Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Smartwatch pt copii

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

alexandersch

alexandersch

Member

• Grup: Members
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un smartwatch pt fiicamea de 10 ani ca sa pot sa ii dau o oarecare mobilitate si sa stau mai linistit ca pot sa i-au legatura cu ea in orice moment.

Imi dorec ca acest dispozitiv de comunicare sa aiba:

- functie GPS precisa in timp real (daca exista asa ceva)
- sa tina bateria cat mai mult
- posibilitate sa fie legat la o retea de telefonie (orange preferabil caci in aceasta retea sunt si eu)
- sa poata primi apeluri si sa sune dar numerele spre care sa sune sa fie conditionate de mine la fel si cele care o suna
- sa nu aiba jocuri si alte prosti
- ca si buget probabil un maxim 500 lei caci copii nu au grija de lucruri si e pacat de o investitie mai mare
- am ales watch si nu telefon ca ala sta trans la mana si nu il pierde sau uita pe undeva

Orice alte functii necesare pt copii care mi-au scapat, puteti sa le precizati aici si daca este de interesa le-as dori si pe acelea.

Ce model de watch recomandati ? Ms

maccip

maccip

45 ani

• Grup: Senior Members
Eu am 3 bucati wonlex KT11, are toate functiile de care zici tu, tine bateria in mod real 2 zile dupa 1an vechime.
GPS in timp real nu gasesti decat de la cele cu AGPS, dar asta presupune un cost mai mare de energie, nu stiu in ce masura e posibil, am dat comanda de pe aliexpress pentru un model cu AGPS, dar inca nu mi-a venit, astept.

La KT11 iti arata precis doar cand copilul are semnal de la sateliti. Si nu chiar in timp real, cu o intarziere de 1 minut, sa zicem.
Cand copilul e indoor si exista vreun router wifi, iti arata coordonatele acelui router. E OK ca si precizie insa e posibil sa ti-l arate la mama naibii daca acel router e de fapt un hotspor al vreunuia cu telefon mobil cu hotspot activat.
Are si comenzi prin SMS care functioneaza si cand copilul n-are semnal suficient de bun pentru internet. In Bucuresti nu e cazul.
Poti trimite comenzi prin SMS pentru ca ceasul sa faca diverse chestii gen sa-ti trimita coordonatele cu prima ocazie cand se fixeaza pe GPS.

Si mai are o metoda LBS de pozitionare care la noi in Romania e slaba. Noi vrem privacy, sa nu fim urmariti de reteaua de telefoane, de aia nu merge calumea. Dar iti arata ca zona cam pe unde se afla, cu precisie slaba. Daca copilul se joaca intr-un loc unde n-are nici GPS, nici Wifi, pana nu se va deplasa intr-un loc cu acoperire de la satelitii GPS, practic nu vei sti cu precizie unde se afla.

Asta teoretic.

Practic insa eu m-am folosit de ceas. Nu ma intereseaza sa stiu in fiecare minut unde se afla. Si daca a trebuit sa aflu, ceasul m-a ajutat. Il folosim mai degraba prin parc cand ei se plimba pe unde vor, cu bicicleta.
Functia de telefon ajuta, e mai bun ca un telefon deoarece esti sigur ca-l are la mana, nu l-a uitat pe undeva.

Dar cel mai mare impediment care m-a facut sa incerc alte modele e ca se sparge ecranul relativ usor. Toate cele 3 ceasuri pe care le am au ecranul spart. Ba de la cazatoru cu bicicleta, ba l-a trantit sora mai mica de gresie, ba s-a spart in rucsac.

Dupa ce se sparge nu prea te mai poti baza pe el. Merge, dar face probleme la touchscreen, trebuie restartat ca sa mearga in anumite omente. Cateodata copilul nu te mai poate suna, ceea ce e foarte nasol. GPSul merge in continuare chiar si cu ecranul spart.

Pe Orange toate merg, dar cele capabile doar 2G trebuie sa te astepti sa mearga mai prost deoarece in general nu au pozitionare WiFI, ramia doar cu GPS si LBS. Pentru digi(mocaciune, 2 euro 3 luni la optiunea Diva), merge doar daca are 3G minim. Ceea ce e si de recomandat. alea cu 2G sunt slabe si la pozitionare.

Cele cu pozitionare AGPS ar trebui sa functioneze ca un telefon obisnuit, dar inca nu mi-au venit sa vad cum anume merg.

Edited by maccip, 19 September 2020 - 14:45.

abac

abac

Guru Member

• Grup: Senior Members
Apple Watch 3. S-a ieftinit serios si de cand cu watchos7 se poate seta apple watch pentru membri de familie fara ca membrul respectiv sa detina un iphone. Adica perfect pentru copii.

Si vezi ca nu poti sa i-ei legatura cu fii-ta. Poti doar sa iei legatura. Si oricum daca o prinde violatorul pedofil, primul lucru pe care il face e sa ii confiste telefonul si smart watch-ul. Deci nu stiu cat de mult crezi tu ca o sa o protejeze un smart watch. Eu zic ca deloc. Poate doar daca apuca sa apese de 5 ori pe butonul de power sa trimita ceasul apel de urgenta cu locatia la 112 si la persoanele de contact direct. Asta daca apuca.

Edited by abac, 19 September 2020 - 15:00.

alexandersch

alexandersch

Member

abac, on 19 septembrie 2020 - 14:56, said:

Mersi. Nu stiu daca s-ar incadra in buget acest ceas. Vreau sa cumpar ceasul nu ca sa o las prin oras singura caci eu o duc la scoala eu o aduc si prin oras doar cu familia insa distanta de la masina pana la scoala pentru siguranta sau la ore daca are nevoie de ceva sau e ceva urgenta.  In principiu nu ar trebui sa poata da ochi 1v1 cu violatorul pedofil, sansele sunt f mici insa daca se poate face ceva chiar si pt acelea, cu siguranta voi face. Apropo de asta, nu exista ceva buton SOS ?

maccip, on 19 septembrie 2020 - 14:39, said:

Ms fain pt raspunsul detaliat. Vad ca acest ceas vine cu cartele voda, asta inseamna ca are numar direct, minute ? Ca si costuri practic pe orange ce ar insemna? sa ii cumpar cartela prepay si sa o reincarc lunar ? Am mai auzit de optiuni cu abonament insa abonamentul era mai scump ca prepayul meu de 5 euro, parca abonamentul de voda copil era 9 euro. Mi se pare mult avand in vedere ca nu va folosi telefonul aproape de loc.

Referitor la wifi, 2g, 3g, deci ideea e sa i-au unu cu 3g? O intrebare care ma framanta este:

Ce inseamna un smartwatch pt un copil in materie de radiere ? Se poate discuta cu asa ceva? Sunt modele mai safe ?

Edited by althea, 23 September 2020 - 04:50.

alexandersch

alexandersch

Member

Care dintre acestea 2 le recomandati?

https://www.emag.ro/...d/pd/D214XMMBM/
https://www.emag.ro/...e/pd/DTCJG3MBM/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate