Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Provideri de internet mobil care ofera IP fix - 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postl0calh0st, on 25 septembrie 2020 - 00:16, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sa exemplific nitel:
Eu am business garantat de la RDS pentru AS44024, anunt propria clasa de IP-uri. Stiu ca fibra nu moare niciodata, si ca in caz de avarie electrica, am UPS-uri care duc. Sunt in proces de mutare definitiva din Timisoara in Bucuresti. Monentan astept sa vina baietii sa ma lege la fibra, nu o sa ma bag eu cu splicer-ul sa o fac eu. Voiam un vlan dedicat pe partea mobila cu un router pentru monitorizare secundara. Din rapoartele mele cel putin de doua ori pe luna, baietii de la RDS baga un break pe retea, fac mentenanta sau ceva, ca am 15-20 minute downtime, dar fara sa pice BGP-ul. Anyway, e exclus CGN la faza asta, nu am treaba cu asta. E nesemnificativ, si nu, nu sunt vreun hoster wannabe, e doar lab-ul meu. Asa e cand esti tocilar, celibatar, nema femeie alea alea, dar ai rack cu servere si niste cisco. Si iti place sa platesti vreo 400 ron la curent. (Insert funny joke here)
Ramane pe VPN pe un server intr-un carrier neutral DC si rutez mobilul pe el.
Voiam doar sa scutesc nebunia asta. Sau pot sa pun un server virtual in Drobeta si sa trantesc un VPN pe el.

Multumiri pentru raspuns, oricum era de curiozitate.
Pai stai un pic, tu vrei o conexiune mobila pe care sa ridici o sesiune BGP ca sa o ai pentru failover? Good luck with that...

#20
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@eiffel
e a lui pt utilizare, nu "pe viata" :) nu se mai dau PI, el are (ca toata lumea) PA.
org:			  ORG-RD92-RIPE
country:		RO
admin-c:		RD8301-RIPE
tech-c:		 RD8301-RIPE
status:		 ASSIGNED PA
.....
mnt-by:		  LNK-MNT

Daca schimba ISP-ul ramane fara /24 :)

	mntner:		  LNK-MNT
	admin-c:		 LNK10-RIPE
	upd-to:		  [email protected]
	auth:			SSO# Filtered
	auth:			SSO# Filtered
	mnt-by:		  LNK-MNT
	created:		 2018-04-28T08:26:10Z
	last-modified:   2020-06-29T11:59:11Z
	source:		  RIPE# Filtered



#21
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Nu vreau mobil sa ridic BGP pe el, as fi nebun, cu toate ca am auzit ca pe la altii inclusiv RDS se poarta tranzitul via radio links, EoC si alte balarii.
Voiam doar o conexiune mobila cu IP public fix care sa o leg pe un port dedicat si sa am acces prin ea catre restul echipamentului in caz ca pica BGP si alte cele cu RDS.
Si da, am PA, e avantajos pretul, din pacate nu pot spune cat ca e negociat.
Ramane cu VPN si basta.

Multumiri de raspunsuri :)

View Postogo, on 25 septembrie 2020 - 11:25, said:

@eiffel
e a lui pt utilizare, nu "pe viata" :) nu se mai dau PI, el are (ca toata lumea) PA.
org:			  ORG-RD92-RIPE
country:		RO
admin-c:		RD8301-RIPE
tech-c:		 RD8301-RIPE
status:		 ASSIGNED PA
.....
mnt-by:		  LNK-MNT

Daca schimba ISP-ul ramane fara /24 :)

	mntner:		  LNK-MNT
	admin-c:		 LNK10-RIPE
	upd-to:		  [email protected]
	auth:			SSO# Filtered
	auth:			SSO# Filtered
	mnt-by:		  LNK-MNT
	created:		 2018-04-28T08:26:10Z
	last-modified:   2020-06-29T11:59:11Z
	source:		  RIPE# Filtered


Nu raman fara /24 daca schimb providerul de tranzit, de unde ai zis-o pe asta? De cand alocarile de v4 depind de un singur provider? Pot sa renunt la contractul cu RDS si sa anunt prin Liberty Global, nu ma impiedica nimeni. Doar ca la Liberty Global va trebui sa prezint LoA, aceeasi procedura ca la RDS si sa se vada ca route object la ripe e originar de pe ASN-ul meu? Deci? 😂

#22
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Deci da. Ma gandeam la isp fiind si lir, dar in cazul tau sunt separati, deci ai dreptate.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postl0calh0st, on 25 septembrie 2020 - 12:44, said:

Nu vreau mobil sa ridic BGP pe el, as fi nebun, cu toate ca am auzit ca pe la altii inclusiv RDS se poarta tranzitul via radio links, EoC si alte balarii.
Voiam doar o conexiune mobila cu IP public fix care sa o leg pe un port dedicat si sa am acces prin ea catre restul echipamentului in caz ca pica BGP si alte cele cu RDS.
Ok, e clar acum. Singurele sanse pentru asta le ai la Vdf/Oro, dar nu in shop ci probabil printr-un reprezentant mai senior sau prin cineva care se ocupa de PJ.

#24
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Intrebati la Digi de abonament business cu ipv4 fix, o sa aveti o surpriza. Eu am de aproximativ un an pe persoana fizica iar telefonul mobil are vpn pe routerul acela. Doar ca viteza este mica, la mine este limitata la 100mbps din cauza echipamentului dar urca teoretic pana la 300mbps. Faceti un vpn de la serverul respectiv folosind un telefon cu wifi clasic si cu vpn la routerul de acasa cu ip fix si aveti acces la serverul respectiv prin telefonul propriu. Asta inseamna in plus 9+2 euro (abonament business si telefon).Viteza nu e cine stie ce dar intre lipsa conexiune si viteza mica de acces este o diferenta enorma.

Edited by The Stressmaker, 25 September 2020 - 16:08.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu nu citesti ca defapt el vrea sa faca backup la digi?! Gizas...

#26
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
@ogo: :) Asta e avantajul cand iei de la un LIR care se ocupa doar cu treaba asta, nu e si ISP.
@addelin: Ai intuit bine. Ramane sa incerc cu VDF, ORO a picat din start mi s-a spus clar ca nu mai aloca nici prin exceptie decat la firmele mari. Eu repet, fac asta pentru laboratorul meu si pentru mine si toate resursele sunt pe persoana fizica (noroc si cu RIPE ca permit alocari de ASN si resurse IP pentru natural persons)
Cu VDF sper sa am sanse avand in vedere ca am deja abonamentul ala din 2014 cu IP fix, dar acela e la o alta locatie unde sunt dependent de el acolo, nu-l pot aduce aici.
@The Stressmaker: Merci de raspuns, stiu de acel abonament business fara banda garantata dar nu are rost, eu vrand o solutie sa zic asa, mai independenta, de infrastructura fixa.

#27
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
@addelin: Eu asta am inteles din postul #21. Din 100 de solutii una tot este buna chiar daca celelalte 99 sunt inaplicabile. De aceea se discuta aici. Backup? cand esti izolat de internet si un modem telefonic pare mana cereasca :) .
@l0calh0st: Succes in gasirea unei solutii.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaddelin, on 25 septembrie 2020 - 10:10, said:

Pai stai un pic, tu vrei o conexiune mobila pe care sa ridici o sesiune BGP ca sa o ai pentru failover? Good luck with that...
OT: Care e problema cu partea ingrosata din citatul de mai sus? Sau mai bine zis unde este problema?

@Initiator: Chiar daca vorbim tot de RDS, pune o intrebare la comercialul care se ocupa de tine daca poate sa iti faca o oferta avantajoasa de conexiune pe 3/4G. Am auzit de ceva asemanator pe la ei dar nu cunosc exact situatia in care s-a aplicat.

#29
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@l0calh0st
Iti inteleg pasiunea :)
Avand in vedere ca operatorii mobili ofera IPv4 public fix doar la preturi de lux, poate ar trebuii sa te orientezi pentru a doua conexiune tot catre un operator ISP fix + BGP.

@eiffel
Poti sa imi spui la ce ISP-uri ai BGP si la ce preturi ?
Eu am gasit la RDS 150 mbps CIR / 1024 MIR + BGP la 55E + TVA / luna.
Te intreb pentru ca si eu sunt interesat de un al doilea ISP cu BGP la un pret cat mai mic... precizez ca nu am nevoie de CIR pentru gama de aplicatii de la noi de asta si caut un pret cat mai mic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate