Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Program scriere DVD cu o compresie mai mare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă fișierul ăla provine de pe un dvd atunci va trebui să intre ars pe un nou disc, fără să mai faci meniu de dvd.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu,IMG BURN mi-a calculat ca fisierul video se incadreaza in 4.7 GB al unui DVD
Ba da. Niciun program nu face compresie la scriere.
Doar overburning.

Mai exista insa o posibilitate - discul - DVD+R sau DVD-R - intre ele e o diferenta de cativa MB:
4.7 GB DVD+R disc: 2,048 bytes/sector x 2,295,104 sectors = 4,700,372,992 bytes.
4.7 GB DVD-R disc: 2,048 bytes/sector x 2,298,496 sectors = 4,707,319,808 bytes

Deci pe un DVD-R poti scrie mai mult.
Pe de alta parte DVD+R are o mai buna corectie a erorilor.

Ocazional se mai poate forta scrierea unui film de ex facand o imagine cu acel fisier si incercand sa scrii imaginea rezultata pe disc. Se mai elimina niste date suplimentare care se scriu altfel.

Daca vrei recodare la ts trebuie sa folosesti un program dedicat. Si nu vei stii exact cat va iesi. Plus ca va dura mult recodarea - in functie de rezolutie si codecul folosit precum si de PC-ul tau - de obicei dureaza cam cat dureaza si filmul daca vrei calitate.

Sau daca nu merg solutiile date pana acum - DVD-R sau Overburning atunci un DL te va ajuta.

Edited by eiffel, 22 September 2020 - 09:27.


#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Am inteles ca fisierul este un .ts Deci Mpeg2. si banuiesc rezolutie si bitrate mare.
Poate sa taie 1-2 secunde de la final si intra bine pe un DVD, fara recompresie.
Parerea mea.

#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
.ts e doar un container. Poate fi si alt codec, nu doar MPEG2. Camera mea video Sony face fisiere AVCHD cu terminatia .ts. Culmea camera foto tot Sony le face .mts.

#23
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Conform Wikipedia este un container, dar contine video mpeg. Si alte stream-uri, dar video este mpeg.
Da, exista si AVCHD impachetat in transport stream, specific camerelor SONY. Si/sau Panasonic.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Pai si AVCHD e un MPEG la baza. Dar MPEG4...

Merge intr-adevar taiat un pic.

#25
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Utilizarea unui DVD Dual Layer nu este posibila, daca fisierul are mai mult de 4,01GB, writerul nu poate continua scrierea UNUi singur fisier mai mare de 4,01GB pe celalalt layer...Pe un DVD-DL se pot pune cca. 8 GB de informatii impartite intre mai multe fisiere mici.Un DVD-R de 4,38GB, scris in format UDF, inteleg ca nu este suficient...Cropuirea fisierului video e singura solutie sau convertirea acestuia intr-un format mai compact.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Esti sigur ? Eu nu cred.
Am scris destule DVD-DL cu fisiere de 7-8 Gb. Un singur fisier.

Nu merge cand scrii in format DVD compatibil - adica sa poata fi citit de un DVD Player antic ce are nevoei de fisiere VOB si Info. Dar poti scrie un fdisier ts sau mkv pe un dual layer fara probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate