Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Sport de contact - ce sa aleg?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015
Va salut.
De luna viitoare vreau sa ma apuc de un sport de contact insa nu prea stiu ce sa aleg. Mi se par cam mainstream kickbox sau mma , as vrea ceva gen kung fu , judo , jujitsu , karate . Care dintre astea au o utilitate mai mare in viata de zi cu zi ?
Mentionez ca nu am deloc antrenament. Locuiesc in Bucuresti deci ati putea chiar sa-mi recomandati un loc sau o anumita sala.
Multumesc anticipat.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,364
  • Înscris: 11.08.2003
Cea mai mare utilitate in viata de zi cu zi o are atletismul. Mergi mai mult decat dai cu pumnul sau cu piciorul.

#3
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014
Krav Maga is known for its focus on real-world situations and its extreme efficiency.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
box, lupte libere, lupte greco-romane. astea ce ai zis tu sunt fandoseli. exceptie judo.

nu strica sa practici un astfel de sport, da' la bataia de strada nu ajuta mult. acolo-i treaba de tupeu si versare.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Krav Maga.

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Il recomand pe Victor Matveev


https://www.youtube....rMatveev/videos

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
In viata de zi cu zi nu te lupti. Adica, nu in fiecare zi. Zi de zi mergi, gandesti, mananci.

Daca te interesează autoaparare, Krav Maga, cu riscurile si responsabilitățile aferente. In Bucuresti, Krav Maga autentic, pastrand materia creata de Imi Lichtenfeld, preda Serban Cantacuzino.

Daca vrei ceva orientat mai mult spre competitie si mai intens dpdv fizic, Kickboxing, box, Taekwondo.

Edited by Ann0nyym0us, 16 September 2020 - 22:40.


#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

 flowwr, on 16 septembrie 2020 - 21:50, said:

Va salut.[...]
Krav Maga mai tarziu, nu e pt oricine, mai ales cand aplici lovituri in zonele vitale. Intr-adevar, incapacitezi rapid adversarul, dar pus in aplicare de cine nu trebuie si fara o tehnica bine pusa la punct, te poate trimite destul de repede in zona problemelor cu legea (tentativa de omor sau chiar omor pt o lovitura trimisa aiurea, fara control).
Daca faci antrenamente pt utilitate in viata de zi cu zi (whatever that means), atunci box. Incepi cu boxul si apoi dupa ce prinzi gustul, iti dai singur seama in ce directie vrei sa mergi. Sau poate ajungi la concluzia ca sporturile de contact nu sunt de tine si te indrepti spre alte sporturi.


LE: adaugat quote

Edited by Lowrider, 16 September 2020 - 22:41.


#9
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Depinde ce ai in zona ta sa se predea cum trebuie, in general orice sport de contact este folositor, conteaza mult cine si cum te invata diferenta intre un practicant si altul este data mai mult de talent si antrenor / sensei decat de cum se numeste sportul respectiv.
In general daca nu ai in antrenament lupte reale nu vei sti sa faci fata pe strada unei lupte. Daca doar vei exersa cu adversari care colaboreaza tot timpul nu o sa stii ce sa faci in caz de conflict spontan.
Kyokushin Karate - astia nu isi dau la cap cu pumnii si bratele in schimb e voie cu picioare si genunchi, protectia este minima majoritatea paerticipa si la competitii de kick box asa ca stiu sa loveasca si cu pumnul in fata, Thai Box poate cel mai dur dintre stilurile stand up asa cum este acum regulamentul de competitie care permite cot, genunchi tineri repetate si lovituri, Kick Box, Jiu jitsu / brazilian sau clasic, Judo, Lupte libere, Box, Greco Romane, Ashihara Karate, Jet kune do, Wing Tsung, toate te ajuta in caz de lupta reala.
Mai putin karate-ul Shotokan pe care l-au transformat astia in arta martiala pe puncte si nu se incurajeaza competitiile de full contact, mai putin Tae Kwon Do-ul pe care l-au transformat in sport olimpic taind o parte din tehnici.
Concluzia oricare atata timp cat este full contact.
Nu prea exista arta martiala perfecta insa si de multe ori experienta isi va spune cuvantul, unul care a participat la batai pe strada o sa se miste mult mai bine decat unul care este la primul lui astfel de eveniment.
MMA-ul in sine exact asta face combina stilurile de arte martiale spre a obtine efectul maxim.
Acum depinde si de tine daca ai 2 m este o abordare daca ai 1.70 trebui sa ai alta abordare.
Eu de exemplu am vazut o lupta pe strada cu unul de 1.85 si unul de 1.6+ dar care stia lupte libere si la primul salt pe spate al mare a fost knock out ca si-a dat de asfalt - game over cat de mare era.
Uite si asta este tot Karate: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eZFxf0fAFGI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si asta este tot karate: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h7yVHa48bVE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce conditie fizica ai?

Edited by mfmig200, 16 September 2020 - 23:01.


#10
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Si asta este Karate dar Kyokushin: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_W-wkBmadYM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Era sa uit - Sambo rusesc si Wushu-ul sau boxul chinezesc pe ele nu le-am pus pe lista.
In principiu daca nu ai conditie fizica oricare te face sa ajungi mai sus depinde cu cine il faci!

Edited by mfmig200, 16 September 2020 - 23:07.


#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In primul rand conteaza conformatia fizicului si osatura . Pentru inceput box e suficient , apoi vezi daca iti place ''contactul'' .
Cunosc mult tineret care e incantat de cum se vad sporturile de contact la televizor sau pe youtube dar dupa cativa pumni luati sau cateva picioare...au invatat ca doare si s-au lasat .
Sa nu mai zic de aia care viseaza ca intr-o luna vor face lovituri din saritura .

#12
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
depinde si cati ani ai si daca ai facut ceva pregatire fizica pana acum: alergat ,forta...

-eu recomand arte martiale, ce vrei tu sa alegi e fain si Qwan Ki Do

#13
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 flowwr, on 16 septembrie 2020 - 21:50, said:

De luna viitoare vreau sa ma apuc de un sport de contact
Mentionez ca nu am deloc antrenament.
Incepe cu o vizita la policlinica sau la medicul de familie cel putin,
de regula se solicita certificat medical - pentru a putea fi acceptat in sala de antrenament.
...
Anumite activitati "sportive" ce nu sunt recomandate pregatirii tale fizice pot favoriza aparitia timpurie a unor boli,
boli (cu mostenire genetica de la parinti, bunici) ce in mod normal pot aparea sau nu, in functie de modul de viata.

Edited by costeld69, 17 September 2020 - 00:11.


#14
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
Categoric box. Iti intareste rezistenta extraordinar. Insa atentie sa nu te ia valul incepatorilor. Ca-ti faci praf articulatiile si incepi boxul cu o pauza.

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu te apuci de un anume sport ca sa fii masina de adunat pupeze, la fel cum nu iti cumperi o masina pentru acelasi scop.
Iar daca vrei sa te apuci de un sport de contact doar ca sa scapi de baietii de cartier, mai intai trebuie sa lucrezi la partea psihologica.
Nu stiu ce varsta ai .... asa ca presupun.

Cea mai mare utilitate in sportul de contact de zi cu zi e contactul sexual.

Edited by keta, 17 September 2020 - 01:26.


#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 greenlife, on 17 septembrie 2020 - 00:44, said:

Categoric box. Iti intareste rezistenta extraordinar. Insa atentie sa nu te ia valul incepatorilor. Ca-ti faci praf articulatiile si incepi boxul cu o pauza.
Pauzele lungi și dese...

#17
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
box; o sa inveti sa te aperi, sa te bati practic in situatii de viata reale nu SF-uri, avem scoala de box cu ceva traditie si antrenori adevarati spre deosebire de fantasme gen karate, kung fu si alte balarii care sunt zerouri cu centuri pe care si le dau intre ei, plus ca antrenamentele de box sunt cele mai grele pe care le stiu. adica o sa stii si sa te bati pe bune, si o sa ai si conditie fizica.

pentru restul exista mortal kombat si gale mma.

 Lowrider, on 16 septembrie 2020 - 22:40, said:

Krav Maga mai tarziu, nu e pt oricine, mai ales cand aplici lovituri in zonele vitale. Intr-adevar, incapacitezi rapid adversarul, dar pus in aplicare de cine nu trebuie si fara o tehnica bine pusa la punct, te poate trimite destul de repede in zona problemelor cu legea (tentativa de omor sau chiar omor pt o lovitura trimisa aiurea, fara control).
Daca faci antrenamente pt utilitate in viata de zi cu zi (whatever that means), atunci box. Incepi cu boxul si apoi dupa ce prinzi gustul, iti dai singur seama in ce directie vrei sa mergi. Sau poate ajungi la concluzia ca sporturile de contact nu sunt de tine si te indrepti spre alte sporturi.


LE: adaugat quote

krav maga e autoaparare pentru femei reambalata de israelieni si marketata pentru fraieri, cum fac ei de obicei cam cu tot

adica zero.

Edited by zurLee, 17 September 2020 - 02:21.


#18
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
orice sport cu cutite te ajuta in viata de zi cu zi si nici nu este pe categorii de varsta sau greutate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate