Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Noul Tucson 2021

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3941 replies to this topic

#2215
bmariusss

bmariusss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.03.2016
Confirm si eu informatiile de mai sus, cu rezerva ca...ramane de vazut daca informatiile de la dealer sunt reale.
Am fost acum 2 saptamani tot in Ploiesti si am rezervat o masina pe care dealerul spunea ca o va avea disponibila in Aprilie.
Am avut de ales intre 2 variante de culori...si practic daca eram ok cu configuratia respectiva, puteam face rezervarea.
Ceea ce am si facut - acum ramane de vazut daca livrarea se va face intradevar in 3 luni.

Apropo de timpii de asteptare sunt insa pregatit pentru ( aproape ) orice. Sunt suficiente informatii despre timpii lungi de asteptare. Sigur ca as fi dezamagit sa constat ca agentul m-a mintit legat de livrarea in 3 luni, dar sunt pregatit si pentru o livrare in 6-8 luni, nu e ca si cum nu as fi constient ca se poate intampla.

Si nu e ca si cum mi-ar placea mai putin masina din cauza asta...

#2216
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015
Asa, ca chestie pozitiva: https://www.autoscou...4-e97fa75ff6a3

Bravo lor ca s-au pliat pe ce avea Hyundai prin batatura...

#2217
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Am dat comanda in 8 noiembrie 2021 . Ieri mi-a spus că am serie de șasiu și că săptămâna viitoare mașina va fi la dealer. Posibil sâmbăta viitoare sa o ridic.
Model style 6MT 2WD. Beneficiez de programul rabla cu 2 mașini . De rable s-a ocupat dealerul. Am dat 5400 pe 2 rable.


#2218
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.02.2020
Huo 😀

Sa o stăpânești sănătos!

#2219
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015
Unii au avut dreptate. Chiar sunt probleme la nivel mondial care genereaza intarzieri dramatice, generalizate in livrari.
https://www.tucson-f....347/#post-3163

#2220
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.02.2020
Interesante discuțiile de pe acel site. Deci în Canada "the factory sends periodic e-mails to the buyers telling them that they are now number xxx in line", iar in SUA garanția pentru baterii este de 10 ani.

#2221
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015

 Qimistu, on 12 februarie 2022 - 19:25, said:

Interesante discuțiile de pe acel site. Deci în Canada "the factory sends periodic e-mails to the buyers telling them that they are now number xxx in line", iar in SUA garanția pentru baterii este de 10 ani.
Eu tot incerc sa gasesc unde in lumea asta intarzie livrarile luni de zile peste termenul convenit si sunt "intelese" de clienti. Nu ma refer la faptul ca durata de livrare a crescut, fie si din lipsa de cipuri, ma refer la intarzierile peste perioada asumata, convenita.
Uite ce zic unii care au depasit comportamentul de smenar din HAR:
https://www.irishtim...rtage-1.4769479
Raman la parerea ca cei din top HAR sunt incompetenti, aroganti samd.

#2222
dedytel

dedytel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 16.02.2005

 excentryc, on 11 februarie 2022 - 17:33, said:

Am dat comanda in 8 noiembrie 2021 . Ieri mi-a spus că am serie de șasiu și că săptămâna viitoare mașina va fi la dealer. Posibil sâmbăta viitoare sa o ridic.
Model style 6MT 2WD. Beneficiez de programul rabla cu 2 mașini . De rable s-a ocupat dealerul. Am dat 5400 pe 2 rable.
Scuze ca intreb, dar de ce ai luat o masina asa de mare cu tractiune doar fata si cu cutie manuala? Cu ce scop ai luat masina: preponderent urban sau extraurban?
Cu tichetele rabla cat ai economisit sau la cat a ajuns oferta?

#2223
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005

 dedytel, on 13 februarie 2022 - 03:38, said:

Scuze ca intreb, dar de ce ai luat o masina asa de mare cu tractiune doar fata si cu cutie manuala? Cu ce scop ai luat masina: preponderent urban sau extraurban?
Cu tichetele rabla cat ai economisit sau la cat a ajuns oferta?
Nu mi-a trebuit niciodata 4x4 ... am mers doar pe drumuri asfaltate.
Cutia manuala ...  nu ma deranjeaza sa schimb vitezle. In anumite situatii am control mai bun asupra masinii (parere personala)
Scopul e de a merge cu ea in vancate mai confortabil dar nu numai .
Deocamdata nu am pretul final al masinii ... urmeaza sa mi-l comunice si te voi anunta. (momentan am platit 5000 lei avans si 5400 lei pentru rable)
In noiembrie cand am fost, pretu comunicat a fost de 21799 euro cu programul rabala de la acel moment.

Edited by excentryc, 13 February 2022 - 08:55.


#2224
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
Un coleg de-al meu a comandat in ianuarie un style+ tot 6MT si 2WD si plateste pe ea 22000 euro + o rabla (2000 ron). El spera sa ii ajunga masina inaintea masinii mele care e comandata anul trecut in iunie 😂😂

#2225
Qimistu

Qimistu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.02.2020
Lasand la o parte criza cipurilor și problemele legate de cutia DCT, eu nu înțeleg ceva: din moment ce ai configurații fixe, fără posibilitatea de a face n combinații, productia nu ar trebui sa fie intr-un ritm mai susținut?

#2226
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015
Daca sunt 780 si ceva de Tucson plug-in de vanzare, multe dintre ele in Germania, vi se pare ca nu-i productie? Productia e cat se poate de bine planificata iar vanzarile sunt facute de profesionisti in tarile astea. Nu de samsari har.

#2227
Phoenixx

Phoenixx

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2022
Fiecare țară are o configurație specifică și o cota anuală de mașini.Odata atinsa cota trebuie să aștepți anul următor.Probabil că pentru România în 2021 cota alocată a fost mult mai mică decât cererea

#2228
dgfx

dgfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 25.08.2015
"Ei! cum le spui dumneata, să tot stai s-asculți; ca dumneata, bobocule, mai rar cineva." I.L.Caragiale


#2229
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005
Din perspectiva mea, e clar că importatorul NU poate onora comenzile într-un termen de 6-7 luni (cel puțin pentru modelul MHybrid 7 DCT)
Anul trecut am platit avans în iulie, termen de livrare estimat octombrie 2021 - au trecut deja 8 luni, iar ei înca MAI AU DE LIVRAT mașini comandate în mar-apr.2021
Mie mi-au promis că fac tot posibilul să livreze mașina în martie, dar nu am speranțe. Am propus să calculăm rapid, cîte comenzi mai au de livrat, care e ritmul actual și vedem realitatea....nu e vreo schema probabilistică complicata.
Probabil ca se va ajunge la termene de 9-12 luni. Nu am cum să grăbesc eu livrarea, nici să le organizez logistica, aia de la fabrica spun că depinde de ordinea plasării comenzilor în sistem de către importator. Circ.
În acest timp, sunt mașini care ajung să fie livrate în 2-3 luni (cele 2x4).
Văd faptul că pentru un parbriz sau motoras pentru clapeta rezervor așteaptă oamenii 2-3 luni minim.
Asta ca să știm ce ne va astepta în garanție....

#2230
dan97

dan97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.05.2011
Nu conduc la modul  economic, dar ieri s-a intamplat a doua oara, mi s-a aprins martorul GPF. Prima data am rezolvat problema in service, cu toate ca am urmat instructiunile din manual. Am condus min 30 min, cu o turatie minima de ....bla, bla, bla...nu s-a intamplat nimic. Ieri am fortat nota, am iesit pe autostrada si am tinut masina  cat mai constant  in treapta a patra cu min 4000 rot/min.
Abia dupa aproape 40 km, nici nu mai credeam, dar minunea s-a produs: martorul din bord s-a stins.
Din cele ce postati pe forum, vad ca nu sunt un caz singular, dar nu e bine ce se intampla, acest fenomen apare  mult prea usor
Cum spuneam, nu conduc  la modul economic insa  ce-i drept, fata de perioada de vara-toamna, cand vremea era mai buna, acum nu prea am avut iesiri  mai lungi, de aceea cred ca  motorul nu are timp sa ajunga  la parametrii necesari  incat sa elimine  depunerile generate  in functionare.  
Cam asta zic ca ar fi cauza, este doar parerea mea. Daca aveti  si alte pareri....

#2231
anghelalex

anghelalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 03.07.2006

View Postdan97, on 14 februarie 2022 - 21:04, said:

Nu conduc la modul  economic, dar ieri s-a intamplat a doua oara, mi s-a aprins martorul GPF. Prima data am rezolvat problema in service, cu toate ca am urmat instructiunile din manual. Am condus min 30 min, cu o turatie minima de ....bla, bla, bla...nu s-a intamplat nimic. Ieri am fortat nota, am iesit pe autostrada si am tinut masina  cat mai constant  in treapta a patra cu min 4000 rot/min.
Abia dupa aproape 40 km, nici nu mai credeam, dar minunea s-a produs: martorul din bord s-a stins.
Din cele ce postati pe forum, vad ca nu sunt un caz singular, dar nu e bine ce se intampla, acest fenomen apare  mult prea usor
Cum spuneam, nu conduc  la modul economic insa  ce-i drept, fata de perioada de vara-toamna, cand vremea era mai buna, acum nu prea am avut iesiri  mai lungi, de aceea cred ca  motorul nu are timp sa ajunga  la parametrii necesari  incat sa elimine  depunerile generate  in functionare.  
Cam asta zic ca ar fi cauza, este doar parerea mea. Daca aveti  si alte pareri....

Ce motorizare si cutie ai ?

#2232
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 11.07.2006
Cu siguranta cutie manuala si motor 1,6 150cp.Cel automat nu poti tine constant in 4000rot/min deoarece trece inapoi pe automat,cel putin asa este la 6AT.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate