Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Provideri de internet mobil care ofera IP fix - 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Salutare,

Mai exista provideri care ofera IP public la internetul mobil in anul de glorie 2020, avand in vedere si economiile care se fac in pool-urile de v4?
Nu conteaza providerul, chiar si tehnologia, insa exclud Radiocom, pentru ca trebuie doar antena pe acoperis si Eutelsatul. Am de la Eutelsat si sunt multumit, aici vorbim strict despre operatori mobili.

Multumesc,

Edited by l0calh0st, 24 September 2020 - 19:28.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ofera toti, pentru suma potrivita.

#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Una e IP fix, alta e sa ai IP public pe bune (preferabil fix daca vrei IP fix, hihi) si nu in spatele unui NAT, al unui CGN, asa cum e de obicei la net mobil si cum a inceput sa fie si la net fix, uneori.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca se refera la IP personal, ca sa fie mai clar.

#5
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Rectific, da, IP public si de preferat fix, ca de obicei cam asa ofera mobilii.
Surpriza a fost sa constat ca Orange nu mai ofera acest serviciu, probabil din considerente ce tin de alocarea adreselor, s-a subtiat pool-ul si asa mai departe.
Vodafone ofera ca si exceptie, trebuie sa te bati la sange cu ei, am obtinut acum 6 ani, pe un wi-fi acasa. Nu stiu care sunt conditiile acum. Presupun ca si la ei e subtiat pool-ul. RDS nicio sansa, Telekom cu smart wifi-ul lor au zis ca nu e compatibila optiunea.
Ma gandeam ca poate mai stiti si voi informatii, una alta daca se mai poate.
Chiar asa, wimax la noi mai exista?

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
pt PJ se ofera ip fix (contra-cost) de toti operatorii.

si nu e vb de economii de ipv4...ci pur si simplu NU MAI SUNT subneturi nealocate - iar pt cele alocate se platete (in cazul RO la RIPE) - chiar daca sunt date in folosinta sau nu de ISP (in cazul de fata) (in unele cazuri chiar se retrage tot subnetul de catre RIPE daca nu exista un grad minim de "folosire" ).\

PS
Vb de PA (Provider Aggregatable address space) nu de PI (Provider Independent address space) - nici nu mai sunt PI-uri...

PS2
Situatia de fata a fost create de USofA cu PI cumparate de la inceputul internetului de marile companii (ford/apple/at&t/us postal/level3/congent/etc sa nu mai zic DoD care are 13 subneturi pe 8 biti - /8 sau 255.0.0.0 - adica 16777214 IP-uri fiecare subnet)

Edited by ogo, 24 September 2020 - 19:58.


#7
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009

View Postogo, on 24 septembrie 2020 - 19:48, said:

pt PJ se ofera ip fix (contra-cost) de toti operatorii.

si nu e vb de economii de ipv4...ci pur si simplu NU MAI SUNT subneturi nealocate - iar pt cele alocate se platete (in cazul RO la RIPE) - chiar daca sunt date in folosinta sau nu de ISP (in cazul de fata) (in unele cazuri chiar se retrage tot subnetul de catre RIPE daca nu exista un grad minim de "folosire" ).

In vremurile bune se mai putea si pe PF, repet, acum vreo 5 ani inca mergea schema.
Ma consider norocos atunci ca am prins o chirie buna la un subnet /24 din 2018 la un LIR. Anyway, eram doar curios, serviciul as fi vrut sa il folosesc la o monitorizare. Router cu card SIM alimentat dintr-un UPS secundar.

#8
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Doar pentru abonamente business poate mai poti obtine asa ceva de la provideri.
Te orientezi catre alte solutii daca ai nevoie de asa ceva (VPN..) :)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai cred ca mai există la toate rețelele de cartier, la Telekom (optiune suplimentara pentru ip fix), vodafone fix, rds(la noroc la ab rezidentiale). La mobil cel putin nu mai are nimeni in oferta comerciala, probabil se oferă doar cu exceptii pentru clientii importanti.

WiMAX-ul radiocom avea parca ip fix direct conectat, dar naiba știe daca mai există reteaua... Am vrut la un moment dat sa fac un abonament, dar pe releul care era in zona nu aveau echipamente. Mai au si alte soluții p2p prin radioreleu, dar totusi crrd ca sunt exclusiv pentru pj.

Edited by MembruAnonim, 24 September 2020 - 20:01.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Folosesti un server VPN sa treci tot traficul prin el, ca  tot e la moda acum. Sau daca "monitorizare" inseamna dvr + camere video, multe ofera acces fara sa ai ip fix sau public prin intermediul unui server de al lor, merge de pe conexiuni mobile obisnuite, viteza de upload sa fie.

#11
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
cica radiopom si eutsatul .....

absolut toti providerii ofera ip fix .... cu exceptia digi dar si astia cred ca au solutii

si chiar daca nu ar oferi problema ip-lui fix pe mobil se rezolva foarte usor cu un vpn ..... numai ca nu-i prea vad rostul

pt supraveghere video, alarme, samd, sunt servicii P2P, cloud care elimina necesitatea ip-lui fix

Edited by techuser, 24 September 2020 - 21:39.


#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
in cazul tau specific, nu te ajuta serviciul de dynamic dns de la rds?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ddns-ul nu te ajuta cu nimic daca ajungi pe un lool de cgn.

#14
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, sa exemplific nitel:
Eu am business garantat de la RDS pentru AS44024, anunt propria clasa de IP-uri. Stiu ca fibra nu moare niciodata, si ca in caz de avarie electrica, am UPS-uri care duc. Sunt in proces de mutare definitiva din Timisoara in Bucuresti. Monentan astept sa vina baietii sa ma lege la fibra, nu o sa ma bag eu cu splicer-ul sa o fac eu. Voiam un vlan dedicat pe partea mobila cu un router pentru monitorizare secundara. Din rapoartele mele cel putin de doua ori pe luna, baietii de la RDS baga un break pe retea, fac mentenanta sau ceva, ca am 15-20 minute downtime, dar fara sa pice BGP-ul. Anyway, e exclus CGN la faza asta, nu am treaba cu asta. E nesemnificativ, si nu, nu sunt vreun hoster wannabe, e doar lab-ul meu. Asa e cand esti tocilar, celibatar, nema femeie alea alea, dar ai rack cu servere si niste cisco. Si iti place sa platesti vreo 400 ron la curent. (Insert funny joke here)
Ramane pe VPN pe un server intr-un carrier neutral DC si rutez mobilul pe el.
Voiam doar sa scutesc nebunia asta. Sau pot sa pun un server virtual in Drobeta si sa trantesc un VPN pe el.

Multumiri pentru raspuns, oricum era de curiozitate.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Acel break pe retea la RDS e foarte rar la mine, de 1-2 ori pe an in jur de ora 2 AM, este un down cu LOS aprins pe ONT ce dureaza 15 minute. Am avut insa 1 ora acum vreo 2 luni. Revizii tehnice normale.

#16
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View Postlaffin, on 24 septembrie 2020 - 22:27, said:

in cazul tau specific, nu te ajuta serviciul de dynamic dns de la rds?


singurul mod in care poti avea porturile deschise pe abonamentele de internet mobil este prin alocarea unui ip static ... sau vpn

cred ca problema asta tine de echipamente .... multe rutari, samd

serviciul ddns nu te ajuta cu nimic .... la rds ddns este valabil doar pentru serviciul fibernet

sunt si alte alternative gen no-ip dyn.com, samd insa sunt inutile in cazul de fata

Edited by techuser, 25 September 2020 - 04:00.


#17
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Posttechuser, on 25 septembrie 2020 - 03:56, said:

singurul mod in care poti avea porturile deschise pe abonamentele de internet mobil este prin alocarea unui ip static ... sau vpn

Pai DDNS de ce nu merge cu porturile deschise? Se rusineaza? :) Excluzand varianta in care prinzi CGN desigur...

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu prea mai exista IP-uri clasa v4 ca sa se poata oferi la clienti. Au fost vandute toate - doar ce se tranzactioneza acum intre firme.

Singura solutie ar fi IPv6 - aici se pot da IP-uri fixe fara problema. Dar nu prea e implementat, sau daca e, nu prea e implementat corect.

Ptr mobile - VPN-ul - cu dezavantajele sale.

Quote

Eu am business garantat de la RDS pentru AS44024, anunt propria clasa de IP-uri.
Daca ai propria ta clasa de IP-uri, nu mai conteza providerul - absolut toti pot sa te "lege" la net. cu IP-ul tau.
Asa am eu la firma. Folosesc acelasi IP la 2 furnizori ( am si conexiune de backup ).

BGP pe ambii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate