Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Alegerile democratice, votul, din punct de vedere crestin.

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
400 replies to this topic

#343
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcriztu, on 12 decembrie 2020 - 16:19, said:

Ca nu e o lupta. E o fatarnicie. Esti o drama queen in mare nevoie de audienta, sa te tavalesti pe scena sa ti se vada umflaturile ca lu Cruduta - https://www.capital....a-la-sange.html
Da' ce are, ma, umflaturili? Numai in vacanta nu am vanatai, ochi umflati. Nu e rusine. Asa e la lupta.

#344
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 12 decembrie 2020 - 16:25, said:

sfintiti-va cum si eu sunt sfint - levitic 11:44 - mai taie din emoticoane da-le dreacu
a te sfintii nu te face Dumnezeu.
mai taie dreaq din pretentii, ca vei fi tu intelept ca Voievodu Tirului care era mai intelept ca Daniel... numa ca tot ilegitima ramane pretentia ta de a te da Dumnezeu inaintea noastra... :nonobad:

si oricum, sfintirea ta prin deconspirarea limbilor scoase a lu Einstein si-a lu Rihanna, sau a lu porcellanustiucum din nustiuce icoane... e departe de calea pecare ai vrea tu sa meri... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 12 December 2020 - 16:34.


#345
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postzexelica, on 12 decembrie 2020 - 16:28, said:

Da' ce are, ma, umflaturili? Numai in vacanta nu am vanatai, ochi umflati. Nu e rusine. Asa e la lupta.

Daca tu zici ca Cruduta e luptatoru dreptatii, ii cer scuze chiar aici. Am incredere in judecata ta.

Edited by criztu, 12 December 2020 - 16:33.


#346
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postcriztu, on 12 decembrie 2020 - 16:33, said:

Daca tu zici ca Cruduta e luptatoru dreptatii, ii cer scuze chiar aici. Am incredere in judecata ta.
Al dreptatii sau nu, nu e rusine de vanatai daca lupti. Femeile oricum sunt in razboi continuu. Nu stiu cine i-a dat-o, daca un barbat, nu e OK. Nu merge comparatia dude-cruduta. Baga si tu un sportiv, mascul. La noi nu e rusine sa ai ochii umflati, e rusine sa pierzi.

#347
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Cel mai posibil lu Cruduta i-a dat-o o femeie. Sunt si mozi femei. in poiana lu Iocan si-a luat-o el grav.

Edited by criztu, 12 December 2020 - 16:58.


#348
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcriztu, on 12 decembrie 2020 - 16:57, said:

. Sunt si mozi femei. in poiana lu Iocan si-a luat-o el grav.
vezi? vorbesti numa tampenii, Domnule Zeu, din propria-ti imaginatiune celesta. Posted Image
toate punctele astea 9 le-am luat aciia, pe Tarlaua religioasa. E drept, acordate si de unii dupa Tarlaua lu Iocan, la probabil raportu unora dupa Tarlaua lu Iocan, esuati aciia pe honorabila noastra Tarla din motiv de placere de sula-n gura Bisericii Ortodoxe si a Patriarhului, supt atenta supraveghere a acelor autoritati de acolo si de aci, deci in de plina necunostinta de cauza. Posted Image

vezi deci? imi racesc gura incercand sa-ti indrept ideile tale preconcepute eronate... Posted Image

Edited by Dude_2nd, 12 December 2020 - 17:16.


#349
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 12 decembrie 2020 - 11:01, said:

unde-s, ca io nu la vaz.

Nici nu vreau sa mai raspund la asa expozitie de idei, ca sa nu te ispitesc mai rau si cine stie ce traznaie verbala sa incepi sa arunci pe aici.

In alta ordine de idei, esti multumit/fericit de rezultatul votului ce tocmai s-a incheiat? Posted Image

In curand vei fi poleit cu AUR...

#350
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Dude, in ultimul meu post ti-am cerut sa detaliezi putin cum vezi tu pe Isus imparatind astazi, unde e El si unde are loc imparatia Lui. Asta pentru ca faci  declaratii vagi despre Imparatie, despre venirea Lui, omiti plecarea Lui (inaltarea) si normal ca nu se intelege nimic.
Repet: tu nu participi la alegeri, nu te intereseaza sa votezi impotriva raului din lumea asta deoarece consideri ca esti parte din Imparatia lui Isus, care ... imparateste din cer? Iar crestinii care ar trebui sa imparateasca impreuna cu EL o fac de pe pamant?

La partea cu sarea pamantului ti-am argumentat ca nu ai dreptate, tu sustinand sus si tare ca nu e treaba ta sa "dai gust" lumii, adica sa fii in ea ceea ce sarea e in bucate. Posted Image

Cat despre puncte, daca ai nemultumiri le poti adresa pe topicul de Feedback sau de Abuzuri, nu aici. In ultimul meu post eu nu te amenintam, te faceam constient ca esti la 9 puncte, toate primite pentru ca trollezi si ignori avertismentele moderatorilor. Ti se pare exagerata cerinta sa scrii frumos fara sa stalcesti inadins limba romana? Mie mi se pare de bun simt sa incerci macar sa pari civilizat.

Edited by kruger, 14 December 2020 - 11:34.


#351
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 14 decembrie 2020 - 11:32, said:

La partea cu sarea pamantului ti-am argumentat ca nu ai dreptate, tu sustinand sus si tare ca nu e treaba ta sa "dai gust" lumii, adica sa fii in ea ceea ce sarea e in bucate. Posted Image
Nu prea e Scriptura cu gusturi. Am mai pus proba biblica intr-un topic despre sare. Sarea reprezinta judecata. In contextul celor care propovaduiesc si Evrei 4:12 unde Cuvantul are 2 taisuri, binecuvantare si judecata, sfintii sunt sarea pamantului inseamna si propovaduirea judecatii pacatosilor, nu numai mantuirea sfintilor. Gen la iehovisti. Sau la cei care prezinta numai ca Dumnezeu e iubire si ignora unde scrie ca va pedepsi pacatosii.

#352
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postzexelica, on 14 decembrie 2020 - 11:50, said:

Nu prea e Scriptura cu gusturi. Am mai pus proba biblica intr-un topic despre sare. Sarea reprezinta judecata. In contextul celor care propovaduiesc si Evrei 4:12 unde Cuvantul are 2 taisuri, binecuvantare si judecata, sfintii sunt sarea pamantului inseamna si propovaduirea judecatii pacatosilor, nu numai mantuirea sfintilor. Gen la iehovisti. Sau la cei care prezinta numai ca Dumnezeu e iubire si ignora unde scrie ca va pedepsi pacatosii.
Mie imi pare ca exemplele cu sarea, cetatea si lumina, din Matei 5, n-au nicio treaba cu judecata ci cu felul de traire al credinciosilor in mijlocul lumii. De fapt, dupa ce le da, Domnul Isus explica: "Tot aşa să lumineze şi lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune şi să slăvească pe Tatăl vostru, care este în ceruri."

Deci felul cum traiesti aici in lume ar trebui sa aiba acest efect asupra oamenilor. La sare nici nu ma gandeam neaparat la gust, ca ea mai are si efectul de a incetini alterarea, stricarea unui aliment, asta fiind si aplicatia pe care o faceam cu Biserica de pe pamant care este un mod de a infrana raul din lumea asta.

#353
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 14 decembrie 2020 - 12:13, said:

Mie imi pare ca exemplele cu sarea, cetatea si lumina, din Matei 5, n-au nicio treaba cu judecata ci cu felul de traire al credinciosilor in mijlocul lumii. De fapt, dupa ce le da, Domnul Isus explica: "Tot aşa să lumineze şi lumina voastră înaintea oamenilor, ca ei să vadă faptele voastre bune şi să slăvească pe Tatăl vostru, care este în ceruri."

Deci felul cum traiesti aici in lume ar trebui sa aiba acest efect asupra oamenilor. La sare nici nu ma gandeam neaparat la gust, ca ea mai are si efectul de a incetini alterarea, stricarea unui aliment, asta fiind si aplicatia pe care o faceam cu Biserica de pe pamant care este un mod de a infrana raul din lumea asta.
Stimabile.....

Vorbirea voastra sa fie totdeauna cu har, dreasa cu sare, ca sa stiti cum trebuie sa raspundeti fiecaruia. (Col.4:6)

Are legatura cu propovaduirea.

#354
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Deci in exemplul din Matei 5 Domnul Isus spune clar ca e vorba de comportament. Nu poti sa vii cu un alt exemplu in care e folosita/aplicata sarea, din Coloseni 4, ca sa contrazici interpretarea pe care, repet, chiar Domnul Isus o da exemplului din Matei 5. La fel cum nu poti sa zici ca nu e deloc vorba de gust, daca Domnul Isus chiar asta spune: "daca sarea isi pierde gustul..."

De fapt, in comportament e inclusa vorbirea, deci si propovaduirea. Iar daca in vorbe si in fapte tu nu ai un efect asupra raului din lumea asta (atat ca "gust" cat si "anti-bacterian"), atunci nu iti faci datoria de crestin adevarat.

Edited by kruger, 14 December 2020 - 14:08.


#355
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 14 decembrie 2020 - 14:03, said:

Deci in exemplul din Matei 5 Domnul Isus spune clar ca e vorba de comportament. Nu poti sa vii cu un alt exemplu in care e folosita/aplicata sarea, din Coloseni 4, ca sa contrazici interpretarea pe care, repet, chiar Domnul Isus o da exemplului din Matei 5. La fel cum nu poti sa zici ca nu e deloc vorba de gust, daca Domnul Isus chiar asta spune: "daca sarea isi pierde gustul..."

De fapt, in comportament e inclusa vorbirea, deci si propovaduirea. Iar daca in vorbe si in fapte tu nu ai un efect asupra raului din lumea asta (atat ca "gust" cat si "anti-bacterian"), atunci nu iti faci datoria de crestin adevarat.
Astept proba biblica contrara.

Care sa contina SARE.

#356
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 14 decembrie 2020 - 08:58, said:

Nici nu vreau sa mai raspund la asa expozitie de idei, ca sa nu te ispitesc mai rau si cine stie ce traznaie verbala sa incepi sa arunci pe aici.

In alta ordine de idei, esti multumit/fericit de rezultatul votului ce tocmai s-a incheiat? Posted Image

In curand vei fi poleit cu AUR...
AURu lu Lucifer. Auru lu Lucifer, SILIKA. Posted ImageDaca n-ai auzit de el, ceteste Faust. Posted Image sau mai bine nu: ceteste Luc. 4:5-6.  Posted Image

Singurele mele fericiri sunt alea ce i le-am enumerat Sfintiei sale. N-am participat, nu ma bucur ca a iesit unu sau altu... si nici n-o sa particip vreodata.

View Postkruger, on 14 decembrie 2020 - 11:32, said:

Dude, in ultimul meu post ti-am cerut sa detaliezi putin cum vezi tu pe Isus imparatind astazi, unde e El si unde are loc imparatia Lui. Asta pentru ca faci  declaratii vagi despre Imparatie, despre venirea Lui, omiti plecarea Lui (inaltarea) si normal ca nu se intelege nimic.
Repet: tu nu participi la alegeri, nu te intereseaza sa votezi impotriva raului din lumea asta deoarece consideri ca esti parte din Imparatia lui Isus, care ... imparateste din cer? Iar crestinii care ar trebui sa imparateasca impreuna cu EL o fac de pe pamant?

La partea cu sarea pamantului ti-am argumentat ca nu ai dreptate, tu sustinand sus si tare ca nu e treaba ta sa "dai gust" lumii, adica sa fii in ea ceea ce sarea e in bucate. Posted Image

Cat despre puncte, daca ai nemultumiri le poti adresa pe topicul de Feedback sau de Abuzuri, nu aici. In ultimul meu post eu nu te amenintam, te faceam constient ca esti la 9 puncte, toate primite pentru ca trollezi si ignori avertismentele moderatorilor. Ti se pare exagerata cerinta sa scrii frumos fara sa stalcesti inadins limba romana? Mie mi se pare de bun simt sa incerci macar sa pari civilizat.
mie mi s-a parut ca ma ameninti, ca atare nu ti-am raspuns, ca nu vreau sa gresesc si sa ma pedepsesti. ca de trolat, dpmdv chiar n-am trolat ever. sau, daca insisti ca-s troll, apoi sa stii ca asa-s din nastere, geaba ma tot pedepsesti pt asta. :)
desigur ca mi se pare de bun simt ce ceri, dar trebe sa ai si tu oarece toleranta daca mai scap cate una, ca utilizez limbaju necesitat de  situatia respectiva. ;)

uite, am oarece treaba, dar diseara stai pe fir ca te lamuresc ce-i cu Imparatia si cu Sarea. :)

Edited by Dude_2nd, 14 December 2020 - 16:27.


#357
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 14 decembrie 2020 - 11:32, said:

Dude, in ultimul meu post ti-am cerut sa detaliezi putin cum vezi tu pe Isus imparatind astazi, unde e El si unde are loc imparatia Lui. Asta pentru ca faci  declaratii vagi despre Imparatie, despre venirea Lui, omiti plecarea Lui (inaltarea) si normal ca nu se intelege nimic.
Repet: tu nu participi la alegeri, nu te intereseaza sa votezi impotriva raului din lumea asta deoarece consideri ca esti parte din Imparatia lui Isus, care ... imparateste din cer? Iar crestinii care ar trebui sa imparateasca impreuna cu EL o fac de pe pamant?
pe scurt si pe intelesul tuturor, Isus este astazi Imparatul in exil, care asteapta momentu potrivit sa isi ia inapoi Imparatia.Pas cu pas. Incepand cu "cerurile", aka sufletele credinciosilor, si terminand cu pamantu, candva nimici formele de autoguvernare omenesti dupa Terra. Posted Image

dar ca inceput, trebe sa definim ce inseamna Imparatia lui Dumnezeu.
Ea este in primu rand si la baza ei o Imparatie exact pe modelul Imparatiilor omenesti, cu un Imparat si cu supusi. Si momentan, si cu dusmani, uzurpatori si uneltitori.
venirea Imparatiei, labaza ei are ca insemnatate practica nimicirea tuturor acestor imparatii omenesti actuale, si inlocuirea lor cu aceasta Noua Ordine Mondiala dictata de Imparat.
cum inca Imparatu este in exil, tronu fiindu-i insusit in mod cu totu si cu totu fraudulos de catre imparatii mascarici ai pamantui, El a lasat pentru supusii care Il asteapta, o rugaciune care sa le tina vie speranta, credinta ca Imparatia Imparatului lor e o realitate iminenta :rugaciunea Tatal nostru. Fiind in legamant cu Imparatul, odata ce ai intrat in rolu de supus al Imparatiei orice colaborare cu sistemele mascaricilor uzurpatori te transforma in tradator.
Credinciosul lupta in primul rand impotriva "duhurilor rautatii din locurile ceresti". Adicatelea in Biserica. Si asta ar cam trebui sa-i ocupe tot timpu. Exista si lupta impotriva raului din lume, insa atentie: NU cu armele lumii (arme de foc, uneltiri, etc), nici cu ale Cornului Mic, aka votu demoncratic, ci cu armele Imparatiei: Cuvantul lui Dumnezeu. Posted Image

View Postkruger, on 14 decembrie 2020 - 11:32, said:

La partea cu sarea pamantului ti-am argumentat ca nu ai dreptate, tu sustinand sus si tare ca nu e treaba ta sa "dai gust" lumii, adica sa fii in ea ceea ce sarea e in bucate. Posted Image
atentie: atat lumina, cat si sarea, din pildele lu Isus, sunt nu o binecuvantare pt lume, ci o vatamare ce aduc vindecare.
Lumea, lucreaza noaptea, in intunericu miezului noptii. Odata ce aprinzi lumina, esti dusmanul lumii. Caci cei ce dorm iti vor arunca cu scaunu in cap, iar cei prinsi in flagrant te vor injura.
Sarea, din pilde, este de asemenea elementul care creaza disconfort lumii prin actiunea ei  antiseptica, de a elimina raul chiar si din rana deschisa, insa in modu care creaza disconfort. caci credinciosii NU trebe sa fie "sarea si piperu" lumii ca mirodenii din mancarea lor. Alea le gasesc ei la Holywood. Posted Image

View Postkruger, on 14 decembrie 2020 - 11:32, said:

Mie mi se pare de bun simt sa incerci macar sa pari civilizat.
accepta-ma cum sunt, rogu-te. nici nu trolez, nici nu jignesc, nu reprezint un pericol pt societatea dupa onorabila noastra Tarla. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 14 December 2020 - 18:41.


#358
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013
Dude, io te suspectez de-un pic de inflamație la zvârlit cu bilbia-n tăți învățătorește de ai inițiat subiectu ăsta, anume te-o mâncat pielea să înveți tu pe creștini că votu nu-i creștinesc. Io zic, așa mai simplu pă față că votatu, că ești creștin sau nu, musai să-ți dea de gândit. Ce relevanță are, când oricum ai da-o, repetat ceva tot nu-i bine? Înafară de cazu că ești politician, atunci totu-i în parametri. A, unii o lălăie cum că nu-i totul perfect, dar e cea mai bună soluție, Albă-ca-zăpada e într-adevăr albă și rumenă-n obraji, de astea... Trecem. Mișculații, procente derizorii, se votează sistemu pe sine, huo... Trecem. Omul, creștin sau nu, se încruntă, înjură și caută liderii ăia buni, pentru data viitoare. Mai comentează cu băeții la servici, la bloc, pe net. Ce să-i faci. Momeala-i acolo, în virusu implantat încă de la grădinița 3 – 22. Are implantate în el afișaje de alea ca-n filmu ăla SF: obey! Aia-i. Trebe lider. Obey dară. Creștin sau nu, virusatu nu concepe existența fără lider. Fără Autorități. Guvernământ. Stat. Astea-s axiome virus în mintea, în sistemu de operare omenesc. Cum că omu tre să aibă stăpân pământesc. Adică un alt țărână ca el. În unii se scoală virusu direct dacă-i întrebi cum e treaba asta... începe virusu să explice din ei cum că dreptul prin reprezentanță, vezi-doamne, legitimizarea consacrată prin procesul electoral. Câți stau, creștinii ăștia sau nu, să se întrebe cum mă-sa dacă ăla-i țărână ca mine (să mă lași cu da spiritu-i mai strong, forța-i mai tare, e mai cu 3 ouă spirituale din vână strămoșască adamică) el dobândește așa datorită la procesu electoral drepturi pe care nu le are nimeni, respectiv să facă mnealui legi și reguli la tătă lumea și să strângă biruri de la toți, cu japca. Poi cum franțu? Că dacă nimeni n-are dreptu ăsta, că dacă toți suntem prin natura omenească la fel, supuși acelorași norme morale, cum se poate ca așa ”drept” să ia ființă? Cum poți tu, cinstitule democratic, votantule lui Cutare care face lege să fie japcă, să-i transmiți tu dreptul pe baza căruia cică face el lege de a lua cu japca, drept inexistent, tu nu-l ai deci nu ai cum să-l transmiți numa dacă ești cu pluta și crezi că poți oferi ceva ce nu există dar astfel ia ființă... Prin Hocus-pocus. Procesul electoral, altfel spus abracadabra sau procedeul magic prin care se înființează, în mintea publicului hipnotizat, ceva real din ceva inexistent. Hehe. Necredincioșii ăștia. Nu înțeleg cum că Dumnezeu chiar și din bolovani ridică fii lui Avram... Iacă nește mucoși pământeni, mai jmecheri, ridică un ”drept” dintr-un nedrept și p-asta o înghite toată lumea.

Edited by Robert180374, 15 December 2020 - 23:09.


#359
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Robo. Posted Image
ce vrei sa imi transmiti de fapt? Posted Image
pe scurt,... mai pe scurt, ca ramane domnu Criztu fara Titlu de Imbarligator. Posted Image

ca treaba cu alegerile demoNcratice n-are nici o treaba cu crestinizmu, am detaliat si pe topicu despre Cornu Mic, unde am demonstrat ca noua lege a"democratiei" este parte a "schimbarii legii" existente pana atunci in lume, anume cea a monarhiilor cevine din negura timpilor de pa la Adam... Posted Image

Asadar, asadar Robo, io sustin ca "cartile-s facute", insa structurile diabolice ce conduc lumea au nevoie de legitimare a faptelor lor. Ca asta inseamna votu, transferu increderii tale catre cineva. Asaca SI din cauza asta, crestinii NU au ce cota la vot sa valideze un simulacru al Caii celei Large prin care Conductoru ei iubit isi instaleaza Marionetele peste natiuni.

de fapt, cu alegerile astea e ca in clipu de mai jos:

https://m.youtube.co...h?v=gURWZyzQDZQ

oamenii merg sa voteze ca plavanii, cu turma, nici nu gandesc ce fac si de ce fac... Posted Image  iar la sfarsit, Papusarii rad cat de usor i-au prostit pe bostani. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 December 2020 - 10:08.


#360
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDude_2nd, on 25 septembrie 2020 - 19:16, said:

Asadar, singura rugaciune lasata de Isus urmashilor Sai, este Rugaciunea domneasca, Tatal nostru.
Pentru cine a si studiat-o si a incerca s-o compileze si a inteles-o, nu mai e nevoie sa citeasca nimic din Scripturi: ea ofera omului TOTUL.
Ca baza, ea are respectarea si inaltarea Numelui Divin, YHWH, Iehova. Dupe cum scrie:

"Tatal nostru cel ceresc, sfinteasca-se Numele Tau..."

ceea ce urmeaza este shocant: nici implorarea iertarii pacatelor, nici implorarea asigurarii traiului zilnic... ci miezul a ceea ce inseamna Evanghelia Imparatiei:instaurarea Imparatiei extraterestre a lu Dumnezeu peacest pamant prin Hristos, Fiu Sau. Dupe cum scrie de alfel:

"vie Imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant."

Abia apoi urmeaza celelalte chestiuni de importanta majora pt credinciosi: ertarea faradelegilor, asigurarea subzistentei, etc.

Dar daca ne intrebam in profunzime, ce inseamna practic venirea Imparatiei, instaurarea ei pe pamant precum este astazi instaurata in ceruri, ajungem la o descoperire colosala care practic ne reveleaza intreaga Crestinatate prin Bisericile, Ramurile si Sectele/denominatiile acestuia, in curu gol fraudulos. Posted Image Cur gol spiritual vorbind, desigur, ca asa trebe intelese toate. Posted Image

venirea, instaurarea Imparatiei cerurilor NU se rezuma la alceva decat la nimicirea tuturor imparatiilor, formelor de autogubernare omeneshti, si instaurarea unei Noi Ordini Mondiale cu caracter divin, ceresc, a carei singur Imparat va fi Dumnezeu prin Hristosu Sau.
Dupe cum scrie:

"In urma, va veni sfarsitul, cand El va da Imparatia in mainile lui Dumnezeu Tatal, dupa ce va fi nimicit orice domnie, orice stapanire si orice putere. (1Cor.15:24)"
deci ORICE. Nudoar alea considerate de neprihanitzi ca rele, dictaturi, ci si cele sublime in care traiesc ei in concubinaj murdar cu Cezaru. Caci, de la Bujetu lu Herod sunt platite Damele de Companie, pt a invata turma minciuni, o teoologie herodfriendly, in care Imparatia cerurilor este trimisa la plimbare dincolo de nori, in univers... ea neavand loc in aceasta lume reala, palpabila, desi Evanghelia taman asta predica odinioara:

"Ferice de cei blanzi, ca ei vor mosteni pamantu...". Adica Terra, globu acesta pamantesc ca si creatziune splendida si uimitoare a Eternului Dumnezeu Creator al cerurilor si pamantului, a izvoarelor apelor... Nu aripioarele de ingerash imprumutate de acesti negustori ai pamantului curvari cu Cezarii, acesti invatatori si lideri ai Bisericilor crestine care duc Turma in ratacire invatand-o sa se dedea la curvie(Apoc. 2:20)
La curvie prin vot demoNcratic, desigur. Caci cum alfel ar putea fi numita participarea credincioshilor dupa Calea Ingusta ce clameaza ca are un Imparat si un Mire, pe Hristos, desigur, in timp ce ei se gudura prin patu Cezarului murdar de absolut ORICE coloare politica a avut, are sau va avea acesta. Posted Image

cine ridica pe cezarii pamantului?
"Diavolul L-a suit pe un munte inalt, I-a aratat intr-o clipa toate imparatiile pamantului si I-a zis: "Tie Iti voi da toata stapanirea si slava acestor imparatii; caci mie imi este data si o dau oricui voiesc."

cine reprezinta hostilitate Imparatiei lu Dumnezeu prin Hristosu Sau?
"Imparatii pamantului se rascoala, si domnitorii se sfatuiesc impreuna impotriva Domnului si impotriva Unsului Sau, zicand:
" Sa le rupem legaturile si sa scapam de lanturile lor!""

pe cine clameaza Credincioshii tembeli idiotzi moronici ca Zeu, Sotz si Imparat? Posted Image
"De ce-Mi ziceti: "Doamne, Doamne!", si nu faceti ce spun Eu? (Luc.6:46)"

pe cine insa prin votu, giru, imputernicirea lor aleg ca imparatzi peste ei?
pe imparatzii pamantului, pe toti adversarii Imparatiei lu Dumnezeu, de orice coloratura politica ar fi acestia.


cum se numeste aceasta "prietenie" manifestata asfel de credinciosii idiotzi moronici cu lumea?
"Suflete preacurvare! Nu stiti ca prietenia lumii este vrajmasie cu Dumnezeu? Asa ca cine vrea sa fie prieten cu lumea se face vrajmas cu Dumnezeu. (Iac.4:4)"

Curvie deci. asta reprezinta implicarea oricarui credincios creshtin in politica prin votare. Ca nu dejaba zice vorba din batrani:" Politica e o Curva... ".

Pa, Sfintiile voastre. Posted Image
Bine ca ne-ai lămurit. Eu nu pot fi atât de pro fund...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate