Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...
 Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...
 Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Care e faza cu browserele?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

djl

djl

Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

• Grup: Senior Members
Nu am pretenţia ca să pot naviga cu browsere de acum 10 ani. Dar de acum măcar 4-6 să se poată, inclusiv pe YouTube. Nefiind un cunoscător, sunt curios dacă un site ar putea funcţiona la alegere cu html sau 'Java'.
O să-mi instalez browser mai nou când voi reuşi să reinstalez 'Windows'-ul pe P.C., că deocamdată rulez un C.D. cu "Linux".
Nu ştiu ce evoluţie e la site-uri, că eu văd că multe sunt încărcate cu tot felul de scripturi inutile consumatoare de resurse.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

JAVA în browser e o chestie la fel de nefastă. Youtube nu merge fiindcă nu-ți merg pluginurile de DRM. HTML5 e suportat de mult timp. În ceea ce privește IE, nu sunt suportate versiunile vechi fiindcă n-au cotă de piață și după cum am zis, nu suportă standardele web complet.

dani.user

dani.user

Guru Member

Java e una, Javascript alta.
Java in browser nu mai e la moda de vreo 15-20 de ani.

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned
Eu folosesc acelasi browser de vreo 15 ani, anume Firefox. Bineinteles actualizat la zi.
Ce dureaza atat sa instalezi Windows pe hard?

djl

djl

Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

Nu durează, numai că nu vrea să se intaleze. Nu ştiu de ce. Îmi dă chiar la început erorare. Am să merg la cineva cu computerul, că se pricepe mai bine. Probabil e ceva defect la partea de hardware, că nici XP-ul nu a vrut. Pe un alt computer am reuşit să instalez 'XP'-ul, dar e computer cu un singur nucleu...

inius

inius

Active Member

• Grup: Members
Prima oară m-am dat pe net prin 1995. Windows 95 și Internet Explorer 2, parcă. Cartela PC Net cu 20 de ore / lună care costa vreo 10-15 dolari. Apoi a apărut IE 3, IE 4... Netscape, care a reprezentat prima revoluție în lumea browserelor... apoi Microsoft a contraatacat cu IE 5.5 - IE 6, care a omorât Netscape și a devenit cel mai popular browser inventat vreodată (la momentul de vârf cred că avea peste 80% din piață)... prin 2005 am descoperit Opera, am folosit Opera vreo doi ani, că-mi plăcea că avea integrat feed reader și aveam un notebook mititel, apoi am trecut pe Chrome, am stat pe Chrome până prin 2015, de când am redevenit client Opera, pe care de atunci nu l-am mai părăsit și nici n-am de gând s-o fac în viitorul apropiat.

În 1995 limbajul standard era HTML 1 și nici nu cred că exista Javascript (sau poate existau niște rudimente). Când am văzut prima oară în Netscape linkuri cărora le dispărea sublinierea de sub ele când te duceai cu mouse-ul, am zis „wow”! Spre deosebire de IE, Netscape implementase complet CSS 1 și instrucțiunea text-decoration:hover

Acum vorbim de HTML 5, Javascript dracu mai știe câte biblioteci, și CSS 3. Pur și simplu un browser din 1995 sau din 2006 se blochează instant dacă trebuie să afișeze un site contemporan, nu știe cum. E ca și cum ai pune un grec de azi să discute ceva cu un grec din Grecia antică. Limba e aceeași, dar ei nu se mai înțeleg.

dani.user

dani.user

Guru Member

Pe langa toata evolutia HTML/CSS/Javascript e si evolutia securitatii.

Pe vremuri accesai necriptat mai toate siteurile. Azi e fix opusul, iar metodele de criptare au evoluat si ele, nemaifiind suportate unele vechi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate