Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Problema ciudata stick

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Apeleaza la o firma de recuperare a datelor. Posibil memoria sa fie inca intacta.

#20
AlinaLus

AlinaLus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.09.2020
Multumesc!

#21
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 eiffel, on 18 septembrie 2020 - 10:40, said:

Stick-urile se pot baga intr-un calculator care are antivirus instalat cu optiunea de scanare a stick-urilor activa si autorun-ul din windows dezactivat.

Virusul asta se propaga in 2 moduri - prin autorun - cand bagi stick-ul pleaca autorunul daca e activ - la versiunile mai vechi de WIndows e activ din fabrica, pe 10 e semi-activ - intreaba intai. Sau cad dai click pe fisierul care defapt e un link catre virus.

Daca ii e asa de greu sa urmeze pasii aia de-acolo macar sa instaleze MSE-ul de la Microsoft - da next - next si gata.
Uite aici - alege versiunea ptr sistemul lui - https://www.softpedi....shtml#download

Asta pana rezolva ceva - probabil o sa-l gaseasca si MSE-ul dar mai mult ca sigur are si alti carcalaci pe-acolo care s-ar putea sa mai scape.

Numai sa-i permita virusul instalarea.
Mersi mult de explicatii, ii este f greu sa urmeze pasii aia ptr ca niciodata nu a vrut sa invete ceva de la mine adica sa invete sa lucre cu calculatorul, ca uite vin situatii cand sa te descurci singur si nu poti. Eu la devirusari nu ma pricep ca nu m-am lovit de problema, mereu am antivirus cumparat activ. O sa dau jos MSE-ul ptr win 7 64.

El are win 7, vad ca se poate dezactiva aurotun din Local computer policy, aia cu AutoPlay, am gasit tutorial pe youtube.

Imi zicea colegul de forum ca ar mai merge si cu un linux bootabil, sa intru in linux si sa formatez de acolo, ca linuxu e imun la virusul de win, dar n-am ca sa-i dau.
Sau cu un win care booteaza de pe stick, dar ma intreb, in varianta asta nu viruseaza fisierele din memorie ? Si dupa format sa dea virusu inapoi pe stick ?!

Era f simplu pe telefon format dar nu are cablu OTG si...nici smartphone, dar aia e.

#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am facut stick bootabil cu Ubuntu, acum sa vedem cand imi aduce calculatorul la usa, si ii formatez alea din linux si am scapat daca tot nu are cablu OTG. Oricum misto provocare, nu am mai trecut prin situatia asta pana acum, am mai invatat ceva. Asa cum acuma va trebui sa aflu de ce disparut semnul de stick din dreapta jos win 10 de nu mai pot da remove stick de acolo sa-l scot safe ! Uimitor ce se intampla. Nu mai apare de cateva zile. Dar daca bag placa de captura in USB, atunci apare semnul insa doar ptr aia, nu exista in lista si stick-ul.

Edited by MinettoMatoi, 23 September 2020 - 18:11.


#23
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Mi-a adus ieri calculatorul, am rezolvat-o, mersi oricum la toti pentru raspunsuri.

#24
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
Poate, ne si spui, cum?!
Ma intreaba prietenii si nu stiu, raspunsul!

#25
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Formatat stick din linux. Apoi reinstalat tot de la zero win 7 si aia fuse. Data viitoare sa nu mai dea stick-urile la oricine. Acum apar fisierele corect pe stick, nu mai sunt ascunse markate fiind ca alea de sistem. Facut partitii ca sa aiba ptr date de pastrat, si aia e.
Daca data viitoare prinde un ransomware si are date pe calc, e "perfect", ca tot nu vrea sa cumpere Bit Defender cum i-am recomandat, nu costa mare lucru anual, merita., si sa-l tii activ protectie real time.

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Sa-si puna MSE-ul - e free si aproaep al fel d bun ca Bitdefender.
PE urma sa seteze in MSE sa scaneze stickurile la introducere si sa nu trimita sample-uri la Microsoft. Atat.
Eventual sa seteze si in sistem sa fie dezactivat Autorunul.

#27
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Nu vrea sa instaleze nimic, acuma merge, ce face de acum el stie, i-am propus sa bage si MSE. Bine ca ii merge, de acuma nu se va mai intampla, caci i-am zis sa nu mai dea stick-urile la nimeni. Daca vrea sa dea sa dea DVD si sa le ia inapoi (cu riscul ca DVD-urile se pot deteriora), nu sticks, erau filme pe ele, dar nu conteaza. In rest nu o mai pateste, ca el nu instaleaza mai nimic, instaleaza doar din kit-urile pe care i le-am dat eu pe DVD.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate