Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Recomandare aparat tuns iarba

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
au si robot, si am inteles ca e bunicel

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Karhu, on 20 septembrie 2020 - 00:11, said:


Sunt și cu motor in 4 timpi...
Dar tot nu au toba de esapament si baraie de scoala tot cartierul. Plus gazele emanate. Are un vecin si cand tunde gazonul este extrem de deranjant, cel mai mult ma supara mirosul de gaze arse.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
vezi sa nu.
zgomotul mare e dat de cutit nu de motor.

#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Eu am inceput direct cu pasul 2, adica o masina termica ieftina. La inceput am fost multumit, dar acum, mai ales dupa ce trece (din cand in cand) un baiat cu o Honda profi si pot faceo comparatie, nu mai sunt asa multumit. Tot citesc despre masini cu 2 cutite, pacat ca nu poti face un filtru pe magazinele de specialitate pe acest criteriu.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pai bune sunt honda, stihl si husqvarna
mai toate acum au trecut pe motor b&s.

parerea mea e sa iei cu carcasa metalica.

#24
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 arg, on 20 septembrie 2020 - 12:47, said:

au si robot, si am inteles ca e bunicel
De lăudat și le laudă toți. Bagă tu robotul în iarbă neîngrijită și vorbim după

#25
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Doua lucruri: e robot de tuns iarba sau gazonul?
Și doi: și robotul aspirator, pe care îl laudă mulți, de îl bagi să aspire într-o casă recent renovata, nu o să facă față, normal.

#26
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Ai dreptate, robotul de aspirat este de întreținere. Al meu merge cam la 2 zile. Dar te crucești cum în 2 zile se aduna atât puf din acela. Și am ventilație cu filtre etc (bine fiind vara mai este câte o ușă, geam deschis câteodată). Dar face as piratul săptămânal mult mai ușor.
În concluzie dacă cel de iarba merge la fel de bine ca și cel din casa l-aș lua. Am câteva probleme/intrebari vizavi la el: știe oare sa se oprească și sa nu îmi taie și florile de pe marginea gazonului? prețul este alta problema.Si în al 3-lea rand lasă iarba tăiată pe gazon, ne-trăgând un sac după el. Uni zic ca este bine,dar am văzut la unii ce chestii au scos din iarba la scarificare și te îngrozești.

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
In primul rand robotii de tuns iarba nu au un algoritm de deplasare asa de inteligent ca cei de aspirat. Celo putin cei accesibili la pret. Nu au LIDAR si  nu fac harta. Pentru perimetru se bazeaza pe un fir conductor tras prin gazon.

In al doilea rand nu colecteaza, taie suficient de des, astfel incat ramasitele sunt foarte scurte si raman si putrezesc (suna rau dar e bine pentru iarba) pe gazon. Daca, din cauza de ploaie sau mai stiu eu ce a crescut iarba foarte mult, tot trebuie ajutat cu o masina clasica.


Am avut unul in test. Nu mi-a placut ca merge ca bezmeticul, in genul masinutelor cu baterie care se loveau si ricosau de pereti. Desi dupa ce isi face treaba de cateva ori nu se mai cunoaste, totusi am ramas cu impresia asta neplacuta.

#28
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 iladi, on 21 septembrie 2020 - 07:09, said:

Eu am inceput direct cu pasul 2, adica o masina termica ieftina. La inceput am fost multumit, dar acum, mai ales dupa ce trece (din cand in cand) un baiat cu o Honda profi si pot faceo comparatie, nu mai sunt asa multumit. Tot citesc despre masini cu 2 cutite, pacat ca nu poti face un filtru pe magazinele de specialitate pe acest criteriu.

Am o husquana LCS 140 cu autopropulsie, carcasa metalica, constructie robusta. E destul de silentioasa, puternica si consuma incredibil de putin combustibil. 10 trepte de taiere. Pret calitate este f ok. Daca ai bani mai multi ia honda ca e si mai fainosag.
Cat despre roboti..probabil in 2-3 ani o sa fie mai avansata tehnologia si o sa ne luam si din aia sa fie tunsa fainosag in fiecare zi. :)

#29
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Eu tin iarba destul de inalta si as vrea ceva care sa ridice firele de iarba. Am citi despre un model pe acumulatori (doar visez) ca ar fi mare diferenta intre varianta cu 2 cutite si cea cu un singur cutit. Acelasi lucru l-am remarcat, dupa cum ziceam, si la Honda baiatului care mai vine din cand in cand la mine si care si modelul lui tot 2 cutite.  

Se zice ca fac un curent de aer ascendent mai puternic si ridica mai bine firele de iarba. Ceea ce pot confirma.

#30
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 catalijns, on 22 septembrie 2020 - 10:51, said:

Am o husquana LCS 140
Si eu la fel. O am de 4 ani si nu am ce sa-i reprosez, sincer.

Nu as da bani mai multi decat am dat pe ea pe, sa zic, o honda, pentru ca nu vad ce ar putea sa faca in plus sau mai bine de mai multi bani.

Asa, mai degraba iau un robot, gen automower 305 si macar nu mai stau toata ziua sa pun benzina si sa schimb uleiul :)

#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,476
  • Înscris: 06.01.2014

 danfizesan, on 20 septembrie 2020 - 08:50, said:

Salut, ce model de Gunman ai ?
Asta este :Attached File  Masina tuns gazon.jpg   244.19K   23 downloads

(o intorci tu cumva )

#32
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Eu sunt in situatia cu mai multa curte de tuns,si implicit am luat 2 pe benzina pe roti,una in 2 si una in 4 timpi.Cea in doi timpi e tractorul,face fata si la balarii de doi metri,initial ma bag cabrat pe doua roti cu ea ca apoi sa reintru pe 4 roti,e cam hilar dar face fata.Pentru contururi am una de umar,tot cu benzina,facatura de Lidl,dar inca face fata.In situatia ta as lua una electrica,pe roti.Si doar daca e nevoie as lua si o facatura de umar pentru contururi,gen linga gard si similare.

#33
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
La același Lidl găsești, când apare, o coasă electrică cu acumulator. Modelul nou e cu fir, au renunțat la piesele de plastic tăietoare. Avantajul e că e același acumulator ca si la sculele electrice, se găsesc de 2 sau 4 Ah

#34
broniaski

broniaski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 13.12.2007
O varianta pentru cei care vor pe acumulator e Husqvarna LC 137i. E foarte silentioasa, compacta si isi face traba cu brio in curti mici, zone linistite. Cu o baterie buna de 5A faci treaba buna. De exemplu pt 100m², iti ajunge de mai bine de 4x sa tunzi. Pe SavE, mai plusezi undeva la 20% timp de lucru.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2crLST036Wo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#35
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 viceroy56, on 19 septembrie 2020 - 21:28, said:

Daca doar ai este suprafata si doar gazon, o masina electrica de tuns iarba.
Daca pe viitor apar si alte cerinte, diferite de gazon, o motocoasa.
Depinde de ce vei "cosi' pe viitor. Atat ca "material", ierburi, balarii, arbusti, cat si ca suprafata.
Dacă tunzi gazonul cu motocoasa poți sa-ti iei adio de la gazon.

#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007

 BloodRa, on 23 septembrie 2020 - 17:37, said:

La același Lidl găsești, când apare, o coasă electrică cu acumulator. Modelul nou e cu fir, au renunțat la piesele de plastic tăietoare. Avantajul e că e același acumulator ca si la sculele electrice, se găsesc de 2 sau 4 Ah
Ai tu acest model in folosinta? Ca eu l-am vazut pe un client care l-a returnat si am ezitat sa mai iau. Am unul Sterwins de la Leroy dar imi face figuri acumulatorul, da eroare de supratemperatura fiind chiar rece...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate