Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Noul Peugeot 3008 2020

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,049
  • Înscris: 10.04.2006
Discuție offtopic.
Există alte topicuri pentru asta.

Ontopic: unde este o listă de preturi?



#20
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,282
  • Înscris: 23.07.2014

View Postericmario, on 14 septembrie 2020 - 17:16, said:

În afară de WOW! nu prea știu ce aș putea spune.
Mașina asta are de toate, mai puțin 4x4, arată într-un mare fel, e ceea ce trebuie.
Motorizări benzină, diesel, hybrid (300 cp, ho-hoo!) pentru toate gusturile.

https://www.peugeot....ugeot-3008.html

Attachment 1599394120_mst.jpg   Attachment peugeot_3008_gt_236_09e408100a9c070d.jpg   Attachment peugeot-3008-facelift-2020-01_0.jpg

Peugeot chiar isi face intrarea in sectorul premium. Exterior, interior, rupe. PSA-ul are o clasa si mai sus (DS), dar jucaria asta chiar e o alternativa mai accesibila pentru un DS7 Crossback. La limo, 508-le e de asemenea o bijuterie.
Btw, datele de pe zeperf arata o dinamica surprinzatoare pentru Hybrid4.

De asemenea la capitolul vanzari sta foarte bine. Nu egaleaza Tiguanul sau Quashqai in Europa, dar probabil daca aveau mai din timp o versiune 4x4 o facea. Dar la ca. 200k de bucati pe an, e mai mult decat ok.

La capitolul aprecieri:

https://www.peugeot....ds/cars-awards/

https://www.robinsan...car-of-the-year

si asta mai vechiuta, inainte de faceliftul asta

https://www.groupe-p...-the-year-2017/

Edited by SorinGT, 15 September 2020 - 11:02.


#21
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
daca bine tin minte, pe 2020, cel putin la 31 iulie, era la 14 000 de bucati de Tiguan si la doar 2000 de Qashqai.

#22
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,282
  • Înscris: 23.07.2014
Bine, eu iau la integral, pe ani intregi. Comparam 2018 si 2019. Plus ca 2020 e cam dat peste cap, ba covid, ba intreruperi de productie, una-alta, deci sunt mai multe variabile. In fine, nu conteaza sa fie campioana la vanzari, dar se vede clar ca se vinde si ca-i apreciat. Nicaieri n-am vazut reviewuri decat de bine, pina si la carwow, tipul fiind aproape o acritura cand vine vorba de masini ne-germane Posted Image

#23
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
eh, ziceam doar, ca fapt divers. Citisem recent un articol.

Nu am gasit in schimb nici o informatie despre faruri. Sunt exact ca la modelul actual? Adica full led dar nu matrix si nu adaptive? Stie cineva?

#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Primul Pejo de la 307 in coace care imi place. Sa speram ca realitatea se va ridica la nivelul CGI-ului. Despre cine nu intelege de ce cumpara lumea Crossoverele astea cred ca nu a condus vreodata unul mai mult de 10 minute.

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
3008 are disponibil si 4WD de vreo 8 ani.
Singura chestie e ca propulsia spate este electrica. Nu stiu daca e si folosita in felul asta dar o astfel de propulsie poate fi folosita in multe feluri, inclusiv pt controlul vectorial al tractiunii si traiectoriei. Sau pt crawling. Chestie imposibila la o tracriune conventionala fara reductor. Poti face asta cu o automata dar nu prea poti sa ai si cuplu mare la crawling si sa limitezi si turatia pt mom in care nu ai aderenta. Intervine controlul tractiunii dar iti taie cuplul. La electric se poate sa le ai pe ambele - cuplu oricat de mare (in limita celui maxim evident) si turatie fixa.

Edited by underb, 15 September 2020 - 12:40.


#26
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009
E frumoasa.
Inca nu m-am obisnuit cu botul, dar nici la modelul din 2017 nu era vreo chestie cum e desenat botul, e cea mai urata parte a masinii, si e valabil si pentru acest facelift.
In rest - profil si spate sunt superbe. Profilul e neschimbat, iar spatele imi place mai mult la asta noua decat la al meu (diferenta fiind triplele - parca mai delicat lucrate - mai spre bijuterie).

La interior nu vad vreo schimbare majora, in afara de tableta mai mare care sare in ochi, asta fiind sa zicem singurul plus.
Sunt in schimb niste minusuri - primul lucru pe care l-am observat a fost lipsa butonului M de pe levierul de comanda al cutiei automate. N-am inteles miscarea ... si daca vrei s-o dai pe manual cum faci ?
Apoi - se mai plang posesorii de 3008-uri noi (fabricatie recenta - 2020 sau pe acolo) de urmatoarele lucruri (astept confirmare pentru acest facelift daca au luat masuri, deocamdata nu se stie) :
- lipsa asa numitului I-Amplify - care atunci cand dadeai pe sport iti colora ceasurile in rosu, chestii de-astea. Se poate trai linistit si fara, dar nu inteleg de ce sa-l scoata ...
- lipsa cotiera refrigerata. Asta este printre cele mai mare prostii din toate timpurile. Cotiera refrigerata era superba si era uriasa. Acum au scos o conducta din tunel si ac-ul nu mai trimite aer in cotiera. Atat de simplu era s-o lase cum au facut-o prima data, atat de stupid mi se pare ca au scos-o ... Am observat ca usor usor treaba asta tinde sa devina un trend, o sa ajunga sa fie optiune. Problema e ca la 3008 au scos-o de tot. Mie mi se pare un factor hotarator la alegerea unei masini. Am de facut peste 1000 km cand plec, vreau un spatiu refrigerat, nu-mi place sa beau apa la temperatura camerei, nici acasa si nici in masina.

Si pe final ajung si la pret ... este urias.
La modelul 2017 a fost ok sa aloc 25500 pentru a-mi lua o masina noua.
Daca asta noua n-ar sari de 35.000 mi s-ar parea un pret rezonabil.
Problema e ca se duce in 45.000.

Da, cand am vazut-o am zis ca in 2 ani l-as schimba pe al meu cu noul 3008.
Dar la 40 - 45.000 ?
Cred ca pas. Bine, nu ca as avea banii astia ... ca nu-i am !
Dar ca chestie, nici daca i-as avea nu cred ca m-as orienta spre 3008, probabil as lua ceva second in 30.000.
Ce-i drept cu regret ... caci imi place masina.

#27
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,282
  • Înscris: 23.07.2014
Ai pe el chestiile de traffic/Cruz control, line keep, recunoasterea semnelor de circulatie etc? Sunt curios cum/cat de bine functioneaza.

View Postmarius23mvp, on 15 septembrie 2020 - 14:46, said:

probabil as lua ceva second in 30.000.

Probabil ca in 2-2,5 ani hibridul (acum nou) ajunge pe acolo.

https://suchen.mobil...81-3625d0c1b6c9

asta nu e face-liftul, dar e vechi de anul asta.

Edited by SorinGT, 15 September 2020 - 15:15.


#28
marius23mvp

marius23mvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 18.08.2009

View PostSorinGT, on 15 septembrie 2020 - 15:11, said:

Ai pe el chestiile de traffic/Cruz control, line keep, recunoasterea semnelor de circulatie etc? Sunt curios cum/cat de bine functioneaza.


Vezi la jurnal de bord, aici suntem offtopic. Functioneaza cum trebuie, cel putin active cruise controlul e ceva la care n-as renunta, indiferent de cost. Nu am active lane assist, la mine e doar pasiva - imi canta una in cap. Disabled
M-am plimbat cu un 208 cu lane assist activ, mi-a placut ca la Peugeot te lasa mult pana sa trebuiasca sa pui mana pe volan, la alte marci dupa cateva secunde incepe sa chitzaie, la Peugeot mi se pare ca sunt 14 secunde, sau pe acolo ... oricum mult. Nu mi-a placut faptul ca nu e un sistem autonom in adevaratul sens al cuvantului. Adica - te apropii de margine - corecteaza. Nu corecteaza in permanenta astfel incat sa te tina intre linii permanent prin corectii usoare tot timpul.

#29
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postandreyvsjoker, on 15 septembrie 2020 - 09:43, said:

Ma refer la designul exterior, ca volanul nu il inteleg.

Eu m-am obișnuit imediat și îmi place în draci.
Bine, am băgat deja peste 28k km într-un an jumătate.

View PostNenea Zap, on 15 septembrie 2020 - 10:54, said:

Discuție offtopic.
Există alte topicuri pentru asta.

Ontopic: unde este o listă de preturi?
Nu este încă.

#30
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Iei lista veche ca și referință. Va fi la fel.

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfilipxxx, on 15 septembrie 2020 - 11:39, said:

Primul Pejo de la 307 in coace care imi place. Sa speram ca realitatea se va ridica la nivelul CGI-ului. Despre cine nu intelege de ce cumpara lumea Crossoverele astea cred ca nu a condus vreodata unul mai mult de 10 minute.
Actualul 3008 nu l-ai văzut cu ochii tăi? Diferențele nu-s uriașe față de ăsta nou.
Dece despre ce realitate vorbești?

#32
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Destul de neinspirati psa acum. Tocmai ce au lansat plugin hibrid 2x4 și 4x4, si imediat apare facelift-ul. Mai bine lansau modelul nou cu plugin-ul.

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBloodRa, on 15 septembrie 2020 - 17:43, said:

Iei lista veche ca și referință. Va fi la fel.
Dacă te referi la prețuri, garantat vor fi mai mari. Așa e la toți producătorii.
Adică nu te poți aștepta la îmbunătățiri, inovații, upgrade-uri și toate astea la un preț mai mic.

#34
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dar colegu are dreptate, de la 307sw încoace nu prea au mai reușit să scoată modele uau!

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostBloodRa, on 15 septembrie 2020 - 17:52, said:

Destul de neinspirati psa acum. Tocmai ce au lansat plugin hibrid 2x4 și 4x4, si imediat apare facelift-ul. Mai bine lansau modelul nou cu plugin-ul.
Huh?
Ăsta e noul 3008.
Ce facelift apare imediat?

View PostBloodRa, on 15 septembrie 2020 - 17:54, said:

Dar colegu are dreptate, de la 307sw încoace nu prea au mai reușit să scoată modele uau!
Nici tu nu ai văzut ultimul 508?

#36
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postericmario, on 15 septembrie 2020 - 17:53, said:


Dacă te referi la prețuri, garantat vor fi mai mari. Așa e la toți producătorii.
Adică nu te poți aștepta la Ăźmbunătățiri, inovații, upgrade-uri și toate astea la un preț mai mic.
Garantat nu, pentru că altfel nu mai vând.
Optionalele care sunt introduse acum oricum is în lista de opționale, iar cele de pe mașina standard inlocuiesc o tehnologie veche, pentru a aduce mașina la nivelul 2020.

Am văzut 508,nu am dat pe spate. Cam scundă pentru gustul meu. 307sw era puțin mai înaltă comparativ cu o berlina, dar mai scundă decât un monopolul (ANDROID!!! :) ). Scaunele individuale și acoperișul panoramic standard au fost cireasa de pe tort.
A fost dragoste la prima vedere!!!

Edited by BloodRa, 15 September 2020 - 18:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate