Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Care e faza cu browserele?

* - - - - 7 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

djl

djl

Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

• Grup: Senior Members
Prin 2006 (posibil chiar în 2007) intram pe net de pe un computer care avea instalat 'Windows' 98. Nu-mi închipui că folosea un 'Internet Explorer' din 1998-2000, dar probabil nici nu era ultimul răcnet. Azi care e faza de fac urât multe siteuri la browsere vechi?

odastramosilor

odastramosilor

resemnat

View Postdjl, on 21 septembrie 2020 - 15:13, said:

Prin 2006 (posibil chiar în 2007) intram pe net de pe un computer care avea instalat 'Windows' 98. Nu-mi închipui că folosea un 'Internet Explorer' din 1998-2000, dar probabil nici nu era ultimul răcnet. Azi care e faza de fac urât multe siteuri la browsere vechi?
apar chestii noi in codul html si css si nu sunt compatibile. Plus alte scripturi java ....
browserul e un decodor, daca ii dai cod nou sau scris aiurea il dai peste cap.
iar daca esti pe windows, te poti alege si cu ecran albastru :) daca ai noroc

Edited by odastramosilor, 21 September 2020 - 15:18.

miki07

miki07

Simplu și banal

Pentru ca, stimate @djl, lumea evolueaza. Si asa o fac si site-urile si browser-ele odata cu ele.

Neaceasca85

Neaceasca85

Gaz ieftin si curent ieftin

Eu in 2006 am avut primul contact cu netul broadband, cu Mozilla Firefox si Windows XP, tare misto mai era.

Windows '98 si primul meu PC, in 2000, le-am urat maxim. XP-ul rezolva toate problemele din Windows 98. Cand am vazut si ca nu zice nimic daca se ia curentul fara shutdown, am zis super. 98 baga scandisk mereu.

Edited by Neaceasca85, 21 September 2020 - 15:44.

DianaXO

DianaXO

Senior Member

Pe atunci (2006) se folosea flash si Java la greu, zic de site-uri, acum e "era" HTML si mai ales cu versiunea 5 e fix cea ce trebuie, Flash si Java nu le mai am instalate in PC din 2014, si chiar ma bucur de asta.

Cam asta e toata faza cu browserele, toate site-urile aproape folosesc acum  HTML si browserele vechi nu stiu noul limbaj / design si rezulta in errori de afisare / sau nu poti intra deloc.

Neaceasca85

Neaceasca85

Gaz ieftin si curent ieftin

Dupa aia in toamna 2006 la Bucuresti inapoi la scoala (facultate) am fost retrogradat la Windows 98 pe un PC SH pe care nu mergea instalat Windows 2000 datorita unor probleme hardware. Dar cu ala am descoperit Youtube in 2007 in ianuarie-februarie. Si descoperirea YT a fost un SF come true.

Youtube in 2007 era 240p cel mult si deja mergea sacadat pe PC-ul din 2000, fluent doar fara full screen.

alx42

alx42

Senior Member

nu e chiar evolutie.
daca tragi linie o sa constati ca avantajele web-ului de azi fata de cum era inainte sunt minore (dpdv al utilizatorului final).
defapt vorbim doar de servirea continutului intr-un format mai dinamic, cu ceva interactivitate mai mare - care e si inutila pentru majoritatea siturilor.

dar costurile platite pentru putina comoditate sunt uriase.
consum de resurse de mii de ori mai mare + nepasarea generalizata de a-l reduce, pentru ca deh.. avem de unde.
creativitate grafica practic inexistenta.
bipolizarea browserului, avem acum doar doua browsere Firefox si chromium.
disparitia intimitatii. daca vrei intimitate trebuie sa ai cunostinte tehnice serioase si sa apelezi la tot felul de artificii

DianaXO

DianaXO

Senior Member

View PostNeaceasca85, on 21 septembrie 2020 - 15:46, said:

Dupa aia in toamna 2006 la Bucuresti inapoi la scoala (facultate) am fost retrogradat la Windows 98 pe un PC SH pe care nu mergea instalat Windows 2000 datorita unor probleme hardware. Dar cu ala am descoperit Youtube in 2007 in ianuarie-februarie. Si descoperirea YT a fost un SF come true.
Youtube in 2007 era 240p cel mult si deja mergea sacadat pe PC-ul din 2000, fluent doar fara full screen.

Imi amintesc si eu de prima vizita  pe YouTube, tot prin 2006 , intram pe el lejer cu PC-urile de la scoala, toate Pentium 4 - 512 mb RAM - 40-60 GB HDD ATA, dar cu Windows XP Professional si Office 2003 ... mama ce vremuri placute, abia atunci stiam de Google,YouTube, Yahoo si trilulilu,pe YouTube toti intram sa vedem ceva clipuri amuzante,sau o muzica ceva Posted Image) si da rar mai prindeam un video filmat macar la 360p sau 480p, prin 2007 Q4 abia vazusem 720p cea ce a fost wow, mai ales aparitia lui Windows Vista cu  Internet Explorer 7 / Windows Media Player 11 atunci a fost o adevarata evolutie fata de ce e acum , saltu a fost urias, de la XP la Vista cu designul Aero care si acum imi place enorm, vremuri frumoase au fost atunci.

PS : La aparitia lui Vista si trendul Aero, toate programele noi erau proiectate in asa fel, pentru Aero, si site-urile erau asa dpdv al design-ului, "eyecandy" hehehe.

Edited by Petran_Marius, 21 September 2020 - 16:15.

Aldulescu

Aldulescu

Senior Member

View Postmiki07, on 21 septembrie 2020 - 15:26, said:

Pentru ca, stimate @djl, lumea evolueaza. Si asa o fac si site-urile si browser-ele odata cu ele.

Atunci de ce a involuat net-ul si site-urile?

STARTREK1

STARTREK1

căutător pe gugăl

View PostAldulescu, on 21 septembrie 2020 - 16:24, said:

Atunci de ce a involuat net-ul si site-urile?
pentru ca bani;
intretinere unui site costa bani iar pt. recuperare se insereaza reclame
in primi ani cand am intrat si eu pe marele NET totu era mai "aerisit" si simplu de folosit si mai calitativ - acu' e doar reclame iar informatiile de pe site-uri au numai surse dubioase

Edited by STARTREK1, 21 September 2020 - 17:20.

odastramosilor

odastramosilor

resemnat

View Postalx42, on 21 septembrie 2020 - 16:04, said:

creativitate grafica practic inexistenta.
sticla si otel :)
si aluminiu :)

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

În trecut nu era o problemă pentru că Microsoft avea un baros numit „cotă de piață IE” cu care dădea în toate părțile. Mediul corporate și unele aparate (DVR-uri) încă mai au metastaze din acele vremuri numite controale ActiveX. Pe de o parte site-urile erau relativ ușor de dezvoltat fiindcă platformele targetate erau mai puține, pe de altă parte era un coșmar fiindcă IE până la versiunea 11 era neconform cu standardele WEB.

Friskey

Friskey

Guru Member

• Grup: Banned
Site-urile nu fac nazuri. Site-urile au evoluat si sunt facute cu tehnologii mai noi, browserele vechi nu stiu sa le citeasca.
Foloseste si tu browsere noi, updatate din cand in cand. Curaj, sunt gratis si nici nu musca.

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

Da,dar nu mai merg pe chestii legacy, gen Xp/Vista.

dani.user

dani.user

Guru Member

View Postdjl, on 21 septembrie 2020 - 15:13, said:

Daca vrei sa si inveti ceva, nu doar sa arunci intrebari: https://developer.mo...uide/HTML/HTML5

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

Eu am patit taman pe dos. Am vrut sa intru pe un forum pe care activam acum vreo 10 ani, si mi-a zis browserul (Firefox, ultima versiune) ca nu e sigur si nu m-a lasat sa intru :D Saitul mai exista, dar nu-l mai pot accesa, ca nu sunt ei la zi cu securitatea :P

Driade

Driade

Member

• Grup: Members
Browserele nu sunt utilizate in regim "home" pentru cotrobait pe net, ci si in scopuri profesionale(videostreaming, executie de cod, conectare BMC/IPMI la servere, etc), evident ca e absolut normal ca cerintele hardware sa creasca odata cu complexitatea crescuta a cerintelor.
Nici placile video nu au ramas la Hercules/CGA cu 320x240 si monitor monocrom, ca sa aiba nevoie doar de 64...256KB de memorie video.Posted Image

xeleron

xeleron

Suflet de campion...

Nu-i adevărat, Intel a zis într-un studiu făcut de ei că browserele se folosesc majoritar pentru streaming video (gen consum media).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate