Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce camera foto imi recomandati pentru poze sport/portret?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Alegznouatrei

Alegznouatrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.09.2020
Salut!

Ce camera foto imi puteti recomanda (si ce obiective s-ar potrivi) pentru a face poze intr-o clasa de fitness unde toti sunt in miscare? Dar si pentru poze tip portret?

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
telefonul .. deja au ajuns telefoanele sa faca poze similare sau chiar mai bune decit compactele.

#3
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
Telefon sau chemi pe cineva sa faca poze la cateva clase de fitness. Macar stii ca ies ceva poze bune.
La cat de multe cunostinte legate de foto pare ca ai, cam dai bani degeaba pe aparatul ala.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
daca aveai cunostinte de fotografie ca sa faci fotografiile singur nu intrebai aici, sau macar puneai intrebari punctuale. asa ca recomandarea mea e sa platesti un profesionist ca oricum tu cel mai probabil cheltui banii aiurea pe scule.

#5
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostAlegznouatrei, on 14 septembrie 2020 - 19:25, said:

Salut!

Ce camera foto imi puteti recomanda (si ce obiective s-ar potrivi) pentru a face poze intr-o clasa de fitness unde toti sunt in miscare? Dar si pentru poze tip portret?

Depinde ce buget ai.

#6
Alegznouatrei

Alegznouatrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.09.2020
Fane, Piktoree, fratii mei, ca momentan ma uit ca maimuta la un aparat foto si ca tot ce ati facut a fost sa repetati ce deja s-a inteles de la inceput, nu reprezinta punctul de interes al topicului. Eu intreb pentru ca am foarte mult timp la dispozitie sa invat si chiar m-ar interesa strict ce aparate la un buget de, sa zicem, pana in 5000 - 6000 ron, se folosesc pentru asa ceva. Multumesc!

#7
Alegznouatrei

Alegznouatrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.09.2020

View PostKean, on 14 septembrie 2020 - 21:38, said:

Depinde ce buget ai.
5000 - 6000 ron Posted Image

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Alegznouatrei, on 14 septembrie 2020 - 21:56, said:

Fane, Piktoree, fratii mei, ca momentan ma uit ca maimuta la un aparat foto si ca tot ce ati facut a fost sa repetati ce deja s-a inteles de la inceput, nu reprezinta punctul de interes al topicului. Eu intreb pentru ca am foarte mult timp la dispozitie sa invat si chiar m-ar interesa strict ce aparate la un buget de, sa zicem, pana in 5000 - 6000 ron, se folosesc pentru asa ceva. Multumesc!
de banii ăștia mai bine angajezi pe cineva care știe ce face că nu-ți ajug să cumperi un set decent de scule.
Îți trebuie ceva mai mult decât aparat+obiectiv ca să-ți iasă fotografii decente.

Edited by DaculScoril0, 15 September 2020 - 14:41.


#9
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Poti face ceva treaba daca esti atent...daca as fi in locul tau, cu bugetul tau, as face asa...:

I) Echipament:
1. Camera foto: Canon 6D mk II: 3600 lei:  https://www.olx.ro/o...html#1998a2c16d
2. Obiectiv:  Canon 24-105 f4 L (prima varianta): 1700 lei: https://www.olx.ro/o...html#f35abf4041
3. Blit: Canon 600ex II...gasesti de la 800 lei in sus...unul nou este in jur de 1700 lei....parca s-ar merita unul nou sau macar sa stii ce cumperi...daca tot te apuci de dat banii....
II) Cauti pe net, poze facute in sali de fitness, facute de unii care stiu bine si te uiti la incadrare...la lumina te lamuresti tu dupa ce prinzi experienta. Dai o bere unui prieten care stie sau cauti pe net ce setari  iti trebuie (timp de expunere scurt, ca aici e problema), poti trage si cu un program semiautomat, gen T sau S (cum le-o zice). Nu uita sa aprinzi toate luminile posibile, daca vrei sa prinzi mai mult....

Te apuci de teste, la F4, si citeste despre timp la sport (difera mult miscarea sportivului, daca vine spre tine sau e transversala)....

Iti mai trebuie un calculator, pentru ceva editare (dar poate ca ai) si sa te uiti la niste tutoriale de lightroom Posted Image

....Toate acestea, daca esti foarte hotarat sa te apuci de treaba...ma gandesc ca ai nevoie sa faci poze regulat si ca nu vrei sa platesti de fiecare data pe cineva....

Este o varianta foarte buna sa chemi pe cineva, dar....poate ca ai talent si nu stii Posted Image



..SUCCES

Edited by Dizlpower, 16 September 2020 - 16:05.


#10
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009
Deci e o idee de moment Posted Image  De obicei fotografii fac pozele cu aparatul ce il au, so...yeah, cumperi unul si ii dai bataie ca sa vezi daca iti place.
Dar serios vorbind, ca si exchipament ce s-a recomandat mai sus e perfect, cu mentiunea ca poti lua in considerare si un 5d mark 3 tot sh, si un canon 600ex II eu n`am gasit pana acum asa ieftin, probabil varianta de la youngnuo?

#11
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
M-am gandit ca 6D mkII filmeaza mai bine, in caza ca vrea un clip...si ca probabilitatea ca in cazul cumpararii second hand, un 6D II are sanse mai multe sa fie mai putin uzat, decat un 5D mkIII. Personal, nu am simtit la 5d MKIII un focus cu mult mai rapid fata de 6D, dar este doar parerea mea.

#12
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 Alegznouatrei, on 14 septembrie 2020 - 19:25, said:

Salut!

Ce camera foto imi puteti recomanda (si ce obiective s-ar potrivi) pentru a face poze intr-o clasa de fitness unde toti sunt in miscare? Dar si pentru poze tip portret?

La fitness oamenii se mișcă deci va trebui sa faci fotografii cu un timp de expunere in jur de 1/500. Sala de fitness e in interior, adică lumina e puțină, deci va trebui să crești ISO.
Că să faci astfel de fotografii care sa iasă bine îți trebuie fie un aparat scump cu ISO cat mai mare fie un aparat mai ieftin dar sa mărești cantitatea de lumina din sală cu becuri de putere mai mare sau lampi cu lumina continua.

Ca idee, ceea ce vrei tu sa faci este un lucru foarte greu și anume sa fotografiezi in interior oameni care sunt în mișcare.
Referitor la aparat, in general aparatele dintr-o clasă de preț au performanțe similare, deci în jurul valorii de 7000 -8000 lei, să zicem, vei cumpăra o camera, un card de memorie și un obiectiv de la oricare dintre producătorii consacrati, adică Nikon, Canon, Sigma (pentru obiective) Sony etc.
Sub aceasta sumă, că preț de nou, nu cred că vei găsi o camera+obiectiv care sa facă fotografii bune la fitness.

Oricum, opinia mea este că nu are rost sa dai atâția bani. Cumpăra mai întâi un aparat+obiectiv în jurul valorii de 2000 lei, că sunt o grămadă, fa fotografii afara, in padure, in parc, in jurul blocului etc., vezi dacă îți place, cum ies fotografiile și abia apoi cumpăra ceva mai scump.

#13
Alegznouatrei

Alegznouatrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.09.2020
Multumesc mult baieti! O sa iau in considerare fiecare sfat! Mentionez ca sala de fitness are geamuri mari si intra multa lumina naturala. e chiar bine luminata...macar ziuaPosted Image

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Incearca sa faci cu ce ai deja, telefon/tableta cu camera mai buna, vezi ce iese.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Dizlpower, on 17 septembrie 2020 - 20:53, said:

Personal, nu am simtit la 5d MKIII un focus cu mult mai rapid fata de 6D, dar este doar parerea mea.
sigur e numai părerea ta. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate