Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casã la țarã in loc. Deusu, com. Chinteni

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Tinand cont de :

View Postskmetaly, on 26 septembrie 2020 - 11:55, said:

Va salut!
...
Cum am dori casa:
...
- structura de lemn (timber framing) unde deja am discutat cu mai multe firme din domeniu
...

...si, mai ales ca tine de Primaria Chinteni, ca se tooot aud vorbe despre primarita, treaba...

View Postskmetaly, on 27 septembrie 2020 - 09:46, said:

...
. Pur si simplu 100E pentru a merge pana in primaria din Chinteni, completat cererea de CU si venit inapoi. Primaria e la 18 km de unde are el sediu
...

... e rezonabil.

(Eu am scos singur o gramade de acte, as recomanda a se scoate "in regie proprie" daca exista
'putere".)

#20
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020
Intre timp discutand cu mai multi arhitecti am aflat ca Chinteniul nu mai are directie de urbanism de 2-3 luni si ca CU se scoate acum de la consiliul judetean Cluj.
Toti arhitectii mi-au cerut exact aceasi suma pentru CU, deci se pare ca astea sunt "tarifele" in zona Posted Image

Intre timp, cu buna idee a lui @danwd am vorbit cu cei de la Inginerie Creativa care ne-au recomandat o lista de arhitecti cu care au colaborat bine din zona(ei se ocupa doar cu planurile de rezistenta si conformare energetica). Discutand cu fiecare, am decis sa continuam cu una din ele cu care am avut aceasi viziune asupra proiectului, urmand sa scoatem CU si sa incepem proiectul

Voi reveni cu mai multe detalii de indata ce le am

#21
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Vezi poate te descurci singur la CJ pt CU si scutesti 100 de coco, cum refula un coleg pe aici...

#22
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020
A mai trecut ceva timp de cand am scris.

Intre timp la sfatul lui danwd am vorbit cu cei de la Inginerie Creativa si am ajuns prin intermediul lor sa povestim cu mai multe echipe de arhitecti, printre care am ales una cu care ne-am inteles bine, si au avut si un proiect in derulare in zona care s-a asemanat mult cu aspiratile noastre. Am reusit dupa cateva zile sa facem si o masurare topo si de vreo 1 saptamana a iesit si C.U.

In C.U. am doar 1 nelamurire pe care sper totusi sa nu fie cazul, dar nu stii niciodata. Se spune:

"In temeiul reglementarilor documentaitei de urbanism PUG - aprobata cu aviz Consiliul Judetean Cluj nr.8 din 08.02.2018 drumurile comunale care au avut destinatie de drumuri de exploatare, iar prin dezvoltarea zonei aceste drumuri isi schimba destinatia din drumuri de exploatare in drumuri publice, nu se vor emite autorizatii pe parcelele afectate pana nu se vor rezolva situatia urbanistica, si pana nu se va evidentia in C.F. dezmembrarea terenului destinat modernizarii aleii nou propuse - carosabil 7.0m + trotuar 1.0m"

Accesul in teren vrem sa il facem pe un astfel de drum comunal. Singura diferenta este ca pe toata lungimea acestui drum, pe de o parte a drumui sunt eu cu terenul, iar pe cealata parte este doar 1 vecin, care de asemenea are access prin acest drum. Capatul drumului duce spre pasune comua, nu spre alte terenuri proprietate privata. Sper ca atunci cand punem pentru autorizatie sa nu fie probleme.

Intre timp am discutat si primit niste prime variante de volumetrie si planimetrie. Am gandit spatiul ca peste living si bucatarie sa fie deschis, fara pod, iar restul camerelor sa aiba pod/mansarda (ca in imaginile atasate).  Garajul de asemenea il vrem separat, pentru 2 masini unde este si un mic atelier de lucru.

O nelamurire am in schimb cu topografia. Din datele topografice iese ca terenul are o panta dintr-un capat al casei pana in celalalt (15m) de 1.2m. Echipa de proiectare a venit cu o propunere de a avea 3/4 scari din hol peste living si bucatarie. Stiind terenul, mi s-a parut imposibil sa aiba o asa mare panta, iar masurand "babeste" cu o ata trasa la boloboc dintr-o parte in alta peste unde va fi casa, mi-a iesit diferenta de 64cm, nicidecum 1.2m. Si sa fi gresit cu cateva % bune, tot nu iese o asa de mare panta. Este posibil sa fi gresit masuratoarea la topograf? Altfel nu imi explic

Atasate sunt 2 idei de volumetrie si planimetrie din stadii foarte initiale. Noi preferam varianta a 2-a de volumetrie/acoperis dar ne-a placut mult si prima, chiar daca este mai neortodoxa si posibil sa trebuiasca sa gasim niste solutii pentru panta de scurgere apa.

Un alt aspect este de mansardare. Nu stim daca sa izolam + tras curent si acoperisul (peste partea care nu este deasupra bucatariei si livingului) cu scopul ca daca in viitor biroul trebuie sa se transforme in dormitor, biroul sa se mute in mansarda, sau sa izolam doar peste placa. Cu cat ar creste costurile relativ mansardarea, tinand cont ca cel putin primi 5-10 ani garanta va fi folosit ca spatiu de depozitare?

Orice observatie/remarca/critica este bine venita Posted Image

Attached Files



#23
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Ow.... nici nu stiu ce sa comentez despre celelalte aspecte ca sunt totally turned off de forma casei. Nu stiu, intreb si eu daca nu se poate mai bine? E destul de dubioasa forma.

PS: Tu nu vrei sa-ti faci o zona dedicata pentru Dressing? Preferabil in/langa dormitor.

#24
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 21.05.2016
Cateva lucruri pe care eu le-as face un pic altfel:
  - Baile sunt mult prea mici, 3.2mp e mica chiar si pentru un apartament.
  - Avand doua eu as face una cu acces doar din dormitorul principal
  - Terasa e mult prea ingusta ca sa poti face ceva pe ea - eu as renunta la ea, as extinde casa pe suprafata ei si as face o terasa independenta la S de Living
  - Holul de la intrare, daca nu ai perete spre living, poate sa fie si mai mic fara sa fie claustrofobic, marind astfel biroul.
  - As muta garajul ca sa nu obtureze vederea din dormitor si birou
  - Daca diferenta de nivel e de doar 60cm eu as renunta la trepte si as face un beci (eventual cu acces prin spatiul tehnic), ca sa nu fie o totala risipa suprainaltarea fundatiei
  - Acoperisul poate sa fie oricum iti place dar avand casa pe lemn ar fi bine sa ai si o streasina cat larga ca sa tii apa departe de pereti.

Niste cote pe desen ar ajuta.

Spor la proiectat / construit.

#25
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020

View Postkuniva, on 14 decembrie 2020 - 12:53, said:

PS: Tu nu vrei sa-ti faci o zona dedicata pentru Dressing? Preferabil in/langa dormitor.
Nu...nu suntem fani de camera separata pentru dressing desi ne-am gandit destul de mult daca sa punem sau nu. am vazut ca tu ai Posted Image

View Postblue_marlin, on 14 decembrie 2020 - 16:16, said:

Cateva lucruri pe care eu le-as face un pic altfel:
  - Baile sunt mult prea mici, 3.2mp e mica chiar si pentru un apartament.
Complet de acord cu baile. Am si ridicat problema aceasta. La apartamentul actual avem baie de 5mp care o simnt 'ok'. Nici mare, nici mica.

View Postblue_marlin, on 14 decembrie 2020 - 16:16, said:

  - Terasa e mult prea ingusta ca sa poti face ceva pe ea - eu as renunta la ea, as extinde casa pe suprafata ei si as face o terasa independenta la S de Living
Exact cum te-ai gandit, terasa va fi la S de Living mult mai mare decat in imaginea de volumetrie. Inca nu s-a lucrat la aspectul acesta.

View Postblue_marlin, on 14 decembrie 2020 - 16:16, said:

  - As muta garajul ca sa nu obtureze vederea din dormitor si birou
Da corect, este deja mutat, doar ca in propunerea de sit pentru C.U. a fost in dreptul casei.

View Postblue_marlin, on 14 decembrie 2020 - 16:16, said:

  - Daca diferenta de nivel e de doar 60cm eu as renunta la trepte si as face un beci (eventual cu acces prin spatiul tehnic), ca sa nu fie o totala risipa suprainaltarea fundatiei
Da, va trebui sa revina topograful sa faca masuratorile de cote si apoi vad exact care este diferenta...

View Postblue_marlin, on 14 decembrie 2020 - 16:16, said:

  - Acoperisul poate sa fie oricum iti place dar avand casa pe lemn ar fi bine sa ai si o streasina cat larga ca sa tii apa departe de pereti.
Notat multumesc!

#26
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003

View Postskmetaly, on 13 decembrie 2020 - 23:28, said:

....

Atasate sunt 2 idei de volumetrie si planimetrie din stadii foarte initiale. Noi preferam varianta a 2-a de volumetrie/acoperis dar ne-a placut mult si prima, chiar daca este mai neortodoxa si posibil sa trebuiasca sa gasim niste solutii pentru panta de scurgere apa.

Un alt aspect este de mansardare. Nu stim daca sa izolam + tras curent si acoperisul (peste partea care nu este deasupra bucatariei si livingului) cu scopul ca daca in viitor biroul trebuie sa se transforme in dormitor, biroul sa se mute in mansarda, sau sa izolam doar peste placa. Cu cat ar creste costurile relativ mansardarea, tinand cont ca cel putin primi 5-10 ani garanta va fi folosit ca spatiu de depozitare?

Orice observatie/remarca/critica este bine venita Posted Image
forma acoperisului e un pic cam ciudata, sau asa mi se pare mie, vb aia.
din schita 2 pusa, partea de acoperis peste living room pare in 2 ape, nu?
atunci, cumva, va face un fel de albie cu partea de acoperis de peste restul casei si chiar cu o panta cat de cat, apa si zapada se va scurge mult mai greu de acolo.
pe de lata parte, peste dormitoare si restul casei tot va trebui sa izolezi, asa ca eu as zice ca n-ar fi rau sa pregatesti si zona aia pentru o eventuala extindere si in acest caz are trebui trase si acolo utilitati.
scumpe scoruri la arhitectura si rezistenta, poate asa sunt la casele pe structura de lem, nu stiu...
vezi ca mai sunt pe forum cativa cu case de lemn, poate ar trebui sa-i abordezi si pe ei si sa le ceri o parere.
totusi, avand in vedere stadiul destul de incipient in care esti acum cu definirea nevoilor de design, mid april mi se pare destul de optimist termen ca sa incepi constructia.
echipele bune deja din martie sunt in treaba pana la gat.
spor si bafta!

#27
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 06.10.2019

View Postdante01, on 21 ianuarie 2021 - 23:06, said:

forma acoperisului e un pic cam ciudata, sau asa mi se pare mie .....
Eu tare as fi curios sa vad ce casa au arhitectii astia care vin cu avioane de genul asta !!!!
Daca il intreb de mentenanta la acoperisul asta, incepe sa se balbaie !!! Iti faci o casa " deosebita ", si daca nu stai foarte bine financiar ( sa nu te intereseze costurile de intretinere ), ajungi sclavul ei !!!

#28
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020

View Postdante01, on 21 ianuarie 2021 - 23:06, said:

forma acoperisului e un pic cam ciudata, sau asa mi se pare mie, vb aia.
din schita 2 pusa, partea de acoperis peste living room pare in 2 ape, nu?
atunci, cumva, va face un fel de albie cu partea de acoperis de peste restul casei si chiar cu o panta cat de cat, apa si zapada se va scurge mult mai greu de acolo.
pe de lata parte, peste dormitoare si restul casei tot va trebui sa izolezi, asa ca eu as zice ca n-ar fi rau sa pregatesti si zona aia pentru o eventuala extindere si in acest caz are trebui trase si acolo utilitati.

da, exact. Peste living si bucatarie va fi open space, iar peste cealalta jumatate se va mansarda pentru o eventuala extindere chiar daca initial va fi folosit mai mult pentru depozitat. Partea de panta si scurgere de apa e un subiect care l-am ridicat si eu din prima ce am vazut propunerea.

View Postdante01, on 21 ianuarie 2021 - 23:06, said:

scumpe scoruri la arhitectura si rezistenta, poate asa sunt la casele pe structura de lem, nu stiu...

cel putin la echipa aceasta, era acelasi pret indiferent de sistemul de constructie ales

View Postdante01, on 21 ianuarie 2021 - 23:06, said:

totusi, avand in vedere stadiul destul de incipient in care esti acum cu definirea nevoilor de design, mid april mi se pare destul de optimist termen ca sa incepi constructia.
echipele bune deja din martie sunt in treaba pana la gat.

da asa este, termenul a fost optimist. Sincer nu vreau sa pierd vremea dar nici sa nu ma grabesc. Consider faza de proiectare importanta si vreau sa fiu convins pe cat posibil ca totul este in ordine inainte de inceperea lucrarilor. Momentan, daca in mijlocul lui aprilie sunt cu actele depuse pentru A.C. eu voi fi multumit.

#29
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
ok, macar ai asteptari realiste respectiv la data la care vei avea toate avizele.
dar treaba e ca daca abia atunci ai proiectul final, mai ales la o o casa pe structura de lemn, asta inseamna ca tot cam pe atunci ve putea purta si discutii serioase cu o firma pentru constructia casei.
si asta s-ar putea sa fie cam f late pt anull asta, zic eu...

despre scoruri, nu stiu ce sa zic, e cumva alta piata la cluj, poate...
dar poate n-ar strica sa incerci si alt approach, poate cu o alta echipa de arhitecti.
macar la nivel de cat costa o solutie cum vrei tu, poate au ideei si mai destepte, daca nu cumva si preturi mai bune.
mie mi se pare scump nivelul de preturi dat de tine.

#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postskmetaly, on 23 ianuarie 2021 - 08:10, said:

Consider faza de proiectare importanta si vreau sa fiu convins pe cat posibil ca totul este in ordine inainte de inceperea lucrarilor. Momentan, daca in mijlocul lui aprilie sunt cu actele depuse pentru A.C. eu voi fi multumit.
Ai grija ca si la instalatii sa ai PT+DDE planse si documentatie altfel te vei lovi de multe probleme,te poti inspira si de aici  
https://forum.softpe...-case-din-lemn/

#31
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020

View Postdante01, on 23 ianuarie 2021 - 14:13, said:

ok, macar ai asteptari realiste respectiv la data la care vei avea toate avizele.
dar treaba e ca daca abia atunci ai proiectul final, mai ales la o o casa pe structura de lemn, asta inseamna ca tot cam pe atunci ve putea purta si discutii serioase cu o firma pentru constructia casei.
si asta s-ar putea sa fie cam f late pt anull asta, zic eu...

E tarziu, nu e tarziu...asa se prezinta situatia. Nu voi da inapoi ca nu am de ce...Am fost si am vizitat o fabrica de case de timberframe si ziceau ca deja de octombrie fac comenzi pentru primavara urmatorului an. Vom vedea cat dureaza si procesul de fabricatie si in cazul meu Posted Image

View Postdante01, on 23 ianuarie 2021 - 14:13, said:

despre scoruri, nu stiu ce sa zic, e cumva alta piata la cluj, poate...
dar poate n-ar strica sa incerci si alt approach, poate cu o alta echipa de arhitecti.
macar la nivel de cat costa o solutie cum vrei tu, poate au ideei si mai destepte, daca nu cumva si preturi mai bune.
mie mi se pare scump nivelul de preturi dat de tine.

Cred ca am mai scris pe undeva...am vorbit cu mai multe echipe...nu au fost nici cei mai scumpi, nici cei mai ieftini. Am discutat cu o echipa care mi-au placut si erau entuziasmati de proiect, dar pretul a fost si mai mare si am renuntat. Unii nu mai proiectasera niciodata casa pe structura de lemn, altii nu aveau portofoliu, etc. Pretul proiectarii garantat nu e unul mic, chiar si pentru zona Clujului dar nici unul exagerat.

De altfel chiar discutasem aspectula acesta cu cei de la fabrica cand i-am vizitat (inainte sa aleg echipa de proiectare) si ziceau ca la Cluj sunt inexplicabil mai mari preturile, chiar daca calitatea e aceasi.

View Postanaki, on 25 ianuarie 2021 - 12:50, said:

Ai grija ca si la instalatii sa ai PT+DDE planse si documentatie altfel te vei lovi de multe probleme,te poti inspira si de aici  
https://forum.softpe...-case-din-lemn/

Multumesc! Nu stiam de el si imi este de mare folos

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Cand ai draftul proiectului de instalatii pune-l aici pentru a vedea din timp eventualele erori sau omisiuni.

#33
skmetaly

skmetaly

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.05.2020
Un mic update...

In mare parte suntem la finalizarea conceptului, mai sunt cateva detalii pentru anexa, alee, gard, si daca nu sunt probleme va fi trimisa la ingineri pentru restul planurilor. La casa de asemenea se vor mai modifica niste elemente (dorim sa renuntam la fatada de lemn din terasa, scurtam acea banca de pe aleea de access, etc)

Foarte mult nu s-a schimbat la partea de impartire si aranjament in camere, ci doar s-au schimbat niste marimi. La anexa, va fi garajul pentru 2 masini, o incapere mica de depozitare pentru ce trebuie in curte, si un beci sub garaj care are intrare din lateral.
Cea mai grea parte din casa consider ca va fi realizarea sarpantei din cauza formei mai "neconformiste" si a faptului ca sunt cateva elemente care sunt destul de lungi (mai mari de 7m, una este si 13.8m). Urmeaza sa ne consultam cu cateva firme/posibili constructori sa vedem si parerea lor si in caz de probleme sa ajustam/schimbam la aceasta faza si sa nu inaintam spre AC asa.

Cateva intrebari:
- momentan mansarda este gandita pentru spatiu de depozitare dar vrem ca idee sa poate fi folosita ca si birou/camera suplimentara daca va fi vreodata nevoie, dar in acelasi timp nu as monta acum vreun geam sau un velux. Intrebarea este, cat de greu ar fi ulterior, in 5-10 ani sa se monteze un velux? ar aduce probleme la tabla/sarpanta?
- ce inaltime ati ales la beci? Ma gandeam la 2m intrucat nu vom avea decat lucruri de depozitat, si nu va fi nici o camera tehnica tinand cont ca este in anexa.
- ce gard s-ar preta cel mai ok tinand cont ca 3 laturi a terenului sunt inconjurate de copaci si este o suprafata relativ mare? Ne gandeam la ceva simplu ca si plasa sudata, combinata cu toaletarea copacilor de indata ce vine caldura.
- daca vedeti orice probleme prin imagini/planuri Posted Image

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate