Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Inima

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

View PostFeDaYin, on 14 septembrie 2020 - 19:54, said:

Mi se intampla si mie, cam o data la 3 luni. Ma pun in pat sa dorm si dupa vreo 2 minute, corpul se misca involuntar pentru o fractiune de secunda, desi nu ma gandeam la nimic. E foarte ciudata experienta. Ultima data a fost chiar foarte neplacut. Am fost foarte obosit si dupa ce m-am pus in pat, a venit șocul si apoi batai puternice ale inimii. Am simtit cum mi s-a electrizat practic creierul. A durat vreo 10 minute sa-mi revin. Nu sunt fumator, nici bautor de cafea, alcool etc.
Problema e ca ma culc cand vreau si corpul nu e obisnuit, de obicei toata noaptea sunt treaz.
wow

#20
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Ia de la farmacie Propranolol, sînt de 10 și de 40mg, e foarte ieftin, fără rețetă. 10 e o doză mică, 40 e cam mare (dacă ai 90kg+ merge), liniștește inima. Înghiți cu multă apă (eu am prostul obicei de a înghiți pe uscat), că dacă stă în gît te ustură, dar poți să o sfărîmi repede cu dinții înainte pentru efect rapid (cam în 5 minute). 10-20mg (un sfert/jumătate din 40mg) iau, dar doar cînd mi se accelerează prea tare, indiferent de motiv (medicament anti-HT, cafea prea multă, etc.). Nu lua mai mult, chiar dacă ești speriat(ă) de la puls, își face efectul repede, altfel dai în bradicardie (puls prea scăzut). Dacă nu ești sigur(ă) de ce-ți spun, întreabă un medic sau farmacistul pentru confirmare.

Edited by silverflower, 14 September 2020 - 20:47.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthelen76, on 14 septembrie 2020 - 20:13, said:

wow

Mda, e o senzatie cam neplacuta uneori.

Totusi iti recomand ceva analize pentru minerale si un EKG. Pentru linistea proprie !

Nu lua nimic pentru inima decat cu recomandarea unui medic !!
Eu nu am luat nici macar traznaile indicate de medic si acum merg pe trasee montane destul de solicitante fara probleme....cardiace !

Edited by bumpocbum, 14 September 2020 - 21:23.


#22
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,400
  • Înscris: 09.08.2006

View Posthelen76, on 14 septembrie 2020 - 18:26, said:

Buna seara.Cand m-am pus azi noapte sa dorm pe burta am simtit asa un soc in tot corpul ,si am tresarit speriata .Mi-am facut un ceai ,imi batea tare inima si am stat la aer sa sa linisteasca ,dar simteam asa o arsura.Am putut sa merg sa ma ridic.Voua vi s-a intamplat?
Da intr-adevqr bausem cam mult ness in accea zi(dar aia fiind la ora 16 si socul ala a fost la ora 3) si fumasem 4 tigari slabe (nu fumez mult).Pe viitor daca se intampla e ok sa iau aspacardin?Mi e bine acum
Stiu ,o sa fac si un control pe viitor daca se va mai repeta.
Urmeaza sfatului d-nului Silverflower, stie ce spune...Ce bun era Distonocalmul pe vremuri, l-au "falimentat" pe asta :(

#23
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Multumesc pt ajutor.Desigur voi cere si ajutor medical.Posted ImagePosted Image O seara frumoasa

#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Posthelen76, on 14 septembrie 2020 - 18:26, said:

Buna seara.Cand m-am pus azi noapte sa dorm pe burta am simtit asa un soc in tot corpul ,

S-a intamplat inainte sau dupa?

#25
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,400
  • Înscris: 09.08.2006
Ca simptom a unei boli de inima, pot fi recunoscute si niste furnicaturi in zona ei ?

Edited by ovidiu21, 15 September 2020 - 17:23.


#26
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

View Postadisz, on 15 septembrie 2020 - 10:20, said:

S-a intamplat inainte sau dupa?
dupa

#27
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Data viitoare când ți se mai întâmplă așa ceva suni la 112 și te îndrumă ei. Dacă sunt simptomele pentru ceva grav ei știu mai bine decât tine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate