Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3962 replies to this topic

#3313
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Asta cu asteptarea e grea, se pare ca au cam inceput sa se gasesca pe stoc cele care sunt comandate si sunt renuntate, stiu o cunostinta care ridica sapatamana asta un Tucson full luat in 3 zile, si parca mai avea inca unul pe stoc.

#3314
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 excentryc, on 16 noiembrie 2022 - 09:46, said:

Nu inteleg de ce nu ne-au trecut in CIV si varinata pentru 99H ...

Din cauza ca e o masina grea, au mers pe indicele mai mare de greutate extraload. Rezulta 103V e singura varianta

 dedytel, on 15 noiembrie 2022 - 23:23, said:

Eu zic ca mai bune si mai ieftine sunt astea:

Daca le folosesti ca anvelope de iarna si faci shimbul cu vara, altfel n-ar avea sens mers cu ele tot anul.

#3315
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2021
Nu neaparat s-a renuntat la ele. De exemplu Tuxon PHEV are doar 3 variante de echipare.Nu poti adauga nimic in plus. Asa ca le este usor sa produca fara comanda. Le gaseste client.In famiia mea mai asteptam o electrica din mai 2021.Fara termen de livrare.Pur si simplu nu dau termen de livrare. Am primit discount mare si vor sa ma faca sa renunt la comanda.

#3316
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
„Am primit discount mare si vor sa ma faca sa renunt la comanda.”

asta-i ușor de urmărit
ai un id de comandă, vezi dacă ce a plecat din fabrică a depășit id-ul tău (mail direct la producător)
dacă te-au by-pass-at, atunci există instituții...

Edited by gushpi, 17 November 2022 - 09:26.


#3317
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Din ce s-a scris pe aici livrările la Hyundai s-au făcut diferit de ordinea comenzilor. Probabil în funcție de cum au adunat componentele necesare. Și cum toți fabricanții sînt în aceeași situație e posibil ca ordinea comenzilor să nu mai fie respectată și prin alte părți.

În altă ordine de idei - și-a cumpărat cineva cutie pentru cotieră? Dacă da, de unde? Varianta pentru PHEV (dacă are importanță).
Țin minte că am văzut niște mențiuni pe topic dar nu le găsesc iar căutările pe net duc la niște site-uri care nu-mi trezesc încredere. Sigur, e și varianta aliexpress dar n-aș vrea să aștept cu lunile dacă există alternative mai apropiate geografic.
Mulțumesc.

#3318
marius_optimist

marius_optimist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2012
Vineri a ridicat cunoștința mea Tucsonul PHEV de la dibas din sos Fundeni mai aveau unul pe stoc, fuseseră comandate in septembrie 2021 și exact cum bănuiam se renunțase la rezervări a recunoscut așa între vorbe dealerul. dDaca mai vrea cineva mai au una pe stoc tot full dark night cu bej in interior.

In altă ordine de idei m-a lăsat fără cuvinte prețul jantelor originale pe 19 la acest dealer doar 2600 lei bucata fara capace, șanse să găsesc mai ieftine am văzut la Târgoviște a luat cineva sunt același model că cele cu care vine Tucsonul PHEV luxury pe el?

Tot nu înțeleg de ce nu au omologat decât dimensiune de 19" la jante, e de noaptea minții se mirau și cei de acolo când am cerut oferta că nu are in carete alta dimensiune

Edited by marius_optimist, 20 November 2022 - 12:05.


#3319
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

 marius_optimist, on 20 noiembrie 2022 - 12:03, said:

prețul jantelor originale pe 19 la acest dealer doar 2600 lei bucata fara capace, șanse să găsesc mai ieftine

Nu merita, se gasesc jante aftermarket cu specificatiile exacte ale celor din fabrica

https://www.emag.ro/...e/pd/D5L2MXMBM/

https://scontent.fot...spg&oe=637FA551

https://scontent.fot...Xbw&oe=637E3EAE

#3320
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2004
@radunic eu am luat asa ceva pe la vreo 40 de lei de pe aliexpress Acum e listata mai scump
https://www.aliexpre....65ca1802kTBOhK

In caz ca te mai intereseaza am mai luat si asa ceva pentru numarul de telefon.
https://www.aliexpre....65ca1802kTBOhK

Si am mai luat asa ceva cu scai care se lipeste pe scaunele din spate in portbagaj. Mai poti depozita diverse chestii marunte ..gen sticlute si alte porcarii la care sa ai acces relativ rapid
https://www.aliexpre....65ca1802kTBOhK

PS> Am tot plug-in si eu.

Edited by codres, 21 November 2022 - 08:52.


#3321
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

 marius_optimist, on 20 noiembrie 2022 - 12:03, said:

prețul jantelor originale pe 19 la acest dealer doar 2600 lei bucata fara capace,

ce-nseamnă „fără capace” ? adică n-au căpăcelul cu sigle? Posted Image

Tot nu înțeleg de ce nu au omologat decât dimensiune de 19" la jante, e de noaptea minții se mirau și cei de acolo

să nu se mai mire, PHEV-ul este cel mai greu model și obligând să pui jante de 19”, ești obligat să pui și cauciucuri late de 235
astfel crește portabilitatea, dar și siguranța la frânare
una e să ai 17x215, alta e 19x235


știu că doare la buzunar, dar safety e safety Posted Image

(nu uita - acumulatorii sunt sub podea!)

Edited by gushpi, 21 November 2022 - 10:48.


#3322
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020

 marius_optimist, on 20 noiembrie 2022 - 12:03, said:


In altă ordine de idei m-a lăsat fără cuvinte prețul jantelor originale pe 19 la acest dealer doar 2600 lei bucata fara capace, șanse să găsesc mai ieftine am văzut la Târgoviște a luat cineva sunt același model că cele cu care vine Tucsonul PHEV luxury pe el?


Conform Hyundai Targoviste jantele sunt ~1280 bucata cele de pe Premium?luxury sau ~1250 bucata cele de pe N-Line. Mi se pare enorm 2600 lei/bucata. Si, intr-adevar, vin fara capacelul central cu sigla Hyundai. Arata foarte bine si cele Dezent puse de stalker2142.

@radunic Nu cred ca gasesti in alta parte decat pe Aliexpress/EBay. Cel mult poate pe OLX cineva care a comandat mai multe tot de acolo pentru a le revinde in tara.

#3323
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
@codres @Qimistu Mulțumesc.

#3324
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
In luna mai am luat o janta originala (19") si o anvelopa michelin de vara (pe post de roata de rezerva). Cost total 2250 lei (janta a fost aproape 1000 plus TVA). DAB Auto.
P.S. pretul este cu tot cu "capac", manopera montaj si valva simpla (fara senzor).

#3325
APV

APV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.02.2022

 Nukem, on 23 noiembrie 2022 - 15:09, said:

In luna mai am luat o janta originala (19") si o anvelopa michelin de vara (pe post de roata de rezerva). Cost total 2250 lei (janta a fost aproape 1000 plus TVA). DAB Auto.
P.S. pretul este cu tot cu "capac", manopera montaj si valva simpla (fara senzor).
Cine doreste o roata de rezerva dedicata, ieftina si care sa ocupe putin spatiu in portbagaj poate accesa situl: https://www.roatarezerva.ro/c/tucson-6

#3326
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
adică să ocup juma de portbagaj cu o roată? :o

#3327
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2004
Intreebarea reala este daca chiar ai nevoie de roata de rezerva ... Si de cate ori o vei folosi ... Eu la vechea masina, un Opel Corsa, am avut in general cuie in roata ,,,si a fost suficient sa umflu roata si sa ajung la un service.

#3328
APV

APV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.02.2022
Parca a fost o dezbatere pe subiectul rotii de rezerva cu cateva luni in urma, in care unii tucsonieni isi manfestau dorinta de a avea o roata de rezerva - pentru ei am postat linkul cu pricina.
Si eu am avut o singura pana in 18 ani cu vechiul Peugeot, dar simplul fapt ca aveam roata de rezerva ma linistea, mai ales cand eram plecat din tara. Pe de alta parte, am povestit cu cateva zile in urma ca am facut pana cu noul Tucson, si nici macar nu am folosit roata de rezerva (am echiparea Style+), ci am umflat anvelopa si m-am dus la un centru de vulcanizare. De altfel, din cate am inteles, kitul de pana este destul de util pentru intepaturile facute pe partea de rulare, singura problema serioasa urmand sa apara atunci cand anvelopa se sparge pe lateral, iar pentru a scadea si acest risc se recomanda anvelopele ranforsate XL, care au peretii laterali intariti.

#3329
fireman01

fireman01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.08.2018
Salut tuturor, Imi puteti spune, va rog, cu ce antigel vine din fabrica si cu ce antigel se completeaza in service?
Multumesc anticipat pentru raspuns

#3330
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.02.2020
Oare o merge conectata camera asta la sistemul de pe Style? Are nufe de intrare?

https://m.aliexpress...jRB-qPRivBPaCLH


O poza pana ajung la un calcukator ca sa incarc un link care merge:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate