Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Card VISA de la Binance!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#37
junior88

junior88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2009
Am făcut 3 tranzacții cu cardul. Se cam pierd 1-1.3% la fiecare tranzactie. Am 3% cash back așa ca tot ies pe plus. Și eu tot prin curveapp folosesc cardul, numai ca acum am dat sa facă binance conversia. Am înțeles ca curveapp ia comision dacă face conversia mai mult de 500euro/luna. Așa e?

#38
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Da, pentru cardul albastru Curve undeva la 500 Lire este limita lunara iar dupa se percepe 2% comision

Exact... si Binance dar si Coinbase (cu 3-3.5%) au taxe cam mari la plati in alta valuta decat cea a cardului.
Binance macar este acceptat in Curve (Coinbase nu).
Se poate incerca si top-up spre alt cont/fintech in euro... si schimbi in lei in acel fintech, daca e ok schimbul valutar acolo
Eu asa procedez cu Coinbase si Change (altul cu taxe, la lei)... trimit in Crypto.com sau Trading212, ambele fiind in euro

Edited by rz, 12 November 2020 - 18:38.


#39
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
E 2% sau 2£ la conversie (care este mai mare )

#40
junior88

junior88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2009
Eu am problema la ei. Am nivel 3, dar primesc cashback de 1%.

#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Dar ai acei 50 BNB la stacuire?
Inteleg ca trebuie lasati cel putin 30 de zile ''la pastrare''... cred ca abia dupa perioada respectiva se actualizeaza la 3% cashback
Vezi dupa cele 30 de zile de stacuire cum este situatia ori intreaba maine la suport

Edited by rz, 22 November 2020 - 16:34.


#42
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Iata ca dupa Crypto.com si Change vine si randul lui Binance sa renunte la taxele pentru alimentarea si utilizarea cardului... eu recomand prudenta maxima in aceasta perioada (similara cu cea din toamna/iarna 2017)

Attached Files


Edited by rz, 24 November 2020 - 22:35.


#43
junior88

junior88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.11.2009

View Postrz, on 22 noiembrie 2020 - 16:33, said:

Dar ai acei 50 BNB la stacuire?
Inteleg ca trebuie lasati cel putin 30 de zile ''la pastrare''... cred ca abia dupa perioada respectiva se actualizeaza la 3% cashback
Vezi dupa cele 30 de zile de stacuire cum este situatia ori intreaba maine la suport

Ii am la păstrare de mult. Îmi arată level 3 la card, dar câteodată îmi da doar 1%.
Am câteva tranzactii in pending de pe data de 10-13 Noiembrie...

#44
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Trimite mesaj la suport... cel mai bine

#45
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Dupa doua luni si jumatate s-a schimbat statusul... si mai dureaza inca doua saptamani pana la sosirea in cutia postala!.
Ramane de vazut daca vor avea si ei 5 ani valabilitate la cardul fizic, asa cum este si la Crypto.com

Attached Files


Edited by rz, 02 December 2020 - 13:42.


#46
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
Păcat că nu e de "feer" 🤣🤣

#47
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Vor avea si metal... ii forteaza altii (concurenta)

Acum am vazut ca este transfer SEPA si la Binance!
A incercat careva?
Ajunge chiar instant?

Attached Files


Edited by rz, 06 December 2020 - 11:30.


#48
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.03.2018
Sepa era de mult instant,  doar ca avea un 0,50 euro fee 😅
Cat despre metal .. vom vedea ..


#49
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Am primit notificarea pe 2 decembrie 2020... probabil au vazut ca nu am folosit transferul SEPA si au trimis ca sa vad (trebuie sa fie si banca/fintech-ul cu SEPA altfel nu este instant)
Eu in Binance doar am adus cripto din alta parte, nu am folosit inca varianta clasica (card/banca) pentru ca nu am avut nevoie... o sa fac asta insa doar dupa primirea cardului fizic

Edited by rz, 06 December 2020 - 14:44.


#50
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 09.01.2010
Despre cripto monede exista clar prevederi in Codul Fiscal. Si la ele trebuie platit impozit.
Necunoasterea legilor nu te absolva de responsabilitatea de plata.
Asa ca... distractie placuta, mai ales ca vine foamea de bani la stat si se apuca astia de scotocit sub fiecare piatra.
Stii care e faza distractiva la neplata obligatiilor? Iti pun direct interdictie la cont, pentru ca asa vrea muschiul unui zelos de la ANAF.
Sa mai dai si de unul care nu stie diferenta intre punct si virgula in excel si te-a facut om.
Abia astept sa te vad cum te judeci cu statul roman pentru opririle pe cont.
Educatia asta financiara... Dar na, cine scoate cardul frumos colorat la cumparaturi? Si cine explica la prieteni ce smecher e el si ce prosti "este" restul ca nu stiu ce este cripto...

#51
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

View Postrz, on 02 decembrie 2020 - 13:39, said:

Dupa doua luni si jumatate s-a schimbat statusul... si mai dureaza inca doua saptamani pana la sosirea in cutia postala!.
Ramane de vazut daca vor avea si ei 5 ani valabilitate la cardul fizic, asa cum este si la Crypto.com

Si iata ca nici Binance nu se dezminte, atunci cand vine vorba despre cardul fizic... a trecut mai bine de o luna (sper ca macar saptamana viitoare sa ajunga) de la ''trimis'' dar cardul nu este de gasit la Posta sau in cutia postala.
Problema din cate se pare este generala deoarece nici pe Youtube nu au aparut primii posesori de carduri fizice, de la Binance

Edited by rz, 03 January 2021 - 16:53.


#52
kosTree

kosTree

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2021

View Postmykero, on 09 decembrie 2020 - 13:35, said:

Despre cripto monede exista clar prevederi in Codul Fiscal. Si la ele trebuie platit impozit.
Necunoasterea legilor nu te absolva de responsabilitatea de plata.

Salut mukero si La Multi Ani tuturor.
care ar fi alternativa la crypto? Intreb foarte serior. Sunt sigur ca multi crypto-entuziasti ar vrea sa diminueze riscul si volatilitatea prin a investi in altceva. Multumesc anticipat

#53
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostkosTree, on 05 ianuarie 2021 - 18:06, said:

care ar fi alternativa la crypto?

Orice altceva, toate celelalte investitii sunt... alternative. Eu investesc online in multe lucruri diferite in functie de piata, moment. Am un scor de risc de 2 din 10, pe care pot sa-l maresc sau micsorez in functie de apetitul pentru risc/castiguri si ce vreau sa fac la un moment dat. A fost cand mi-am dublat banii in niste luni de zile, a fost cand m-am retras ca sa nu risc pierderi(cum e momentul unei alegeri prezidentiale), imi aleg momentele. Am de ales intre Crypto, Forex, Marfuri din agricultura, metale pretioase sau alte metale, resurse de energie, indicatori bursieri, actiuni, fonduri, imobiliare, dividende, obligatiuni, inclusiv pariuri pe sens invers cand ceva cade. Volatilitate, da am un indicator pentru asta, cea mai mare cadere pe care am avut-o a fost de cateva procente. Deci, se poate, sunt multe investitii alternative, se poate scadea riscul si volatilitatea, cand le reduci castigi mai putin, cand le maresti sansele de castig/sansele de pierderi sunt mai mari.

Edited by AdiTwism, 05 January 2021 - 19:30.


#54
kosTree

kosTree

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2021

View PostAdiTwism, on 05 ianuarie 2021 - 19:22, said:

Orice altceva, ... Am de ales intre Crypto, Forex, Marfuri din agricultura, metale pretioase sau alte metale, resurse de energie, indicatori bursieri, actiuni, fonduri, imobiliare, dividende, obligatiuni, inclusiv pariuri pe sens invers cand ceva cade.

Salut Adi si multumesc pentru raspuns. Ce platforme folosesti sau ai folosit si ai putea recomanda?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate