Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3962 replies to this topic

#3241
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005

 Bota1982, on 10 octombrie 2022 - 16:17, said:

Dupa 6 luni de asteptare astazi mi-a fost livrat si mie tucsonul style plus 1.6 termic. Ca si o prima concluzie masina care a costat 22600 euro la rabla este peste asteptari ( am fost la Nissan la care Qashqai cu dotari sub Tucson era 26000 euro, la fel Kia Sportage pret la 25000 dar mult plastic, preturi la rabla, Dacia am exclus din start). Ca si consum este un pic mai mare, dar nu am luat tucsonul pentru utilizare zilnica, am o skoda Fabia 1.4 tdi care o am de 12 ani si merge de zboara desi are la 500000 de km si fara probleme la motor. Acuma ramane sa vedem in timp fiabilitatea la tucson, dar daca o utilizam  corespunzator nu ar trebui sa avem probleme. Am facut plinul cu benzina omv max motion pe considerentul ca are ardere mai buna si nu o sa infunde filtrul de particule si poate ajuta si sa mentina motorul mai curat. Revin cu comentarii dupa 1000 km.
Vreau doar sa iti mentionez ca valoarea consumului pe care ti-l afiseaza acum nu este relevant . Trebuie sa ai rabdare si sa faci rodajul ... consumul va scadea ...
Depinde si de stilul de condus... Am mers cu ea si sportiv si ca un mos de duminica... Am avut de facut drumuri spre moldova ... acelasi traseu ... o data am mers sportiv (nu m-a depasit nimeni )... depasiri si cu treapta a-III-a cateodata ... si am scos un consum de aproape 9 ... Apoi acelasi traseu facut in mers lin si am scos consum 5,4 ceea ce pentru un SUV de 1,6 tone eu zic ca este peste asteptari. Din cate am observat eu ca sa nu mergi subturat e bine sa nu fie sub 1500 rpm ... de schimbat oricand peste 2000 rpm. ( vor fi colegi care imi vor spune ca la 1500 este subturata, dar fiecare cu ale lui)
Eu am bagat doar benzica de 95 si imi merge foarte bine... dar asta e alta poveste.
Sa te bucuri de ea si sa ai drumuri bune !

#3242
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
la capitolul „turat/subturat” contează raportul cuplu/putere
fiece motor are plaja sa...
dacă tu nu ai simțit trepidații ale motorului (cauzate de subturare), atunci nu-i nicio problemă...

#3243
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 15.07.2005

 gushpi, on 11 octombrie 2022 - 08:47, said:

la capitolul „turat/subturat” contează raportul cuplu/putere
fiece motor are plaja sa...
dacă tu nu ai simțit trepidații ale motorului (cauzate de subturare), atunci nu-i nicio problemă...
Intradevar ... nu simt trepidatiile la 1500 rpm ... dar si aici e vorba de anumite conditii ... daca e in panta ascendenta/descendenta .
In general nu merg la 1500 rpm ... dar sunt momente cand sunt la aceasta turatie nu simt nevoia de retrogradare.
Deja cunosc masina si stiu cum sa o conduc eficient .

#3244
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
excentryc are mare dreptate aici, conteaza mult si drumul pe care se conduce.
Sunt de aceeasi parere ca daca nu simt trepidatii ale motorului, in principiu, ar trebui sa fie ok turatia curenta a motorului, cu mici reticente fiind un motor turbo Posted Image
Avand in vedere ca inclinatia drumului cat si restul conditiilor de drum variaza ( aglomeratie, evitare obstacole, gropi, limitatoare, etc. ) tind sa merg undeva peste 1500 pana in 2000 urban si pe cat posibil cel putin 1600-1700 extraurban ( ma bucur ca am consumul instant afisat intotdeauna pentru a regla talpa Posted Image )

#3245
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2004
Salut ! Stie cineva daca la PHEV merge setata o limita maxima pana la care sa se incarce bateria ?
Sa zicem ca vreau sa o incarc doar pana la 95 %. M-am tot plimbat prin meniuri dar nu am gasit.

#3246
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
aș zice că n-are așa ceva.
dar nu te deranja, ce zice 100% pe ecran, în realitate este mai puțin, că știe producătorul care este regimul de lucru al unui acumulator
așa cum nu te lasă s-o descarci mai jos de 10%, tot așa nici la plin n-o lasă!

sincer, în 8 ani altele vor fi problemele :)

#3247
Bota1982

Bota1982

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 23.05.2022
Observ ca jantele au ET 43.5 si nu prea se gasesc sau sunt scumpe, am gasit ceva cu ET 50 si as dori sa stiu daca ar merge sau ar crea ceva probleme daca punem alt ET ? Daca stie cineva. Multumesc

#3248
dedytel

dedytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2005

 Bota1982, on 22 octombrie 2022 - 07:27, said:

Observ ca jantele au ET 43.5 si nu prea se gasesc sau sunt scumpe, am gasit ceva cu ET 50 si as dori sa stiu daca ar merge sau ar crea ceva probleme daca punem alt ET ? Daca stie cineva. Multumesc
Sunt mai rare in acest moment avand in vedere cererea pentru tipul asta de janta si doar in anumite conditii scade un pic controlul stabilitatii la condus avand in vedere ca acel scrub radius scade cu cca 7mm, dar in conditii normale de condus pana in viteze nu foarte mari (110-140km/h) nu ar trebui sa iti puna probleme.
Aceste observatii le pot da in urma discutiilor cu 3 mecanici de vulcanizare si de pe acest site:

https://www.wheel-si...scl=50mm&sr=0mm

Eu sincer in loc de ET 43.5 am pus ET 44 tot din acest considerent pentru ca nu se gasesc, cel putin de otel.
(https://www.anvelope...7-5x114-30-et44)

Cred ca se mai gasesc totusi la preturi rezonabile si cele din aliaj de la dezent sau altele chiar. Depinde in ce buget trebuie sa te incadrezi.

Multa bafta si sper sa te fi ajutat info-ul !

#3249
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012

 Bota1982, on 22 octombrie 2022 - 07:27, said:

Observ ca jantele au ET 43.5

aici zice de 51 și 48...

#3250
blanaruc

blanaruc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.01.2003
Vezi aici: https://www.anvelope...5x114-3-et43-50

Eu am luat https://www.anvelope...7-5x114-30-et44 si se potrivesc.

#3251
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
analiză consum 190 km
setat viteză croazieră = 110
viteză medie înregistrată = 76
consum, mod hibrid = 6,3
...și a mai mers și AC-ul... haha, în 23 octombrie..., să mai zică cineva că nu-i soarele mai aproape! :P

#3252
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2004
Salut ! Exista posibilitatea sa vezi prin softul masinii daca ai avut vreun cod de eroare ? Cred ca am avut unul la un moment dat dar a disparut foarte rapid .... Logica imi spune ca nu au interesul sa puna asa ceva ca sa iti poti face dignoza, dar am zis sa intreb. Posted Image Din ce am citit pe net se pot vedea ceva erori in Bluelink la Vehicle Status dar e atat de buna aplicatia aia ca nu are un loggging sau un history sa poti vedea informatii din trecut.
PS: intreb pentru un Hyundai Tucson model 2022

Edited by codres, 27 October 2022 - 16:37.


#3253
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Salutare, sigur că se pot vedea foarte ușor cu o interfață OBD și softul corespunzător.
Am o interfață elm327 și folosesc torque pentru android
Baftă!

#3254
Voicinski

Voicinski

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.07.2011
Dupa o "lunga" asteptare de 1 luna jumatate mi-a sosit si mie masina: un HEV Luxury (ID comanda 128.., comandat de reprezentanta in Decembrie 2021). Tocmai ce am dat rabla la casat si acum trebuie sa astept radierea.
Aveti vreun sfat la ce sa fiu atent/ ce sa fac in perioada asta de inceput?

Planuiesc sa iau asa in viitorul apropiat:
-Presuri;
-Camera de filmat (Xiaomi 70MAI, fata-spate) ;
-Casco cu 40% reducere (beneficiu de la companie :D) ;
-Jante (pe 17 de la reprezentanta Targoviste) + anvelope Continental Wintercontact;

#3255
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
poate-ți dau preșuri din reprezentanță, dar neapărat ia-ți tavă pt portbagaj. se curăță greu mocheta aia...
cam subțirele cauciucurile de 215..., dar câștigi la consum :P

...și pune un ban deoparte pt un tratament la interior.

#3256
codres

codres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 16.04.2004
De unde v-ati luat tavita de portbagaj si ce model ?

#3257
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
https://rimi.ro/hyun...=nx4&results=10

Recomand și covorașe fata spate plus tunel median.
Produse și oameni de calitate !

#3258
APV

APV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 23.02.2022

 Voicinski, on 27 octombrie 2022 - 17:03, said:

Dupa o "lunga" asteptare de 1 luna jumatate mi-a sosit si mie masina: un HEV Luxury (ID comanda 128.., comandat de reprezentanta in Decembrie 2021). Tocmai ce am dat rabla la casat si acum trebuie sa astept radierea.
Aveti vreun sfat la ce sa fiu atent/ ce sa fac in perioada asta de inceput?

Planuiesc sa iau asa in viitorul apropiat:
-Presuri;
-Camera de filmat (Xiaomi 70MAI, fata-spate) ;
-Casco cu 40% reducere (beneficiu de la companie Posted Image) ;
-Jante (pe 17 de la reprezentanta Targoviste) + anvelope Continental Wintercontact;
Felicitari pentru jucaria de oameni mari!
1. Eu mi-am cumparat presuri de la reprezentanta (250 lei, 4 bucati - nu au partea mediana), dar sunt dezamagit de ele pentru ca se plimba prin masina, mai putin cel de la sofer care se prinde de podea. Recomand achizionarea din comertul online, si ar fi bine sa aiba si partea mediana ca se aspira cam greu. (poti incerca ceva de pe situl https://rimi.ro/hyun...20-prezent-1557).
2. Initial, mi-am cumparat o camera auto DDPAI Z40, dar am returnat-o dupa ce am constatat ca nu are GPS (pe site scria ca ar avea GPS). In locul ei am cumparat un Xiaomi 70Mai A800S (fata/spate). Camera merge bine si face tot ce scrie in specificatii, dar filmarea pe timp de noapte mie nu imi place. Z40 avea o imagine mai curata, pe cand 70Mai arata toate sursele de lumina (faruri, becuri stalpi) ca pe niste OZN sau globulete stralucitoare. Cred ca are nevoie de un filtru de polarizare ... care nu existaPosted Image  
3. CASCO am facut la Allianz Tiriac, in speranta ca la nevoie voi primi ceva bani - si din cauza asta a trebuit sa fac si RCA tot la ei, pentru a beneficia de o reducere. Asigurarile le-am facut la reprezentanta, cand am ridicat masina. Pana in prezent, mi-a julit unul masina usor in parcare, dar parca tot nu-mi vine sa stric CASCO pentru asta.
4. Sfat (pentru ca ai cerut): nu te arunca sa dai cu banii in stanga si dreapta pentru masina - incearca sa o vezi ca pe un obiect folositor, si nu ca pe un membru al familiei. Daca te atasezi prea tare de ea, iti va scoate peri albi praful care se aseaza in permanenta pe toate ecranele si piano-black-urile din interior. Gandeste-te ca pentru banii pe care i-ai dat, ai primit foarte multa masina, si sunt convins ca nu te va dezamagi.

P.S. Recomand cu caldura o protectie pentru portbagaj, ca mocheta este cam pacatoasa (eu mi-am luat asa ceva: https://www.autogeda...dxoCtfUQAvD_BwE).

Spor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate