Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3941 replies to this topic

#2665
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.02.2020
Nici macar distribuitorul nu mai poate face predictii corecte ale termenelor de livrare, im momentul acesta o poate face doar luand in calcul livrarile de pana acum, Hyundai Motors Romania si fabrica nu prea le mai comunica nimic.

#2666
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.02.2020
UIte ca mai exista si siteuri care afiseaza lista de preturi, nu stiu daca mai sunt de actualitate:
https://hyundai-focs...ai-tucson-2022/

#2667
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Le-am scris eu ieri, până acum niciun răspuns!
Mă interesa versiunea cea mai ieftina, și doar daca o pot livra in timp scurt, altfel nu mă bag!

#2668
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
La focsani am vorbit si eu inainte de a plasa comanda, nu mai sunt acele preturi valabile si nu mai pot fi lansate comenzi ( asta era la inceputul lui mai )
Sunati direct la ei sau mergeti fizic in showroom sa va zica ce si cum.
Situatia am inteles ca s-a complicat si mai mult zilele astea, este posibil sa creasca intarzierile si pentru modele termice simple...vedem..

#2669
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Și asta nu se numește oare reclamă mincinoasă!?
Eu nu îi înțeleg pe dealerii care fac asta, frate , am banii aia, daca tu minți și când vin la tine in curte  îmi ceri 5000 in plus ,tu crezi ca am tiparniță de bani!?
Până la urmă va bubui și bula asta, in 2-3 ani termicele nu vor mai avea căutare, majoritatea merg pe hibrid și electric.
O lume nebună, mi-e dor de anii 2008-2014!
Vor pierde multi din cauza lăcomiei, in doi ani se va vedea daca am avut sau nu dreptate!

Edited by mcgregory, 26 May 2022 - 15:15.


#2670
Bota1982

Bota1982

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.05.2022
Comanda data in aprilie pt. Tucson style+, 1.6, 150 cp, pretul la rabla a fost de 22529 euro culoare sillky bronze. Rablele le-am gasit la pretul de 1400 lei bucata. Reducerea la rabla a fost de 2400 euro si 1000 euro discount de la reprezentanta. Livrarea cica zicea duduia in 3 sau 4 luni.

#2671
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
In legătură cu carburantul, de unde alimentați și ce normă.
Citeam forumuri din America și am văzut discuții interesante despre ce tip de combustibil ar fi indicat pentru acest Smart stream.
Din manual :
"Motor pe benzină
Benzină fără plumb
Pentru Europa
Pentru performanțe optime, vă recomandăm să alimentați numai cu benzină fără plumb
cu cifra octanică CO 95/AKI (indice antidetonații) 91 sau mai mare. Se poate utiliza și
benzină fără plumb cu cifra octanică CO 91-94/AKI 87-90, dar performanțele vehiculului
vor fi ușor reduse. (Nu utilizați combustibili care conțin metanol)
"
Înțeleg că nu ar fi probleme cu benzina 99 sau 100 ( ecto 100 LUKOIL ).
Voi ce experiență aveți ?
Merci !

#2672
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 xsander, on 27 mai 2022 - 10:38, said:

Înțeleg că nu ar fi probleme cu benzina 99 sau 100 ( ecto 100 LUKOIL ).
Voi ce experiență aveți ?
Merci !

nu, nu-i nicio problemă...
computerul „vede” că se dezvoltă o putere umpic mai mare și reglează-n consecință Posted Image

în altă ordine de idei: computerul știe doar până la 9999,9 să facă scrierile pe bord?
(am verificat și acum, când am 10256 km, și tot 9999,9 scrie, dar media de consum e alta (6,8 - că am mai electrificat-o puțin :) )

Attached Files



#2673
Cojo-s

Cojo-s

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2022
Sunt situații în care au expirat cele 300 zile de valabilitate tichet rabla și nu ați primit încă masina? Eu am avansul dat din august 2021- comanda B10... M Hybrid 7dct style+ și tichetul expira în luna iunie. Multumesc

#2674
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 04.11.2013
Da, confirm. Stie doar pana la 9999.9

#2675
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Are cineva probleme cu nivelul crescut in baia de ulei ( nivel ulei joja peste normal )?
Eventual miros de benzină în ulei
Mulțumesc !

#2676
catahd

catahd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.07.2014

 Cojo-s, on 27 mai 2022 - 12:23, said:

Sunt situații în care au expirat cele 300 zile de valabilitate tichet rabla și nu ați primit încă masina? Eu am avansul dat din august 2021- comanda B10... M Hybrid 7dct style+ și tichetul expira în luna iunie. Multumesc
Sunt cam în aceeași situație (avans aprilie 2021, rabla expiră la început de iulie 2022) și din discuțiile cu dealerul au apărut în țară destule situații de expirare a celor 300 zile de valabilitate a tichetelor rabla. Trebuiie acționat în judecată dealerul (care îl va atrage și pe importator) pentru că în relația cu AFM, dacă din culpa exclusivă a producătorului validat se pierde tichetul, atunci producătorul autorizat (care spre surpinderea mea se pare că e dealerul și nu importatorul cum credeam eu citind Ordinul 180/02.02.2022 privind modificarea anexei la Ordinul ministrului mediului, apelor şi pădurilor nr. 324/2020)  are obligația să pună la dispoziția solicitantului în termen de vreo două luni, un autoturism la prețul din contract, din care scade contravaloarea tichetului rabla pierdut și eventual ecobonusul. Practic dealeerul suportă pierderea tichetului rabla și nu solicitantul, așa cum încearcă unii dealeri să  își păcălească clienții.
Dar de la respectiva reglementare legislativă și până la aplicarea ei se pare că e cale lungă, trebuind deschisă acțiune în instanță.Poate o acțiune comună...

Edited by catahd, 27 May 2022 - 17:25.


#2677
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.02.2020

 xsander, on 27 mai 2022 - 17:09, said:

Are cineva probleme cu nivelul crescut in baia de ulei ( nivel ulei joja peste normal )?
Eventual miros de benzină în ulei
Mulțumesc !

Nu esti singurul: https://forum.softpe.../page__st__1278

#2678
xsander

xsander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 29.12.2016
Mă întreb dacă și la variantele non hibrid ( termic clasic ) sunt aceleași probleme.


#2679
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
3,14zda măsii (fără cratimă :P )
deja am ciupitură în vopseaua de pe o aripă... :(
să le ia drkku de drumuri așa-zis europene...

#2680
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Cauta creion reparator. Am fost pana la Praid, Sighisoara si zona Mures zilele trecute si am primit 2 pietricele in parbriz, fara urmari. Astea sunt drumurile...
P.S.: am atasat consumul pe traseul Bucuresti (traversarea orasului), A3, DN1 Brasov, Mures si retur prin DN1A.

Attached Files



#2681
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,561
  • Înscris: 11.07.2006
E foarte ok banuiesc ca e hev,daca pui in balanta ca misti 2t nu e rau,cel putin la mine in carte scrie 1730kg,la care se pun persoanele,bagaje rezervor plin e chiar consum foarte ok.

#2682
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Da, este HEV si la drum lung am observat ca atunci cand merg pe drum plat merge pe electric si la 80-90 km/h pentru perioade lungi. In panta nu mai zic 😁. Si cu 307-le HDI de 15 ani am consumul asta, da ala e hatchback si are 1300 kg. Pe serpentine se comporta foarte bine, chiar daca e un SUV (am depasit tot ce am prins), consumul in schimb explodand 🤪🤪. Am mers un pic si prin padure, in zona Muntele de Sare (pe cealata parte, dupa turnul Belvedere, nu in Sovata 😁) si s-a comportat admirabil pe rampe unde prin parbriz vedeai cerul (noroc cu camera fata ca asa vedeam pe unde sa o iau).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate