Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Poate sa fie panza freatica neafectata de irigatii?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Asta si datorita caldurii imense , schimbarilor climatice.  Insa apa ce curge din amonte se evapora in campie.  Astfel se formeaza apa in atmosfera.  Cateodata vantul bate spre zonele din care coboara apa.  Se pot folosi rachete  de inducere a ploii pentru a reumple cu apa panzele freatice din zone

In cazul colmatarii eficient e ca sa se creeze noi rezervoare de apa , cele vechi sa fie abandonate asa cum is fara decolmatare si cele noi sa respecte niste cerinte in general minime de utilizare corecta.  Raurile ce ar alimenta lacurile ar avea incluse niste gratii ceva prin care sa se opreasca din timp colmatarea , extragand la cateva zile orice materie ce se strange

Ca s-a zis de debitul raurilor ca se strica in cazul ca se folosesc tevi.  Sa zicem ca raul ar avea niste porti ce reduc debitul si apa folosita la productie de energie sa fie pusa tot in raul din care a venit doar ca jos , la nivelul jos al raului cand teava prin care se scoate apa din rau este peste nivelul raului , avand in vedere ca raurile curg mereu spre zone joase comparativ cu zonele din care provin

Sper ca asta sa mearga

Edited by karax, 12 September 2020 - 13:54.


#38
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Sf.uri

Hai sa.ti dau un exemplu , in cunostinta de cauza.

Sunt inca inpatimit de pescuit , merg la rapitor pe canalul de fuga de dupa ,,uzina,, adica acolo unde apa si.a facut treaba in producerea en el.

Am ajuns sa ma imprietenesc cu unii dintre angajatii hidroelectrica, dau un tel sa intreb daca ,,merge canalul   ,, deoarece doar in acest fel este stimulat rapitorul sa urce pe firul apei din canalele astea artificiale.

Omul i.mi spune ca la ora x dau drumul la ,,uzina,, de la Bicaz iar la Galbeni sau Racaciuni ajunge ,,valul,, dupa 8h.

Totul se face in baza unui program bine stabilit, tocmai datorita lipsei de apa, aceasi mc care pleaca de la Bicaz vor trece prin lantul a altor 7,8 hidrocentrale, urmandu.si apoi cursul pe Siret pana la varsarea in Dunare. De la ultima hidrocentrala s.a inceput (pe vremea lui ceasca) constructia unui canal , amintea de el mai sus cineva, care sa irige tot sudul Romaniei. Canal care si.au mai facut niste poze cu el niste pizdei,dar atat .


Cand ai seceta pronuntata in Suceava,Botosani,Iasi cu ce pana mea vrei sa irigi sudul tarii ??

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am zis ca se pot folosi rachete de ploi, ce genereaza ploi.  De ce nu citezi tot ce am scris si citezi doar ce iti convine?

#40
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Da, se pot folosi rachete, dar sa nu ne facem iluzii prea mari cu rachetele alea, ca nici ele nu vor putea fi folosite in orice conditii si ca sa iasa niste ploi decente ar trebui ca deja sa fie prezente niste conditii cat de cat favorabile aparitiei ploilor, adica sa faci ploaie din nimic cum e acum in perioada asta de exemplu, nu prea se poate.

Si apoi ca sa iasa niste ploi importante cantitativ din stimularea norilor cu ajutorul unor substante pe suprafete mari ar trebui sa se foloseasca cantitati mari de materiale, care ar costa enorm si alea si nu am putea sa facem asta tot timpul.

#41
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Vincentiu_1981, on 12 septembrie 2020 - 11:29, said:

Da, sigur, asta se va intampla atunci cand apa va curge pe coama dealurilor si nu prin zonele cele mai joase.
Ridici mai sus nivelul apei cu ajutorul unui baraj care blocheaza curgerea apei la vale, dar apoi cum vei ridica apa si mai sus de nivelul lacului, acolo unde va fi zona agricola?

Pana la violarea legilor fizicii mai trebuie sa asteptam un pic.
Vidraru, Bicaz, Siriu, Oasa... si mai sunt.

Ai nevoie de apa mai jos de ele, nu mai sus.

#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mergand cu argumentele , apa vine de pe dealuri , este luata cu niste tevi , se iriga in campie , se evapora de pe plante, se duce in atmosfera si vantul s-ar putea sa bata spre dealurile din care vine apa.  Folosind rachete am putea completa usor circuitul apei in natura
Dincolo de asta ,  eu am zis clar , sa se foloseasca apa de pe masive , din zone nelocuite , si fara culturi importante de pomi sau vegetatie importanta.  Si fara sa se foloseasca apa pentru irigatii ci doar pentru productie de energie.  Astfel poate nu ar fi necesara atata apa si masivele n-ar seca

#43
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

 karax, on 12 septembrie 2020 - 13:06, said:

Ori solutie bazata pe ingustirea raului cu maluri mari si folosirea a ceva porti de limitare a debitului , astfel raul de campie ar fi la nivel inalt comparativ cu solul si s-ar putea trage teava pentru irigatie si productie de energie electrica


Nu se poate pentru irigarea de suprafete mari , insa s-ar putea folosi pentru productie de energie electrica , legand de teava niste turbine cu generator ?  Poate cu cateva zeci de turbine cu generator de cate 50 mw s-ar putea alimenta sudul tarii cu energie usor
Nebunaticule, ai inventat iar hidrocentrala.

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Nu e hidrocentrala ca nu inseamna baraj.  Barajul e naspa pentru natura pentru ca limiteaza cantitatea de apa de dupa baraj.  Plus ca la campie nu poti avea baraj.  Eu am gasit solutiile astea pentru campie

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 karax, on 12 septembrie 2020 - 08:44, said:

...
victoras roata e rotunda nu in colturi.

https://ro.m.wikiped...ret–Bărăgan

#46
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 Hunor_66, on 12 septembrie 2020 - 15:14, said:

Vidraru, Bicaz, Siriu, Oasa... si mai sunt.

Ai nevoie de apa mai jos de ele, nu mai sus.

Era vorba despre irigarea prin cadere gravitationala. Ce sa irigi gravitational fara pompe, ca apa nu curge in sus. Si ne referim la zona de campie.
Daca faci in campie baraje te duci cu apa sa zicem mai in aval si cata suprafata poti sa irigi gravitational? O sa irigi ceva in zona luncii acelui rau, dar nu poti sa faci asta pe suprafete mari.

#47
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Din ciclul, un nebun arinca o piatra in balta, si zece intelepti se chinuie sa o scoata.

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Totusi inca nimeni nu a luat in seama ce am scris in postul asta

Quote

In cazul asta trebuie tevi de raza mica in general de maxim 1 metru, si turbinele cu generatoare sa fie puse in linie astfel sa se produca energie electrica prin apa ce trece prin celelalte turbine.  Evident si puterea dezvoltata ar fi mica.  De genul sub 10 mw
Insa eu nu stiu necesarul localitatilor.  Poate cateva generatoare cu sub 10 mw ar fi destul.  Sa zicem ca s-ar scoate 10% din necesarul de energie al tarii si ar fi bine

Eu am zis de  asa ceva insa nimeni n-a discutat

Quote

Ceva in genul s-ar putea si la marea neagra doar ca pamantul ar fi decopertat langa o plaja


#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,069
  • Înscris: 17.03.2005
În timpul asta în care imbecilii din România vor din vorbe sa irige fără sa consume un watt, prin alte părți apa chiar e o problema și fermierii își fac foraje ilegale, noaptea ca hoții, ca să nu le moara culturile...si aia sapa. Nu știu dacă știți, in piatra, "pământul" lor în majoritatea cazurilor o geanta de pământ la o basculanta de bolovani de roca..
Acolo acviferele chiar sunt afectate și problema apei devine una severa, singura cale de a rezolva pe termen lung nevoia de apa este  desalinizarea.

Aia din  tara căreia natura i-a dat de toate mesteca vorbe și după ce ca nu mișcă un pai, și la nivel declarativ visează... gratis.
De aberațiile de aici repet, nu sunt decât o oglinda a societății în care trăim, nu va mai plângeți ca aia care ne conduc sunt cum sunt, asta e societatea.  
Mai lipsește Iliescu sa ne mai 3xplice o data cat de nasol e canalul Dunăre-București.

Edited by parintele, 12 September 2020 - 18:51.


#50
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 karax, on 12 septembrie 2020 - 12:20, said:

Ar merge ca pe coama dealurilor sau la inaltimi mari sa se creeze rau prin saparea de sant pana se da de panza freatica si sa se traga cu teava apa pana la campie ?  Sa zicem o teava cu raza de 1 metru, ce ar avea rol atat de irigat cat si de produs energie electrica prin cateva turbine cu generator amplasate pe teava
Sa zicem ca dealul sau inaltimea din care se trage este parasit , nu locuieste nimeni pe o raza de cativa km , si solul nu contine cine stie ce pomi sau ceva sa fie arie protejata
S-ar putea realiza?  Zic in cazul ca nu locuieste nimeni in jur
tu bati campii cum se zice pe la noi

oameni ca si karax sunt ministri  si ne conduc de aceea mergem pe directia ,,buna,,

karaxe te-ai uitat vreodata la o fantana sa vezi cata apa are in ea?

 Black66, on 12 septembrie 2020 - 14:03, said:

Sf.uri

Hai sa.ti dau un exemplu , in cunostinta de cauza.

Sunt inca inpatimit de pescuit , merg la rapitor pe canalul de fuga de dupa ,,uzina,, adica acolo unde apa si.a facut treaba in producerea en el.

Am ajuns sa ma imprietenesc cu unii dintre angajatii hidroelectrica, dau un tel sa intreb daca ,,merge canalul   ,, deoarece doar in acest fel este stimulat rapitorul sa urce pe firul apei din canalele astea artificiale.

Omul i.mi spune ca la ora x dau drumul la ,,uzina,, de la Bicaz iar la Galbeni sau Racaciuni ajunge ,,valul,, dupa 8h.

Totul se face in baza unui program bine stabilit, tocmai datorita lipsei de apa, aceasi mc care pleaca de la Bicaz vor trece prin lantul a altor 7,8 hidrocentrale, urmandu.si apoi cursul pe Siret pana la varsarea in Dunare. De la ultima hidrocentrala s.a inceput (pe vremea lui ceasca) constructia unui canal , amintea de el mai sus cineva, care sa irige tot sudul Romaniei. Canal care si.au mai facut niste poze cu el niste pizdei,dar atat .


Cand ai seceta pronuntata in Suceava,Botosani,Iasi cu ce pana mea vrei sa irigi sudul tarii ??
sunt milioane de oameni care se pisa de 2X pe zi in nord face un calcul si gata-i cosmelia cu udatul in sud

care-i din zona lui karax va rog sa-l luati de manuta sa-l duceti undeva la lucru

#51
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Discutăm discuții. Poate cineva spune cât este necesarul de apă pentru a iriga un hectar de porumb, sau alta cultură,  în condițiile secetei din acest an?
Si apoi reluăm discuția.

#52
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
5000 de mc în sudestul României

Edited by silesax, 12 September 2020 - 20:55.


#53
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 parintele, on 12 septembrie 2020 - 18:50, said:

În timpul asta în care imbecilii din România vor din vorbe sa irige fără sa consume un watt, prin alte părți apa chiar e o problema și fermierii își fac foraje ilegale, noaptea ca hoții, ca să nu le moara culturile...si aia sapa. Nu știu dacă știți, in piatra, "pământul" lor în majoritatea cazurilor o geanta de pământ la o basculanta de bolovani de roca..
Acolo acviferele chiar sunt afectate și problema apei devine una severa, singura cale de a rezolva pe termen lung nevoia de apa este  desalinizarea.

Aia din  tara căreia natura i-a dat de toate mesteca vorbe și după ce ca nu mișcă un pai, și la nivel declarativ visează... gratis.
De aberațiile de aici repet, nu sunt decât o oglinda a societății în care trăim, nu va mai plângeți ca aia care ne conduc sunt cum sunt, asta e societatea.  
Mai lipsește Iliescu sa ne mai 3xplice o data cat de nasol e canalul Dunăre-București.
Si ala proiectat inainte de 1914, Siret-Baragan.
Nasol rau, ca de-aia nu s-or apucat de el de mai mult de-o suta de ani.

#54
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Daca nu ploua in timpul verii ai nevoie de vreo 40-50 l/mp saptamanal, adica 400-500 mc/ha saptamanal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate