Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Hmmm DSLR ? Mai "merită" ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View PostBloodRa, on 13 septembrie 2020 - 20:26, said:

Pe de altă parte dacă erai un fotograf pasionat nu ai fi pus intrebarea. Probabil aparatul a fost ori un moft, ori cadou.
Nu știu dacă sunt pasionat, am avut și D5100 înainte, am trepied, am genti, rucsacuri, kituri de curățare, inele de extensie, einspe mii de filtre inutile, grip, 2 baterii de rezerva, vreo 5 obiective cred, pe 70-300 nu am mai pus mana de 2 ani...probabil nu mai sunt pasionat cum eram acum 7 ani ?

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

View Postldpe, on 13 septembrie 2020 - 20:33, said:

3400 dar panasonicul a intrat la peste 3000 lei ...
Cu 3.400 de lei am luat P40-ul in luna in care a aparut. Panasonicul FZ1000 a fost peste 5.000 de lei in primele luni de la aparitie (la banii din 2015 era oricum mult), l-am luat abia dupa 2 ani si ceva de la aparitie cu 3.200 de lei. Imi plac multe lucruri la Panasonic, dar pana la urma realitatea e ca din multe puncte de vedere camerele au ramas mult in urma fata de telefoane (puterea de procesare, usurinta de a edita/prelucra/posta online, etc)

View Postdanpet, on 13 septembrie 2020 - 20:42, said:

FZ1000 senzor de 1" parca are zoom 16x -tele de 400mm (daca nu ma-nsel)...e totusi altceva decat 125 al telefonului, dar chiar ca e mare si greu Posted Image
Da, FZ1000 are zoom mai mare, eu ziceam ca le-am comparat la aceeasi focala (125 mm - in interior) sa vad daca P40 poate scoate calitate comparabila. Si raspunsul e ca poate.

Intr-o zi cu un prieten discutam de ce pot telefoanele actuale ca si zoom si am comparat binoclul lui cu telefonul ca sa citim un text aflat pe o cladire la vreo 2 km ... eu am putut citi textul, el cu binoclul nu a putut Posted Image Deci dincolo de marketingul agresiv care vorbeste de zoom digital de 50-100x pe telefoane (evident de o calitate inutilizabila), totusi chiar e util acel zoom optic. Si la 10x inca scoate poze decente.

Edited by utopium, 13 September 2020 - 21:02.


#21
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Diferenta principala este la rezolutia optica, daca undeva, in plan secund ai ceva mai mic, in genul unor pasari pe lac, sau ceva asemanator, pe telefon nu apar sau este ceva ....

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostRemicade, on 13 septembrie 2020 - 19:17, said:

Și mă întreb atunci de ce sa mai car atâtea kilograme după mine ?

numai tu poți răspunde la întrebarea asta.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Sunt cumva chestii complementare, desi toate fac poze, totusi putem enumera activitati la care doar DSLR se preteaza. Faptul ca cineva si-a cumparat DSLR si acum se intreaba dece l-o fi luat cand un telefon face poze lafel dar e mult mai comod, probabil a cazut prada consumerismului "daca toata lumea poarta DSLR atunci sigur si eu am nevoie de unul". Ideea e ca trebuie sa pleci de la nevoi si nu de la mode.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007
Pe scurt raspunsul cred ca e:
- daca vrei sa faci bani din fotografie, nu doar merita, dar e necesar
- daca vrei sa aprofundezi fotografia, din nou, o camera dedicata e necesara
- daca vrei sa faci poze de calitate in situatii "tipice" (peisaje, obiective turistice, calatorii, viata "tipica") fara sa cari cu tine aparate mari, merita sa bagi bani intr-un cameraphone de top pentru ca ofera mult extra fata de un smartphone tipic si suficient de mult cat sa nu-ti trebuiasca camera dedicata

#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Bani faci si cu telefonul, nu asta e problema.

Are cineva poze facute cu telefon in care apare in cadru soarele sau becuri puternice (noaptea)?

Edited by crokodilu, 13 September 2020 - 21:29.


#26
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017
Xiaomi-Mi-8-Lite

Revenind la problema initiala, mai bine cari ceva bun de mancare in locul gentii cu DSLR si accesorii, pentru scopul mentionat.

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
E buna poza cu Xiaomi.

Totusi as cara echipament ca sa scot cadre bune, de mancat pot manca si dupa ce ajung acasa, cateva zile cu supa instant si apa de izvor n'o fi foc.

Edited by crokodilu, 13 September 2020 - 22:49.


#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostRemicade, on 13 septembrie 2020 - 19:17, said:

După o tura prin Padiș am comparat peisaje trase cu Nikon D7100 și cele cu telefonul Xiaomi Mi9T.
Sunt amator nu tiparesc poze, apar doar pe Facebook și presupun că majoritatea celor care le vad se uita pe ecrane de 5-6 inchi.
Diferența nu prea am văzut-o ba am impresia că de pe telefon au ieșit mai faine vs DSLR fara prelucrare in Lightroom.
Și mă întreb atunci de ce sa mai car atâtea kilograme după mine ?
Vorbesc strict de peisaje nu focale de 300 mm sau macro.

Daca vrei doar sa faci poze YOLA, atunci nu merita un DSLR.
Daca esti pasionat de fotografie sau faci bani din asta, atunci nu merita un DSLR deoarece exista mirrorless-uri cel putin la fel de capabile daca nu chiar mai performante. Exceptiile de la asta sunt 5D4 si 1Dx II de la Canon, respectiv D500, D850 si 6D de la Nikon. Astea chiar merita pentru cine e pasionat de fotografie sau face bani din asta.

Discutia in sine e mai nuantata de atat  si tine de mai multe aspecte:
- faptul ca multe din comparatiile astea gen telefon cu aparat foto high-end se fac la jpeg-ul default ca majoritatea fotografilor habar nu au cum sa isi configureze aparatul sa scoata un jpeg rezonabil.
- faptul ca multi incearca sa indese prea multe chestii intr-un spatiu: ori e vacanta cu familia/tovarasii ori e vacanta de poze. Sau imparti timpul de vacanta pe partea de poze si partea de timp cu familia/tovarasii. Nu se poate si cu ... si cu... :D
- faptul ca multi cara mult prea mult echipament dupa ei de care nu au nevoie, nu il cara ok samd...

View PostRemicade, on 13 septembrie 2020 - 20:46, said:

Nu știu dacă sunt pasionat, am avut și D5100 înainte, am trepied, am genti, rucsacuri, kituri de curățare, inele de extensie, einspe mii de filtre inutile, grip, 2 baterii de rezerva, vreo 5 obiective cred, pe 70-300 nu am mai pus mana de 2 ani...probabil nu mai sunt pasionat cum eram acum 7 ani ?

E foarte posibil sa nu fi fost pasionat de fotografie niciodata, ci mai degraba de colectat echipamente foto.
Stiu multe persoane care sunt asa (partial si eu intru in categoria asta) si majoritatea s-au reorientat intre timp catre alte domenii mai noi si mai lucioase ( telefoane mobile, pc-uri de gaming, biciclete, motociclete samd).

#29
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu am un dslr de vreo 8 ani si tot mi se pare net superior telefoanelor fie ele si actuale. Treaba e ca eu ma uit la ele pe monitor (27"), tv (65") sau proiector (120"). In conditiile astea trebuie sa fii chior sa nu vezi diferenta de calitate.

Cand mi-am luat iphone 7 si ma uitam la poze pe ecranul telefonului mi-am zis (oarecum ingrijorat): asta e sfarsitul epocii DSLR. Ingrijorarea a durat pana am ajuns acasa din vacanta si am pus pozele pe perete...

Poate ca-s eu mai de moda veche, dar nici mirrorless nu ma incanta. Ma uit pe ecran - are lag, viewfinderul ala nu e la fel cu cel optic, nu prea ma incanta. Cat despre diferenta de volum/greutate iar nu e mare scofala, ca daca trantesti un zoom mediu pe el, tot cam cat un dslr entry e de mare. Cand pun dslr ul la ochi vad lucrurile altfel, compun mult mai usor o scena, e altceva.

Am avut niste probleme cu obiectivul 17-55 2.8 ce il detin si daca nu se poate repara cu un cost rezonabil ma gandesc serios sa caut un 6D + 24-70.

Edited by Bylly00, 14 September 2020 - 00:19.


#30
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View PostRemicade, on 13 septembrie 2020 - 20:46, said:


Nu știu dacă sunt pasionat, am avut și D5100 înainte, am trepied, am genti, rucsacuri, kituri de curățare, inele de extensie, einspe mii de filtre inutile, grip, 2 baterii de rezerva, vreo 5 obiective cred, pe 70-300 nu am mai pus mana de 2 ani...probabil nu mai sunt pasionat cum eram acum 7 ani ?
Dacă nu le-ai vândut pe toate înainte de a deschide topicul, știi deja răspunsul la întrebarea topicului...🤣

#31
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 13 septembrie 2020 - 22:48, said:

E buna poza cu Xiaomi.

Totusi as cara echipament ca sa scot cadre bune, de mancat pot manca si dupa ce ajung acasa, cateva zile cu supa instant si apa de izvor n'o fi foc.

Arata groaznic poza cu telefonu, comparativ cu fotografia despre care se dicuta pe alt topic cum ca nu merita ILC FF pentru ISO 14000. Poza prezentata anterior, facuta cu telefonu, prezinta distorsiuni evidente, este plasticoasa din cauza procesarii necesare pentru a compensa limitarile fizice ale senzorilor mici in lumina putina, timp de expunere prea lung pentru a surprinde oamenii aflati in miscare, gradatia de culoare este practic inexistenta, etc.

View PostStefanSC, on 13 septembrie 2020 - 23:10, said:

......
- faptul ca multi incearca sa indese prea multe chestii intr-un spatiu: ori e vacanta cu familia/tovarasii ori e vacanta de poze. Sau imparti timpul de vacanta pe partea de poze si partea de timp cu familia/tovarasii. Nu se poate si cu ... si cu... Posted Image
........


Cu telefonul, clar, nu se poate, dar cu un ILC ce are rotite, butoane pentru setari rapide merita incercarea si cu ... si cu ... (numai dupa ce manualul de utilizare al ILC-ului a fost bine aprofundat si setarile respective au fost exersate anterior vacantei Posted Image). Se presupune ca deja exista competentele de baza asociate cu teoria si practica fotografiei.

Edited by edri, 14 September 2020 - 06:13.


#32
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Apropos de telefon vs dslr, eu am o vorbă. Totul e super ok la cadrele făcute cu telefonul, dar doar până în momentul în care deschizi acele cadre pe un monitor mare cu rezoluție 4k și Adobe RGB cât mai apropiat de 100%. Atunci se dezvăluie în fața ochilor adevăratele "performanțe" ale unei camere de telefon.

#33
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.08.2018
Pentru mine e simplu. Daca nu esti de meserie, nu ai nevoie de DSLR.

Nu vad la ce ai avea nevoie in excursii, drumetii, concedii de un DSLR. E inca un lucru valoros de care sa ai grija. Telefonul sta cuminte in buzunar si atunci cand ai nevoie, l-ai scos si ai facut o poza suficient de buna si de printat si de postat pe social media.

#34
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostRamuran, on 13 septembrie 2020 - 22:11, said:


Probabil te uiti pe telefon la acea fotografie, daca o desfaci pe un ecran mare o sa intelegi ca se vede nasol, e de neutilizat.

#35
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View Postcrokodilu, on 13 septembrie 2020 - 19:50, said:

Altfel da, telefonul este mai superior unui DSLRist habarnist/ignorant/comod.
Bun așa...

View Postcrokodilu, on 13 septembrie 2020 - 22:48, said:

E buna poza cu Xiaomi.
Doar dacă te uiți la ea pe un ecran de telefon și nu te interesează detaliile. Altfel arată ca o pictură impresionistă. Una nu prea reușită...
Attached File  Xiaomi-Mi-8-Lite-Review_Camera-Sample_10A.jpg   59.57K   22 downloads
Attached File  Xiaomi-Mi-8-Lite-Review_Camera-Sample_10B.jpg   122.27K   23 downloads
Attached File  Xiaomi-Mi-8-Lite-Review_Camera-Sample_10C.jpg   90.71K   21 downloads

Pe scurt - dacă tot ce faci urmează să fie văzut pe ecrane de telefon sau tabletă, telefonul e de ajuns. Dacă vrei mai mult, cumperi un aparat foto.

#36
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Marea majoritate a celor care fotografiaza cu telefonul vizualizeaza fotografiile tot pe telefon si despre Adobe RGB nu stiu ce inseamna si nici nu-i intereseaza sa stie. Asa ca telefonul este performant conform cu reclamele producatorilor. Posted Image

View PostAidenIrish, on 14 septembrie 2020 - 08:35, said:

Pentru mine e simplu. Daca nu esti de meserie, nu ai nevoie de DSLR.
......


Prea simplu .... varianta imbunatatita: "Daca nu esti de meserie sau nu esti pasionat de fotografie, nu ai nevoie de DSLR".  De fapt nici atunci, poti cumpara ML in loc de DSLR.

Edited by edri, 14 September 2020 - 08:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate