Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3941 replies to this topic

#3259
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.04.2004
@xsander mersi de link. Ai idee daca PheV are aceleasi dimensiuni la portbagajul interior ? Acolo specifica MHEV si HEV. Nu as vrea sa iau si apoi sa fiu nevoit sa il returnez ...

#3260
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011

 APV, on 28 octombrie 2022 - 10:34, said:


Felicitari pentru jucaria de oameni mari!
1. Eu mi-am cumparat presuri de la reprezentanta (250 lei, 4 bucati - nu au partea mediana), dar sunt dezamagit de ele pentru ca se plimba prin masina, mai putin cel de la sofer care se prinde de podea. Recomand achizionarea din comertul online, si ar fi bine sa aiba si partea mediana ca se aspira cam greu. (poti incerca ceva de pe situl https://rimi.ro/hyun...20-prezent-1557).
2. Initial, mi-am cumparat o camera auto DDPAI Z40, dar am returnat-o dupa ce am constatat ca nu are GPS (pe site scria ca ar avea GPS). In locul ei am cumparat un Xiaomi 70Mai A800S (fata/spate). Camera merge bine si face tot ce scrie in specificatii, dar filmarea pe timp de noapte mie nu imi place. Z40 avea o imagine mai curata, pe cand 70Mai arata toate sursele de lumina (faruri, becuri stalpi) ca pe niste OZN sau globulete stralucitoare. Cred ca are nevoie de un filtru de polarizare ... care nu existaPosted Image  
3. CASCO am facut la Allianz Tiriac, in speranta ca la nevoie voi primi ceva bani - si din cauza asta a trebuit sa fac si RCA tot la ei, pentru a beneficia de o reducere. Asigurarile le-am facut la reprezentanta, cand am ridicat masina. Pana in prezent, mi-a julit unul masina usor in parcare, dar parca tot nu-mi vine sa stric CASCO pentru asta.
4. Sfat (pentru ca ai cerut): nu te arunca sa dai cu banii in stanga si dreapta pentru masina - incearca sa o vezi ca pe un obiect folositor, si nu ca pe un membru al familiei. Daca te atasezi prea tare de ea, iti va scoate peri albi praful care se aseaza in permanenta pe toate ecranele si piano-black-urile din interior. Gandeste-te ca pentru banii pe care i-ai dat, ai primit foarte multa masina, si sunt convins ca nu te va dezamagi.

P.S. Recomand cu caldura o protectie pentru portbagaj, ca mocheta este cam pacatoasa (eu mi-am luat asa ceva: https://www.autogeda...dxoCtfUQAvD_BwE).

Spor!

Multumesc frumos de urari si de informatii!

#3261
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
@codres, cu drag.
Știu că au un fel de configurator pentru modelele termice și mhev/hev sau le poți da un telefon sa fii sigur.
Ideea este că pe mine m-au sunat pentru confirmare și au fost foarte amabili.
Mi-au trimis și link pentru plata cu cardul online.
Sa te uit și la covorașul pentru tunelul median, mai ales daca ai copii care "circula" pe locurile din spate :)
Baftă !

#3262
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011
Ce am uitat sa va mai intreb: La Tucsonurile hibride, din ce am citit pe forumuri, mai sunt probleme cu dilutia uleiului.
Ce ar trebui sa fac cu HEVul meu sa evit probleme cu motorul? Sa evit cat mai des calatoriile foarte scurte (<10,20,30,40km?) si sa astept motorul sa se incalzeasca inainte sa plec la drum? De asemenea, de cate ori ar trebui sa verific uleiului, o data la cati km?

#3263
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
Sa nu deschiz capota si lasa grijile,eu de cand am cumparat masina ieri am deschis capota a doua oara din ianuarie pentru a completa cu solutie de parbriz de iarna,si merg des 2km pana la cumparaturi.Nu ma intereseaza diluatia,exista garantie punct.

#3264
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
@phonyx, faptul că pe tine nu te interesează fenomenul de diluție, mașina fiind in garanție, nu înseamnă că este normal. Cine dorește să țină mașina multi ani de acum încolo este îndreptățit să urmărească aceasta problemă.
Diluția uleiului dpmdv este o prb foarte serioasa pe termen lung.
@Voicinski, singurele "metode" ar fi evitarea drumurilor scurte pentru ca motorul termic să ajungă la temperatura optimă de funcționare ( destul de greu de evitat la hybride ) iar dacă faci preponderent drumuri urbane scurte este indicat să ieși pe autostradă cel puțin o dată pe lună pentru a evapora eventuala benzină acumulata in ulei( daca este cazul )
Verifica joja de ulei o dată la 2 săptămâni și vezi dacă ai miros de benzină. Daca miroase înseamnă că există diluția, daca nu, nu ai problema ( verifica și nivelul uleiului cu acesta ocazie)
Eu nu spun sa ai grijă prea mare de mașină și să te impacientezi dar urmărirea stării generale de funcționare zic eu că merită.
Personal sunt foarte mulțumit de mașină și la drumuri întinse este cu adevărat o plăcere.
Acum scriu acest mesaj in drum spre București de la cazanele Dunării:)
Spor și drumuri bune tuturor!

#3265
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011
Multumesc @xsander si @Phonyx!

#3266
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,948
  • Înscris: 17.01.2012
la toate benzinarele joja miroase a benzină!
voi n-ați avut dacie? :P

#3267
blanaruc

blanaruc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.01.2003
Mai mult ca sigur ca nu au avut. Daca aveai Dacia si nu aveai cunostinte de mecanica, electrica si vrajitorie te plimbai cu autobuzul sau trenul. Probabil din acest motiv fostii proprietari de Dacie apreciaza asa mult Tucsonul.

#3268
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,948
  • Înscris: 17.01.2012
...exagerezi, era nevoie doar de un colac de sârmă și un patent! Posted Image

cât despre apreciere: te rog verifică evoluția Tucson din 2007/2021 versus a daciei, deasemenea cercetează rata de intrare-n service tucson versus alte mărci cunoscute... de tine Posted Image

Edited by gushpi, 01 November 2022 - 09:52.


#3269
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.04.2004
Eu am adaugat o plasa suplimentara de protectie in fata radiatorului. Grila mi se pare cu gaurile mult prea mari si radiatorul mi s-a parut destul de expus. Asta este rezultatul. Nu stiu daca este cea mai eleganta solutie ...

Attached Files



#3270
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
ai luat de pe aliexpress ?

#3271
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
@codres, daca le-ai luat de pe Aliexpress exact pe acelea le am si eu acasa , dar nu am apucat sa le pun inca :)

Sincer nu stiu cat ar influenta fluxul de aer catre radiator si intercooler...dar nu cred ca va conta prea mult...sau deloc

Imi poti spune daca ai dat doar acea masca de plastic de sub capota si ai avut access in spatele grilei ? Le-ai pus cu soriceii inclusi in pachet sau ai folosit altceva ?

Merci !

#3272
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.04.2004
Nu am luat de pe aliexpress. Nu prea sunt genul care sa mesteresc. M-a costat toata treaba 250 lei (montaj + plasa) la dealerul de unde am luat masina. Am inteles ca eu un bax mai mare din plasa de asta din care taie pe dimensiunea de care au nevoie.

#3273
Gogusteriade15

Gogusteriade15

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 18.11.2016

 codres, on 04 noiembrie 2022 - 08:39, said:

Eu am adaugat o plasa suplimentara de protectie in fata radiatorului. Grila mi se pare cu gaurile mult prea mari si radiatorul mi s-a parut destul de expus. Asta este rezultatul. Nu stiu daca este cea mai eleganta solutie ...

Cum este montata?  Nu poti avea evenutale probleme la garantie?

#3274
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 16.04.2004
Pai am montat-o la cei de la care am luat masina, deci nu o sa fie probleme. . Am sa ridic capota si am sa ma uit exact sa vad cu cum au prins-o.

#3275
mitiCACUTAnu

mitiCACUTAnu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 30.09.2018
Salutare. Imi poate spune cineva cum se conduce modelul clasic adica cel pe benzină in varianta Style? Trage bine de cei 150 cp sau e leșinat?

#3276
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Aceeași întrebare am avut-o și eu înainte de a cumpăra mașina. Toată lumea îmi spunea că nu vor fi probleme cu puterea dar am fost sceptic.
Pot spune acum, după câteva mii de km la drum întins, cu mașina încărcată bine, că sunt foarte mulțumit de performanțe!
Pentru mine este ceea ce trebuie, puterea este distribuita foarte bine pe plaja de turații, având access la cuplu maxim la turații joase, fapt ce ajuta foarte mult in depășiri sau situații în care trebuie sa accelerezi rapid.
Am condus și varianta precedenta, fara CCVD, și motorul se comportă plăcut diferit pe varianta noua .
Baftă !

Edited by xsander, 09 November 2022 - 07:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate