Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Relație toxică sau ceartă prostească?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Diana981123

Diana981123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.04.2020
Bună! Am o relație cu prietenul meu de 2 ani. În acest timp am avut momente bune și certuri care păreau să pună capăt relației. Eu înțeleg că într-o relație, de orice fel, atunci când există probleme acestea se pot rezolva vorbind. Prietenul meu consideră această comunicare ca fiind o ceartă. De data asta problema a apărut când noi urcam pe munte, aveam de traversat o zona mai îngustă de la o înălțime foarte mare, el având frică de înălțime a intrat în panică, atunci eu i-am zis să se liniștească și să ne întoarcem pe altă parte, deși el alesese acel traseu, a început să tipe la mine și să mă înjure iar în acel moment eu m-am întors și am plecat la pas mai rapid asteptand-ul mai in față. Când a ajuns la mine era supărat și mă întreba de ce am reacțiile astea. În situația asta eu nu pot sa înțeleg cu ce am greșit din moment ce nu am insistat să urcăm dacă am văzut că îi este frică, și i-am spus sa se liniștească, dacă eu nu am spus nimic altceva nu văd de ce ar fi trebuit să îmi vorbesca urât, cu toată panica însă nu mi se pare normal. Acum îmi reproșează mie că nu îl înțeleg, însă asta îmi spune mereu. Ziua următoare când urma să vorbim, in loc de asta el a ales sa plece cu toate economiile pentru că vrea o pauză ca să se gândească, toți bani ia pierdut la jocuri de noroc in câteva ore și după a venit la mine la 3 dimineața, și iar îmi spune că e vina mea, că dacă nu ne certam nu făcea asta. Venise și băut, a doua zi in loc sa se liniștească a băut iar, și în continuare nu putem vorbi. El îmi reproșează mie că nu îl înțeleg și la fiecare discuție el aduce vorba de despărțire, atunci când îi spun ceva ce mă deranjează el se gândește că eu vreau sa ne despărțim.
El are impresia că eu mereu trebuie să îl înțeleg și așteaptă de la mine sa rezolv situația.
Lucrurile de genul ăsta sunt foarte dese și m-au făcut să îmi pierd încrederea în el. De fiecare dată încerc sa îl înțeleg dar el nu se gândește cat mă poate răni spunând niste lucruri doar pentru că e nervos.
  Nu îl înțeleg eu suficient sau el nu e pregătit pentru o relație?!
  Am nevoie de niște sfaturi, nu știu cum să mai gestionez situația.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Pleaca!
Inteleg ca s-a panicat si a vorbit urat fiindca era in stare aia dar daca nu si-a cerut scuze dupa inseamna ca a vorbit serios si asta e un semnal de alarma. Dupa violenta verbala, violenta fizica e la un pas. Daca zici ca mai si bea, e o reteta clara a dezastrului.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
las si eu un sfat : sa nu crezi ca un copil il va schimba si cel mai bine ar fi sa iti vezi de viata ta

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
O inchei si gata. Cauti alt drum. Asta se pare ca e o fundatura.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păcănele? Ai zis tot. Pleacă și nu te mai uita în spate. Problema asta se va repeta ciclic tot restul vieții. Omul nu își asumă deciziile, toate se întâmplă "din cauza x". Niciodată el. Cum rahat sa spargi economiile familiei beat fiind, apoi sa vii sa spui ca e vina ta?

Dacă reușești sa pleci, nu cădea în prostia de a-l accepta apoi la împăcare, astea se vor repeta.

Succes.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
ffs ala nu e barbat ..e un pusti cu complexe materne. mai si pui iintrebari pe aici...ce nu ti-e clar...

#7
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Munte, apoi baute si joace de noroc? A descoperit Vasluiu' Bucegii...

#8
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 AlexEn, on 22 septembrie 2020 - 13:05, said:

Pleaca!

sa plece el!
are probleme mult mai grave decat o cearta pe munte. si oricum nu era cazul sa te injure, o cearta se poate purta si fara injuraturi.
chiar faptul ca-ti pui intrebari e un semn ca nici pe tine nu te convinge ca e bineintentionat.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Ii ziceam sa rupa relatia, nu ma refeream la plecatul fizic neaprat.
Ca o sa plece el sau ea sau amandoi de acolo e alta treaba.

#10
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
si eu am trecut prin ceva asemanator, ea mereu incepea certurile, mereu ameninta cu despartirea, si prost am fost eu, ca am iubit-o si am tot lasat de la mine in speranta ca o sa ajunga totul la normal, cea mai mare greseala ever, ca tot acolo s a ajuns! apoi era sa mai trec o data, dar cand mi am dat seama ca se repeta am renuntat eu!

asa ca renunta la relatie, da e greu daca l iubesti, dar dupa o perioada iti trece, si stai linistita ca alesul v-a veni cand e momentul!

Edited by Hailztorm, 22 September 2020 - 13:26.


#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pe scurt , imatur , iresponsabil , grobian , cu microbul jocurilor de noroc , genul care la betie e in stare sa piarda toti banii , pleaca noaptea de nebun .
Ce iubesti la el ?

#12
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Dacă te-a înjurat acum, te va înjura toată viața.
Dacă pentru greșelile lui te consideră vinovată, este un nemernic.
Dacă iubește păcănele, jocurile de noroc, nu vei vea siguranță financiară lângă el.
Așa vrei să-ți trăiești viața?
Alege fără regrete o viață mai frumosă, acum cănd poți fără obligații.

#13
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 19.07.2008
Gaslight, proiectarea fricilor lui asupra ta, probabil face si un pic de push and pull si te tine in carlig, te baga la foc mic.

#14
Mateiso

Mateiso

    Curious Cat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 06.09.2019
Fugi, fara nici o ezitare. Nu va fi niciodata mai bine, doar mai rau.

#15
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 Mateiso, on 22 septembrie 2020 - 15:09, said:

Fugi, fara nici o ezitare. Nu va fi niciodata mai bine, doar mai rau.

pisoi, tu vorbesti din experienta, asa-i? :)

#16
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Nu e nimic de gestionat, pleaca cat mai repede. De schimbat nu-l vei putea schimba si lucrurile cel mai probabil se vor inrautati.

O viata ai, nu ti-o irosi cu asa un individ.

#17
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009

 Diana981123, on 22 septembrie 2020 - 11:50, said:

Bună! Am o relație cu prietenul meu de 2 ani. În acest timp am avut momente bune și certuri care păreau să pună capăt relației. Eu înțeleg că într-o relație, de orice fel, atunci când există probleme acestea se pot rezolva vorbind. Prietenul meu consideră această comunicare ca fiind o ceartă. De data asta problema a apărut când noi urcam pe munte, aveam de traversat o zona mai îngustă de la o înălțime foarte mare, el având frică de înălțime a intrat în panică, atunci eu i-am zis să se liniștească și să ne întoarcem pe altă parte, deși el alesese acel traseu, a început să tipe la mine și să mă înjure iar în acel moment eu m-am întors și am plecat la pas mai rapid asteptand-ul mai in față. Când a ajuns la mine era supărat și mă întreba de ce am reacțiile astea. În situația asta eu nu pot sa înțeleg cu ce am greșit din moment ce nu am insistat să urcăm dacă am văzut că îi este frică, și i-am spus sa se liniștească, dacă eu nu am spus nimic altceva nu văd de ce ar fi trebuit să îmi vorbesca urât, cu toată panica însă nu mi se pare normal. Acum îmi reproșează mie că nu îl înțeleg, însă asta îmi spune mereu. Ziua următoare când urma să vorbim, in loc de asta el a ales sa plece cu toate economiile pentru că vrea o pauză ca să se gândească, toți bani ia pierdut la jocuri de noroc in câteva ore și după a venit la mine la 3 dimineața, și iar îmi spune că e vina mea, că dacă nu ne certam nu făcea asta. Venise și băut, a doua zi in loc sa se liniștească a băut iar, și în continuare nu putem vorbi. El îmi reproșează mie că nu îl înțeleg și la fiecare discuție el aduce vorba de despărțire, atunci când îi spun ceva ce mă deranjează el se gândește că eu vreau sa ne despărțim.
El are impresia că eu mereu trebuie să îl înțeleg și așteaptă de la mine sa rezolv situația.
Lucrurile de genul ăsta sunt foarte dese și m-au făcut să îmi pierd încrederea în el. De fiecare dată încerc sa îl înțeleg dar el nu se gândește cat mă poate răni spunând niste lucruri doar pentru că e nervos.
  Nu îl înțeleg eu suficient sau el nu e pregătit pentru o relație?!
  Am nevoie de niște sfaturi, nu știu cum să mai gestionez situația.
Lasă drac beleaua aia si caută si tu un baiat bun.. auzi jocuri de noroc, pierdut toti banii, înjurături.., unele zici ca nu aveți cap să gândiți... 😔😔

#18
SCHA7

SCHA7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.06.2020
Pun pariu că inițiatoarea îl cicaleste mereu. Doar o viață are și bărbatul tau, nu-l mai toca toată ziua.
Bani la păcănele am pierdut cu toții, mai importantă este iubirea fiindcă banii se fac la loc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate