Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

consum monitor CRT v. LCD/TFT

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Nu sunt sarcastic dar la ce? :-o

#20
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004

 alabala, on Mar 22 2006, 23:19, said:

doru_neo, tu tii minte ceva care ai invatzat in a 7-a si nu ai mai folosit de atunci????? nu cred/
Da' ce, traiesti in codru? Electricitatea nu o faci doar o singura data si nu doar in gimnaziu. Nu zic ca ar trebui sa stii exact toata lectia prezentata de crz dar macar sa scrii corect marimile alea fizice ai putea.

Si ca sa nu fiu total offtopic, uita-te pe spatele monitoarelor pe la tovarasii la care te duci si fa-ti o idee in mare. Sau tu chiar traiesti in codru de n-ai acces la PC-ul nimanui...

#21
alabala

alabala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 07.01.2006
deci daca cineva nu stie ceva anume, lucru pe care altii il siu, li se raspunde genu "traiesti in codru"....thespy un mesajpt. tine, sau mai degraba doua.....
1.nu toti neam nascut invatzati ca tine
2. SMS

#22
alabala

alabala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 07.01.2006
radu_72, ca sati raspund.....and ai un net cafe de 30 pisiuri (ca sa zic asa "can codru") si ai CRT-uri, si o factura la curent cat china, te gandescti la un lucru.......daca cumpar LCD/TFT-uri, imi scade factura?????? si cu cat mai exact?.....ca sa nu mai zic ca atragi clienti avand monitoare cat paiu'.

#23
TheSpy

TheSpy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 18.08.2004
Poate PM ca nu-ti am numarul de telefon mobil. Din cate ai zis pana acum trag concluzia ca ai trecut de mult de clasa a VII-a si ma mir ca n-ai avut niciodata ocazia sa umbli cu echipamente electronice sau orice tine de electricitate. Nu mai zic ca si sistemele audio isi masoara consumul tot in watt-i si cand cumperi ceva te intereseaza si "detaliile" cum ar fi puterea si voltajul (care de fapt e 220-230V mai la toate electronicele/electrocasnicele). Si vorba cuiva de pe forum... mai este si Google nu hopa gata postez pe Softpedia ca poate ma ajuta baietii de acolo (adica sa caute in locul tau).

#24
alabala

alabala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 07.01.2006

 TheSpy, on Mar 23 2006, 18:14, said:

Poate PM [...]
nu stiam ca postezi Post Mortem......da asta e.....
si nu tiam zis sa cauti pt. min, daca tu asta ai inteles, esti cam greu de cap....raspunsurile le astept din experientele voastre proprii....ca pe net e aiurea, unu ice un, altu alta, si nu poti discuta cu aia, pe cand aic mai schimbi pareri (sau asta nu stiai? )

#25
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 alabala, on Mar 23 2006, 18:07, said:

radu_72, ca sati raspund.....and ai un net cafe de 30 pisiuri (ca sa zic asa "can codru") si ai CRT-uri, si o factura la curent cat china, te gandescti la un lucru.......daca cumpar LCD/TFT-uri, imi scade factura?????? si cu cat mai exact?.....ca sa nu mai zic ca atragi clienti avand monitoare cat paiu'.

Daca intrebai asta de la inceput poate era mai usor pentru toti...
Ce deranjeaza la mesajele tale este faptul ca nu intrebi totul de-odata si ca te enervezi prea repede...pana la urma tu ai venit cu o intrebare foarte banala pentru cei care frecventeaza aria asta.

Desigur, asta nu inseamna ca ceilalti trebuie sa te ia peste picior pentru ca daca imi intreb colegele de la ASE (care au facut tot liceu teoretic si fizica foarte bine :P) ce ai intrebat tu pe aici, nici una nu stie. Si habar n-au care-i diferenta intre watt si volt. :)


In concluzie, haideti sa dam mana si sa ne linistim. Pana la urma nimeni nu a fost rau intentionat...Hai sa fim prieteni  :peacefingers: .


********************************************************************************
********

Ca sa iti raspund la intrebare:

Am calculat mai demult cam in cat timp ti-ai recupera investitia intr-un LCD de pe urma diferentei de consum de energie electrica. Si a rezultat ceva de genul 10-15-20 de ani. Timp mult mai mare decat durata de viata a unui monitor...

Totusi, avantajele unui LCD nu sunt numai si numai legate de consum...asta e chiar un detaliu.
Pentru un internet-cafe cred ca ar fi super. Clientii apreciaza grija pentru sanatatea lor si cu siguranta ii vei atrage.

Vezi ca sunt anumite firme care le dau mai ieftin si probabil pentru o comanda de 15-20-30 de bucati obtii un discount semnificativ (totusi, e vorba de 200-300 mil).

Bafta!
:peacefingers:

#26
aliniusb

aliniusb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.01.2006
ar merita pt internet cafe niste lcd-uri de 15" . Locul unde le poti gasi la un pret relativ MIC si cu garantie.

Succes la afacere si spor la bani !
:peacefingers:

#27
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 aliniusb, on Mar 23 2006, 21:27, said:

ar merita pt internet cafe niste lcd-uri de 15" . Locul unde le poti gasi la un pret relativ MIC si cu garantie.

Succes la afacere si spor la bani !
:peacefingers:
Preferabil pt un i-Cafe macar 17'' si timpi de raspuns <=8ms ca sa nu te injure counteristii ca vad umbre pe ecran. Recomand sa arunci un ochi si aici. Au preturi bune.


Succes!
:peacefingers:

#28
alabala

alabala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 07.01.2006

 crz, on Mar 23 2006, 20:53, said:

Daca intrebai asta de la inceput poate era mai usor pentru toti...
Ce deranjeaza la mesajele tale este faptul ca nu intrebi totul de-odata si ca te enervezi prea repede...pana la urma tu ai venit cu o intrebare foarte banala pentru cei care frecventeaza aria asta.

Desigur, asta nu inseamna ca ceilalti trebuie sa te ia peste picior pentru ca daca imi intreb colegele de la ASE (care au facut tot liceu teoretic si fizica foarte bine :P) ce ai intrebat tu pe aici, nici una nu stie. Si habar n-au care-i diferenta intre watt si volt. :)
In concluzie, haideti sa dam mana si sa ne linistim. Pana la urma nimeni nu a fost rau intentionat...Hai sa fim prieteni  :peacefingers: .
********************************************************************************
********

Ca sa iti raspund la intrebare:

Am calculat mai demult cam in cat timp ti-ai recupera investitia intr-un LCD de pe urma diferentei de consum de energie electrica. Si a rezultat ceva de genul 10-15-20 de ani. Timp mult mai mare decat durata de viata a unui monitor...

Totusi, avantajele unui LCD nu sunt numai si numai legate de consum...asta e chiar un detaliu.
Pentru un internet-cafe cred ca ar fi super. Clientii apreciaza grija pentru sanatatea lor si cu siguranta ii vei atrage.

Vezi ca sunt anumite firme care le dau mai ieftin si probabil pentru o comanda de 15-20-30 de bucati obtii un discount semnificativ (totusi, e vorba de 200-300 mil).

Bafta!
:peacefingers:
da, din pacatre imi sare tzandara repede si mie....asta e. in fine, calculele alea cu anii unei furnici iam facut si eu, si cand am vazut ca se recupereaza investitia destul de greu, am zis ca nu mai merita. dar apoi m'am gandit la sectia de jocuri, unde am 3 LCD-uri, si nu sunt libere nicicand, comparativ cu alealalte CRT-uri. legat de counteristi, da, se merita pt. acei oameni.
ms tuturor de raspunsuri (bune sau mai putin bune), si de linkuri, dar eu fac comertz de PC-uri cu ungaria, si nu mi se merita sa cumpar de aici monitoare cat unghia, avand in vedere k cumpar LG-uri de 19 la 120 euro bucata. (noi cu garantie 1 an). multzam again.

#29
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006
Sa intelegem ca la 120 Euro sunt monitoare CRT de 19"?
CRT de 19" are un consum de 130 W un TFT de 17" consuma cam 30 W
rezulta o economie de 100 W/ora deci 2kw/zi deci 60 kw/luna, deci 720 kw/an
la un 0.4 RON/KW rezulta o economie pe an de 288 RON.
Deci in 3 ani se amortizeaza monitorul numai din economia de curent!
Corect?

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Faptul ca un Watt = 1 joul/secunda este cel putin la prima vedere, cam departe de socotelile zilnice...

Cred ca s-a uitat a se mentiona legatura dintre volti (tensiune) si amperi (intensitate), respectiv faptul ca produsul lor se obtine in wati (putere), si eventual in KWh.

La priza este o diferenta de potential de 230 V curent alternativ 50 Hz, dar in functie de rezistenta interna cumulata a consumatorului ( in ohmi ), difera nr. de amperi furnizat, si implicit difera si nr. de KWh consumat.

OHMul este unitatea de măsură a rezistenței electrice, în sistemul de unități metru-kilogram-secundă-amper, egală cu rezistența pe care o opune un conductor electric străbătut de un curent de un amper la tensiunea de un volt.

Diferenta de consum intre CRT si LCD este masurabila, dar lectia americana ne invata ca nu din economie la sange vine profitul, ba din contra, din consum !; toata afacerea este, sa existe un raport clar pozitiv pt. profit, in raportul  profit/consum... ;)

Eu personal nu suport LCD-urile, si ma refer inclusiv la seria PRO de la Eizo....; prefer in schimb niste CRT-uri care merg in 100 Hz in rezolutia in care le folosesc....dar deja asta e alta lectie de fizica.... :)

#31
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Ati dezgropat un thread vechi de cand lumea si pamantul... <_<


 hercalin, on Jun 13 2006, 22:30, said:

Sa intelegem ca la 120 Euro sunt monitoare CRT de 19"?
CRT de 19" are un consum de 130 W un TFT de 17" consuma cam 30 W
rezulta o economie de 100 W/ora deci 2kw/zi deci 60 kw/luna, deci 720 kw/an
la un 0.4 RON/KW rezulta o economie pe an de 288 RON.
Deci in 3 ani se amortizeaza monitorul numai din economia de curent!
Corect?
Nu, nu este corect.

Pentru ca:
1. Un PC dintr-o sala de jocuri nu este folosit timp de 20h/zi decat in cel mai fericit caz. In rest monitorul sta in stand-by. Presupunem o utilizare medie de 12h/zi. Asta reduce castigurile la aproximativ 172 RON. Hai sa presupunem 180 (pe an).
2. Nu trebuie comparate un monitor CRT de 100000000'' si un LCD de 10''. Mai corecta era comparatia LCD 17'' vs CRT 19''.
3. Un LCD consuma cam 50% din consmul unui CRT echivalent. Deci pentru un CRT de 17 (aprox 80W) diferenta ar fi cam de 40W. Deci ar fi cam 70RON pe an. Deci nu mai e chiar asa...



Legat de lectia de fizica...multumim pentru reinventarea gaurii la gogoasa, dar nu vad legatura cu threadul.  :worthy:

#32
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005
puterea(wati)= tensiunea(volti) * intensitatea (amperi) in cazul curentului continuu,
iar in cazul curentului alternativ este
puterea(wati)= tensiunea(volti) * intensitatea (amperi) * cosinus "de fi",
cosinus de "fi(litera greaca prin care se noteaza defazajul dintre tensiune si intensitate)"=0.7
deci puterea in cur. alternativ este p=u*i*0.7 > de aici poti sa afli intensitatea, tensiunea este 220 V (valoarea efectiva, valoarea maxima este 220*radical din 2).
de aici poti sa afli rezistenta electrica a monitorului = u / i = 220 / (p/220/0.7).
Q(energia consumata) = puterea * timpul.
daca pe un aparat scrie 35 W, inseamna ca are un consum de 35 w intr-o ora.
1 kilowatt ora = 1000 watti * 3600 secunde = 3 600 000 wati secunda

#33
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005

 Howzit_90, on Jun 15 2006, 12:41, said:

puterea(wati)= tensiunea(volti) * intensitatea (amperi) in cazul curentului continuu,

daca pe un aparat scrie 35 W, inseamna ca are un consum de 35 w intr-o ora.
1 kilowatt ora = 1000 watti * 3600 secunde = 3 600 000 wati secunda


Adica 1 kilowatt ora = 3 600 000 wati secunda = 3 Mega wati secunda?  ha ha ha ha
De fapt, 1 kilowatt/ora, adica 1 kilowatt INTR-O ora!

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Eu as vrea sa te mai gandesti la fiabilitatea lor...ca daca se oftica unul care joaca counter...ca a pierdut nu stiu ce frag-uri...si ii freaca una la LCD. si placa fara sa stii ..ii pui cruce...si ramai cu buza umflata...si apoi te gandesti...cum era mai bine..?

#35
arthurarad

arthurarad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.11.2006

 alabala, on Mar 22 2006, 15:15, said:

si daca e spre ex. 20volti, aia in cat timp se masoara??? 20volti pe ora? sau cum e ?

se vede ca ai chiulit la ora de fizica. voltii sunt asa!!!!! adik nu pe ora!!! ce platesti tu la electrica e watii consumati. aia se masoara intr-o ora. si fa un calcul simplu. dc un monitor iti consuma 100 w, asta inseamna k la o ora de mers in continuu va lua 100 w, adik 0,1 KW (kilowati). si mai simplu, la zece ore de mers va consuma un kilowat. ai inteles?

#36
virusu

virusu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.12.2006
:lol: Ma amuza teribil acest topic.

Daca monitorul are o rezistenta electrica atunci ce se intampla cand i dau luminozitatea la maxim (cazul CRT) ?

sau ... alt exemplu ... o sursa de calculator ce rezistenta are la intrare ?

sunt doua formule simple pe care le stiu de cand eram copil intrucat mie mi-a placut electronica.

P=U*I    si  U=R*I.

Insa cea care ne intereseaza mai mult este prima.

Daca vrei sa vezi efectiv si indiscutabil cat consuma monitorul sau calculatorul tau iei : una bucata punte redresoare , una bucata ampermetru , conectezi ampermetrul la punte pe scara cea mai mare (de regula 10 A) cu testerul rosu la (+) si cel negru la (-) , iar cei doi pini ai puntii notati cu ~ ii conectezi in serie cu consumatorul - adica ? adica iei unul din firele care ajung de la stecher la consumator (cel maro sa zicem) , il tai si obtii doua capete - ei bine , alea le legi la cele doua borne notate ~ si i dai drumul . (atentie , curentul electric nu este o jucarie !) . mai departe acel aparat o sa indice un curent. sa presupunem 0,48 la un oarece monitor. Iei valoarea indicata , in cazul de fata 0,48 si o inmultesti cu tensiunea din priza (110 sau la noi 220) . deci 0,48*220 (daca nu stii sa faci inmultirea SI fara un calculator atunci nu te mai apuca) si obtinem 105,6 . ei bine aceste este consumul in wati/ora.deci va consuma 1 kW in 9 ore , 27 minute si 36 secunde in cazul unui consum constant.Nu stiu cat costa 1 kWH in concluzie pana aici am putut sa ajut.

Spor la treaba , multa cafea , tigari si banda izolier !  :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate