Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Relație toxică sau ceartă prostească?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Toxica.
Stii si tu, daca de la o simpla contrazicere el a cheltuit toti banii si a baut 3 zile.
Are numai idei de macho man si nu i le scoti tu prea curand din cap.
Ai identificat foarte bine unde este problema, dar nu realizezi cat de mare este.

#56
nasere05

nasere05

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.09.2020

View PostDiana981123, on 22 septembrie 2020 - 11:50, said:

Bună! Am o relație cu prietenul meu de 2 ani.

Nu îl înțeleg eu suficient sau el nu e pregătit pentru o relație?!

Am nevoie de niște sfaturi, nu știu cum să mai gestionez situația.

2 ani este enorm de mult timp ca să îți dai seama că ai pierdut timpul degeaba cu prietenul tău.

Nu e pregătit pentru nici o relație serioasă nici acum nici peste alți 2 ani sau 5 ani.

Sfatul cel mai bun e să te desparți de el și să-l uiți, nu mai este nimic între voi decât obișnuința de a nu fi singuri din nou și la tine și la el.

Voi doi de fapt vă încurcați viețile atât timp cât veți fi împreună, tu pierzi vremea cu un om cu care nu vei avea nici un viitor și el nu știe pe ce lume trăiește și crede că nu trebuie să aibă nici o responsabilitate ca bărbat față de tine.

#57
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View PostDiana981123, on 23 septembrie 2020 - 16:29, said:

Diferența este de 4 ani.
Dacă vrei sa afli cum poți sa-ți strunesti amicul scrie-mi pe privat.

#58
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View PostDiana981123, on 22 septembrie 2020 - 11:50, said:

Lucrurile de genul ăsta sunt foarte dese și m-au făcut să îmi pierd încrederea în el. De fiecare dată încerc sa îl înțeleg dar el nu se gândește cat mă poate răni spunând niste lucruri doar pentru că e nervos.
  Nu îl înțeleg eu suficient sau el nu e pregătit pentru o relație?!
  Am nevoie de niște sfaturi, nu știu cum să mai gestionez situația.
Nervozitatea lui este o scuza si o reactie la felul cum se simte dominat.
Nu este vina ta. el va trebui intr-adevar sa invete sa se controleze, dar nu de la tine.
Probabil ca felul de a fi nervos nu va mai fi perceput ca viabil in momentul in care reactia ta va fi indiferenta. Poate ca nervii devin un mod de viata pt ca stie ca te doare si ca te poate pune la punct, restabilind echilibrul, ca acesta ar fi modul lesnicios de a simti ca are fraiele in mana.

Spuse cineva mai spus ca el este imatur, copil. Acest lucru se intampla probabil si pt ca tu te porti ca o mama, ca un educator, incat este oarecum normal ca el sa fie razvratit in aceasta maniera.

Edited by stormlord, 08 October 2020 - 09:25.


#59
Marcel_P

Marcel_P

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,113
  • Înscris: 08.02.2013

View PostCr1spy, on 23 septembrie 2020 - 18:34, said:

...............  Are numai idei de macho man si nu i le scoti tu prea curand din cap.   ............................  

Asta nu-i arie de bîrfit şi criticat bărbaţii! :) Din contra, trebuie să-i adoraţi, să le compuneţi ode, să le cîntaţi serenade cînd apar pe balcon, etc. Existenţa ta se datorează unui bărbat altruist care a donat o coastă cu multe mii de ani în urmă. Fără materie primă, Doamne Doamne intra în şomaj tehnic. Un pic mai multă recunoştinţă din partea voastră n-ar strica. Altfel ne putem supăra şi plătiţi în natură drepturi de autor toată noaptea. :) Plus dobînzi, plus penalităţi de întîrziere ... Nu cred că vă rezistă coafura. :)
Într-un cuplu există doar un singur mascul alfa. Asta presupune că dacă te supără iubita nu te apuci de băut, ci o "pedepseşti". O pui la colţ, la colţul patului cu mîinile sus. Sau cu picioarele în sus? Cum era? După o vîrstă memoria dă rateuri... :) Trebuie să-ţi priveşti iubita în ochi, să-i explici c-a fost fetiţă obraznică şi în următoarele două ore nu va putea dormi. În maxim două luni vei descoperi şi latura masochistă a feministei de lăngă tine. Fără să greşească nimic, se autodenunţă c-a fost obraznică şi cere să fie "pedepsită". Ajungi să ai dureri de spate din cauză c-ai dorit s-o aduci pe calea cea dreaptă. :) Numai bărbat să nu fii în sec. 21.

#60
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
-Incapabil sa isi ceara scuze;
-Violent verbal;
-Alcoolic;
-Dependent de jocuri de noroc.
Tipul asta are nevoie de tratament pentru dependenta si de un psiholog.
Nu il vad capabil sa aiba o relatie normala in situatia asta.
Cauta pe altcineva.

Edited by JustXXL, 10 October 2020 - 21:25.


#61
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fugi cât poți. De la violența verbală la cea fizică nu e chiar așa distanță mare cum crezi. E doar un pas.
Daca după doi ani de relație violența verbală este așa cum spui, după 10 ani și cu un copil, e foarte posibil sa devină obișnuință sa umbli bătută și să crezi că e vina ta.
  Caută și citește despre sindromul Stockholm și vei înțelege de ce îți va fi mai greu sa pleci cu cat stai mai mult în această relație.

Edited by PoeOvidiu, 11 October 2020 - 05:56.


#62
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Sfatul meu: ia-ti un animal de companie si vezi cum reactioneaza concubinul.

#63
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Nu pare prea ok ce a facut tipul, nu pare stapan pe el.
Nu poti fi intr-o relatie cand nu esti stabil cu tine.
Pe bune, barbat si il iau pandaliile doar de la vederea unei prapastii?
Instinctul feminin ar trebui sa te dirijeze clar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate