Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Hmmm DSLR ? Mai "merită" ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#37
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postedri, on 14 septembrie 2020 - 08:52, said:

De fapt nici atunci, poti cumpara ML in loc de DSLR.

Clar, pentru fotografii de vacanta mirrorless-ul este ,,the king''.

Edited by razor01, 14 September 2020 - 08:55.


#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Poza este buna, orice ai zice, chiar si daca ii dau 100% pe ecranul laptopului, se vede tot ce trebuie sa se vada. In general cine pozeaza si vizualizeaza cu telefonul nu face zoom 200%, nu stie ce este acela DR, sau spatiu de culoare, zgomot, iso, etc. Oricum aparatul face toate setarile posibile si imposibile, doar apesi butonul rosu si send to....

Edited by crokodilu, 14 September 2020 - 09:10.


#39
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View PostRamuran, on 13 septembrie 2020 - 19:54, said:

Poti sa faci multe cu telefoanele actuale bune. Au si setari manuale, RAW, poti sa tii cu mana un filtru de polarizare daca e necesar si poti sa-l pui si pe trepied usor pentru expuneri lungi daca e cazul. Nu merita sa mai cari nimic dupa tine pentru situatia mentionata.

Din experienta proprie, de incercari de procesat fotografii raw obtinute cu senzor mic cat unghia, de pe compacta, telefon sau action camera rezultatele au fost mult sub jpegul furnizat automat de productor si cu pretul unui timp pierdut cu aceste procesari. Producatorul stie exact limitarile ansamblui senzor+obiective foarte mici si implementeaza algoritmii cei mai potriviti pentru imbunatatirea imaginii raw. Modul Pro de pe telefoane doar se numeste asa, nu are nici o legatura cu fotografia Pro, in primul rand din cauza ergonomiei zero pentru configurarea setarilor, lipsesc  personalizarile multiple ale setarilor, etc. Acel mod Pro, trambitzat de unii producatori are scopul ca utilizatorii care au dat o gramada de bani pe telefon sa fie multumiti ca au cheltuit banii pe un dispozitiv pro.

Camerele foto de pe telefoane nu reprezinta nimic nou, sunt realizate conform sloganului inventat de George Eastman fondatorul Kodak "You Press the Button, We Do the Rest".

De fapt sunt si telefoane care nu mai au nici macar acel buton adevarat, trebuie sa freci o sticla ca sa faca restul Posted Image

Edited by edri, 14 September 2020 - 09:13.


#40
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018

View Postedri, on 14 septembrie 2020 - 08:52, said:

Prea simplu .... varianta imbunatatita: "Daca nu esti de meserie sau nu esti pasionat de fotografie, nu ai nevoie de DSLR".  De fapt nici atunci, poti cumpara ML in loc de DSLR.

Si eu as putea zice ca sunt pasionat de fotografie, adica oriunde ma duc si imi place ceva, fac o poza. Nu ma uit pe ecrane mari, nu printez, ci imi tin in arhiva mea personala.

#41
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Nu cred, dupa cum ai spus, cand iti place ceva faci o poza, nu o fotografie. Posted Image

Edited by edri, 14 September 2020 - 10:17.


#42
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcrokodilu, on 14 septembrie 2020 - 09:05, said:

Poza este buna, orice ai zice, chiar si daca ii dau 100% pe ecranul laptopului, se vede tot ce trebuie sa se vada.
Formularea corectă ar fi poza e bună pentru tipul de aparat cu care a fost făcută.

#43
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Diferenta dintre poza si fotografie, poate fi interpretata in diferite moduri...Eu, desi nu ma consider "pozar" :)...prefer sa folosesc "poza" pentru simplul fapt ca e mai scurt de tastat...chiar si in vorbirea curenta e mai scurt de pronuntat (doar 2 silabe) decat...fo-to-gra-fi-e (5 silabe) :)

#44
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postradunic, on 14 septembrie 2020 - 10:31, said:

Formularea corectă ar fi poza e bună pentru tipul de aparat cu care a fost făcută.
Este obositor sa judeci fiecare poza raportat la aparatul sau obiectivul sau marca cu care este facuta. In mod cert pentru o calitate deosebita, DR mare, zgomot mic, detalii sharp este bine sa ai senzorul cel mai mare cu optica cea mai luminoasa si sticla cea mai buna, focusul cel mai bun, stabilizarea cea mai buna. Dar daca nu tii neaparat sa numeri fotoni sau rezolutii la nivel de pixel, si judeci (doar) imaginea finala, lucrurile se mai nuanteaza putin. Iar daca esti pus in situatia sa mai si cumperi sau sa cari dupa tine acel aparat atunci nuantele devin si mai importante.

Chiar si la imaginea in discutie cu Xiaomi, cu ce te incurca faptul ca are niste flare sau nivelele de culoare lipsesc, incurca cu ceva la a transmite atmosfera sa parc de distactii sau de calatorie?

Edited by crokodilu, 14 September 2020 - 10:53.


#45
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postcrokodilu, on 14 septembrie 2020 - 10:43, said:

...In mod cert pentru o calitate deosebita, DR mare, zgomot mic, detalii sharp este bine sa ai senzorul cel mai mare cu optica cea mai luminoasa si sticla cea mai buna, focusul cel mai bun, stabilizarea cea mai buna.
[ https://www.pngitem.com/pimgs/m/41-418650_sony-alpha-hd-png-download.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,443
  • Înscris: 15.06.2007

View PostStefanSC, on 13 septembrie 2020 - 23:10, said:



Daca vrei doar sa faci poze YOLA, atunci nu merita un DSLR.


ce inseamna YOLA

https://www.slang.or...ing-definition/

#47
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Pe vremurile cand am pus mana pe o camera, YOLA era "yo la mare, yo la munte" ... copiii din ziua de azi :D

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,443
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcrokodilu, on 13 septembrie 2020 - 21:29, said:

Bani faci si cu telefonul, nu asta e problema.

Are cineva poze facute cu telefon in care apare in cadru soarele sau becuri puternice (noaptea)?
inca n-am vazut fotograf angajat sa pozeze nunti , botezuri, si sa vina fara nimic, doar cu telefonul..  mai ales ca se decarteaza mii de euro mai nou la fotografii de evenimente.


o solutie ar putea fi sd card wifi cu care sa descarci rapid din DSLR in telefon, editezi daca e cazul, si țuști pe social media.


tot caut pe net, si handicapatii de la emag baga in fata orice numa ce caut eu nu.
poate gaseste cineva un SD wi-fi  si pune un link.

#49
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Posttfmercedez, on 14 septembrie 2020 - 13:01, said:

inca n-am vazut fotograf angajat sa pozeze nunti , botezuri, si sa vina fara nimic, doar cu telefonul..  mai ales ca se decarteaza mii de euro mai nou la fotografii de evenimente.
Inseamna ca n-ai cautat suficient. Pozele le face fotograful nu camera. As paria ca cer mai mult cand pozeaza cu telefonul, gasesc ei un motiv de marketing...
https://petapixel.co...-iphone-11-pro/

Edited by crokodilu, 14 September 2020 - 13:10.


#50
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 14 septembrie 2020 - 13:07, said:

...Pozele le face fotograful nu camera. ....

Asa e pentru DSLRuri (MLuri), pentru telefoane este invers.

Edited by edri, 14 September 2020 - 13:36.


#51
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcrokodilu, on 14 septembrie 2020 - 10:43, said:

Este obositor sa judeci fiecare poza raportat la aparatul sau obiectivul
Dar e necesar. Dacă mi s-ar prezenta poza aia ca fiind făcută cu un DSLR aș zice că aparatul e bun de aruncat. Sau că a fost folosit la limita posibilităților lui.

Altfel - să repet pentru a treia oară: dacă tot ce vrei e să o vezi pe un ecran mic și nu vrei detalii, poza cu telefonul e bună.

#52
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postradunic, on 14 septembrie 2020 - 14:15, said:

Dar e necesar. Dacă mi s-ar prezenta poza aia ca fiind făcută cu un DSLR aș zice că aparatul e bun de aruncat...
Daca poza era cu o gagica goala cred ca erai mai indulgent, si ai fi cautat sa o vezi si pe un ecran mare.

Edited by crokodilu, 14 September 2020 - 14:45.


#53
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
O fotografie e buna sau nu indiferent de aparatul cu care a fost facuta. Cand privim o pictura nu ne intereseaza ce pensula a folosit pictorul.

O fotografie e buna sau nu atat de scopul pentru care este prezentata (fotografie artistica, didactica, de documentare, o amintire a autorului, etc.) cat si de intelegerea acestui scop si de cultura fotografica a privitorului/criticului.

Are importanta aparatul cu care a fost facuta numai daca scopul este evidentierea anumitor caracteristici tehnice ale aparatului respectiv. In cazul fotografiei prezentate aici, daca scopul a fost evidentierea caracteristicilor tehnice ale camerei din acel telefon, atunci aceasta aduce clar deservicii brandului respectiv. Din acest motiv, Huawei, de obicei, cand prezinta fotografii cat mai corecte din punct de vedere tehnic, pentru promovarea camerelor din telefoanele lor, utilizeaza imagini facute cu DSLRul.

#54
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postcrokodilu, on 14 septembrie 2020 - 13:07, said:

Inseamna ca n-ai cautat suficient. Pozele le face fotograful nu camera. As paria ca cer mai mult cand pozeaza cu telefonul, gasesc ei un motiv de marketing...
https://petapixel.co...-iphone-11-pro/

N-am gasit nici macar o singura fotografie acolo care sa-mi placa, toate arata de zici ca sunt din plastic cu un sharpness agresiv care sa sugereze ca ra fi detaliate, lumina e varza, culori cenusii.

P.S. ma uit pe OLED la ele, nu pe ecranul unui telefon, asa ca n-are cum sa ma pacaleasca nimic. Pur si simplu arata oribil.

Edited by razor01, 14 September 2020 - 14:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate