Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Inima

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018
Buna seara.Cand m-am pus azi noapte sa dorm pe burta am simtit asa un soc in tot corpul ,si am tresarit speriata .Mi-am facut un ceai ,imi batea tare inima si am stat la aer sa sa linisteasca ,dar simteam asa o arsura.Am putut sa merg sa ma ridic.Voua vi s-a intamplat?
Da intr-adevqr bausem cam mult ness in accea zi(dar aia fiind la ora 16 si socul ala a fost la ora 3) si fumasem 4 tigari slabe (nu fumez mult).Pe viitor daca se intampla e ok sa iau aspacardin?Mi e bine acum
Stiu ,o sa fac si un control pe viitor daca se va mai repeta.

Edited by helen76, 14 September 2020 - 18:27.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Fa controlul acum, nu în viitor.
Contează vârsta, greutatea și stilul actual de viață.
Ness nu am mai băut de multi ani.
Cafea: una pe luna sau mai rar.
Țigări deloc de 11 ani (am fumat 25).

#3
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018

 dorin_2k, on 14 septembrie 2020 - 18:34, said:

Fa controlul acum, nu în viitor.
Contează vârsta, greutatea și stilul actual de viață.
Ness nu am mai băut de multi ani.
Cafea: una pe luna sau mai rar.
Țigări deloc de 11 ani (am fumat 25).

Ma duc vineri cand am banii.full totul ma duce la 600 lei in bucuresti

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Acum 20-30 de ani aveam si eu aceste "socuri". Un fel de control al organismului sa vada daca mai raspund toate anexele, in stare de semitrezie. Le mai am si acum. Am fost atunci si la doctor, mi-a recomandat tot felul de prostii.... De atunci a murit si medicul cardiolog, culmea e ca de inima...
Mai cauta pe net, am intalnit acest simtom, e bine explicat, are si o denumire stiintifica dar nu mai stiu cum se numeste si e absolut normal.

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Daca 76 e anul nasterii - atunci...na, asta e - cam o sa apara diverse de-acuma. Iti zic din experienta.

N-am inteles prea bine povestea - te-ai culcat si ai adormit, apoi te-ai trezit la 3 cu socul? Sau te-ai culcat pe la 3 si ai avut soc inainte sa adormi?

Cel mai probabil a fost o aritmie. Cauzele sunt diverse - incepand de la anumite lipsuri la capitolul nutrienti si pana la probleme mai grave.

As zice sa mergi la un cardiolog si sa-ti faci un control complet - cu analize de sange recomandate de acesta, doppler cardiac, EKG, tensiune. Cam astea sunt standard.
Pe langa astea - fa si o ecografie generala abdominala - sa afli cum e cu rinichii, ficatul, bila...etc.

Eu am patit asa in mod repetat cateva zile, apoi am avut vreo 2 saptamani un puseu de tensiune maare 16-18 cu 10-11 - dureri de cap zi si noapte cu pulsatii...etc. Dupa medic, ceva tratament si modificat stilul de viata - acum mult mai bine.

Edited by florinel, 14 September 2020 - 18:44.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Full?
Cred că un EKG și ecocord îți va face.
Nu coronarografie sau test de efort.
Însă ar fi bine și un set de analize complet.

#7
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 helen76, on 14 septembrie 2020 - 18:26, said:

Buna seara.Cand m-am pus azi noapte sa dorm pe burta am simtit asa un soc in tot corpul ,si am tresarit speriata .Mi-am facut un ceai ,imi batea tare inima si am stat la aer sa sa linisteasca ,dar simteam asa o arsura.Am putut sa merg sa ma ridic.Voua vi s-a intamplat?
Da intr-adevqr bausem cam mult ness in accea zi(dar aia fiind la ora 16 si socul ala a fost la ora 3) si fumasem 4 tigari slabe (nu fumez mult).Pe viitor daca se intampla e ok sa iau aspacardin?Mi e bine acum
Stiu ,o sa fac si un control pe viitor daca se va mai repeta.
Daca te culci la ora 3, poate fi si de acolo...

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu iese la nici un fel de teste...dar pentru linistea proprie de ce nu !

Si nu este aritmie, este exact un soc care se resimte pana in extremitati .

Edited by bumpocbum, 14 September 2020 - 18:46.


#9
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 bumpocbum, on 14 septembrie 2020 - 18:39, said:

Acum 20-30 de ani aveam si eu aceste "socuri". Un fel de control al organismului sa vada daca mai raspund toate anexele, in stare de semitrezie. Le mai am si acum. Am fost atunci si la doctor, mi-a recomandat tot felul de prostii.... De atunci a murit si medicul cardiolog, culmea e ca de inima...
Mai cauta pe net, am intalnit acest simtom, e bine explicat, are si o denumire stiintifica dar nu mai stiu cum se numeste si e absolut normal.
Stare hipnagogica? Aia e altceva. Banuiesc ca initiatoarea nu a patit asta.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Dihorul Razboinic, on 14 septembrie 2020 - 18:47, said:

Stare hipnagogica? Aia e altceva. Banuiesc ca initiatoarea nu a patit asta.

Nu cred. Poate are legatura mai degraba cu sistemul nervos central, habar nu am...

#11
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018

 florinel, on 14 septembrie 2020 - 18:41, said:

Daca 76 e anul nasterii - atunci...na, asta e - cam o sa apara diverse de-acuma. Iti zic din experienta.

N-am inteles prea bine povestea - te-ai culcat si ai adormit, apoi te-ai trezit la 3 cu socul? Sau te-ai culcat pe la 3 si ai avut soc inainte sa adormi?

Cel mai probabil a fost o aritmie. Cauzele sunt diverse - incepand de la anumite lipsuri la capitolul nutrienti si pana la probleme mai grave.

As zice sa mergi la un cardiolog si sa-ti faci un control complet - cu analize de sange recomandate de acesta, doppler cardiac, EKG, tensiune. Cam astea sunt standard.
Pe langa astea - fa si o ecografie generala abdominala - sa afli cum e cu rinichii, ficatul, bila...etc.

Eu am patit asa in mod repetat cateva zile, apoi am avut vreo 2 saptamani un puseu de tensiune maare 16-18 cu 10-11 - dureri de cap zi si noapte cu pulsatii...etc. Dupa medic, ceva tratament si modificat stilul de viata - acum mult mai bine.
:)) am 24 de ani .cifrele alea sunt aleatorii.de fel la ora 1 reusesc sa adorm.
m-am pus la 2 30 la somn si nu atipeam ,si am atipit putin si atunci s-a declansat.

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005

 bumpocbum, on 14 septembrie 2020 - 18:46, said:

Nu iese la nici un fel de teste...dar pentru linistea proprie de ce nu !

Si nu este aritmie, este exact un soc care se resimte pana in extremitati .
Asa e o aritmie.

bum, bum, bum, bum,                        BUM!BUM!bumbumbumbum,bum, bum, bum

#13
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,395
  • Înscris: 09.08.2006

 helen76, on 14 septembrie 2020 - 18:26, said:

Buna seara.Cand m-am pus azi noapte sa dorm pe burta am simtit asa un soc in tot corpul ,si am tresarit speriata .Mi-am facut un ceai ,imi batea tare inima si am stat la aer sa sa linisteasca ,dar simteam asa o arsura.Am putut sa merg sa ma ridic.Voua vi s-a intamplat?
Da intr-adevqr bausem cam mult ness in accea zi(dar aia fiind la ora 16 si socul ala a fost la ora 3) si fumasem 4 tigari slabe (nu fumez mult).Pe viitor daca se intampla e ok sa iau aspacardin?Mi e bine acum
Stiu ,o sa fac si un control pe viitor daca se va mai repeta.
Fa un EKG si toate analizele de inima: holter, test de efort..Domnii medici de pe forum asta vor spune.
Ai palpitatii ?

 florinel, on 14 septembrie 2020 - 18:41, said:

Daca 76 e anul nasterii - atunci...na, asta e - cam o sa apara diverse de-acuma. Iti zic din experienta.

N-am inteles prea bine povestea - te-ai culcat si ai adormit, apoi te-ai trezit la 3 cu socul? Sau te-ai culcat pe la 3 si ai avut soc inainte sa adormi?

Cel mai probabil a fost o aritmie. Cauzele sunt diverse - incepand de la anumite lipsuri la capitolul nutrienti si pana la probleme mai grave.

As zice sa mergi la un cardiolog si sa-ti faci un control complet - cu analize de sange recomandate de acesta, doppler cardiac, EKG, tensiune. Cam astea sunt standard.
Pe langa astea - fa si o ecografie generala abdominala - sa afli cum e cu rinichii, ficatul, bila...etc.

Eu am patit asa in mod repetat cateva zile, apoi am avut vreo 2 saptamani un puseu de tensiune maare 16-18 cu 10-11 - dureri de cap zi si noapte cu pulsatii...etc. Dupa medic, ceva tratament si modificat stilul de viata - acum mult mai bine.
Ce ti-au dat pentru tensiune ?

#14
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 17.10.2018

 helen76, on 14 septembrie 2020 - 18:51, said:

Posted Image) am 24 de ani .cifrele alea sunt aleatorii.de fel la ora 1 reusesc sa adorm.
m-am pus la 2 30 la somn si nu atipeam ,si am atipit putin si atunci s-a declansat.
fac si miscare macar 20 min pe zi ,incerc sa nu am stil de viata sedentar cat pot

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 florinel, on 14 septembrie 2020 - 18:51, said:

Asa e o aritmie.

bum, bum, bum, bum, BUM!BUM!bumbumbumbum,bum, bum, bum

Nu e nici un bum bum, e o singura tresarire. Inima bate mai tare de la un surplus de adrenalina sau mai stiu eu de la ce... Sau cel putin asa e la mine. Acum cu cat am inaintat in varsta aceste "socuri" au fost din ce in ce mai rare.

PS: in fine spor la analize ....

LE: Cauta Spasmul hipnagogic...daca seamana...

Edited by bumpocbum, 14 September 2020 - 19:02.


#16
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
24 ani - teoretic ar trebui sa nu fie boala. Teoretic. Doar ma medic afli si costurile sunt un pret mic pentru linistea ta sufleteasca.

Daca:
- te culci des la ore din astea (2-3 dimineata)
- bei multa cofeina (cafele, ness, cola...etc)
- mananci des junk food
- ai un stil de viata sedentar
- mancarea mai are nevoie de sare
- dulciuri

Atunci e timpul sa mai schimbi lucrurile. Mai putina sare si zahar, mai putin prajeli, uleiuri,cafea decofeinizata(cu timpul o sa-ti placa); o plimbare de 5-6 km /zi n-a omorat pe nimeni...etc.
Poate si ceva suplimente cu magneziu - dar de preferat sa iti recomande un medic.

#17
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Cumpara un aparat de luat tensiuna, si vezi ce tensiune ai. Aparatul sa fie peste 250 lei.Si la medicul de familie poti sa verifici tensiometrul tau cu cel al medicului, sa vezi daca masoara corect tensiunea arteriala.

#18
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 03.01.2007
Mi se intampla si mie, cam o data la 3 luni. Ma pun in pat sa dorm si dupa vreo 2 minute, corpul se misca involuntar pentru o fractiune de secunda, desi nu ma gandeam la nimic. E foarte ciudata experienta. Ultima data a fost chiar foarte neplacut. Am fost foarte obosit si dupa ce m-am pus in pat, a venit șocul si apoi batai puternice ale inimii. Am simtit cum mi s-a electrizat practic creierul. A durat vreo 10 minute sa-mi revin. Nu sunt fumator, nici bautor de cafea, alcool etc.
Problema e ca ma culc cand vreau si corpul nu e obisnuit, de obicei toata noaptea sunt treaz.

Edited by FeDaYin, 14 September 2020 - 19:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate