Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Avrig Park Residence

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
Cathubodva

Cathubodva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2020
Salutare!

M-ar interesa păreri despre un proiect nou de lângă Obor, Avrig Park Residence.

https://avrigparkresidence.ro/
https://www.revistab...-din-zona-obor/

Am trecut pe lângă construcție acum 2 luni și abia demaraseră lucrările. Zona e foarte bună, chiar lângă micul parc de lângă primăria sectorului 2.

Vor fi 2 corpuri de clădiri, separate de o construcție deja existentă. Pe mine mă interesează corpul de vis-a-vis de primărie, de pe strada Chiristigiilor, colț cu Avrig.

Mulțumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au demolat fundatia aia veche care statea acolo de mult timp si au inceput de la zero sau au construit peste ea?

#3
Baltaci

Baltaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.04.2007
Avand in vedere ca suprafetele din reclama reprezinta de fapt suprafata construita + suprafata balconului, tu ce parere ai? Posted Image

#4
Cathubodva

Cathubodva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2020

View PostMembruAnonim, on 15 septembrie 2020 - 15:29, said:

Au demolat fundatia aia veche care statea acolo de mult timp si au inceput de la zero sau au construit peste ea?

Nu mi-am putut da seama, zona era încercuită de garduri. Alte informații nu am nici eu, din păcate.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Zona este super ok, depinde ce au facut cu fundatia cea veche...Posted Image

#6
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Si daca ar fi turnata peste fundatia aia veche, care ar fi problema?
Faceti-va asigurare, ca tot sunt reclamele astea cu "AAAAA, pai n-ai asigurare?!!!!"

Pe de alta parte, imi plac desenele alea cu ansamblul in care apar 1, 2 sau 3 masini prin peisaj si este senzatia de spatiu bine organizat si aerisit. Cand respiri, parca iti vine in nari numai ozon de munte.
Realitatea este ca in toata zona de pe langa piata Obor parcarea a fost, este si va fi o problema spinoasa rau. ( Mie imi place indeosebi cum e vineri cam de dupa pranz, iar sambata dimineata si pana dupa pranz, e chiar "feerie".
Faptul ca vor mai aparea inca vreo cateva sute de rezidenti, nu ajuta nici pe departe.
Sper doar ca poate or fi doar d-aia sarantoci, care dupa ce dau banii pe apartamentele alea de acolo, n-or sa mai aiba bani de cumparat minim 2 automobile de famiglie iar de cumparat locurile de parcare din ansamblu... ei, astea " e scumpe si nu merita".
Ah, stai un pic ca s-ar putea ca preturile cu care vand oamenii nu se adreseaza chiar sarantocilor, asa ca speranta de care ziceam mai sus e iluzorie.
Prevad un "viitor de aur", cum zicea unul acum vreo 150 ani.

#7
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 16.10.2007

View PostCathubodva, on 15 septembrie 2020 - 15:20, said:

Salutare!

M-ar interesa păreri despre un proiect nou de lângă Obor.
Am deschis la intamplare un plan al unui apartament de 2 camere.
Daca iesi din dormitor (prin dresing, sa zicem ca asa a iesit la socoteala) trebuie sa fi atent ca daca intra cineva in apartament poate sa iti dea cu usa de la intrare in cap.
Eu unu nu as trece cu vederea faptul ca trebuie sa calc pe zona unde intru incaltat (asa zisa zona de intrare in apartament - ca nu exista vestibul)) atunci cand merg in dormitor.

#8
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
este foarte înghesuit acolo
merită doar din perspectiva apropierii de metrou, nod de transport, piață (obor).. deci este foarte foarte bună poziția pe hartă dar zona în sine este sufocantă și traiul acolo pare a fi un calvar pe termen lung..

#9
tiberiu_popescu

tiberiu_popescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2018
Salutare,

Eu chiar intentionez sa achizitionez doua apartamente in acest ansamblu, dar promisiunea de vanzare cumparare propusa de dezvoltator nu poate fi negociata sub nicio forma, desi ca au niste clauze care ii avantajeaza doar pe ei. Ca de exemplu daca nu finalizeaza blocul in termenul  prevazut in contract nu ai nicio varinata de a iti recupera avansul achitat, ca sa nu vorbim despre penalizari de intarzaiere. Si sincer am avut o experienta proasta de genul acesta, in care dezvoltatorul pana la termenul de finalizare specificat in contract nu a ridicat nici macar un perete, iar ceea ce m-a salvat a fost chiar contractul negociat la sange impreuna cu avocatul. Stiu ca aici se lucreaza si este totul frumos in acest moment, dar tinand cont de situatia actuala in care totul este instabil si se poate bloca oricand nu as risca sa le dau un avans fara sa am o asigurare ca imi pot recupera banii.

#10
Sonimnx

Sonimnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.07.2010

View Posttiberiu_popescu, on 31 octombrie 2020 - 12:13, said:

Salutare,

Eu chiar intentionez sa achizitionez doua apartamente in acest ansamblu, dar promisiunea de vanzare cumparare propusa de dezvoltator nu poate fi negociata sub nicio forma, desi ca au niste clauze care ii avantajeaza doar pe ei. Ca de exemplu daca nu finalizeaza blocul in termenul  prevazut in contract nu ai nicio varinata de a iti recupera avansul achitat, ca sa nu vorbim despre penalizari de intarzaiere. Si sincer am avut o experienta proasta de genul acesta, in care dezvoltatorul pana la termenul de finalizare specificat in contract nu a ridicat nici macar un perete, iar ceea ce m-a salvat a fost chiar contractul negociat la sange impreuna cu avocatul. Stiu ca aici se lucreaza si este totul frumos in acest moment, dar tinand cont de situatia actuala in care totul este instabil si se poate bloca oricand nu as risca sa le dau un avans fara sa am o asigurare ca imi pot recupera banii.

te-ai orientat catre altceva?

Si eu ma uitam la complexul asta, dar mi se pare un pic naspa schita apartamentelor de 2 camere (ca sa ajungi in dormitor treci pe langa usa de la intrare si holul respectiv e destul de mic)

#11
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Stau foarte aproape de viitoarea constructie si chiar vad de sus santierul.

1. S-au daramat cel putin doua plansee care erau peste fundatie deja construite, apoi s-a inceput constructia peste fundatia veche. Aici nu pot sa-mi dau cu parerea, ca nu-s inginer. Santierul pare organizat professional.

2. Desi probabil o sa fie locuri subterane de parcare, zona este ARHIAGLOMERATA. Degeaba o sa aiba oamenii parcare, ca pana o sa iasa sau o sa intre in ea o sa dureze. De exemplu, eu sambata(inainte de pandemie) stateam si 10 minute iesind cu masina din parcare. De ce? Pentru ca e piata aproape si vine multa lume cu masina. Nu mai zic de claxoane pe strada, pentru ca e ingusta si multi opresc incurcand circulatia la cladirea Vodafone, de langa Avrig Park.

3. Poate viitorul complex va arata frumos, insa este inconjurat de o zona fara verdeata(doar parcul este zona verde a zonei), de strazi absolut jegoase(pline de caca de caine), de specimene(minoritari care vor fi pe cel putin doua laturi ale complexului). Cine nu ma crede, sa o ia pe jos in jurul santierului. Stau de 4 ani aici si stiu ce zic.
In rest, nu este niciun parc aproape, decat Circului la o statie de metrou sau parcul National, ambele frumoase dar greu de ajuns pe jos.

4. Este foarte aproape de metrou, la 4-5 minute, depinde de mers. Insa ca pieton iar nu este o experienta foarte frumoasa deoarece este plin de oameni, mai ales cand vine un tramvai si iese lumea buluc. Nu mai zic ca in parc tot timpul sunt cativa boschetari, in mod permanent.

Cred ca cel mai mare avantaj e locatia si piata aproape, dar eu nu vad cum ai putea creste un copil intr-un asemenea loc, sau sa ai un trai linistit.
Nu vreau sa stiu cum va fi cu + sute de masini si de oameni in plus pe strada Avrig, dar probabil se va sufoca de tot.
Nu vreau sa fac reclama negativa, dar eu cel putin imi pregatesc "zborul" din zona, care mi se pare urata si jegoasa.
Daca aveti intrebari, o sa incerc cu obiectivitate sa va raspund.

Edited by Xavier_em, 24 November 2020 - 17:53.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttiberiu_popescu, on 31 octombrie 2020 - 12:13, said:

Eu chiar intentionez sa achizitionez doua apartamente in acest ansamblu, dar promisiunea de vanzare cumparare propusa de dezvoltator nu poate fi negociata sub nicio forma, desi ca au niste clauze care ii avantajeaza doar pe ei. Ca de exemplu daca nu finalizeaza blocul in termenul  prevazut in contract nu ai nicio varinata de a iti recupera avansul achitat, ca sa nu vorbim despre penalizari de intarzaiere. Si sincer am avut o experienta proasta de genul acesta,
Eu am avut o experienta urata cand am dat un avans pt un apt in alt bloc, iar fix dupa ce au montat ultima piesa de finisaj n-au mai vrut sa-l vanda, au depasit termenul din contract si mi-au returnat (dupa multa bataie de cap) dublul avansului, cf contractului. In cazul contractului de care povestesti tu as fi ramas cu ochii-n soare si cu banii dati.
Nu as recomanda nimanui sa semneze un contract care este avantajos doar pt cealalta parte, in speranta ca "sunt seriosi". Apartamente sunt pe toate drumurile, mai cauta.

Edited by MembruAnonim, 24 November 2020 - 23:38.


#13
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011
Preturile sunt ok, zona e asa si asa, trec pe acolo des cand merg sau vin de la piata obor, parcul din fata primariei e o gluma plus nici super sigur nu e, atuul complexului e faptul ca e aproape de metrou si de tramvai, ai piata obor acolo cu preturi mici, ai kaufland si carrefour, peste ceva ani o sa fie si un lidl unde acum e aversa. Cu timpul o sa fie niste probleme cu traficul ca toate halele alea de peste drum cu obor o sa fie transformate in complex residential (deja sunt in curs puz urile) dar in acelasi timp nu o sa mai fie asa de moarta si dubioasa zona aia. Se misca destul de bine cu constructia dar sincer nu stiu daca chiar o sa termine complexul pana in iunie cum au zis in articole, dar de terminat sigur il termina, dezvoltatorul este o firma a unicredit ului deci sunt seriosi nu o sa fuga cu banii vostri.

#14
ANdrwww

ANdrwww

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.02.2020
Arata foarte ok intradevar randarile, insa 100k pentru 55mp (2 camere 3A) + balcon e enorm oricat de aproape ai fi de metrou, piata, hypermarketuri. Sunt foarte curios care sunt acele "dotări și finisaje de top", si cum sunt izolate fonic.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acolo zona este foarte aglomerata, in special in weekend, cand toti vin la piata. Fara parcare subterana esti mancat.

#16
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,251
  • Înscris: 31.08.2006
Asa s-a ajuns, fratioare, in "democratie", sa negociezi achizitionarea unui apartament insotit de avocat ? Le-a zis bine cine le-a zis prima data "dezvoltatorilor" lui peste prajit, "rechini imobiliari".

         Strict la subiect, zona aceea e foarte aglomerata, dar cu statie de metrou si STB in apropiere, precum si cu destule centre comerciale, piesele de rezistenta, ca sa le zic asa, fiind piata Obor, magazinul Bucur Obor si Veranda Mall. De asemenea, parculetul de langa primaria sectorului 2, cu fantana cu apa numai buna de baut  sunt de luat in seama. Asteapta-te insa sa vezi o lume pestrita acolo, ca, deh, asa e in apropierea unei piete. Nu o sa vezi numai domni si cucoane imbracati la patru ace, ci, si obisnuitii dintr-o anumita etnie care isi fac veacul in astfel de zone cu piete. "Tigari, tigari, tigari avem..." etc. etc. Asta e, nu poate fi totul chiar perfect.

#17
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Păi e problemă cu parcarea în zonă. Mă întreb câte parcări vor face. În mod normal ar fi trebuit obligaţi să facă parcări şi pentru cei din zonă, dacă voiau să primească autorizaţie şi în schimb primeau reduceri de taxe.
Cu minoritatea din zonă nu e problemă, că am trecut noaptea pe acolo. Nici cu cei de peste Şos. Mihai Bravu (Oborul Vechi) nu e.

De pe subiectul deschis de mine azi - cum ultimele postări au fost tocmai acum juma' de an, nici nu l-am văzut pe ăsta.
Pe un teren care au fost o fabrică şi o casă (fabrica demolată cred că la început de anii '90, ulterior mai rămăses doar o clădire - nu mai ţin minte fabrica), teren care după demolare a ultimelor 2 clădiri a stat ceva ani liber, că probabil nu au mai fost bani, s-au apucat să facă asta un complex de blocuri:  https://avrigparkresidence.ro/
Ca şi locuitor al cartierului Obor(ul Nou) sunt curios ce calitate au acele apartamente, din moment de ce se construieşte la mine în cartier. Văd că nici astea nu au holul separat (dar probabil îţi poţi face ceva dacă vrei tu), nici geam la baie nu au - cum să ţii maşina de spălat în bucătărie unde se găteşte teoretic.
Machetele văzute noaptea par interesante, aduc a la anii '60 şi sincer, ar avea un anume farmec arhitectura şi designul de atunci.

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://machetearhitectura.ro/wp-content/uploads/2020/12/macheta-rezidential.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ansamblul rezidential Avrig va avea parcare subterana. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate