Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cadastru + Topografie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut,
E prima data când sunt pus în situația asta asa ca nu ma pricep motiv pt care cer opinia cuiva care știe

Am facut precontract pentru un teren ce conține  curte și casa, plus gradina in spate.
In zilele următoare trebuie sa facem cadastrul impreuna cu proprietarul, asa ne-am înțeles.
Am fost la primărie și am găsit toate actele terenului respectiv de la toți proprietarii incepand cu anul 1945, cu suprafețele exacte, cati metrii liniari am deschidere la drum, în spatele grădinii si pe laterale, cu schita, etc, toate măsurătorile.
Am măsurat cu o ruleta doar deschiderea la drum a curții si este bine ca în plan.
În curte insa un vecin dintr-o laterala a întrat și a facut gard pe terenul meu in forma de semirotund pe cativa metrii. Mai exista construita si o casa în paragina ce sta sa cada fix pe borna, exact unde începe terenul, pe linie, aceasta va fi daramata "candva" de către vecin pt ca e un pericol. În gradina de asemenea exista suspiciunea ca s-a intrat cativa metrii si s-a cultivat la mine, afirmandu-se ca borna e in alt loc.
Am vorbit la primărie pentru topografie si ne-a fost comunicat ca măsurătoarea se face "pe" gard pentru ca asa e legea. Eu nu înțeleg aici... dacă cineva muta gardul 3 metrii cum poate masura in funcție de gard si afirma ca asa este corect și sa elibereze documente in acest sens?
De ce nu se face o corelare între acte și ce este în teren și a se specifica fizic de unde și pana unde este proprietatea mea conform actelor?

Cum stabilesc bornele reale daca vecinii au intrat la mine?

Va rog frumos sa îmi explicati si mie ce trebuie sa fac dacă tot facem cadastrul pentru ca si fizic pe teren sa am în proprietate suprafata care este în acte fara ca anumite suprafețe din terenul meu sa fie ocupat de vecini, ce fel de măsurători, ce trebuie sa solicit.

Mulțumesc!

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Eu as zice sa renunti la terenul ala.
Te vei judeca ani de zile.

LE: sau, avand in vedere situatia din teren renegociezi cu proprietarul valoarea contractului.

Edited by crocko.dilul, 18 September 2020 - 15:47.


#3
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
cauta din zona ta un topograf serios.
Si asculta ce zice expertul topograf.
Restul e cancan.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Masuratoarea se face pe gard si pe hotar, ca nu ai pe unde altundeva. Asta face topograful.
Dar apoi, rezultatul masuratorii este confruntat mai intai cu actele. Se accepta o diferenta de ± %ceva. Daca e in plus, se poate face cadastrul, dar numai cu acordul vecinilor, dupa o trasare in prealabil. Daca e in minus, poti face cadastru daca esti tu de acord cu renuntarea la suprafata.

Topograful verifica impreuna si cu oficiul de cadastru ca sa se lipeasca cadastrul tau din cel al vecinilor. Harababura e in momentul in care vecinul are deja cadastrul bagat la tine in curte. Se rezolva ea pana la urma situatia, dar cu multa bataie de cap. Daca cadastrul lui e OK si s-a bagat la tine in curte ilegal, teoretic e simplu sa-l ușuești.
Ideea e ca in urma cadastrului tu obtii niste coordonate. Alea se traseaza de catre un toograf si reprezinta limita finala a terenului.

Intre hotarele vechi si suprafata din acte exista intotdeauna diferente. Daca se incadreaza in tolerante, nu e problema, chiar daca aparent s-a bagat cineva la tine in curte. Aia e.

Situaiti pot fi foarte complicate, cu casa la tine in curte, fara loc in cvartal sau tarla pentru suprafata ta din acte.
Dar in momentul in care cumperi, proprietarul este obligat sa aiba cadastru si sa-ti arate limitele acestuia. Nu e treaba ta, teoretic. Practic, depinde de cum va intelegeti la banuti si ce riscuri va asumati.

Legea cadastrului a fost un fel de lege pe care o aveau americanii cand au ocupat continentul. Primul venit, primul servit. Cei care au facut primii cadastre, si-au facut cu ruleta si cu capra, acuma se fac cu scule GPS, din pacate din pvd legal ambele cadastre sunt la fel in fata legii. Orice problema mai nasoala duce la judecata prin instante si dreptul de fapt al terenului in litigiu iti revine la calendele grecesti. Aici e riscul despre care vorbim. Dreptate nu zice nimeni ca nu se face. Insa nimeni nu-ti spune si cand ti se va face.
De aia in mod firesc, cel care cumpara vine cu un topograf sa verifice cadastrul existent si nu se face niciun act inainte de asta. Daca preiei tu drepturile litigioase, preiei un istoric insa si mai indepartat al terenului pe care ai putea sa nu-l mai rezolvi niciodata decat in defavoarea ta.
Si e bine sa fii in cunostinta de cauza inainte de a da banul sau a semna ceva.

Edited by maccip, 18 September 2020 - 16:15.


#5
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Stati ca tot nu înțeleg....
Exista acte pe teren cu toate măsurătorile, este descrisa foarte clar suprafata, exista schita cu toate cotele. Toate măsurătorile perfect identice incepand din 1945.
Nu inteleg ce trebuie sa demonstrez eu....
Am facut precontract,  este notata acolo suprafata, limitele. Acest teren a fost cumpărat dupa razboi de un notar care l-a vândut unui om. Omul care l-a cumpărat a murit și fiul lui a facut moștenirea. Fiul a murit și el acum 15 ani, relativ la jumătatea vieții, iar eu am cumparat de la moștenitorii lui. Exista rânduri de acte de la notarul de la început, de primul cumpărător, de la fiul decedat si de la succesiunea urmașilor lui. Aceștia au pus în vânzare pentru a imparti între ei banii. Eu am luat prin precontract o mica parte din bani mai am sa ii dau. Ca sa poată vinde trebuie sa facă cadastrul, si ne-am înțeles sa îl facem împreună. Pe toate rândurile de acte reiese clar ca acolo unde a întrat vecinul e terenul meu, schita si notele o arata clar. De ce sa ma judec? Dacă pe acte spune ca e terenul meu cum adică sa fie nevoie de judecata? Dacă si eu ocup abuziv o parte din terenul vecinilor inseamna ca sunt proprietar pe el?
Exista acte care arata suprafata, exista multe rânduri de acte și toate arata la fel.

Când topograful măsoară si confrunta cu actele vede clar ca acolo e spațiul meu, ce mai trebuie eu sa demonstrez....

Vecinii ma îndoiesc ca au făcut topografie pe terenul meu... o sa vad mai multe în zilele ce urmează

Ce e destul de clar e ca eu am acte pe teren, mai multe rânduri de acte care arata clar suprafata

A fost cineva de la primărie la fata locului și a spus clar ca semicercul ala este al meu, i-a arătat și vecinului schița si i-a explicat ca face parte din proprietatea mea suprafata respectiva și ca trebuie sa își mute gardul inapoi in linie dreaptă

Tot nu înțeleg de ce ar fi nevoie de judecata din moment ce toate actele arata clar suprafata si măsurătorile

Edited by eugen1985, 18 September 2020 - 19:55.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Deja te-ai "facut" cu ceva vecini prietenosi....
Parca aud cum isi ascut topoarele.

Edited by keta, 19 September 2020 - 01:25.


#7
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Nu am pentru ce sa ma cert. Sa rezolve autoritățile problema. Repet, pe acte apare ca fiind proprietatea mea

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Sa dea Domnul sa fie de acord vecinii sa mute gardul. Altfel, o sa ai de tras.

A sintetizat foarte bine colegul @maccip situatia:
Orice problema mai nasoala duce la judecata prin instante si dreptul de fapt al terenului in litigiu iti revine la calendele grecesti. Aici e riscul despre care vorbim. Dreptate nu zice nimeni ca nu se face. Insa nimeni nu-ti spune si cand ti se va face.

De aia in mod firesc, cel care cumpara vine cu un topograf sa verifice cadastrul existent si nu se face niciun act inainte de asta. Daca preiei tu drepturile litigioase, preiei un istoric insa si mai indepartat al terenului pe care ai putea sa nu-l mai rezolvi niciodata decat in defavoarea ta.
Si e bine sa fii in cunostinta de cauza inainte de a da banul sau a semna ceva


LE: ar fi folositor sa ne tii la curent cu felul in care evolueaza lucrurile, multumim.

Edited by crocko.dilul, 19 September 2020 - 08:29.


#9
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
O situatie asemanatoare o am si eu. Terenul a fost al bunicilor mei, acum decedati. Eu, sunt mostenitorul. Numai ca situatia actuala nu mai corespunde cu situatia de pe vremea bunicilor mei in sensul ca vecinul s-a bagat circa 1 metru pe partea ce delimiteza hotarul dintre cele 2 proprietati. Pe timpuri se stia ca latimea fiecarui hotar e egala cu latimea celuilalt hotar. Acum dupa cadastru eu am mai putin cu un metru, iar vecinul mai mult cu un metru.
Intrebare: exista cumva la primarie o schita tehnica cu deschiderea la drum ? Am intrebat pe la primarie si nimeni nu stie nimic.

Edited by KLMN, 19 September 2020 - 09:27.


#10
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Acum am înțeles mai bine ceea ce mi-ati explicat mai sus. O sa vedem exact care e situația... O sa scriu aici cum decurge...

O întrebare: exista posibilitatea ca topograful sa vina doar cu o ruleta fara sa aibă un aparat de masurat așezat pe trepied? Pentru ca m-am trezit cu 2 tipi cu mâinile în buzunare și cu o ruleta sa măsoare si i-am dat afara. Inteleg ca măsurătoarea de face de pe gard si de pe hotar si determina dacă e corect sau nu, dar este corect ca acesta sa nu măsoare cu un apart de masura amplasat pe trepied? Dacă si cel de la primărie vine doar cu o ruleta este ok?

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Pai nu. Eu stiam ca toate coordonatele punctelor de pe conturul imobilului trebuie determinate în sistem de proiecţie Stereo 70

#12
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 25.08.2020

 eugen1985, on 19 septembrie 2020 - 11:00, said:

Acum am înțeles mai bine ceea ce mi-ati explicat mai sus. O sa vedem exact care e situația... O sa scriu aici cum decurge...

O întrebare: exista posibilitatea ca topograful sa vina doar cu o ruleta fara sa aibă un aparat de masurat așezat pe trepied? Pentru ca m-am trezit cu 2 tipi cu mâinile în buzunare și cu o ruleta sa măsoare si i-am dat afara. Inteleg ca măsurătoarea de face de pe gard si de pe hotar si determina dacă e corect sau nu, dar este corect ca acesta sa nu măsoare cu un apart de masura amplasat pe trepied? Dacă si cel de la primărie vine doar cu o ruleta este ok?
poate aveau distomat (sau telemetru cum mai zic unii), dar in general majoritatea vin cu GPS-uri la lucrari de genul ceea ce nu implica neaparat trepied. Pe trepied se pune statia totala.

#13
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Am rezolvat,
Pana la urma mai cu greu... au înțeles si au acceptat sa mutam gardul, inclusiv pe actele lor bucata respectiva imi aparține, si nu au avut ce face...
Dupa cum se vede și în poza s-au servit cu acea bucățică de teren, fix în fata casei mele.
Nu o sa pot înțelege niciodata oamenii care fac astfel de gesturi...

Rămâne sa aduc terenul la nivel, sa fac curat si un gard serios...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate