Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

A incercat cineva Rina?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
tottyovi

tottyovi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 02.02.2008
Salutari,

Am tot cautat in ultimele saptamani ceva diete pentru slabit. Insa nu stiu cu ce sa incep. Cand ma decid asupra uneia, gasesc alta si mi se pare aceea mai buna.
Am citit despre Rina aici ca ar fi foarte eficienta. Insa imi e putin teama sa nu-mi afecteze sanatatea.

A mai incercat cineva dieta asta?

Mentionez ca am 90kg si 1.78m...fac doar gimnastica dimineata...in rest stau la laptop :(. As vrea sa ajung la 80kg.

#2
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Eu sunt momentan la Rina si am mai folosit-o in trecut. E safe si eficienta, e doar mancare disociata pe zile si in cantitati relativ mici. Nu se compara cu dieta Dukan, care mie personal mi se pare foarte naspa pentru sanatate.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Mama ei de dieta, renunta la masa de seara si la dulciuri si gata treaba.
Iar daca vrei rezultate rapide, imbolnaveste-te de ceva sa-ti piara pofta de mancare

Edited by sorin147, 24 September 2020 - 18:19.


#4
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
RIna e eficienta si nu pare a-ti afecta sanatea. Dar trebuie sa faci exercitii de 3 ori pe zi ca sa nu pierzi masa musculara (in special daca esti barbat).

#5
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 05.09.2007

 tottyovi, on 24 septembrie 2020 - 18:12, said:

Mentionez ca am 90kg si 1.78m...fac doar gimnastica dimineata...in rest stau la laptop Posted Image. As vrea sa ajung la 80kg.

aceeasi greutate dar 1 cm mai putin. din iulie am renuntat la masa de seara , alcool max 50 ml sau 1 bere pe zi. am slabit pana in prezent 5 kg !

#6
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
1. Fara alcool
2. Cina la ora 18.00
3. 3 mese regulate cu 2 gustari de fructe
4. Fara zahar (nu trupa)
5. Mers pe jos (pana obosesti, cum mi-a zis mie medicul)
6. Apa multa (nu carbogazificata) si fara bauturi racoritoare




#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

 tottyovi, on 24 septembrie 2020 - 18:12, said:

Am citit despre Rina aici ca ar fi foarte eficienta. Insa imi e putin teama sa nu-mi afecteze sanatatea.
nu cred ca afecteaza sanatatea, este eficienta daca respecti intocmai, sotia mea face dieta asta de cativa si isi mentine greutatea dorita, totu-i sa fi perseverent

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 csi1, on 24 septembrie 2020 - 19:24, said:



aceeasi greutate dar 1 cm mai putin. din iulie am renuntat la masa de seara , alcool max 50 ml sau 1 bere pe zi. am slabit pana in prezent 5 kg !


Alearga de 20 de ori de la parter la etajul 10 si inapoi, iar si iar consecutiv ( si etajul 14 - 17 daca ai unde), si poti sa slabesti 8 kg in 20 de minute.

Pana la etajul 4 nu are efect decat daca alergi de 120X fara oprire, deci nu incerca...

Edited by loock, 24 September 2020 - 22:33.


#9
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 05.09.2007

 loock, on 24 septembrie 2020 - 22:30, said:

Alearga ..

te las pe tine sa alergi ca ***** Posted Image

Edited by csi1, 24 September 2020 - 23:42.


#10
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013
De unde obiceiul acesta cu mâncat când vă treziți? Ăștia mai mari, crescuți în comunism, mă întreb cum or fi trăit fără să moară de foame fără cereale la micul dejun? Faceți munci grele la câmp? Vă trebuie energie multă la tastatură/ birou? De asta sunt atât de mulți supraponderali în România, pentru că s-a luat trendul acesta cu mâncatul ca sparții de dimineață „ca să nu leșine”. Beți apă/ ceai când vă treziți, poate un fruct și/ sau eventual o dulceață pe pâine și e de ajuns. Și micul dejun se depune la fel ca „cina” fără efort, fără efort. Păi ce facem aici? Mâncăm să trăim sau trăim să mâncăm (dezordonat, compulsiv)?
„O zi pe luna este rezervata pentru post. O sa afli pe parcurs mai multe detalii!” Adică post miercuri și vineri este ceva hardcore, pentru „sectanți” sau cum?
Vedeți să nu fie de fapt dietă de îngrășat Rina asta.
Și atenție la dieta de după dietă.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Ce drac de treaba are crescutul in comunism cu regimul alimentar de dimineata si cu munca la camp?

Ce drac de treaba are consumul de calorii, fie el dimineata fie el seara? Intelegeti odata ca 500kcal sunt 500kcal, fie ca sunt asimilate dimineata sau seara. Va place sa complicati slabitul cu te miri ce fel de proceduri, si nu luati in calcul cea mai simpla chestiune: limitarea aportului caloric.

Edited by Ann0nyym0us, 25 September 2020 - 05:03.


#12
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
În 90 de zile, am dat jos 13 kg. Dieta RINA.
Am mai trișat, dar funcționează.
Acum sunt la menținere.
Dacă nu ai alte probleme de sănătate, poți încerca.
Prima luna o sa fie cea mai grea, dar te obișnuiești.
Minim 2 litri de apa pe zi, dar plata!
Baftă.

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 tottyovi, on 24 septembrie 2020 - 18:12, said:

Salutari,

Am tot cautat in ultimele saptamani ceva diete pentru slabit. Insa nu stiu cu ce sa incep. Cand ma decid asupra uneia, gasesc alta si mi se pare aceea mai buna.
Am citit despre Rina aici ca ar fi foarte eficienta. Insa imi e putin teama sa nu-mi afecteze sanatatea.

A mai incercat cineva dieta asta?

Mentionez ca am 90kg si 1.78m...fac doar gimnastica dimineata...in rest stau la laptop Posted Image. As vrea sa ajung la 80kg.
Nu esti foarte gras, deci poti scapa de kg in plus facand miscare.E mai sanatos si mananci ca pana acvum, doar arzi ceva in plus.

#14
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

 Ann0nyym0us, on 25 septembrie 2020 - 05:03, said:

Ce drac de treaba are crescutul in comunism cu regimul alimentar de dimineata si cu munca la camp?
Are legătură, pentru că munca fizică necesită mai multă forță, deci energie, decât munca de birou. Care energie, ce să vezi? De unde ți-o iei? Poate din rugăciune, poate din meditație, nu știu. Dar marea, vasta majoritate și-o iau din mâncare. Înainte de a munci, în multe cazuri.
Deci, dacă urmează să faci un mare efort fizic este de înțeles de ce ai mânca înainte, chiar și dimineața, deși depinde de cât de mare este efortul, cât durează și ce și cât ai mâncat anterior.
Care este legătura cu comunismul? Majoritatea lucrau fie în agricultură, fie în fabrici, de aceea se făcea mult, mult efort fizic, de aceea era necesar și justificat micul dejun și bineînțeles, de aceea nu erau atâți grași și atâtea grase.

#15
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,311
  • Înscris: 27.08.2013

 Ann0nyym0us, on 25 septembrie 2020 - 05:03, said:

limitarea aportului caloric.
În multe cazuri, în funcție de metabolism, grupă sanguină, alte afecțiuni, glande etc. este irelevant fără efort fizic, sport. Efortul, munca fizică face diferența.

#16
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 tottyovi, on 24 septembrie 2020 - 18:12, said:

Salutari,

Am tot cautat in ultimele saptamani ceva diete pentru slabit. Insa nu stiu cu ce sa incep. ......... As vrea sa ajung la 80kg.

Din punctul meu de vedere noțiunea de dieta e greșită, deoarece presupune că pe termen scurt sa faci ceva, să slăbești, apoi sa revii la ceea ce făceai înainte de dieta , adică în cazul dietei Rina să mănânci disociat 90 de zile - apoi ????? - evident că după 90 de zile vei manca la fel că înainte de dieta și evident te vei îngrașă la loc.

Sunt convins că în jurul tau ai oameni slabi care nu țin nicio dieta - ia vezi, mănâncă la fel de mult că tine ???
Dacă răspunsul este că oamenii ăia slabi mănâncă mai puțin să știi că ăla e secretul dacă vrei să slăbești trebuie sa mănânci mai puțin.
E bun și sportul, dar o prăjitură are mai multe calorii decât consumi daca alergi o ora, deci esența este sa mănânci mai puțin

Edited by spider8, 03 October 2020 - 16:12.


#17
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Greșit!
Dupa primele 90 de zile, urmează alte 90 de zile, care se numesc menținere, RINA 2!
Sunt trei moduri, în funcție de cât mai vrei sa dai jos sau sa te menții!
Dar asa e, dacă nu citești ce înseamnă RINA, nu este doar o dieta, este un stil de mâncat, sau de viață, sau cum vrea sa ii spună fiecare, mai aparte.
Eu de 3 săptămâni sunt în rina 2, adevărat ca mai trisez cu una-alta, dar mentin kilogramele sub cuntrol la valoarea care mi-am propus!

#18
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 13.11.2006
O primă concluzie dupa ce am studiat puțin această dietă ar fi că trebuie să bem minim 2 l apă plată zilnic.
Aveti idee cu ce se poate înlocui apa plată? Eu unul nu pot sa o beau din cauza arsurilor pe care le simt in stomac.De obicei consum doar Tușnad cu conținut redus de co2. Dar înțeleg că nu trebuie deloc apă carbogazoasă, nici măcar cu conținut redus de co2. In aceste condiții cu ce as putea inlocui apa plată? Cu ceai neindulcit, cu apă plată amestecată cu zeama de lămâie si miere, cu suc de mere de pe la supermarket (care teoretic nu ar avea alte adaosuri)? Orice sugestie este binevenită. Mulțumesc!

Edited by ands, 24 March 2021 - 00:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate