Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Tub podet acces auto

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MarianMot

MarianMot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.06.2020
Salutare, caut sa cumpar un tub de polietilana/polipropilena pe care sa il folosesc la podetul de acces la un teren. Am un fir de apa care trece prin fata terenului si ar fi bine sa il intubez.

Imi poate recomanda cineva un frunizor? Preferabil din zona Clujului dar nu neaparat daca livrarea e < 1 sapt.

Lungime = 8 m
Diametru = 600mm sau 800 mm

O sa ii fac o fundatie de piatra + beton iar pe urma il acopar cu piatra. Evident trebuie sa fie rezistent la tonaj greu deoarece pe perioada santierului o sa tot vina betoniere etc.

Multumesc

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,324
  • Înscris: 01.12.2001
Ce greutate va trece pe podeț?
Cauți fisa tehnica.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu am auzit de tuburi de PE/PP care sa permita trafic greu (mai ales la diametru de 800 mm)
Cred ca e mai practic sa acoperi cu beton armat.
Poti folosi asa ceva, eventual doua bucati, daca debitul apei este mare)

Edited by pasilla, 24 September 2020 - 15:27.


#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Vezi ca pe olx sunt anunturi cu tuburi de otel de diametrul asta dar cam piperate la pret.Alea sunt sigur bune,poate sa treaca si camionul peste ele ca au perete de 10mm.

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Deci vine ,,Cifa,, de 18 tone si vrei sa treaca peste golul de >>> 1 metru(daca tubul are o,8). Il umpli/protejezi/rahatpansat cu ce doresti. Dar nu tine greutatea.   Si crapa.    Vezi ca sant combinatii la placa peste santz fara mari batai de cap. Dar curtea ta si eu nu ma uit in ea!

#6
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

Caută la fier vechi, îl cumperi la kg. Dacă nu găsești lungimea necesară, cumperi mai multe bucăți cu diametru apropiat și le pui unele în altele ...

Cea mai ieftină și comodă soluție.

#7
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007
Acces la teren a zis.Trece cu caruta sa incarce papusoii.Merge cu polietilena.Bafta !

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 victord36, on 24 septembrie 2020 - 18:02, said:

Acces la teren a zis.Trece cu caruta sa incarce papusoii.Merge cu polietilena.Bafta !
victoras tata, " -tub-podet-acces-auto" iti spune ceva? Te duce cu gandúl la vreo caleasca?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 victord36, on 24 septembrie 2020 - 18:02, said:

Acces la teren a zis.Trece cu caruta sa incarce papusoii.Merge cu polietilena.Bafta !
Evident ca faci misto !

 MarianMot, on 24 septembrie 2020 - 13:50, said:

Evident trebuie sa fie rezistent la tonaj greu deoarece pe perioada santierului o sa tot vina betoniere etc.


#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Diametru 800 mm e enorm pentru un podet din fata casei. La asa ceva trebuie de beton sau metal nu cred ca tine nici un plastic pe care sa il imbraci in beton.

#11
MarianMot

MarianMot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.06.2020
Mersi de raspunsuri. Ideea e ca am gasit in comert ceva care cica tine si un tanc bla bla bla dar ma costa cam 1000 eur. Paraul din fata casei e minuscul 99% din an dar cand ploua serios se umfla bine de tot si de aceea s-a gandit inginerul sa punem tub de 600 - 800 mm, ca nu mi-a venit ideea de capul meu.  

Ma mai gandesc totusi cum fac

Edited by Dany_Darke, 24 September 2020 - 19:13.


#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci vrei sa faci un pod lung de 8 metri cu diametrul de 800mm din polipropilena si sa reziste la tonaj greu ?
  O betoniera are 36 de tome.
  16 tone pe o osie.
  Trebuie sa vorbesti cu un inginer structurist.

Edited by Dany_Darke, 24 September 2020 - 19:14.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 MarianMot, on 24 septembrie 2020 - 19:08, said:

Ideea e ca am gasit in comert ceva care cica tine si un tanc bla bla bla dar ma costa cam 1000 eur.
Despre ce e vorba ?

 MarianMot, on 24 septembrie 2020 - 19:08, said:

Paraul din fata casei e minuscul 99% din an dar cand ploua serios se umfla bine de tot si de aceea s-a gandit inginerul sa punem tub de 600 - 800 mm,
Corect !

#14
MarianMot

MarianMot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.06.2020

 pasilla, on 24 septembrie 2020 - 19:18, said:

Despre ce e vorba ?

Corect !

Am vorbit la Pipelife (Cluj) si au o solutie de polipropilena (care cica e mult mai rezistenta decat polietilena) cu grosimea 'peretelui' de 65 mm. Ei spun ca sigur rezista dar m-a cam speriat pretul.

Oare sa pun mai bine de beton, e mai rezistent decat variantele de mai sus? As avea emotii doar pe perioada santierului cand intra betonierele ca dupa aceea voi intra doar cu masina, poate un excavator din cand in cand.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La lungimea de 8m o sa fie o adevărată aventură să îl cureți. La o lucrare unde am făcut garduri au turnat rigolă de beton de 40 lățime și vreo 60 adâncime. Pe ea am făcut eu un grilaj din PC de 20 pus la 5cm distanță. Au trecut multele cife pe el fără probleme.
Sub podeț se mai depune mâl, la fel ca pe rigole, din când în când mai trebuie curățat. De aceea e bun cu grilaj demontabil.

Edited by PoeOvidiu, 24 September 2020 - 19:59.


#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tuburile de beton de forma ovoida, sunt mult mai rezistente decat cele de forma rotunda. Cauta pe net asa ceva, sigur vei gasi ceva la preturi rezonabile.

#17
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Am un tub de beton, special pentru așa ceva., din acelea folosite la traversare de drumuri. Cred este 600 mm interiorul. Dacă vrei, mâine pot sa îi fac poze. E în spate la Metro Cluj.
Trimite-mi, te rog, un mesaj, dacă te interesează, la nr de tel 0745 034979 și Îți trimit poze.
Zilele astea se lucreaza la mine in zona, deci sunt ceva utilaje si ar putea fi încărcat pe o platforma sau ceva

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si are si 8 m lungime?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate