Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Recomandare NAS | Synology DS218+/DS220+ vs QNAP TS-251D/TS-253D

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Salut,

vreau sa achizitionez un NAS pe care sa stochez in RAID1 cateva TB de date pe care le am imprastiate pe 2 HDD interne, date pe care le consider mai de importanta pentru mine si familie. Interesandu-ma m-am blocat la modelul de housing, am ramas blocat in lupta Synology vs QNAP.

Modele alese: Synology DS218+ sau DS220+ vs QNAP TS-251D sau TS-253D

Daca are cineva experienta cu aceste modele, ii cer sincer o recomandare. Ce ar conta pentru mine, datele as vrea sa le pot accesa remote on the fly de pe telefon, sa existe aplicatii in Google Play Store pentru asta dar foarte important, aplicatiile sa nu fie bugoase. Din review-uri vad ca aplicatiile pentru Synology dau rateuri la greu. Si eventual acasa sa pot accesa rula filme pe TV de pe NAS dar banuiesc ca chestia asta o pot face toate.

HDD-urile sunt deja comandate, vor fi 2x12TB WD Red.

Ajutati-ma va rog sa aleg un model din cele de mai sus.

Multumesc.

#2
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu am un DS918+ pe care il recomand cu mare drag.
Il folosim la birou cam 10 oameni cu sync si backup de date de pe PC, deci tragem de el zilnic.

Se pot accesa si share-ui datele direct din telefon.
Are aplicatie pentru download de torrente (ii dai linkul din telefon, si NASul isi face treaba).
Are aplicatie pentru muzica remote.
Eu consider ca aplicatiile functioneaza excelent. Sunt cam basic, dar n-am simtit nevoia de mai multe optiuni (poate doar la aplicatia de muzica, pe care oricum nu o folosesc prea des).
Rulez si Plex pe NAS, care functioneaza foarte bine. Foarte rar am intalnit bug-uri.

Pentru mine a devenit un must have; un echipament care trebuie sa exista in viata unui nerd.
Daca s-ar strica acum 918+, cel mai probabil as trece pe DS1019+, dar n-as schimba in niciun caz firma.
Configurarea a durat cateva saptamani (mai mult din cauza Plexului) pana sa ajung la o varianta care sa faca tot ce vreau, dar de atunci n-am mai facut modificari.
Il am de un an, si i-am dat restart de 2-3 ori.

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Am doua Synology DS218J in doua locatii diferite. Fac tot ce ai zis tu ca vrei, ba in plus eu le folosesc si la supraveghere video cu aplicatia Synology nativa care este fenomenala.

De fapt toate aplicatiile Synology pentru Diskstation sunt extrem de bine facute. Eu ma declar extrem de multumit de aparate. Si consuma putin. 13-14Wh.

#4
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
Mai puțin excelul
Eu unul sunt mai sarac si mi am facut nas singur cu un mini pc si xpenology

#5
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Personal am un TS-251+ si evident ca ti-as recomanda tot calea QNAP prin prisma faptului ca "more bang 4 buck"
Avantaje ar fi (in cazul TS-253D vs Synology)  :
  • posibilitate superioara de upgrade RAM ; QNAP are 2 slot-uri SO-DIMM care pot fi populate cu pana la 2x4GB RAM oficial (la marea majoritate a modelelor poti in realitate 2x8 GB) vs Synology care are doar un slot SO-DIMM pt un max de 6 GB RAM (2GB RAM lipiti pe placa plus un slot cu suport de 1x4GB , cel putin oficial doar 4 GB suporta ) . Daca rulezi niste VM-uri/container-ele light pe NAS expandabilitatea RAM e binevenita
  • Interfete retea NBaseT 2 x 2,5Gb/s vs 2x1Gb/s ; pe viitor daca faci upgrade la switch poti beneficia de viteza superioara de transfer
  • Interfata HDMI ; poti conecta un TV non smart /monitor si poti folosi NAS-ul ca pe un PC sau media player
  • modul expansiune PIC-E ; poti atasa un SSD M2 pe post de caching pt a ascunde latentele HDD-urilor mecanice ( care la 12 TB pot avea timpi de cautare crescuti proportionali cu dimensiunea/densitatea platanelor ) ; via Slot-ul PCI-E poti atasa multe placi cu diferite roluri/extraoptiuni .

Edited by me_iauras, 19 September 2020 - 14:20.


#6
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Da, mi-am comandat un TS-253D sper sa ajunga maine-poimaine. Din cate am inteles Synology ii mai user friendly dar QTS-ul ii mai configurabil.

L-am ales ca ii quad core si totusi ii mai eficient energetic si mai silentios decat 218+ sau 220+.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate