Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Cum scap de secțiunea “Altele” din spațiu de stocare iPhone?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Salutare prieteni,

iPhone ul meu XS după ce am actualizat update la iOS 14, am observat ca in spațiu de stocare in secțiunea “Altele” deși nu știu de ce sunt 5,81 GB ocupati, îmi mănâncă memorie... cum pot sa șterg din acele fisiere sau ce este acolo?

Atașez aici link cu printul.. https://ibb.co/F7Cvw8k

Link https://ibb.co/F7Cvw8k

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://support.appl...HT209249#Others

Quote

Dacă vezi o categorie denumită Altele în spațiul de stocare iCloud
Atunci când vizualizezi spațiul de stocare iCloud, este posibil să vezi o categorie denumită Altele. Aceasta este o grupare de categorii, întrucât un ecran mai mic nu poate afișa întotdeauna numele fiecărei categorii. De exemplu, Mail și Mesaje în iCloud pot fi combinate în Altele pe iPhone, iPad sau iPod touch, însă acestea vor apărea în continuare cu numele corect al categoriei pe Mac.*
Altele poate conține diferite categorii: depinde de ce stochezi în iCloud și dacă faci parte dintr-un grup de familie care partajează spațiul de stocare. De obicei, cele două categorii cu cea mai mare stocare au numele corect al categoriei afișat pe iPhone, iPad sau iPod touch, iar restul categoriilor sunt grupate în Altele.

Quote

Vezi ce stochezi în iCloud pe orice dispozitiv cu un browser web
Accesează iCloud.com.
Autentifică-te cu ID-ul Apple pe care-l utilizezi pentru iCloud.
Apasă Configurări cont pentru a vizualiza spațiul de stocare.
Dacă vezi o categorie denumită Altele în spațiul de stocare iCloud, află ce reprezintă.

 IDriver, on 23 septembrie 2020 - 19:47, said:

iPhone ul meu XS după ce am actualizat update la iOS 14,

Scuze. Formularea corectă este "am actualizat IOS la versiunea 14"  sau "am făcut update la versiunea IOS 14 ", nu poți actualiza un update.


https://support.appl.../ro-ro/HT201656

Quote

Altele: active mobile care
sunt

Quote

neamovibile, cum ar fi vocile Siri, fonturile, dicționarele, jurnalele și cache-urile neamovibile, indexul Spotlight și datele de sistem, cum ar fi Keychain și baza de date CloudKit. Fișierele din cache nu pot fi șterse de sistem.


Quote

Categoria Other e mare și variată. Aceasta cuprinde fișierele de sistem, pe cele din memoria cache, vocile Siri (dacă le-ai descărcat), log-uri, update-uri și multe altele. De cele mai multe ori, pentru supradimensionarea categoriei Other sunt vinovate activitățile de streaming. Acestea plasează fișiere – ce asigură o redare playback fără întreruperi – în memoria cache. Toate aceste fișiere ajung în Other. Pe același principiu, și memoria cache utilizată de Safari poate atinge dimensiuni impresionante. Dacă trimiți o mulțime de mesaje cu fotografii și clipuri video, vei umple destul de rapid memoria de stocare.
Indiferent de dimensiunea capacității de stocare, se recomandă utilizarea opțiunilor sugerate de Apple în meniul iPhone Storage. Activând funcția Offload Unused Apps, iOS va dezinstala automat aplicațiile nefolosite, păstrând însă datele personale. Dacă activezi iCloud Photos, toate fotografiile și clipurile video vor fi automat încărcate în Cloud. Astfel, nu vor mai ocupa spațiu. În plus, vor putea fi accesate de pe orice dispozitiv conectat la Cloud. Ștergerea folderului „Recently Deleted” Album poate ajuta, însă probabil nu va fi suficient.
Cum reduci categoria Other?
Deși nu poate fi ștearsă cu totul, dimensiunea categoriei Other poate fi redusă. În primul rând, trebuie să cureți memoria cache din Safari. Iată cum:
Deschide Settings > Safari.
Dă scroll și alege Clear History and Website Data.
Când ți se cere confirmare, selectează Clear History and Data.
Astfel, vei elimina întreaga istorie de navigare, alături de cookie-uri și alte date de navigare.
Un alt lucru de care trebuie să ții cont e aplicația Messages. Aceasta trebuie configurată să stocheze mai puține mesaje vechi. E foarte simplu:
Deschide Settings > Messages.
Dă scroll până la secțiunea Message History.
Selectează Keep Messages. Implicit, această opțiune e configurată pe Forever
Alege 1 Year sau chiar 30 Days.
Astfel, vei reduce datele stocate de aplicația Messages. Pentru a finaliza, mergi înapoi la meniul iPhone Storage și aruncă o privire peste lista de aplicații. Cea mai mare parte a datelor stocate de aplicații se încadrează în categoria Apps. Însă unele au fișiere cache care se stochează și în categoria Other. Dacă ștergi aplicația și o descarci din nou, vei elimina și toate datele cache stocate, reducând astfel categoria Other.
Soluția radicală – Backup și Reset cu iTunes
Ai încercat opțiunile de mai sus, dar categoria Other ocupă în continuare prea mult spațiu? În acest caz, poți recurge la opțiunea „nucleară” – să faci backup la iPhone și să în resetezi. Această operațiune va reduce cu siguranță la minimum categoria Other.
Pentru a realiza un backup pe iPhone, conectează-l întâi la Mac, apoi urmează pașii de mai jos:
Deschide iTunes pe Mac.
Dacă ți se cere să oferi acces la iPhone, utilizează Face ID, Touch ID sau codul de acces pentru autentificare.
Dă click pe iconița cu iPhone din colțul din dreapta-sus.
La secțiunea Backups, alege This Computer.
Bifează Encrypt local backup dacă vrei să faci backup la parolele conturilor și la datele din aplicația Health.
Dă click pe butonul Back up now.
Când backup-ul e gata, deconectează iPhone-ul de la Mac și resetează-l.
Iată cum:
Deschide Settings > General.
Dă scroll până la opțiunea Reset.
Alege Erase All Content and Settings.
iPhone-ul va reveni la starea lui inițială, ca tocmai scos din cutie. După restart, pe timpul configurării inițiale, conectează-l din nou la Mac, în timp ce ai iTunes deschis. Urmărește instrucțiunile pentru a readuce iPhone-ul la starea de dinainte de restart, cu datele de backup. Deși presupune o anumită doză de efort, această metodă e cea mai eficientă. Dimensiunea categoriei Other nu va fi niciodată la fel de redusă ca după un restart proaspăt și un restore.

Sursa
https://istyle.ro/bl...m-o-poti-reduce


Pe viitor dacă vrei să scapi de stresul acesta, iei telefonul cu măcar 64 de giga, să nu zic 128.

Edited by waterman, 23 September 2020 - 20:01.


#3
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

 waterman, on 23 septembrie 2020 - 19:57, said:

https://support.appl...HT209249#Others







Scuze. Formularea corectă este "am actualizat IOS la versiunea 14"  sau "am făcut update la versiunea IOS 14 ", nu poți actualiza un update.


https://support.appl.../ro-ro/HT201656


sunt




Sursa
https://istyle.ro/bl...m-o-poti-reduce


Pe viitor dacă vrei să scapi de stresul acesta, iei telefonul cu măcar 64 de giga, să nu zic 128.

Salutare, mulțumesc de răspuns. iPhone XS începe de la 64,128... al meu este de 64 asta e minim la XS. Nu partajez cu nimeni iPhone ul... deci de ce ocupa atâta spațiu pentru ca unele aplicații le-am dezinstalat și instalat iar ca sa se golească acel spațiu care se adunase, safari l-am eliberat și tot atât arată...

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mai citește o dată ce am postat și fă ce scrie acolo.

Quote

Categoria Other e mare și variată. Aceasta cuprinde fișierele de sistem, pe cele din memoria cache, vocile Siri (dacă le-ai descărcat), log-uri, update-uri și multe altele. De cele mai multe ori, pentru supradimensionarea categoriei Other sunt vinovate activitățile de streaming. Acestea plasează fișiere – ce asigură o redare playback fără întreruperi – în memoria cache. Toate aceste fișiere ajung în Other. Pe același principiu, și memoria cache utilizată de Safari poate atinge dimensiuni impresionante. Dacă trimiți o mulțime de mesaje cu fotografii și clipuri video, vei umple destul de rapid memoria de stocare.
Indiferent de dimensiunea capacității de stocare, se recomandă utilizarea opțiunilor sugerate de Apple în meniul iPhone Storage. Activând funcția Offload Unused Apps, iOS va dezinstala automat aplicațiile nefolosite, păstrând însă datele personale. Dacă activezi iCloud Photos, toate fotografiile și clipurile video vor fi automat încărcate în Cloud. Astfel, nu vor mai ocupa spațiu. În plus, vor putea fi accesate de pe orice dispozitiv conectat la Cloud. Ștergerea folderului „Recently Deleted” Album poate ajuta, însă probabil nu va fi suficient.
Cum reduci categoria Other?
Deși nu poate fi ștearsă cu totul, dimensiunea categoriei Other poate fi redusă. În primul rând, trebuie să cureți memoria cache din Safari. Iată cum:
Deschide Settings > Safari.
Dă scroll și alege Clear History and Website Data.
Când ți se cere confirmare, selectează Clear History and Data.
Astfel, vei elimina întreaga istorie de navigare, alături de cookie-uri și alte date de navigare.
Un alt lucru de care trebuie să ții cont e aplicația Messages. Aceasta trebuie configurată să stocheze mai puține mesaje vechi. E foarte simplu:
Deschide Settings > Messages.

Dă scroll până la secțiunea Message History.
Selectează Keep Messages. Implicit, această opțiune e configurată pe Forever
Alege 1 Year sau chiar 30 Days.
Astfel, vei reduce datele stocate de aplicația Messages. Pentru a finaliza, mergi înapoi la meniul iPhone Storage și aruncă o privire peste lista de aplicații. Cea mai mare parte a datelor stocate de aplicații se încadrează în categoria Apps. Însă unele au fișiere cache care se stochează și în categoria Other. Dacă ștergi aplicația și o descarci din nou, vei elimina și toate datele cache stocate, reducând astfel categoria Other.

Soluția radicală – Backup și Reset cu iTunes
Ai încercat opțiunile de mai sus, dar categoria Other ocupă în continuare prea mult spațiu? În acest caz, poți recurge la opțiunea „nucleară” – să faci backup la iPhone și să în resetezi. Această operațiune va reduce cu siguranță la minimum categoria Other.
Pentru a realiza un backup pe iPhone, conectează-l întâi la Mac, apoi urmează pașii de mai jos:
Deschide iTunes pe Mac.
Dacă ți se cere să oferi acces la iPhone, utilizează Face ID, Touch ID sau codul de acces pentru autentificare.
Dă click pe iconița cu iPhone din colțul din dreapta-sus.
La secțiunea Backups, alege This Computer.
Bifează Encrypt local backup dacă vrei să faci backup la parolele conturilor și la datele din aplicația Health.
Dă click pe butonul Back up now.
Când backup-ul e gata, deconectează iPhone-ul de la Mac și resetează-l.
Iată cum:
Deschide Settings > General.
Dă scroll până la opțiunea Reset.
Alege Erase All Content and Settings.
iPhone-ul va reveni la starea lui inițială, ca tocmai scos din cutie. După restart, pe timpul configurării inițiale, conectează-l din nou la Mac, în timp ce ai iTunes deschis. Urmărește instrucțiunile pentru a readuce iPhone-ul la starea de dinainte de restart, cu datele de backup. Deși presupune o anumită doză de efort, această metodă e cea mai eficientă. Dimensiunea categoriei Other nu va fi niciodată la fel de redusă ca după un restart proaspăt și un restore.

Edited by waterman, 23 September 2020 - 20:29.


#5
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

 waterman, on 23 septembrie 2020 - 20:26, said:

Mai citește o dată ce am postat și fă ce scrie acolo.

Am inteles și după ce dau resetare la setările din fabrica dau restaurare din backup ?

#6
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Cum scapi de "Altele"? Îl treci în engleză! :P
Dăcă vrei să micșorezi spațiul ocupat de "Others", îl sincronizezi cu un laptop cu iTunes!

#7
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Nu are treaba sincronizarea cu problema menționata de mine man...

#8
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Prin sincronizare scapi de multe fișiere de diagnoză, nu te costă nimic să încerci și să verifici singur! La mine scade după sincronizare și backup pe laptop! :)

#9
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015
Am făcut sincronizate man și degeaba... deci după ce dau resetare din fabrica tre sa dau restaurare din backup?

#10
IDriver

IDriver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.11.2015

 waterman, on 23 septembrie 2020 - 20:26, said:

Mai citește o dată ce am postat și fă ce scrie acolo.

Am rezolvat! Mulțumesc mult, trebuia doar resetare și după restaurare din backup și gata sa eliberat toată memoria. Multumesc

#11
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010

 IDriver, on 23 septembrie 2020 - 23:11, said:

Am făcut sincronizate man și degeaba... deci după ce dau resetare din fabrica tre sa dau restaurare din backup?

Înseamnă că nu aveai multe fișiere de diagnoză.

#12
geodamian

geodamian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 25.06.2017
sectiunea aceea stiam ca tine de cache ul aplicatiilor si normal ca la resetare+backup a disparut

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,183
  • Înscris: 26.06.2009
Din sectiunea aia raman fisiere de diagnoza, cache, instalari vechi, etc. Din pacate nu poti sa scapi de ea direct, ci doar prin "flick-flack-uri" asa cum ai facut tu (stergere/reinstalare); uneori nici asa nu scapi pentru ca unele din informatiile respective merg in backup.

Varianta extrema este un "erase all content" si reinstalare clean (nici macar din backup)

:-(

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate