Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Card VISA de la Binance!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
355 replies to this topic

#325
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019

 Mariusinv, on 16 noiembrie 2021 - 17:49, said:

Salut, am cateva intrebari legate de investiile in crypto (tin sa precizec ca de 4 zile am inceput sa ma informez, asa ca sunt foarte amator in domeniu)
[...]
3. Sa zicem ca depozitez din Raiffeisen in Revolut dupa din Revolut in Binance dupa din Binance in Revolut si intr-un final din Revolut scot banii in mana sau ii trimit in Raiffeisen, cum trebuie sa declar?Declar cat am bagat in revolut si dupa profitul pe care l-am scos sau toata operatiunea se bazeaza pe Raiffeisen? sau trebuie tot procesul(imi pare rau ca este mai complicata aceasta intrebare:).
[...]
In linii mari (si foarte pe scurt), tranzactiile care afecteaza declaratia de castig din crypto sunt:
- cand schimbi din fiat in crypto trebuie sa tii minte cat fiat ai vandut (nu conteaza prin ce metoda ai schimbat - cu cardul, transfer bancar)
- cand schimbi din crypto in fiat trebuie sa tii minte cat fiat ai cumparat (nu conteaza prin ce metoda ai schimbat; chiar daca platesti cu cardul asociat cu un cont crypto, in spate se face tot un schimb din crypto in fiat inaintea platii efective catre vanzator)
- se declara diferenta dintre fiat-ul cumparat si cel vandut (chiar daca este negativa)

Deci declararea se face doar cand treci din crypto in fiat sau invers.
Cat timp ramai doar in crypto (sau doar in fiat) nu declari castig din crypto (caci nu ai castigat nimic din crypto in acest caz).

Pentru cazul tau concret, tranzactiile care afecteaza declaratia de castig din crypto sunt:
- din Revolut in Binance
- din Binance in Revolut
pentru ca doar aceste tranzactii se fac intre crypto si fiat (restul sunt intre fiat si fiat).

#326
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
Salut, azi mi am comandat fizic cardul Binance iar cardul virtual l. Am înrolat in Curve. Toate au mers bine, doar ca în aplicația Curve im apare card Wirex, nu Binance.
Menționez ca nu am card sau aplicație Wirex pe telefon, și nici altundeva...
Are cineva o explicație?

#327
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
E doar o chestie de numar BIN al cardului, dupa care Curve a facut "recunoasterea" cardului . Nu cred ca e vreo problema din aceasta cauza...

#328
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
Da, ai dreptate. E undeva o mica problema în aplicația Curve.Poza cardului am schimbat o din aplicația Curve, am pus cardul Binance.
Sper sa nu am probleme la folosirea cardului.

#329
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Imaginea nu are legatura cu experienta in utilizare. Cardul e identificat corect, imaginile nu intotdeauna.

#330
Mariusinv

Mariusinv

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.11.2021
Salut, mai revin cu inca o nelamurire:)
Staking-ul pe binance "activeaza" clauza de impozitare? adica daca eu pun cateva monede la staking pe Binance si acele monede din staking nu o sa le vand, acest lucru devine impozitabil?

#331
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 26.01.2019
Se impoziteaza doar obtinerea de fiat.
Cum staking-ul nu produce fiat, nu se impoziteaza.

#332
godmaster69

godmaster69

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.01.2022
Salut baieti! Sunt nou aici. Am nevoie de putin ajutor. Vreau sa imi comand cardul Binance, doar ca imi cere o actualizare a buletinului sau a pasaportului. Imi puteti spune, va rog, cum pot sa adaug o poza cu noul buletin? Cel vechi a expirat recent si cu el imi creasem contul pe Binance. Va multumesc.

#333
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Verifica pe pagina de suport a lor
https://www.binance....aq/360027287111

#334
godmaster69

godmaster69

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.01.2022

 wertyck, on 10 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Verifica pe pagina de suport a lor
https://www.binance....aq/360027287111
Iti multumesc, dar. nu am gasit raspunsul aici. In schimb le-am trimis un mail si astept un raspuns din partea lor.

#335
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019
E posibil sa nu inteleg eu ceva si poate ma lamureste cineva care foloseste cardul Binance in modul descris mai jos...

Nu am cardul fizic inca, dar am incercat sa il folosesc pe cel virtual intre timp. L-am inrolat in Curve ca sa pot sa fac top-up in Revolut. Iar cardul Curve (tot virtual) l-am adaugat in Apple Wallet. In Binance (Funding wallet) nu am EUR dar am transferat 100 USDT de test. Problema e ca in momentul in care initiez o tranzactie cu 20 EUR din Revolut, cu Apple pay si cardul Curve, obtin "your bank declined this transaction due to insufficient funds". Eu am inteles ca Binance face automat schimbul de BUSB/BNB/USDT/etc. in EUR astfel incat sa se faca tranzactia ceruta. Nu e asa? Ca e clar ca ceva nu functioneaza cu ma asteptam...

Sa nu-mi spuneti ca trebuie neaparat activat acel Fiat Service din Spot trading in care intervine Bifinity Digital Wallet. M-am saturat de oferit date personale si alte documente atator entitati dubioase...

#336
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Buna dimineața. Da, e nevoie.

#337
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View Postwertyck, on 29 martie 2022 - 21:39, said:

Buna dimineața. Da, e nevoie.
Mersi. Trebuie doar activat acel serviciu sau trebuie sa transfer si EUR in Funding?

#338
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.binance....3f3dede491c0102

#339
adi0

adi0

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.10.2019

View Postwertyck, on 30 martie 2022 - 10:14, said:

De curiozitate, tu ai citit ce scrie acolo? Unde vezi tu sa fie specificat despre preconditia "activeaza Bifinity Digital Wallet daca vrei sa folosesti cardul"? Unde vezi tu sa scrie ca e nevoie sa ai EUR in cont? Ca fapt divers, eu nu apas pe orice scrie "Yes", "Activate", "OK". In fine... Mersi oricum...

#340
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Observ ca nu se pot face tranzactii cu cardul VISA de la Binance (am fonduri atat pe Funding cat si pe Spot, activat si el pentru plati)... nici retrageri/transferuri nu se pot face!
Din cate am citit pe net nu are legatura cu problemele Binance US (legate de BUSD)... au probleme cu platforma/aplicatia

Attached Files


Edited by rz, 24 March 2023 - 16:45.


#341
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.03.2018
Un bug cu stop loss care l-au rezolvat

#342
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Da, ceva probleme cu platforma... eu doar am vrut sa achit un bilet de autobuz (si nu s-a putut), nu sa retrag/transfer in alta parte... nu am verificat alte servicii de la Binance ca nu am avut nevoie de altceva

Edited by rz, 24 March 2023 - 16:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate