Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Alimentatia si suplimentatia corecta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Salut colegi!

De o vreme ma confrunt cu ceva simptome de oboseala de dimineata, uit chestii destul de des, si ma gandeam a nu e prea bine.

Din ce am verificat, am nevoie de mai multe B-uri , de crom si inca ceva.
https://freevitamind...cytest.com/  , de aici am facut testul

Am studiat sursele de vitamine si minerale din suplimente si nu sunt prea convingatoare.
Vitaminele si mineraelle naturale sau artificiale venite ca izotopi izolati , fara alti compusi organici naturali pe langa ei, confomr studiilor, nu au darul sa ajute , ci mia mult defavorizeaza organimsul nostru.
https://blog.botanic...vs-plant-based/
aici Am gasit cel mia bun studiu, si putem vedea de pe etichetele produselor.

De exemplu , eu voiam sa achizitionez Animal Pak sau Now Adams (pentur sport intens) si vad ca si la ei toate formuelele sunt pe izolate, si intr-adevar nici nu poti sa te astepti la altceva, la ce cantitati au. Am vizionat si altii, Doppleherz, au forme si mai proaste.

Deci, m-ar interesa, cum se alctuieste o dieta in care sa nu mananci exagerat dar sa nu ai lpsa de nici o vitamina si mineral.

De exemplu pentru B-uri si alte vitamine, a mputea alegea Drojdia inactiva sau poelnul crud, eventual laptisor de matca pentur mai mutla potentare.

Ideea e ca nu stiu ce cantitati de vitamine si minerale au per suta de grame.


Stiu ca am deschis un subiect larg, dar chiar i se pare util ,de la o varsta , cand simti ca e greu sa mai ai aceeasi performanta si energie , potenta, etc. Dupa 30 si ceva de ani , adica.

Daca tot sunt atata informatii e bine stim  si cum e o alimentatie ok (si aici nu ma refer la diete, keto, sau altele), si ce considerati util ca supliment.


Va multumesc

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Daca alimentatia e corecta nu ai nevoie si de alte suplimente. Doar adaca vrei sa produci o urina scumpa.

Pararea mea - consulta un doctor.
Problemele cu oboseala si uitatul diverselor chestii pot apare si din alte cauze. Gen stres.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Din ce descrii, nu pare sa fie neaparat o deficienta de vitamine. Cum/cat dormi? Sport faci? Ce mananci?

#4
L0RELYAN

L0RELYAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 30.04.2020

 vandemm, on 22 septembrie 2020 - 09:04, said:

.....

De exemplu , eu voiam sa achizitionez Animal Pak sau Now Adams (pentur sport intens) ....

Primele optiuni, demne de mentionat:
-fructe si/sau legume direct din gradina .
-lapte/branza direct de la stana sau din ograda
-oua direct din cuibar
-carne de pasare/porc din batatura

In mare parte, aimentele din supermarket sunt surogat !
D-aia si nevoia de completare !

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 vandemm, on 22 septembrie 2020 - 09:04, said:

,

Din ce am verificat, am nevoie de mai multe B-uri , de crom si inca ceva.
,

Verificarea se face prin analize de sange nu ce scrie unul sau altul pe un blog.Cele mai importante vitamine sunt D3 si C.Daca n-ai stat la soare anul asta sau in ceilalti ani poate ai deficienta de vitamina D3.Dar asta afli doar prin analiza sangelui.Important ca vitamina D3 in cazul suplementarii sa se ia impreuna cu vitamina K2 (Menaquinon-7) si o inghititura de ulei sau alt aliment cu cointinut de grasime intrucat aceste doua vitamine sunt liposolubile.

#6
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
nu ai zis varsta. e important de stiut unde te incadrezi, chimia corpului se schimba , hormonii se produc diferit,  organele functioneaza diferit,  procesarea de alimente  si absorbtia lor e diferita, metabolismul e diferit.

asa la hazard..zis sa iei niste Q10 si niste Bor pentru inceput.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sup;limentele cu vitamine si minerale sunt pe dos fata de homeopatie cu dozele ei iluzorii de inexistente.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Ai grija sa nu ai deficienta de fier. Du-te si fa-ti analize oricum, nu lua suplimente dupa ureche.

#9
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Daca e stres, e adevarat , am stres, ma deranjeaza cate telefoane primesc zilnic, inutil, neproductiv, dar trebuei sa raspund.
Ma fac sa imi pierd focusul.
Dar nu vad la ce ma ajuta un doctor aici.

 eiffel, on 22 septembrie 2020 - 09:30, said:

Daca alimentatia e corecta nu ai nevoie si de alte suplimente. Doar adaca vrei sa produci o urina scumpa.

Pararea mea - consulta un doctor.
Problemele cu oboseala si uitatul diverselor chestii pot apare si din alte cauze. Gen stres.


Dorm cat pot, depinde de ora la care pot adormi.
De obicei dorm 7 ore, dar nu mi-e suficient, Daca adorm la 12-e ok la 7 , dar daca nu pot adormi, pana tarziu, ma tot trezesc din somn, nu sunt odihnit nici la 8.
Pana in octombrie , de cateva luni bune nu am program fix, dar am multe lucrui de facut care ma preseaza ca timp, trag mutle persoane de mine, tot timpul depind de mine toate activitatile zilnice.

 Ann0nyym0us, on 22 septembrie 2020 - 09:31, said:

Din ce descrii, nu pare sa fie neaparat o deficienta de vitamine. Cum/cat dormi? Sport faci? Ce mananci?

Varsta e in intrebat 30-35 ani.
Nu mai am energia de la 18-20, am inteles, dar nici sa uit atat de repede.
Am observat ca fac lucruri, de inteleg pe moment cand sunt relaxat. de exemplu montat mobila, dar daca nu mia fac asta cateva luni, am si uitat.
E frustrant sa inveti ca de la zero.

 smoke, on 22 septembrie 2020 - 10:38, said:

nu ai zis varsta. e important de stiut unde te incadrezi, chimia corpului se schimba , hormonii se produc diferit,  organele functioneaza diferit,  procesarea de alimente  si absorbtia lor e diferita, metabolismul e diferit.

asa la hazard..zis sa iei niste Q10 si niste Bor pentru inceput.


#10
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Pentru @vandemm. - nu cred că ai nevoie de vitamine ci de un program cat de cat fix.
Că să explic :
-din ceea ce spui te întrerupi des din activitatea pe care o faci pentru a răspunde la telefon, insa trebuie sa faci constant și multe activități. Săritul asta de la o activitate la alta este foarte obositor iar daca mai adaugi și presiunea de a face toate lucrurile de care spui că depind alte persoane asta duce la o concentrare/încordare foarte mare.
-asta in esență este benefic pe termen scurt pentru că ne ajuta sa obținem rezultate mai bune la un examen de exemplu, însă corpul uman nu este făcut să stea la maxim zilnic pentru perioade lungi de timp - dacă vrei la fel e și la o masina, unde toată lumea înțelege că dacă mergi mereu cu mașina turata la maxim se va strica mult mai repede decât în situația în care ai merge normal.
-incordarea asta constanta duce de fapt după o perioadă de timp la o scădere a productivității, a randamentului. Dacă la o mașină toată lumea înțelege că nu trebuie sa o turezi la maxim deoarece se va strica mai repede indiferent ce aditiv pui in benzina - in cadrul activității umane unii oameni, cum ești și tu, cred că poți merge turat la maxim fara probleme, doar folosind niste vitamine dar pur și simplu nu e așa.

Așa că sfatul meu este că dacă ai probleme de sănătate să mergi la un doctor, să faci niste analize iar la serviciu încearcă să îți stabilești niste repere. - ce anume poți și ce nu poți face într-o zi/săptămână/lună și acceptă că nu o sa poți face unele lucruri

#11
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Uiti des pentru ca ai o supra-solicitare nervoasa . Mergi pe un adaptogen  , Aswagandha, Rhodiola .  Mai dau rezultate Sermion- Betaserc -Sedocalm   ,luate impreuna la indicatia neurologului .
Oamenii , in special barbatii nu sunt construiti pentru multi tasking , de aici si fortarea sistemului nervos .  Ai putea sa incerci sa dormi  minim 8 ore , sa faci minim 15 minute pe zi exercitii de streching ( imbunatatesc enorm calitatea somnului si felul in care te simti a 2-a zi )    .
Ca vitamine Adam sunt foarte bune , nu se compara cu mizeriile de la  multi altii care au forme de zinc  gen oxid , care se absoarbe foarte putin  sau deloc . Animal Pak nu exceleaza nici ele la calitate, doar cantitate.
Problema cu multivitaminele e ca s-ar putea sa faci exces  de unele de care nu ai nevoie , care iar nu e bine .
Alimentatia din zilele noastre e fix pix , carnea si legumele nu mai au de mult toate substantele nutritive atat timp cat animalele sunt crescute cu furaje speciale,  nu iarba si graunte  diverse ca la curte ,  iar plantele sunt crescute in sere  hidroponice  sau in pamant dat cu 1000 de feluri de ingrasaminte care mai de care mai nocive .

Edited by ct10dre, 27 September 2020 - 10:34.


#12
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Aveti dreptate ambii.
Din cauza oboselii si a vitezei scriu si atat de agramat, ca mi-e rusine sa imi citesc postarile :)

O sa incerc sa imi limitez activitatea, acum incep si  o facultate noua;
Nu ma incanta sa tot primesc recipise ba de la finante, ba de la banci, nu-s de natura sa imi scade nivelul de cortizol.

Ashwagandha si Gingko, Maca am mai luat, dar nu tot timpul le simt efectul; slabut spre zero.

AM vazut ca multivitaminele sunt forme slabe, dar si cele scumpe sunt tot izolati sintetici, care nu se absorb neavand compusii organici completi.
Mai iau CaZn MG, si ulei de ficat de cod,polen/drojdie./catina  dupa cum pot si imi acopar necesarul, pe langa legume si fructe.

Am luat trimitere pentur analizele generale si o sa cer cu plata pentru Background hormonal- LH, TSH, prolactina, Testo, esradiol, somatotrop,  suprarenalele, daca si-asa nu le-am facut niciodata, macar sa le am. Si asa doctorii toti zic ca esti super, esti tanc; doar ce ma vad ,gata e bine.

Ce-i drept, in afara de bilirubina ,trigliceridele marite si uneori glicemia, nu am nimic.
Nici la EKG la inima nu a iesti nimic nasol. totul bine.

#13
MateiIonescu

MateiIonescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.10.2020
Este nevoie de un consul si identificarea problemei. Am trecut si eu prin asa ceva, oboseala este de mai multe tipuri: normala, acuta, cronica, emotionala. Cauze efort, privare de somn sau deficit de vitamine si minerale. Incearca sa identifici una din probleme si recomand un set de analiza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate