Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

durere in piept de 2 ani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014
Salut!
Am 20 de ani, 83-84kg si 1.80cm. De aproximativ 2 ani de zile am dureri in zona pieptului in zona stanga. Au fost momente cand durerea se extinde in zona bratului, mainii, umarului si inca mai sunt. De obicei o simt ca o arsura constanta insa mai am momente cand durerea "pulseaza". Am fost la 3 cardiologi. Ba ca e posibil sa am o intindere, ba sa mananc mai putina sare, sa bag vitamine etc. Am urmat tot ce mi-a fost zis. Am bagat vitamine si injectii cu nu stiu ce vitamine. Am renuntat si la sare, insa durerea-i tot acolo.

La ultimul cardiolog la care am fost, mi-a dat sa iau ivabradina 5mg pe zi (2.5 dimineata si 2.5 seara) ca sa-mi mai reduca pulsul.Am luat timp de 2 saptamani si am revenit la domnu doctor. Pulsul era tot mare, dar era din cauza emotiilor. Mentionez ca atunci cand mi se ia tensiunea,pulsul in cabinet imi ies valori putin mai mari din cauza emotiilor. Ei, domn doctor mi-a zis sa cresc doza de ivabradina (5 mg seara si 2.5 seara). In seara aia, aveam pulsul 50 batai pe minut si am zis sa continui doar cu 2.5mg seara si 2.5 dimineata. De aproximativ o luna o tin cu 2.5mg seara si 2.5mg dimineata. Nu se vede nicio diferenta, durerea e inca acolo.

Cum a inceput? In noiembrie 2018, navetist fiind, iesind seara de la meditatii, am marit putin pasul (nu pot spune c-am inceput s-alerg) ca sa prind microbuzul. Cand am ajuns acasa, in seara aia a inceput durerea si de atunci nu m-a mai lasat. Sunt zile in care dureaza mai mult (ore), zile in care dureaza mai putin (minute). Ce am observat e ca durerea apare doar cand nu ma misc, cand stau intins, stau la pc, in banca etc. Atunci cand fac efort fizic (mers pe jos,maturat aleea etc) nu simt deloc durerea.

Urmeaza sa incep facultatea. Am zis sa mai incerc un medic cardiolog in Iasi sa mai aflu o parere, dar pana atunci am zis sa va cer voua parerea.

Ce ma frustreaza pe mine nu e durerea, ci faptul ca nu stiu de ce ma doare si ce pot face ca sa dispara. Oricum, deja incep sa ma resemnez.

#2
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Îmi pare rău pentru pățaniile tale.
Ai făcut deja ce trebuia făcut, ai fost la medicul cardiolog, ai primit o medicație pentru problema ta.

Pare contraintuitiv, dar cred că ar trebui să:
- încerci să te stabilești mai aproape de facultate, să nu mai faci naveta,
- să îți faci un program de alergare de câteva ori pe săptămână, în reprize scurte (spre exemplu câte o tură de parc de trei ori pe săptămână), astfel o să scapi de un stress mare și îl vei înlocui cu unul mai mic.
- Urmărește și câte un film împreună cu prietenii, cel puțin o dată pe săptămână.

Spor,

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
Cred ca ar trebui sa ceri și pãrerea unui ortoped, apoi a unui pneumolog. Posibil sa fie nevoie sa faci radiografie sau rmn.

#4
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Fa niste analize la stomac&comp. , de multe ori durerile sunt similare ! Vorbesc din experienta proprie .

#5
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Poate fi o nevralgie, o intindere sau cum se zice popular o incalecare de oase. Incearca sa masezi zona cu unguent DIFLEX. Seara, inainte de culcare timp de o saptamana. Daca nu iti trece, rau n-are ce sa-ti faca. E un antiinflamator.

#6
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Sport faci sau esti sedentar ?

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 greenlife, on 22 septembrie 2020 - 22:48, said:

Poate fi o nevralgie,
si eu cred la fel
posibil si o lipsa de calciu si magneziu
vitaminele luate n-au nici o valoare, e vorba de minerale

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Poate fi si de la coloana.Mie-mi amorteste cateodata piciorul stang cand stau tolanit mai mult timp la computer.Si am cateodata ameteli.Dar poate fi si ceva cardiac.As face o angiografie sau cum i se zice in romana cand iti baga pe artera un cablu pana la inima sa vada daca nu e infundata artera din jurul inimii.Si as face ceva sport si ceva masaje sau ceva tratament la un kiropractician bun.
   Lasa dracu chimicalele alea care ti le da doctoru ca nici el nu stie pentru ce sunt.Numai iti slabesti metabolismul cu ele.Incearca sa mananci cateva luni daca nu vegan macar vegetarian sa vezi daca nu ai imbunatatiri.Din pacate asta e consecinta alimentelor pe care le ingeram in ziua de astazi.Carne cu concentrate din hrana animalelor si hormoni de crestere din lapte si branza.

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Chestia cu cablul se numeste cateterism. Angiografia e altceva. Se completeaza astea doua. Cateterism am facut eu... uf. Cateterismul e destul de invaziv (vedeti pe wiki, explica destul de clar), se patrunde in vase de sange cu acel tub+cablu. Daca se intra pe la picior e critic sa stai nemiscat 24 de ore dupa. La angiografie se injecteaza substanta de contrast.

Draga tinere coleg, eu iti recomand intai un echo cardiac si un test de efort. Echo nu da imagini foarte clare in schimb masoara o multime de parametri si evidentiaza sunetele inimii, testul de efort arata cum se modifica activitatea electrica in functie de efort. Daca ai ceva la inima nu e de joaca. Am stat doua saptamani in spital la Tg Mures, as putea sa scriu o carte. Ar mai fi Holter.... eu zic sa ii acorzi atentie maxima.

#10
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Din experienta proprie o intindere musculara/nevralgie e foarte posibil sa fie cauza. Incearca sa faci sport usor (stretching, yoga, alergari usoare, apoi lucru cu greutati mici). O ideea buna a fost scrisa anterior - fa un test de efort. Nu cred ca e o problema de cardiologie - medicul ti-a dat vreun diagnostic clar, ori ti-a prescris un tratament dupa simptomatica descrisa de tine?
Poate suna ciudat, dar dormi intr-o pozitie buna? Eu am avut dureri mari la nivelul umarului/toracelui, s-au dovedit a fi cauzate de pozitia proasta in care dormeam.
Inca ceva: la 20 de ani, esti prea greu pentru inaltimea ta. Ai nevoie de ceva miscare si atentie la ce mananci.

#11
themis

themis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 21.04.2011

 Alltrack, on 22 septembrie 2020 - 22:28, said:

Fa niste analize la stomac&comp. , de multe ori durerile sunt similare ! Vorbesc din experienta proprie .

+ 1. Esti sigur ca e de la inima? In perioada starii de urgenta, am avut o problema relativ similara. Durere in partea stanga, zona inimii, bratul stang iar apoi constant durere/apasare in zona pieptului. Am tot citit pe internet (nu era tocmai usor sa ajungi la medic) si am decis ca poate fi vorba de o problema cu inima sau cu stomacul. Am considerat ca inima e mai urgenta si am fost la un cardiolog. EKG, ecografie, nimic in neregula. Am avut pulsul si tensiunea f mari, doctorul a considerat ca e necesar sa fac investigatii suplimentare pentru asta, l-am ignorat cunoscandu-ma si stiind ca nu am probleme de genul asta si erau explicabile prin stresul prezentarii la medic. M-am monitorizat singura, smartwatch pt puls, si am constatat ca am avut dreptate.

Am fost ulterior la medicul de familie, am un inceput de gastrita, favorizata si de stresul ultimelor luni. Desi am urmat tratament, nu e rezolvata si, in continuare, in functie de alimentatie, am zile cand simptomele revin, in special apasarea in piept, desi au trecut 4 luni de la declansare. Asa ca, daca nu e nimic in neregula la inima, cred ca ar trebui sa ceri parerea unui alt medic.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Ma uimeste cum te-a pus direct pe ivabradina in loc sa inceapa cu un beta blocant de ex nebivolol. Mergi si tu la un medic dintr-un centru universitar, nu ai zis din ce oras esti.  Ca sa excluzi stomacul fa un tratament cu Dicarbocalm Control 2 saptamani 1 tb pe zi inainte de mese, daca dupa asta nu mai ai nimic stomacul e problema. Dar asa de la departare pare a fi o problema legata de inima si nu de stomac.

Edited by Remicade, 23 September 2020 - 07:01.


#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 tutuN_, on 22 septembrie 2020 - 21:28, said:

...
Pai cardiologul doar si-a dat cu parerea, nu ti-a facut ceva investigatii? RTG toracic, EKG de repaus, EKG de efort, enzime cardiace, eco cardiac? Ca sa elimine etiologia cardiaca.
Dar medicul de familie ce a zis? Nu te-a trimis la un RMN pt cervicalele inferioare/ toracalele superioare (sa zicem C4-T3)? Eu de acolo incepeam, nu-s deloc convins ca e durere de origine cardiaca.

#14
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
toate investigatiile la inima mi-au iesit ok: zeci de EKG-uri, monitorizare cu Holter 24h, ecografie la cord etc.
am niste simptome asemanatoare, nu de aceeasi intensitate ca cele descrise de tine, dar in cazul meu sunt din cauza refluxului-gastro-esofagian.

#15
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014
Salutare!
Multumesc pentru raspunsuri!

Am facut sport (sala) din clasa a9a pana-n clasa a11a. Pot spune ca trageam destul de tare si nu aveam nicio durere nmic. M-am lasat de sala la sfarsitul clasei a11a (mai-iunie) doar din simplu motiv ca venea bacul si admiterea si voiam sa ma pregatesc. Nu m-am lasat din cauza durerii. Asa cum am zis, durerea urma sa inceapa prin noiembrie. Acum nu pot spune ca-s foarte activ, mai ies cu bicicleta si-n plimbari pe jos. Doctorul a zis ca n-am voie la efort fizic.

Mi-am facut analizele (mi-a luat sange) ca sa vada daca am lipsa de calciu, magneziu. Totul a iesit ok, dar am bagat mai demult si calciu si magneziu.

Procedura era in felul urmator: ajungeam, explicam doctorului ca ma doare si ma intindea pe un pat, imi punea niste carlige pe la membre pt inceput iar in ultima faza ma dadea cu niste gel pe piept si-mi lipea niste inele, medicul uitandu se pe nu stiu ce aparat. Stiu ca-s putin aerian la partea asta :)) dar la toti medicii am mers cu maica-mea si nu prea m-a interesat cum se numeste fiecare procedura si ce urmeaza sa-mi faca. Doar sa-mi faca ceva sa ma scape de durere. Am fost la 2 cardiologi in Suceava si 1 in Faltceni (cel din urma dandu-mi pastilele).

Voi merge acum la inceputul lui octombrie la alt medic cardiolog in Iasi, apoi voi vizita si un ortoped sa vad ce-oi rezolva.

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Bafta omule.
Sa ai grija de tine, esti foarte tanar... si nu-i de mirare ca e cum e sanatatea, la cate porcarii de chimicale bagam in noi si ce panarama de aer respiram.

#17
tutuN_

tutuN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.09.2014
Merci!
Nu pot spune ca mananc chiar multe porcarii. Stau la tara si incerc sa mananc mancarea cat mai "real". De fumat nu fumez, de baut...2-3 beri la 3 saptamani, in rest doar apa. Mai bag dulce din cand in cand si cam asta-i.

#18
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 tutuN_, on 22 septembrie 2020 - 21:28, said:

Salut!
Am 20 de ani...
... aveam pulsul 50 batai pe minut si am zis ...

Ce varsta frumoasa.
Omule... la 20 de ani, pentru tine, pulsul 50 este mare?
Pentru un adult, normal este intre 60 și 100 de bătăi pe minut. E adevarat ca odata cu inaintarea in varsta, frecventa scade, dar la tine nu este cazul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate