Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sistem de supraveghere Hikvision EasyIP 4.0 AcuSense

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Salutare,

Ma intereseaza sa achizitionez un sistem de supraveghere IP de la Hikvision ce va include 1x NVR si 4-5 x Camere pentru uz rezidential (curte privata).

M-a atras noua serie Pro si asume EasyIP 4.0 ce are AcuSense pentru o filtrare mult mai buna a alarmelor false.

Am ajuns la urmatoarele modele:
  • Camera: DS-2CD2046G2-IU-2.8mm
  • NVR: DS-7608NXI-I2/4S
Voi mai achizitiona un HDD 2 TB si un switch cu 8 porturi POE deoarece voi plasa NVR-ul in alta locatie fata de doza centrala unde am firele trase.

Ce parere aveti despre aceste produse de la Hikvision?
Pentru partea de AcuSense, este o varianta buna sa pun si camere si NVR cu AcuSense? Din specificatii reiese ca acest NVR ar putea duce 4 camere non-AcuSense.
Daca ar fi sa inlocuiesc 4 dintre camere cu unele fara AcuSense, ce model mi-ati recomanda?
Dar o varianta cu aceste camere AcuSense si cu un NVR standard? De exemplu acest model: DS-7608NI-K2. Pretul ar fi la jumatate fata de cel cu AcuSense.

Am atasat o poza cu pozitia acestora. Ce parere aveti despre pozitionarea acestora?
Daca aveti o idee de imbunatatire a pozitionarii acestora sau de rearanjare/adaugare sunt deschis la sugestii.

Multumesc anticipat.

Edited by ionutnegru87, 17 September 2020 - 18:46.


#2
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,390
  • Înscris: 30.11.2005
Trebuie apasat si butonul de jos , pentru a uploada poza

Attached Files



#3
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc @scub, se pare ca mi-a scapat acest detaliu Posted Image

Attached Files



#4
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Ce parere aveti despre configuratia urmatoare:
NVR: DS-7608NXI-I2/4S
Camere: 4 x DS-2CD2045FWD-I, 1 x DS-2CD2046G2-IU
Switch: 8 port POE
HDD: 2TB

Merita un astfel de sistem ~4000 RON (inclusiv conectica).

Edited by ionutnegru87, 18 September 2020 - 12:44.


#5
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Pana la urma am mers pe urmatoarea configuratie:
Camere: 5 x DS-2CD2046G2-IU
NVR: 1 x DS-7608NXI-I2/4S

#6
whomightbe

whomightbe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.07.2017
Salut Ionuț!
Cum este sistemul menționat de tine? Nu știu dacă sa achiziționez NVR Acusense sau nonAcusens pentru camere ca a le tale.

#7
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 whomightbe, on 31 octombrie 2021 - 12:31, said:

Salut Ionuț!
Cum este sistemul menționat de tine? Nu știu dacă sa achiziționez NVR Acusense sau nonAcusens pentru camere ca a le tale.

Salutare,

Sunt cateva functii ce le vei avea doar daca iei combinatia de NVR AcuSense + Camere AcuSense. Filtrarea de evenimente este mult mai ok cu aceasta combinatie si te ajuta in anumite situatii iar reducerea de evenimente false-pozitive este de asemenea redusa.

Eu personal recomand acesta combinatie. In primul rand NVR-ul sa fie AcuSense, deoarece pe viitor poti pune si camer non-acusense si vei avea parte de aceasta functionalitate direct din NVR.

Daca bugetul iti permite, poti merge pe o combinatie de NVR AcuSense + Camere ColorVu.

Attached Files



#8
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

Ce parere aveti de aceste 2 camere ? Isi merita banii ?

https://www.e-camere...-2cd2043g2-i28/
https://www.e-camere...ds-2cd2146g2-i/

In descriere apare la amandoua ca suporta AcuSense dar nu am reusit sa-mi dau seama daca sunt din seria Easy IP 4.0.

As avea nevoie de 2 camere bullet si una dome pentru supravegherea unei locuinte.

Edited by laurcj, 15 November 2021 - 18:08.


#9
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Poti sa verifici pe site la producator direct :

https://www.hikvisio...0 with AcuSense

#10
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
Poti analiza codul numelui pentru diferenta:
  • DS-2CD2043G2-I:

DS-2 -> Hikvision Intelligent products start iDS-2

C -> Colour

D -> IP camera

2 -> Entry level

0 -> Even number = box/bullet/cube/covert

4 -> 4MP

3 -> Sensor or chipset information (EasyIP 2.0 plus)

G2 -> Hardware feature (AcuSense)
I -> IR

  • DS-2CD2146G2-I

DS-2 -> Hikvision Intelligent products start iDS-2
C -> Colour
D -> IP camera
2 -> Entry level
1 -> Odd number = dome/turret
4 -> 4MP
6 -> Sensor or chipset information (EasyIP 4.0)
G2 -> Hardware feature (AcuSense)
I -> IR

Eu am avut nevoie doar de camera tip bullet si am mers pe varianta: DS-2CD2046G2-IU.

#11
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@ionutnegru87, multumesc de explicatii. Cam depasesc bugetul camerele astea EasyIP 4.0.

 ionutnegru87, on 08 noiembrie 2021 - 19:40, said:

In primul rand NVR-ul sa fie AcuSense, deoarece pe viitor poti pune si camer non-acusense si vei avea parte de aceasta functionalitate direct din NVR.

Deci as putea sa iau doar NVR AcuSense si camere mai ieftine ? Care ar fi dezavantajul fata de combinatia NVR AcuSense + camere AcuSense ? In perioada asta sunt multe oferte la camere cu 2 MP, la pret redus. Merita sa instalez o camera din asta la ora actuala ? De exemplu HikVision DS-2CD1023G0E-I2C la 170 lei.

Pentru o curte mica (11m x 20m) ajung camere cu distanta de filmare IR de 30 ?

Edited by laurcj, 16 November 2021 - 14:05.


#12
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 laurcj, on 16 noiembrie 2021 - 14:04, said:

@ionutnegru87, multumesc de explicatii. Cam depasesc bugetul camerele astea EasyIP 4.0.



Deci as putea sa iau doar NVR AcuSense si camere mai ieftine ? Care ar fi dezavantajul fata de combinatia NVR AcuSense + camere AcuSense ? In perioada asta sunt multe oferte la camere cu 2 MP, la pret redus. Merita sa instalez o camera din asta la ora actuala ? De exemplu HikVision DS-2CD1023G0E-I2C la 170 lei.

Pentru o curte mica (11m x 20m) ajung camere cu distanta de filmare IR de 30 ?

Da recomand varianta de NVR AcuSense si camere fara AcuSense. Cum spuneam mai sus, nu vei avea parte de o filtrare avansata a alarmelor sau de cautare avansata.
Ar trebui sa iei in considerarae si faptul ca de obicei NVR-ul cu AcuSense suporta pana la 4 camere non-Acusense.

Pentru o varianta de buget mergi pe oricare dintre combinatii:
  • NVR Acusense + 4 camere non AcuSense + restul AcuSense
  • NVR non Acusense + camere AcuSense
Camera DS-2CD1023G0E-I2C este una de generatie veche, Depinde ce asteptari ai de la ea. Trebuie sa tii cont ca este o camera de buget si nu va face minuni. NVR-ul va ajuta pentru partea de filtrare de evenimente + cautare, dar cam atat.

Vezi si diferenta de pret la NVR, sa nu fie si acela un factor decisiv pentru buget.

#13
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 laurcj, on 16 noiembrie 2021 - 14:04, said:

@ionutnegru87, multumesc de explicatii. Cam depasesc bugetul camerele astea EasyIP 4.0.



Deci as putea sa iau doar NVR AcuSense si camere mai ieftine ? Care ar fi dezavantajul fata de combinatia NVR AcuSense + camere AcuSense ? In perioada asta sunt multe oferte la camere cu 2 MP, la pret redus. Merita sa instalez o camera din asta la ora actuala ? De exemplu HikVision DS-2CD1023G0E-I2C la 170 lei.

Pentru o curte mica (11m x 20m) ajung camere cu distanta de filmare IR de 30 ?
In lumea reala, acusense-ul iti trimite cam 10 alarme din 50, restul le filtreaza. Daca ai catel in curte, o sa primesti 25 din 50, daca e si negru, 30 din 50. Combinatia cea mai buna este de camere colorvu cu nvr acusense, sau orice alte camere in afara de seria G0E, care noaptea sunt execrabile la distante de peste 20m.
Uite aici niste camere bune (tine cont ca au led care sta aprins noaptea) DS-2CD1027G0-L-2.8MM.

#14
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 lexman, on 18 noiembrie 2021 - 08:58, said:

In lumea reala, acusense-ul iti trimite cam 10 alarme din 50, restul le filtreaza. Daca ai catel in curte, o sa primesti 25 din 50, daca e si negru, 30 din 50. Combinatia cea mai buna este de camere colorvu cu nvr acusense, sau orice alte camere in afara de seria G0E, care noaptea sunt execrabile la distante de peste 20m.
Uite aici niste camere bune (tine cont ca au led care sta aprins noaptea) DS-2CD1027G0-L-2.8MM.

Depinde de cum l-ai setat, eu de exemplu am redus aproape la 0 alarmele false. Le elimin chiar si pe cele de la catel, pisici, frunze etc. Singurele de care nu am scapat, sunt la niste copaci ce seamana la trunchi cu un corp uman si cand bate vantul tare, mai primesc alarme :D

Asa este, combinatia NVR AcuSense + 4 Camere ColorVu (cel putin unde te intereseaza sa vezi foarte bine noaptea) + AcuSense restul. Dar combinatia aceasta costa foarte mult.

Depinde si la ce pret este acel NVR acum. Daca este diferenta mare fata de cel fara AcuSense atunci NVR standard + camere AcuSense.

#15
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 ionutnegru87, on 18 noiembrie 2021 - 10:43, said:


Depinde de cum l-ai setat, eu de exemplu am redus aproape la 0 alarmele false. Le elimin chiar si pe cele de la catel, pisici, frunze etc. Singurele de care nu am scapat, sunt la niste copaci ce seamana la trunchi cu un corp uman si cand bate vantul tare, mai primesc alarme Posted Image

Asa este, combinatia NVR AcuSense + 4 Camere ColorVu (cel putin unde te intereseaza sa vezi foarte bine noaptea) + AcuSense restul. Dar combinatia aceasta costa foarte mult.

Depinde si la ce pret este acel NVR acum. Daca este diferenta mare fata de cel fara AcuSense atunci NVR standard + camere AcuSense.
cu 4.0? nu m-am jucat cu el, doar 1 si 2 am avut.

#16
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017

 lexman, on 18 noiembrie 2021 - 10:46, said:

cu 4.0? nu m-am jucat cu el, doar 1 si 2 am avut.

Da, eu am mers pe urmatoarea configuratie:
NVR: DS-7608NXI-I2-4S
Camere: DS-2CD2046G2-IU

Sistemul este instalat de mai bine de 1 an si sunt foarte multumit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate