Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Deep Blue Crystal Mazda 3 Sedan Skyactiv-X

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
489 replies to this topic

#1
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Masina in discutie este o Mazda 3 Sedan, motorizare 2.0 Skyactiv-X 180cp, MT, echipare GT Plus + Sound Pack (Bose), culoare Deep Blue Crystal adica un albastru metalizat foarte intunecat.
Lista de dotari nu o pun aici, poate fi consultata pe site-ul mazda.

A inlocuit Civic-ul Hatch Sport Plus, acesta fiind dat la trade-in in favoarea Mazdei. Mazdoiul a ajuns la dealer mai devreme decat preconizat, mai precis luni, ieri dupa-amiaza am fost si am ridicat-o cu 7km in bord si ~1/4 rezervor (in sfarsit, prima masina pe care nu am luat-o cu 2 litri de benzina in ea).

Nu am apucat sa merg mult cu ea (vreo 60km dintre care vreo 30 si ceva in aglomeratie crunta).

Primele impresii, la cald:

- scaunele sunt superbe si m-am simtit bine direct dupa ce mi le-am reglat;
- diferenta mare in ceea ce priveste antifonarea masinii, atat motorul cat si zgomote de afara se aud destul de infundate;
- sistemul de sunet este foarte fain, prezenta un subwoofer se face simtita cand e nevoie, functie de melodie, sunetul este cald si invaluie toata cabina;
- motorul este extrem de silentios in afara masinii, in liniste completa, motor cald, abia se aude si nu pare sa se auda "tacanitul" de injectoare specific motoarelor cu injectie directa;
- per total raspunsul masinii la comenzi pare mai natural, mai putin "smucit";
- imi place heads-up-ul, mai ales ca afiseaza si informatii privind prezenta unei alte masini in unghiurile moarte, chestie foarte utila;
- sistemul multimedia se misca considerabil mai repede ca cel de pe Civic atat ca start-up time cat si ca raspuns la diverse comenzi, m-am obisnuit destul de rapid cu comenzile fizice vs touchscreen.

Cam atat momentan..trebuie sa mai merg cu ea sa mai adun impresii.

Cateva poze, facute in graba la dealer (a se ignora foliile albe de pe consola centrala, nu apucasem sa la jupoi)..

Attached File  IMG_3499.jpg   401.23K   691 downloadsAttached File  IMG_3495.JPG   344.79K   717 downloads
Attached File  IMG_3503.jpg   333.12K   753 downloadsAttached File  IMG_3504.jpg   254.76K   719 downloads
Attached File  IMG_3506.jpg   296.08K   634 downloads

Edited by closchkutza, 23 September 2020 - 10:40.


#2
igor06

igor06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 23.07.2007
Feliictari pt achizitie si drumuri fara probleme!

#3
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Să te poarte kilometri mulți fără probleme!

Să o stăpânești sănătos!



#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Imi place mult Mazda asta! Interiorul ala e super curat ca design... Altceva! Sa te bucuri de ea fara probleme! :)

De curiozitate, de ce a inlocuit asta Civicul?

#5
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Multumesc de urari tuturor! :)

@d4m4g3: pentru ca nu ma intelegeam cu scaunul civicului, nu stateam bine in el si nici nu ma tinea si ajunsesem la capatul rabdarii :).

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
fratele meu! si au am schimbat un civic pe un "mazdoi". Posted Image da mie mai mult imi placea cum smuncea civicul... era mult mai responsive, mai pe gusturile mele, mai fun to drive. da' in rest sunt multumit de "mazdoi". Posted Image

dupa parerea mea ii sta mai bine cu numarul sub grila radiatorului. daca te tenteaza sa schimbi gasesti info pe forumul Mazda.

Edited by Fane, 23 September 2020 - 11:23.


#7
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
Salut,

Felicitari pentru achizitie!

Am o singura curiozitate.
Mereu mi s-a parut ca de pe scaunul soferului parca nu poti cuprinde tot ecranul cu privirea(coltul stanga jos este oarecum ascuns). Ai intampinat dificultati in sensul asta?

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
care ecran? cel cu ceasurile de bord sau cel multimedia? la nici unul nu-i problema.

#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
La cel multimedia ma refeream. Mulțumesc.

#10
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Poti pune si o poza cu bancheta spate?
Are guri de aer si pe tunelul central pentru pasagerii spate?

Multumesc!


#11
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 Fane, on 23 septembrie 2020 - 11:22, said:

fratele meu! si au am schimbat un civic pe un "mazdoi". Posted Image da mie mai mult imi placea cum smuncea civicul... era mult mai responsive, mai pe gusturile mele, mai fun to drive. da' in rest sunt multumit de "mazdoi". Posted Image

dupa parerea mea ii sta mai bine cu numarul sub grila radiatorului. daca te tenteaza sa schimbi gasesti info pe forumul Mazda.
Eu inca nu sunt convins daca imi placea sau nu. Adica in mod clar cand voiam sa-mi dau in petec, imi placea. In schimb, era un pic obositor cand voiam doar sa merg normal la care se adauga si faptul ca nu ma tineau ca lumea scaunele si ma tot dadeam dintr-o parte in alta. Adica mi se pare ca au exagerat un pic raspunsul masinii doar ca sa para mai sportiva, fara sa aduca vreun plus concret dpdv tinuta de drum.
Ce pot sa zic in momentul asta este ca in mod clar prefer raspunsul pedalei de frana de la Mazda, pedala opune rezistenta si poti modula mai usor forta de franare. La Civic pedala de frana era moale, trebuia sa te inveti tu cat s-o apesi ca altfel ea nu-ti transmitea nimic, pana primeai feedback de la ea erai calare pe volan.

Despre numar, da, inca sunt in dubiu daca sa-l las acolo sau sa-l mut jos. Am vazut thread-ul baiatului din Iasi parca care l-a mutat jos. Oricum, am de bricolat un pic la ea, am luat un set de mudflaps OEM si vreau sa le montez. O sa investighez si mutarea suportului in partea de jos, sa vad cum ar veni prins.


 wld-ro, on 23 septembrie 2020 - 11:33, said:

Salut,

Felicitari pentru achizitie!

Am o singura curiozitate.
Mereu mi s-a parut ca de pe scaunul soferului parca nu poti cuprinde tot ecranul cu privirea(coltul stanga jos este oarecum ascuns). Ai intampinat dificultati in sensul asta?
Nu e nici o problema, stand pe scaun ecranul nu este obturat deloc si nici nu da senzatia ca ar obtura vizibilitatea cum am simtit la implementarile cu tableta cocotata pe bord.
Ca o paranteza, rezolutia ecranului este foarte buna, la fel si contrastul.

 uhu10uhu, on 23 septembrie 2020 - 12:01, said:

Poti pune si o poza cu bancheta spate?
Are guri de aer si pe tunelul central pentru pasagerii spate?

Multumesc!
O sa pun poza si cu partea din spate, nu are guri de ventilatie in cotiera.

Edited by closchkutza, 23 September 2020 - 12:38.


#12
Excelsior01

Excelsior01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.07.2019

 closchkutza, on 23 septembrie 2020 - 10:39, said:

Masina in discutie este o Mazda 3 Sedan, motorizare 2.0 Skyactiv-X 180cp, MT, echipare GT Plus + Sound Pack (Bose), culoare Deep Blue Crystal adica un albastru metalizat foarte intunecat.
Lista de dotari nu o pun aici, poate fi consultata pe site-ul mazda.

A inlocuit Civic-ul Hatch Sport Plus, acesta fiind dat la trade-in in favoarea Mazdei. Mazdoiul a ajuns la dealer mai devreme decat preconizat, mai precis luni, ieri dupa-amiaza am fost si am ridicat-o cu 7km in bord si ~1/4 rezervor (in sfarsit, prima masina pe care nu am luat-o cu 2 litri de benzina in ea).

Nu am apucat sa merg mult cu ea (vreo 60km dintre care vreo 30 si ceva in aglomeratie crunta).

Primele impresii, la cald:

- scaunele sunt superbe si m-am simtit bine direct dupa ce mi le-am reglat;
- diferenta mare in ceea ce priveste antifonarea masinii, atat motorul cat si zgomote de afara se aud destul de infundate;
- sistemul de sunet este foarte fain, prezenta un subwoofer se face simtita cand e nevoie, functie de melodie, sunetul este cald si invaluie toata cabina;
- motorul este extrem de silentios in afara masinii, in liniste completa, motor cald, abia se aude si nu pare sa se auda "tacanitul" de injectoare specific motoarelor cu injectie directa;
- per total raspunsul masinii la comenzi pare mai natural, mai putin "smucit";
- imi place heads-up-ul, mai ales ca afiseaza si informatii privind prezenta unei alte masini in unghiurile moarte, chestie foarte utila;
- sistemul multimedia se misca considerabil mai repede ca cel de pe Civic atat ca start-up time cat si ca raspuns la diverse comenzi, m-am obisnuit destul de rapid cu comenzile fizice vs touchscreen.

Cam atat momentan..trebuie sa mai merg cu ea sa mai adun impresii.

Cateva poze, facute in graba la dealer (a se ignora foliile albe de pe consola centrala, nu apucasem sa la jupoi)..

IMG_3499.jpg IMG_3495.JPG
IMG_3503.jpg IMG_3504.jpg
IMG_3506.jpg

Cand ai timp,ar fi bun de scris diferentele dintre Mazda 3 si Civic...

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cand ai cumparat masina nu te-ai asezat pe scaunele alea sa vezi cum sunt (la civic ma refer) ? Posted Image

#14
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Multi km fara incidente.
Am avut ca masina de serviciu o Mazda 3 si am schimbat-o anul asta cu o Toyota.
E frumoasa masina si relativ rapida.
La depasiri scurte cam trebuie sa o dai in treapta inferioara ca sa se miste mai bine si devine putin zgomotoasa.
Scaunele sunt ok dar personal dupa 2-300 km cam incepeau sa fie incommode si consola din mijloc deranjanta la picior.
Cu toate aceste neajunsuri imi pare rau ca a trebuit sa o schimb… :(

#15
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cei de la dealer ti-au oferit pret bun pentru masina veche?
Au luat in considerare grija ta pentru ea si pentru intretinere, adica a avut vreo valoare acest aspect?
Aveai postari intregi numai despre solutii, carpe si moduri de stergere, intretinere...

E frumoasa masina, Mazda arata foarte bine, insa este mica pe dinauntru, tunelul acela median o sa-l gasesti in timp inconfortabil, in general e cam stramta.
Ce inaltime ai?

#16
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 Excelsior01, on 23 septembrie 2020 - 12:37, said:

Cand ai timp,ar fi bun de scris diferentele dintre Mazda 3 si Civic...
Trebuie sa le descopar intai. Sau mai bine zis sa-mi fac o parere mai fundamentata despre Mazda, in ~60km nu ai cum sa le vezi.

 TruculMagic, on 23 septembrie 2020 - 12:38, said:

Cand ai cumparat masina nu te-ai asezat pe scaunele alea sa vezi cum sunt (la civic ma refer) ? Posted Image
Ba da, insa asa cum am scris in mod detaliat pe jurnalul Civic-ului, desi nu m-am simtit bine de la inceput in ele, am zis ca o sa ma acomodez, o sa il mai ajustez, etc. Epuizand ajustarile si neintamplandu-se nici partea cu acomodatul..Mazda :)

#17
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 25.09.2011
Ce bine era daca faceau elementul cromat/argintiu din fata, negru matt, ca la varianta hatchback. Ar merge un "Chrome-Delete" pe el.

Drumuri bune!

Edited by diabolik213, 23 September 2020 - 12:48.


#18
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006

 mephistotel, on 23 septembrie 2020 - 12:41, said:

Multi km fara incidente.
Am avut ca masina de serviciu o Mazda 3 si am schimbat-o anul asta cu o Toyota.
E frumoasa masina si relativ rapida.
La depasiri scurte cam trebuie sa o dai in treapta inferioara ca sa se miste mai bine si devine putin zgomotoasa.
Scaunele sunt ok dar personal dupa 2-300 km cam incepeau sa fie incommode si consola din mijloc deranjanta la picior.
Cu toate aceste neajunsuri imi pare rau ca a trebuit sa o schimb… Posted Image

Merci fain.
Ai avut generatia asta de Mazda 3 sau cea precedenta? Pentru ca scaunele nu au treaba cu cele de dinainte, dpdv forma iar masina este considerabil mai lata (e la fel de lata ca Civic-ul). Nu ma ating cu piciorul de consola centrala deloc Posted Image.

 Speedo, on 23 septembrie 2020 - 12:41, said:

Cei de la dealer ti-au oferit pret bun pentru masina veche?
Au luat in considerare grija ta pentru ea si pentru intretinere, adica a avut vreo valoare acest aspect?
Aveai postari intregi numai despre solutii, carpe si moduri de stergere, intretinere...

E frumoasa masina, Mazda arata foarte bine, insa este mica pe dinauntru, tunelul acela median o sa-l gasesti in timp inconfortabil, in general e cam stramta.
Ce inaltime ai?
Am primit oferta cu cateva sute de euro sub pretul mediu al pietei, deci ok. Evident ca nu se ia in calcul cu ce ai dat tu pe ea, se iau in calcul doar eventualele defecte prezente pe masina la momentul ofertarii. Cu cat mai putine, cu atat pretul mai bun.
La interior este la fel de mare ca Civic-ul si consola mediana inalta era si ea la fel. Nu ma deranjeaza, chiar imi place asezarea asta. Am 1.78.


 diabolik213, on 23 septembrie 2020 - 12:47, said:

Ce bine era daca faceau elementul cromat/argintiu din fata negru matt ca la varianta hatchback. Ar merge un "Chrome-Delete" pe el.
Drumuri bune!

Merci fain. Degustibus, mie imi place si cromat, il vad ca pe un accent care sparge o suprafata intunecata (grila neaga, vopseaua inchisa la culoare).

Edited by closchkutza, 23 September 2020 - 12:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate