93 montam antene de satelit prin Bucuresti. Majoritatea din fibra de sticla cu o folie de aluminiu incorporata. Mai erau unele din tabla de aluminiu ce veneau in petale si se asamblau, fabricate pe la Brasov cred. A fost o perioada de vreo 2 ani de BOOM. Am avut si eu una din fibra de aia acoperita cu folie de aluminiu , luata din recuperari cu folia jupuita peste tot , dar am reusit sa o rezolv cu vopseaua aia de sobe, am luat zeci de sticlute si le-am scurs sa pastrez cat mai mult aluminiu in vopsea pe care am aplicat-o cu o pensula  pe suprafata antenei. A functionat.
In acea perioada se urmarea mai mult ASTRA ca satelit si RAI-urile de la italieni. Mai erau cereri si pentru TRT de la turci , ca incepusera sa vina cu afaceri in RO.

Edited by keta, 26 September 2020 - 13:49.

djl

djl

dani.user, on 26 septembrie 2020 - 13:35, said:

Daca zic ca unii le folosesc azi pentru diverse canale 4K, sper ca nu abandonezi ideea/subiectul fiindca-s prea moderne.

Nici la început de anii '000 nu cred că erau aşa de multe chestii moderne în televiziunea via satelit. Probabil se băgase digitalul, dar cred că în 2002 încă mai existau canale transmise analogic. Deci nu e discuţie deschisă pe tema tehnologie veche versus tehnologie nouă. Dar ce începuse să se răspândească spre sfârşitul anilor '90 de a făcut antena de satelit mai puţin atractivă. Dacă ştii răspunsul la această întrebare, vei afla motivul principal pentru care am deschis subiectul. Acea extindere a fost completată şi de internet ulterior.

bumpocbum, on 26 septembrie 2020 - 13:27, said:

Prima antena satelit cu diametru mare, cred ca 2-3m, a fost pentru net, download, cu transfer de 500 Kbps , de 10-11 ori mai rapid ca pe un modem de 48kbps....

LE: Prindeam si ceva posturi TV tot pe ea, de fapt prin tunerul TV din PC.

În ce ani era cu tunerul la P.C.?

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

djl, on 26 septembrie 2020 - 14:06, said:

În ce ani era cu tunerul la P.C.?

Nu mai tin minte dar era in perioada in care aveam net pe modem de 48k. Transmisia era terestru receptia prin satelit. Ulterior am trecut pe ADSL.

Edited by bumpocbum, 26 September 2020 - 14:12.

badmania98

badmania98

Nenea

Televiziunea prin cablu începuse ușor, ușor să apară. Apăruseră decodoarele de HBO ( o cutie  metalică ce conținea și un șurub prin care făceai reglajul). Era o chestie șic și să ai TV color cu tuner digital.

Edited by badmania98, 26 September 2020 - 14:29.

scub

scub

Senior Member

A mea este încă pe poziție .. .de  când au aparut spre comercializare (imediat dupa 90- de la Girexim/Pitesti). Cred ca  are 1.70  "Oala" din aluminiu gros  și sistemul de  elevatie/azimut din fonta . A venit cu picior de prindere și suporți ,  pentru a o prinde pe o suprafață plană . Am ales să o cocoț , în capătul unei țevi groase , bagată în beton ( pentru a evita "acoperirile" din teren ( pomi , vita de vie etc) ).
Si receptorul era unul deosebit de performant .
Dupa ce am studiat , treaba cu satelitii si mod de orientare  si au  aparut primele imagini de pe  canalele nemtesti cu show-uri  sexi  de pe RTL si multe  altele ,  nu  mai  scapam  de  babe ,  seara  veneau  la  TV să se  cruceasca :)
Provocarea  mare a  fost  sa  prind CMT-ul ( Country Music Television ) ,  care  era  pe un  satelit  mult  dreapta  si  vecinu nu  voia  sa  taie  pomii :)  .  Am  reusit  pana la  urma .
Apoi a  inceput  nebunia ,  cu orientarea ei de  la  distanta , din  casa  , pentru a  se plimba  , frumos , pe  salba  de  sateliti  existenti atunci ( altfel trebuia sa te urci  cu  scara , si  dai  din  cheia  de 22 ,  pana-ti  sareau  capacele .  Asa ca am , mers  la  un  atelier  mecanic  si  am  comandat  un  sistem  de  orientare  cu  surub lung , totul  actionat  de un motoras de  stergator  de  parbriz de la  un  Aro. A  mers  "ceas" .
Momentan ,  sprijina vita de  vie , dar  cred ca  o  s-o  dau  jos  si   o  folosesc pentru wifi . Prima data , curatata si  vopsita . Pe asta  daca  nu  o  loveste  trenul ,  merge  lasata  mostenire  la  nepoti .
De  costat , cat  a  costat?   Aveam  banii  de  Dacie la  C.E.C.   Posted Image Posted Image

Attached Files

Bombalurina

Bombalurina

Senior Member

Am avut prin 91-92, cred ca mai e si acum pe undeva pe la sat.

djl

djl

scub, ntena e la sat cumva?
Bombalurina, cât timp ai folosit-o?
@ badmania98 : ai dat răspunsul corect.

Edited by djl, 26 September 2020 - 14:34.

Bombalurina

Bombalurina

Senior Member

djl, on 26 septembrie 2020 - 14:33, said:

Antena e la sat cumva?

Da, cu tot cu restul aparatelor aferente LNC, receiver.

Gaby_M

Gaby_M

Senior Member

Am avut "barabulica" in '91. Antena si LNC-ul le-am cumparat, receptorul l-am facut eu. Receptionam RTL, Eurosport, PRO7, Sky One, 3sat cu totul 7 programe. Cind ma chinuiam sa reglez antena am aflat ca un vecin avea de vinzare un tv, a fost primul televizor color un Grundig. Am avut norocul ca in vestul tarii semnalul era destul de puternic deci cu antena de 1,5 m aveam imagine foarte buna.

keta

keta

Guru Member

Asa era si receptorul meu..... mai mult cu matele pe afara , ca tot timpul incercam sa imbunatatesc ceva.
Cand mi-am construit primul tracker cu motoras de stergator de parbriz de la Dacia.... si teava in teava cu surub.... aventura.
Saracia te indeamna la orice.

scub

scub

Senior Member

djl, on 26 septembrie 2020 - 14:33, said:

scub, ntena e la sat cumva?
Da .

bim11

bim11

Junior Member

• Grup: Junior Members
Am avut pe vremea lui Ceausescu, cred ca de prin '86-'87. Diametrul tin minte ca era 1.8 - 2m si avea un sistem facut cu un motoras de stergatoare de la masina pentru a o orienta spre alti sateliti. Prindeam posturi nemtesti (RTL, Pro7, Sat1 , 3Sat), englezesti (Sky-uri) si italienesti (RAI-uri). Pe atunci, unii care aveau antene montau o prelata sau un plastic in fata ei, ca sa nu poata fi vazuta din aer, era teama aia sa nu te prinda securitatea, dar in cercul nostru de prieteni multi aveau antena si video. Era destul de dificil de manevrat, receiverul era analogic, cand miscam antena sa schimb satelitul, trebuia sa misc mult pe potentiometrul de programe, ca sa ma asigur ca nu ratez pozitia optima.
Dupa revolutie, cand a aparut cablul TV am renuntat la ea.

strongsss

strongsss

Senior Member

in anii 2000 televiziunea prin cablu se raspandise foarte mult, deja se lucra cu fibra optica,  iar parabolicele erau in regres.
dn pacate n-am avut parabolica, aveam doar antena clasica cu carema chinuiam sa prind rusii..
un unchi al meu, avea o parabolica in anii 85-88 si imi aduc aminte ca prindea RTL, RAI, un canal de moda dar si niste posturi turcesti.
a venit securitatea peste el si l-a convins ca nu e bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate