Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3941 replies to this topic

#3295
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011
Ieri seara am luat si primul gropan serios pe minunata centura a Bucurestiului, astfel incat masina e botezata intru drumurile patriei. Cred ca daca eram cu vechea Fabia se rupea masina in doua.
Surprinzator, masina nu a patit nimic, desi prietena a simtit groapa pana in maduva oaselor. Ma gandeam poate ca am atins cu bara, dar totul pare in regula. Cand imi schimb rotile de iarna (mi-am luat unele pe 17, cu tot cu jante), o sa-i rog pe cei de la service sa se uite ca nu am stricat nimic la ea :))

Tind sa cred ca s-a simtit foarte dur impactul si ca e prea mare presiunea in roti. Voi ce presiune folositi pentru anvelopele de 19?

#3296
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
pt j19 am 2,4 - că așa scrie cartea...
recunosc că amortizarea nu e confortabilă, dar asta se datorează - zic io - greutății mari.

...și a bateriilor aflate sub podea (astfel că un ruliu puternic ar fi nașpa)

#3297
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2021

 gushpi, on 14 noiembrie 2022 - 10:12, said:

ce culoare are pielea dinăuntru? nu cumva bej?
Da. Piele bej la interior.

#3298
APV

APV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.02.2022
Saptamana asta trec la All season. Cautand sa cumpar noile anvelope, am constatat ca dimensiunile 215 65 R17 nu sunt foarte populare. In context  va intreb: stie cineva cum pot sa valorific in mod elegant anvelopele de vara Continental EcoContact 6 (care au rulat aprox. 3.000 km), ca parca mi-e mila sa le dau la reciclat?

#3299
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
@APV
Cam astea ar fi doua optiuni bune dupa parerea mea, kleber e modelul nou aparut
https://www.anvelope...17-103-v-xl.htm
https://www.anvelope...17-103-v-xl.htm

Vad ca sunt date pe indice greutate 103 extraload, deci nu merge pe 99
Anvelopele de vara le poti pune pe olx pe la 1200 de lei, eventual sa scazi la 1000 daca vrei sa le dai mai repede

Edited by stalker2142, 15 November 2022 - 18:23.


#3300
APV

APV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.02.2022

 stalker2142, on 15 noiembrie 2022 - 18:17, said:

@APV
Cam astea ar fi doua optiuni bune dupa parerea mea, kleber e modelul nou aparut
https://www.anvelope...17-103-v-xl.htm
https://www.anvelope...17-103-v-xl.htm

Vad ca sunt date pe indice greutate 103 extraload, deci nu merge pe 99
Anvelopele de vara le poti pune pe olx pe la 1200 de lei, eventual sa scazi la 1000 daca vrei sa le dai mai repede
Merci!
Eu am gasit asa ceva https://www.anvelope...17-103-v-xl.htm, pentru ca nu am mai gasit asta https://www.anvelope..._type=anvelope.

Imi voi incerca norocul pe OLXPosted Image

#3301
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 29.10.2017
Pare cam dubios modelul asta si mai e fabricat si in Rusia
In eighth place overall was the Pirelli Cinturato AllSeason SF2. This was a disappointing result for the SF2, and while it did have the lowest rolling resistance on test and very good dry braking, it was let down by an average snow performance and low grip in the wet. I've actually spoken to Pirelli about this result as the SF2 seems to have variable results in tests depending on size, and Pirelli have informed me that unfortunately this tyre was an older spec tyre which has now been updated with significantly more grip in all conditions. I'll be sure to retest this next year.

Kleber e mai de incredere si e aproximativ aceasi anvelopa cu michelin crossclimate 2.
Michelin si Goodyear daca vrei neaparat o marca premium, dar e posibil sa nu gasesti pe specificatiile astea 215/65 R17 103V

Eu am fost in aceasi situatie cu o dimensiune apropiata tot de SUV 215/60 R17 si am mers pe Kumho de mai sus, iar cele de vara tot Kumho dar un model de top le-am dat cu 1000 dar cu rulaj sub 100km doar. Iar la primavara pe alta masina o sa merg pe Kleberul asta nou care se numeste Quadraxer 3 in varianta pentru turism

#3302
dedytel

dedytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2005

 stalker2142, on 15 noiembrie 2022 - 18:55, said:

Pare cam dubios modelul asta si mai e fabricat si in Rusia
In eighth place overall was the Pirelli Cinturato AllSeason SF2. This was a disappointing result for the SF2, and while it did have the lowest rolling resistance on test and very good dry braking, it was let down by an average snow performance and low grip in the wet. I've actually spoken to Pirelli about this result as the SF2 seems to have variable results in tests depending on size, and Pirelli have informed me that unfortunately this tyre was an older spec tyre which has now been updated with significantly more grip in all conditions. I'll be sure to retest this next year.

Kleber e mai de incredere si e aproximativ aceasi anvelopa cu michelin crossclimate 2.
Michelin si Goodyear daca vrei neaparat o marca premium, dar e posibil sa nu gasesti pe specificatiile astea 215/65 R17 103V

Eu am fost in aceasi situatie cu o dimensiune apropiata tot de SUV 215/60 R17 si am mers pe Kumho de mai sus, iar cele de vara tot Kumho dar un model de top le-am dat cu 1000 dar cu rulaj sub 100km doar. Iar la primavara pe alta masina o sa merg pe Kleberul asta nou care se numeste Quadraxer 3 in varianta pentru turism

Eu zic ca mai bune si mai ieftine sunt astea:

https://www.anvelope...17-103-h-xl.htm

Le am de anul trecut si sunt ok si ca aderenta si ca zgomot... Consum nu pot sa zic ca e schimbat mult fata de cele de vara.

#3303
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.04.2004
Eu pana la urma am ajuns la concluzia ca nu prea merita sa le vinzi pe cele de vara ca sa iei unele all season. Cel putin cum am eu Michelin pe 19, cotate cam la minim 900 bucata nu cred ca gaseam sa le dau cu 500 bucata. Asa ca am cumparat un set de iarna Matador MP93 NORDICCA 235/50 R19 103V (cam 650 bucata). Schimbul ma costa cam 120 de lei, deci un 240 /an.

#3304
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 mircea1741010, on 15 noiembrie 2022 - 15:46, said:

Da. Piele bej la interior.

eram curios deoarece și io am luat una luxury, black + bej, care fusese „comandată” de cineva cu 3 luni înaintea mea și renunțase... Posted Image
se pare că e o strategie de vânzare!

strategie care pe mine m-a salvat de 6 luni de așteptare! Posted Image (dar am scos 5000 coco în plus din buzunar, că io eram „plecat” pe alt model...)
NU-MI PARE RĂU!!!

Edited by gushpi, 16 November 2022 - 09:20.


#3305
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Nu inteleg de ce nu ne-au trecut in CIV si varinata pentru 99H ...

#3306
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Din ce stiu, pentru anvelopele de iarna se poate folosi un indice inferior ( o singura "treapta" ) celor de vara
Astfel 99H iarna ar trebui sa fie ok !
Am citit asta undeva in legislatie acum ceva vreme
Dar va rog sa ma corectati daca gresesc...

#3307
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Din cate am inteles legal ai voie pentru cele de iarna sa scazi doar indicele de viteza, nu si cel de sarcina  ... adica sa ai 103 H.
Nu stiu cum se aplica si pentru cele all-season ... care nu-s de iarna 100% dar nici de vara ...

#3308
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
La allseasson ar trebui sa ai 103v cum este cerut, fiind utilizate si pe vara si pe iarna, daca le folosesti doar iarna presupun ca merge regula cu indicele de viteza mai mic.

#3309
APV

APV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.02.2022
Multumesc din nou tuturor pentru sfaturi!
Ceea ce ma atrage la anvelopele Pirelli Cinturato All Season SF 2 este zgomotul redus enuntat de producator (69 dB), cel mai mic dintre toate celelalte competitoare, in conditiile in care celelalte  caracteristici sunt asemanatoare - more or less. Dar confortul mi se pare important la o masina pe care o utilizez mai mult la drumuri lungi, asfaltate, cu familia. Imi place sa conduc in limite legale si sa ma bucur de achizitia facuta, fara sa ii impresionez pe ceilalti cu calitatile ADNului tucsonian.

In ceea ce priveste calculele de rentabilitate/eficienta, eu m-am gandit sa scap de stresul schimbului sezonier de anvelope si sa fac si o economie de bani, intrucat ar fi trebuit sa dau 300-600 lei/an pentru montare/demontare anvelope (in functie de atelierul de vulcanizare, si asta daca nu primesti recomandari gen: curatare janta, schimbat valva, centrat roata, curatare butuc, spray cupru etc.), la care se mai adaugă in jur de 420 lei anual hotelul de anvelope.  In conditiile astea, daca economisesc 1.000 de lei pe an, in patru ani strang bani pentru urmatorul set de anvelope all season. Parerea mea!

#3310
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Eu voi aplica aceasi strategie ca si la vechea (13 ani) masina ... adica o sa cumpar 2 anvelope allseason la fiecare 2 ani.
Cele noi le montez pe fata ... iar cele de pe fata le mut in spate!
E mai la indemana sa achizitionez 2 anvelope decat 4!

#3311
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 APV, on 16 noiembrie 2022 - 11:15, said:

Multumesc din nou tuturor pentru sfaturi!
Ceea ce ma atrage la anvelopele Pirelli Cinturato All Season SF 2 este ...

zgomotul mic vine la pachet cu tocirea mai pronunțată.
la mine anvelopele pirelli s-au tocit cel mai repede dintre cele utilizate de când am mașină (nu dacie :) )
de-a lungul timpului am avut: michelin, continental, vredestein, bfgoodrich, dunlop, hancock, pirelli
cele mai dure fuseră dunlop-urile

#3312
APV

APV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.02.2022

 gushpi, on 16 noiembrie 2022 - 13:34, said:


zgomotul mic vine la pachet cu tocirea mai pronunțată.
la mine anvelopele pirelli s-au tocit cel mai repede dintre cele utilizate de când am mașină (nu dacie Posted Image )
de-a lungul timpului am avut: michelin, continental, vredestein, bfgoodrich, dunlop, hancock, pirelli
cele mai dure fuseră dunlop-urile
este un compromis pe care mi-l asum. merci!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate