Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Luna satelit artificial?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#37
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Cândva oamenii trăiau simplu și făceau lucrurile foarte simplu.
Între timp am complicat lucrurile încât nu ne dam seama ce ușor e sa faci un lucru simplu.
Asa e când te agăți iin detalii.
Eu nu am nici măcar liceu, dar găsesc soluții simple aproape la orice.
Asa ca strămoșii noștri găseau soluții la a tăia piatra ca și cum ai tăia cu laserul.
Și de mutat la fel.
Luna este o structura imensa.
Ca e făcută, natural de extratereștri, de alte civilizații, noi o sa murim și tot nu o sa știm nimic despre ea.
Numai teorii, conspirație și alte bazaconii.
Sunt unii care au lipici la asa ceva. La WOW.
Bun, sa zicem ca e goala, ca e o baza a extratereștrilor, unde vin în vacanță si ne privesc ca turiștii în savana.
Sau ne monitorizează sa nu ne autodistrugem.
Sau...
Ce putem face noi în privința lor?
Dacă vroiau sa fie descoperiți, ii descopeream pana acum.
Asa ca ar trebuii sa ne trăim viata asa cum e ea.


#38
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postsarac.lipit, on 02 octombrie 2020 - 05:41, said:

facem un exercițiu simplu de imaginație
Fiecare are acasă un glob pământesc... Cred
De pe axul globului prindem o sârmă și înfingem o minge de tenis
Oricât am roti mingea, ea va rămâne cu aceeași față spre glob
Acum explicăm cum se rotește mingea în jurul axei sale....?

Daca esti troll, atunci pierd timpul. Daca nu esti troll: la o rotatie in jurul globului, mingea se roteste o data si in jurul axei sale paralele cu axa globului.  Ia deseneaza tu doua cercuri, deseneaza un diametru pe unul din ele, si roteste-l pe ala cu diametrul desenat in jurul cercului celuilalt. Daca ai vrea sa pastrezi diametrul vertical ori orizontal tot timpul, atunci din cercul fix ai vedea toate partile cercului mobil. Uite, incearca cu creion si hartie.
Dar cred ca esti troll - in ziua de azi oricine poate cauta cu google filme pe youtube despre miscarile de rotatie si revolutie ale Lunii.

#39
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postclorel_utnapishtim, on 02 octombrie 2020 - 08:29, said:



Daca esti troll, atunci pierd timpul. Daca nu esti troll: la o rotatie in jurul globului, mingea se roteste o data si in jurul axei sale paralele cu axa globului.  Ia deseneaza tu doua cercuri, deseneaza un diametru pe unul din ele, si roteste-l pe ala cu diametrul desenat in jurul cercului celuilalt. Daca ai vrea sa pastrezi diametrul vertical ori orizontal tot timpul, atunci din cercul fix ai vedea toate partile cercului mobil. Uite, incearca cu creion si hartie.
Dar cred ca esti troll - in ziua de azi oricine poate cauta cu google filme pe youtube despre miscarile de rotatie si revolutie ale Lunii.
nu te-ai jucat niciodată cu sistemul solar ??? Dacă nu, află că sateliții planetelor nu se rotesc în jurul axei .... dacă stau cu aceeași față spre planetă.
Nu sunt trol și chiar îmi pierd timpul cu desenele.
Ia un yoyo și strânge sfoara pe deget...cum se rotește luna in jurul pamantului...apoi explica-i ce mișcare de rotație are el?...că va sta cu aceeași față spre deget...până se strânge toată sfoara.

Edited by sarac.lipit, 03 October 2020 - 21:25.


#40
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postgumball3000, on 25 septembrie 2020 - 07:18, said:

noi nu suntem in stare sa construim o amarata de autostrada care sa nu se surpe si voi visati luna construita de civilizatii antice?
cel mai probabil alte civilizații nu pun accent pe bogății ca noi.
Au eradicat sclavagismul și pun accent pe spirit.
Că ne-au creat pe noi sa le facem treburile ...este altă discuție...creația este acceptată de majoritatea omenirii.

Edited by sarac.lipit, 16 October 2020 - 06:06.


#41
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postsarac.lipit, on 03 octombrie 2020 - 21:14, said:

nu te-ai jucat niciodată cu sistemul solar ??? Dacă nu, află că sateliții planetelor nu se rotesc în jurul axei .... dacă stau cu aceeași față spre planetă.
Nu sunt trol și chiar îmi pierd timpul cu desenele.
Ia un yoyo și strânge sfoara pe deget...cum se rotește luna in jurul pamantului...apoi explica-i ce mișcare de rotație are el?...că va sta cu aceeași față spre deget...până se strânge toată sfoara.

De cand eram mic mi s-a tot spus ca romanii sunt printre cei mai destepti oameni. Cand am crescut am aflat ca un roman a proiectat Ford-ul Mustang original, ca in fiecare institut de cercetare in America de Nord e cel putin un roman, consilierul lui Obama pe teme de nano-tehnologie a terminat facultatea la Bucuresti etc. Si am ajuns sa cred ca suntem un soi de superoameni. Nu pot sa cred ca un roman nu poate pricepe geometrie. Prefer sa cred ca esti troll.  In eventualitatea (putin probabila) ca nu intelegi geometria, uita-te aici.https://svs.gsfc.nasa.gov/4709

#42
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postclorel_utnapishtim, on 17 octombrie 2020 - 01:14, said:

crede ce dorești
Oricum, ce afirmă nasa și oms, nu cred un cuvintel.
Mă bazez pe logică iar la geometrie chiar mă pricep.
Repet întrebarea. Te-ai jucat cu sistemul solar predat la școală?
Încearcă. Este educativ ...
PS
Nu mă poți convinge cu absolut nimic că ce am văzut cu ochii mei, nu este adevărat.

Edited by sarac.lipit, 17 October 2020 - 02:54.


#43
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postsarac.lipit, on 17 octombrie 2020 - 02:51, said:

crede ce dorești
Oricum, ce afirmă nasa și oms, nu cred un cuvintel.

Nu mă poți convinge cu absolut nimic că ce am văzut cu ochii mei, nu este adevărat.

Aia e, ca nu pari a fi in stare sa intelegi ce vezi. Daca nu accepti raspunsuri, de ce mai cauti dialog pe forum? E clar, nu ai ce face si trollezi. Nu o sa mai imi pierd vremea cu tine.

#44
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View Posttechuser, on 25 septembrie 2020 - 04:28, said:

Sunt tot felul de speculatii si teorii cum ca Luna de fapt nu ar fi un satelit natural ci unul artificial creat de o civilizatie antica avansata cu scopul de a monitoriza Pamantul
Uite ce rol are Luna si ce am fi daca n-ar exista:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0tqgWuSIZUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar din primele 5 min iti spune ce s-ar intampla cu Pamantul.
Montorizarea s-o lasam pt sf-uri.

#45
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Dacă n-ar avea masa ideală și n-ar sta pe orbita Terrei ...as jura că este creată exact pentru ce se spune în filmuleț...la început.
Dar așa, este formată din ruperea a doua corpuri cerești și dumnezo știe  cum și de ce...


#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Bai orice plod știe ca un satelit tinde sa se încetinească in timp. E din cauza gravitației și a mareelor.

#47
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Mai pe scurt, planul de rotaie al lunii este perpendicular pe planul de rotatie al pamantului si asta face sa ne arate mereu aceeasi fata.
Oricum este o miscare ciudata.

Edited by menaloty, 18 October 2020 - 22:09.


#48
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Ce e perpendicular ?

#49
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Pamantul se invarte in jurul axei verticale, iar luna in jurul axei orizontale. Daca ne raportam la planul de rotatie a lunii in jurul pamantului, si trasam un cerc al traiectoriei lunii in miscarea ei de revolutie in jurul pamantului.

#50
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Du-te ma d-aici :D

#51
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Nu le ai cu d-astea?

#52
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Ai dreptate vrajitorule. Luna ne arata aceeasi fata ca un automobil care arata mereu latura sa stanga, atunci cand se misca intr-un sens giratoriu. Ea de fapt nu se invarte in jurul ei, este ca ciocanul aruncatorului de ciocan, care se invarte ca pamantul si ciocanul este luna. Practic luna nu are o miscare in jurul axei sale.
De fapt asta este ciudatenia.

Edited by menaloty, 18 October 2020 - 22:54.


#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Nu e bai nici o ciudatenie, e fizica elementara. Asa face toate!
Gizas.

La modul general sa nu intelegi chestii de baza cum e luna pe care o vezi mereu e ca si cum n-ai intelege de ce nu vezi dincolo de linia orizontului, chestii elementare care ar trebui sa fie intelese la stiintele naturiii in casa a 4a. D-aia prostii cred in conspiratii, paminul plat, luna goala plina cu reptilieni si alte cacaturi. Sint ca maimutoii care se uita la copacii trazniti in flacari si cred ca e un miracol.

#54
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
E ca si cum ai infige o scobitoare intr-o maslina si capatul celalalt al scobitorii l-ai fixa pe un ax si ai invarti axul. Axul se va invarti cu maslina ca pamantul cu luna, daca maslina ar avea o miscare de rotatie in jurul axei sale, ar rupe scobitoarea, dar maslina nu se invarte. Miscarea lunii in jurul axei sale este aparenta, dar lipseste cu desavarsire.

Edited by menaloty, 19 October 2020 - 01:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate