Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Uscare tuia

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salutare.
Cu pot da pe niste tuia, care au început să se usuce, din interior spre exterior?
Brăduții i-am plantat cam acum 5 luni, au cam un metru și au fost udați constant. Am observat inițial, acum vreo 2-3 că vreo 2-3 dintre ei că li se usucă unele ramuri, iar ac văd că s-a extins la toți.
M-ar ajuta daca îmi puteți recomanda ceva soluție,care sa ajute. Menționez că soția a dat, acum 7 zile cu ceva solutie cu piatra vânătă.
Mulțam.

#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
cam cat de constant au fost udati bradutii? :whistling:

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Eu am patit asta cu gardul viu...efectiv parea uscat (nu mai avea frunze). L-am intrebat pe nenea de vinde insecticide si diverse tratamente pentru arbori si mi-a recomandat calypso. Si-a revenit gardul viu :)

#4
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 jimi91, on 19 septembrie 2020 - 16:55, said:

Eu am patit asta cu gardul viu...efectiv parea uscat (nu mai avea frunze). L-am intrebat pe nenea de vinde insecticide si diverse tratamente pentru arbori si mi-a recomandat calypso. Si-a revenit gardul viu Posted Image
pt tuja e nevoie de oarece insecte defoliatoare extraterestre... Posted Image  ai incercat sa vezi ce gust are rasina?

io pariez pe lipsa apei la colegu initiator. :)

Edited by Dude_2nd, 19 September 2020 - 16:57.


#5
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Nu am incercat sa vad ce gust are

#6
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
tu da-le apa la bradutii aia... :lol:

#7
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
Eu la tui le pun primavara cate un juma de litru de bere Newmarkt la radacina si desi ajung rar la mosie , nu s-au uscat si sunt vigurosi desi ploua cam rar .

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dude_2nd, on 19 septembrie 2020 - 16:56, said:

pt tuja e nevoie de oarece insecte defoliatoare extraterestre... Posted Image  ai incercat sa vezi ce gust are rasina?

io pariez pe lipsa apei la colegu initiator. Posted Image

TRebuie sa recunosc, nu am incercat :))...dar, am rupt o crenguta din gardul viu si nu era uscat, era verde la interior...dar da, parea uscat....zici ca aveam curtea familiei Adams :))...Am foarte mult gard viu

#9
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008

 Dude_2nd, on 19 septembrie 2020 - 17:00, said:

tu da-le apa la bradutii aia... :lol:
Nu asta e problema, poate mai degrabă prea multa apa. Chiar acum sap un pic in jurul lor, și pământul e ud.
Cred ca e ceva ciuperca.

#10
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 raduors, on 19 septembrie 2020 - 17:11, said:

Nu asta e problema, poate mai degrabă prea multa apa. Chiar acum sap un pic in jurul lor, și pământul e ud.
Cred ca e ceva ciuperca.
apa prea multa nu dauneaza tuilor, dimpotriva.
eu am pe malu unui heleshteu cam 20, sa le tina umbra peshtilor si totodata sa nu produca frunzish care sa colmateze balta, au ajuns radacinile chiar in apa, si s-au dezvoltat cu 30% mai bine decat aceiasi braduti plantati in sol super drenat dar udati doar de doo trei ori pe saptamana. Posted Image

greu de crezut ciuperci in vremea asta secetoasa... alea se fac primavara. :)

Edited by Dude_2nd, 19 September 2020 - 17:19.


#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dude_2nd, on 19 septembrie 2020 - 17:18, said:

apa prea multa nu dauneaza tuilor, dimpotriva.
eu am pe malu unui heleshteu cam 20, sa le tina umbra peshtilor si totodata sa nu produca frunzish care sa colmateze balta, au ajuns radacinile chiar in apa, si s-au dezvoltat cu 30% mai bine decat aceiasi braduti plantati in sol super drenat dar udati doar de doo trei ori pe saptamana. Posted Image

greu de crezut ciuperci in vremea asta secetoasa... alea se fac primavara. Posted Image

Au nevoie de lumina, de foarte multa lumina, d-aia vezi diferenta aia

#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 jimi91, on 19 septembrie 2020 - 17:21, said:


Au nevoie de lumina, de foarte multa lumina, d-aia vezi diferenta aia
expozitiunea e aceeasi la ambele loturi, 100% nu e lumina factoru determinant.
acum ca cei din lotu plantat pe solu drenabil s-au dezvoltat si au ajuns cu radacinile cam la nivelu unui parau ce trece prin zona, au prins elan si ei.


iti spui io:  100% sunt iubitori de apa multa. :)

ps: din fo 70 de bucati nu mi s-a uscat niciunu ;)

#13
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Ideea e ca in ultimele 2 luni i-am udat mult mai mult că până acum...
In fine, o sa ii ud mai mult.
Între timp, dacă mă poat ajuta cineva și cu ceva soluție....

#14
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008
Bolile cele mai daunatoare si frecvente intalnite la Thuja sunt:

    Berckmann’s Blight – Necrozarea ramurilor din exterior spre interiorul coroanei.
    Cercospora Needle Blight - Uscarea ramurilor din interior spre exteriorul coroanei.
    Kabatina blight ­- Uscarea provocata de ciuperca Kabatina Thujae
    Keithia blight – Uscarea provocata de ciuperca Didymascella Thujina.

Nici apa in exces nu este buna:

Quote


Seceta
Atunci cand ne confruntam cu problema uscarii plantelor de Thuja(popular Tuia), trebuie sa excludem in prima faza uscarea ramurilor sau a plantei din cauza lipsei de apa. Aceste plante au o inradacinare superficiala, avand pretentii ridicate fata de umiditatea din sol si atmosfera, de aceea este bine sa se evite stresul de seceta. Daca nu le-ati udat corespunzator in perioadele de seceta si canicula, plantele incep sa se usuce treptat, incepand cu varful lastarilor, de la exterior spre interior din partea superioara spre baza.

Surplus de apa
Verificati dealtfel ca plantele sa nu fie intr-un sol foarte umed si greu, pentru ca in cazul asfixierii radacinilor si a surplusuui de apa, simptomele sunt similare. In acest caz incercati sa imbunatatiti calitatea pamantului prin aport de turba.


#15
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 raduors, on 19 septembrie 2020 - 17:31, said:

Ideea e ca in ultimele 2 luni i-am udat mult mai mult că până acum...
In fine, o sa ii ud mai mult.
Între timp, dacă mă poat ajuta cineva și cu ceva soluție....
exista o solutie de ingrasamant foliar pt conifere, macar primu an e bine de aplicat, se poate pune si in apa, la irigare.
pana solu o sa-si formeze aciditatea necesara(produsa de propriile frunze cazute pe jos) e bine daca dai cu el si pe sol.

am aplicat si la brazi comuni si argintii, are efect spectaculos. Posted Image oricum, era bine de aplicat primavara, pt anotimpu de crestere.

Edited by Dude_2nd, 19 September 2020 - 17:42.


#16
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,113
  • Înscris: 03.07.2008
As merge pe varianta unei boli.

Avem la serviciu vreo 20 de tuia din care se usuca anual cativa. Toti au aceeasi cantitate de apa, lumina, temperatura etc.

cineva ne-a sfatuit ca atunci cand ii schimbam pe cei uscati sa schimbam si pamantul din jurul radacinii; cica unele dintre boli afecteaza si pamatul, degeaba schimbam doar arbustul. Vedem pe viitor ce iese.

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Dude_2nd, on 19 septembrie 2020 - 17:28, said:

expozitiunea e aceeasi la ambele loturi, 100% nu e lumina factoru determinant.
acum ca cei din lotu plantat pe solu drenabil s-au dezvoltat si au ajuns cu radacinile cam la nivelu unui parau ce trece prin zona, au prins elan si ei.


iti spui io:  100% sunt iubitori de apa multa. Posted Image

ps: din fo 70 de bucati nu mi s-a uscat niciunu Posted Image

Eu aveam o tuie in spatele curtii, era umbrit de alti pomi, dar isi primea si doza de soare...Din pacate, nu prea s-a dezvoltat. In schimb, tuile care stateau in Soare, au crescut. De udat, s-a ocupat Dumnezeu :))...Dar da, dupa o ploaie zdravana se vede diferenta...ai dreptate cu apa.

Am totusi o nelamurire...am cativa pomi care au stat in umbra si parca vor sa creasca , adica, isi intind cracile, in directia luminii de la Soare. Nu stiu daca e un mit...

#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 jimi91, on 19 septembrie 2020 - 17:50, said:


Eu aveam o tuie in spatele curtii, era umbrit de alti pomi, dar isi primea si doza de soare...Din pacate, nu prea s-a dezvoltat. In schimb, tuile care stateau in Soare, au crescut. De udat, s-a ocupat Dumnezeu Posted Image)...Dar da, dupa o ploaie zdravana se vede diferenta...ai dreptate cu apa.

Am totusi o nelamurire...am cativa pomi care au stat in umbra si parca vor sa creasca , adica, isi intind cracile, in directia luminii de la Soare. Nu stiu daca e un mit...
toti copacii cu frunza cazatoare au nevoie majora de soare, coniferele vecinic verzi sunt mai putin sensibile... cam asa am auzit io Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate