Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

durere in piept de 2 ani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 tutuN_, on 23 septembrie 2020 - 09:12, said:

Voi merge acum la inceputul lui octombrie la alt medic cardiolog in Iasi, apoi voi vizita si un ortoped sa vad ce-oi rezolva.
Mergi de-ti fa RMN-ul ala de care scriam ceva mai sus, macar sa mergi prin excludere daca pana acum nu s-a gasit nimic.
Cum zicea si un coleg mai sus, pt tahicardie se incepe cu betablocante, oricm nu as zice ca-s necesare daca in repaus nu ai ritm cardiac peste 100.
Si nu ai raspuns: nu ai facut niciun fel de investigatii de laborator pana acum?

#20
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014
Nu, adica tot ce-am facut au fost analizele alea din sange si procedurile pe care le-am descris, la fiecare cardiolog in parte.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 tutuN_, on 23 septembrie 2020 - 09:57, said:

Nu, adica tot ce-am facut au fost analizele alea din sange si procedurile pe care le-am descris, la fiecare cardiolog in parte.
Pai ai zis numai de calciu si magneziu, atat.

#22
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014
Deci, am fost, mi s-a recoltat sange si am primit rezultate legate de mai multe chestii printre care erau si calciul si magneziu. N-am facut doar pentru calciu si magneziu. Erau mai multe: calciu, fier, magneziu etc si toate au iesit normale.

#23
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 themis, on 23 septembrie 2020 - 04:46, said:


+ 1. Esti sigur ca e de la inima? In perioada starii de urgenta, am avut o problema relativ similara. Durere in partea stanga, zona inimii, bratul stang iar apoi constant durere/apasare in zona pieptului. Am tot citit pe internet (nu era tocmai usor sa ajungi la medic) si am decis ca poate fi vorba de o problema cu inima sau cu stomacul. Am considerat ca inima e mai urgenta si am fost la un cardiolog. EKG, ecografie, nimic in neregula. Am avut pulsul si tensiunea f mari, doctorul a considerat ca e necesar sa fac investigatii suplimentare pentru asta, l-am ignorat cunoscandu-ma si stiind ca nu am probleme de genul asta si erau explicabile prin stresul prezentarii la medic. M-am monitorizat singura, smartwatch pt puls, si am constatat ca am avut dreptate.

Am fost ulterior la medicul de familie, am un inceput de gastrita, favorizata si de stresul ultimelor luni. Desi am urmat tratament, nu e rezolvata si, in continuare, in functie de alimentatie, am zile cand simptomele revin, in special apasarea in piept, desi au trecut 4 luni de la declansare. Asa ca, daca nu e nimic in neregula la inima, cred ca ar trebui sa ceri parerea unui alt medic.
Asta zic eu , ca NU e de la inima , ci de la stomac si mai sigur de la esofag . Ani de zile am avut aceleasi simptome , am fost de mai multe ori la cardiolog si mi-a zis ca nu am probleme cu inima . Am o gastrita mai puternica .

#24
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Din pacate, uneori poate sa dureze ani sau zeci de ani pana gasesti cauza "corecta"; si apoi alti ani pana gasesti un tratament util pentru bolnav. Mai poti pati sa te trimita cardioloul la ortoped is ortopedul la cardiolog. Asta e viata.. trebuie sa continui cu investigatiile pana gasesti ceva. Mergi la medic periodic, daca e unul bun, si vede ca nu dispare problema, poate o sa incerce si altceva. E bine sa mai schimbi medicii, daca nu te intelegi cu ei (nu te asculta, iti dau tratatmente dupa ureche nu dupa analize, problema nu dispare), dar, nici sa ii schimbi prea des nu e bine; cauta la Iasi unul si stai cateva luni pe capul lui. Un medic renumit, cautat de toti, o sa te usuiasca sau nu o sa aibe timp de tine; vezi daca gasesti unul mai la inceput de cariera, nu foarte renumit, dar, caruia ii pasa de pacient.

#25
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
~ar trebui sa faci un dosar cu analizele facute pana acum si pe care o sa le mai faci; e mai simplu decat sa povestesti tu.

#26
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 tutuN_, on 22 septembrie 2020 - 21:28, said:

Salut!
Am 20 de ani, 83-84kg si 1.80cm. De aproximativ 2 ani de zile am dureri in zona pieptului in zona stanga. Au fost momente cand durerea se extinde in zona bratului, mainii, umarului si inca mai sunt. De obicei o simt ca o arsura constanta insa mai am momente cand durerea "pulseaza". Am fost la 3 cardiologi. Ba ca e posibil sa am o intindere, ba sa mananc mai putina sare, sa bag vitamine etc. Am urmat tot ce mi-a fost zis. Am bagat vitamine si injectii cu nu stiu ce vitamine. Am renuntat si la sare, insa durerea-i tot acolo.

La ultimul cardiolog la care am fost, mi-a dat sa iau ivabradina 5mg pe zi (2.5 dimineata si 2.5 seara) ca sa-mi mai reduca pulsul.Am luat timp de 2 saptamani si am revenit la domnu doctor. Pulsul era tot mare, dar era din cauza emotiilor. Mentionez ca atunci cand mi se ia tensiunea,pulsul in cabinet imi ies valori putin mai mari din cauza emotiilor. Ei, domn doctor mi-a zis sa cresc doza de ivabradina (5 mg seara si 2.5 seara). In seara aia, aveam pulsul 50 batai pe minut si am zis sa continui doar cu 2.5mg seara si 2.5 dimineata. De aproximativ o luna o tin cu 2.5mg seara si 2.5mg dimineata. Nu se vede nicio diferenta, durerea e inca acolo.

Cum a inceput? In noiembrie 2018, navetist fiind, iesind seara de la meditatii, am marit putin pasul (nu pot spune c-am inceput s-alerg) ca sa prind microbuzul. Cand am ajuns acasa, in seara aia a inceput durerea si de atunci nu m-a mai lasat. Sunt zile in care dureaza mai mult (ore), zile in care dureaza mai putin (minute). Ce am observat e ca durerea apare doar cand nu ma misc, cand stau intins, stau la pc, in banca etc. Atunci cand fac efort fizic (mers pe jos,maturat aleea etc) nu simt deloc durerea.

Urmeaza sa incep facultatea. Am zis sa mai incerc un medic cardiolog in Iasi sa mai aflu o parere, dar pana atunci am zis sa va cer voua parerea.

Ce ma frustreaza pe mine nu e durerea, ci faptul ca nu stiu de ce ma doare si ce pot face ca sa dispara. Oricum, deja incep sa ma resemnez.

Mergi la doamna doctor Alina Luca (de la spitalul de copii, dar are și un cabinet privat din câte îmi aduc aminte). Eu zic că este o doamnă minunată. Spor!

#27
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008
Bolile de inimă debutează pe la 40-50 de ani. La 20 de ani nu prea poate fi vorba de asta.
Dar ești oleacă greu pentru înălțimea ta și ai nevoie de sport, efortul ușor ar putea regla și problemele pe care crezi că le ai cu pulsul.

Cred că ești surmenat/stressat, trebuie să faci o schimbare în viața ta ca să îți revii!

#28
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,396
  • Înscris: 09.08.2006

 Koal, on 23 septembrie 2020 - 15:12, said:

Bolile de inimă debutează pe la 40-50 de ani. La 20 de ani nu prea poate fi vorba de asta.
Dar ești oleacă greu pentru înălțimea ta și ai nevoie de sport, efortul ușor ar putea regla și problemele pe care crezi că le ai cu pulsul.

Cred că ești surmenat/stressat, trebuie să faci o schimbare în viața ta ca să îți revii!
De la 30 in sus !

@Karhu, mai dureaza mult pana scoate big pharma un vaccin anti-hipertensiv ?

#29
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 14.10.2010

 Kean, on 22 septembrie 2020 - 23:25, said:

.As face o angiografie
NU da astfel de sfaturi daca nu stii exact ce inseamna si nu cunosti riscurile. Oricum, angiografia nu se face la o simpla cerere a pacientului, Doar la o clinica privata...(stiu ce spun)

#30
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Alte simptome? Dureri de cap, agitatie, frica de boala?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate