Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Poate sa fie panza freatica neafectata de irigatii?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Exista izvoare in varful dealului iar in vale panza freatica este la 8 mt. Am unul la 600 mt distanta de una dintre livezi, insa ca sa.l captez si duc tevi pt transportul apei nu am obtinut acordul altor proprietari pt lucrarile necesare.

Mai documenteaza.te inainte sa.ti dai cu parerea.

#20
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Stiu, sunt numai dealuri in campie si prin Baragan, iar tu bati campii.
Pentru tine as recomanda sa faci o gaura transversala intr-un astfel de deal si sa scoti de acolo apa freatica in regim gravitational pentru irigatii si apoi sa-mi spui cat de repede vei epuiza panza aia freatica a dealului.

Edited by Vincentiu_1981, 12 September 2020 - 11:42.


#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005

Fix asa sunt și aia din guverne, se pricep la orice dar ei nu știu nici sa scrie românește corect.

#22
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Ce treaba are baraganul cu ce am spus eu ?



#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 karax, on 12 septembrie 2020 - 08:44, said:

Am vazut zilele astea guvernul orban  in sedinta de guvern , in care s-a stabilit ca trebuie refacute irigatiile , si ludovic orban a indemnat "sa se lucreze cu sistem prin cadere gravitationala , nu cu pompe".   Evident asta ar insemna reducerea cheltuielilor cu energie consumata , si astfel s-ar scoate o povara de pe sistemul energetic.  Insa asta ar insemna ca tevile respective sa fie la deal , pe culmi, si de pe deal sa se aduca apa spre campii pentru a iriga.  Asta inseamna sa scoti apa multa din panza freatica locala a dealurilor

Se poate oare ca irigatiile astea sa afecteze panza freatica?  Astept de la voi discutii pur tehnice, ce tin de geologie, geografie si pedologie.  Nu de flame si trolling

Am considerat ca subiectul trebuie discutat pe topic propriu , pentru ca e nevoie de date tehnice de geologie, geografie , pedologie etc etc
Tot cadere gravitationala e si sitemul cu turnuri de apa, printre altele. Doar ca nu toti stiu asta.

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 argonaut, on 12 septembrie 2020 - 09:36, said:

Ai un link pentru asta?!
E posibil ca n-ai inteles despre ce-i vorba. Irigatiile in sistem national nu se fac din panza freatica.
Din panza freatica nu stiu sa se foloseasca decat in cazurile in  care in jur nu exista o apa curgatoare din care sa se traga tevi de irigat.  Altfel da , e ca tine, in preajma raurilor se trage teava din rau si se iriga niste culturi aflate sub nivelul raului.  Insa in cazul nostru de exemplu nu se poate.  Stoicanestiul este sus , pe deal , deal ce urca incepand de la draganesti.  Raul olt este langa draganesti si hectarele de irigat de la stoicanesti is pe deal , intre draganesti si stoicanesti.  E imposibil prin cadere naturala de la olt sa se irige hectarele dintre draganesti si stoicanesti.  In cazul asta fie se folosesc irigatii din pompe, din panza freatica, fie se trage o teava de la dealuri din panza lor freatica , de la valeni , ce ar cobora pe panta cate 20 de km si ar iriga in jur sau s-ar trage o teava pe zeci si sute de km de la olt de dincolo de valeni in arges

In caz ca panza freatica de la valeni nu ar rezista nivelului ridicat de apa ce trebuie folosita singura solutie este teava de sute de km din alte judete ce coboara panta

 EMPP, on 12 septembrie 2020 - 10:53, said:

tatăl tău este agronom.de ce nu-l întrebi?
Este insa am deschis subiectul ca sa se lamureasca si membrii forumului, avand in vedere ca avem pe forum agricultori , cativa produc foarte bine. in plus e nevoie de parerea de la cei ce is geografi , geologi sau pedologi

Edited by karax, 12 September 2020 - 12:09.


#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Se refera la sistemul de canale nu la pompele mici folosite pt a trage apa din canal. Iar canalele alea sunt alimentate din rauri, ori cu statii de pompare ori natural, fc de diferenta de nivel. Daca se face un mic baraj de regularizare a raului pt a avea nivelul constant al raului, poti avea apa tot timpul in canal.
Problema e ca raurile cu debit mic pot seca complet daca e dirijata prea multa apa spre canalele de irigatii.

Nu se foloseste apa din panza freatica pt irigatii decat local, pt gazon sau alte chestii din astea.

Edited by underb, 12 September 2020 - 12:17.


#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ar merge ca pe coama dealurilor sau la inaltimi mari sa se creeze rau prin saparea de sant pana se da de panza freatica si sa se traga cu teava apa pana la campie ?  Sa zicem o teava cu raza de 1 metru, ce ar avea rol atat de irigat cat si de produs energie electrica prin cateva turbine cu generator amplasate pe teava
Sa zicem ca dealul sau inaltimea din care se trage este parasit , nu locuieste nimeni pe o raza de cativa km , si solul nu contine cine stie ce pomi sau ceva sa fie arie protejata
S-ar putea realiza?  Zic in cazul ca nu locuieste nimeni in jur

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cand ai de urcat apa la deal trebuie sa gasesti apa in zona, a.i. sa fie la un nivel putin mai mare decat zona pe care vrei sa o irigi. Apa nu urca la deal prin canal dar urca prin teava si o face fara pompa daca capatul pe unde intra apa in teava e mai sus decat cel unde vrei sa ajunga.
Ganditi-va la o teava in forma de U. O alimentezi dintr-o zona inalta, cobora in vale si dupa aia urca din nou. Pe traseu mai poti avea mici consumatori.
Pe scurt, daca ai apa de suprafata in zona undeva pe un deal, o poti capta si alimenta tot ce e sub nivelul la care captezi, fara sa conteze daca dupa ce coboara de pe dealul ala, teava urca din nou pe ale dealuri mai mici decat primul.

Nu e nevoie neaparat sa se sape pt apa de adancime. Orice rau curge din deal. Ca sa il ridici pe alt deal trebui doar sa il captezi cat mai de de sus si sa il duci prin teava unde ai nevoie, chiar si coborand intai si dupa aia urcand din nou.

Din pacate toate captarile astea au produs probleme ecologice. Uneori ireversibile.

E binecunoacuta situatia Aralului si dezastrul din zona.

Edited by underb, 12 September 2020 - 12:32.


#28
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

 Vincentiu_1981, on 12 septembrie 2020 - 11:40, said:

Stiu, sunt numai dealuri in campie si prin Baragan, iar tu bati campii.
Pentru tine as recomanda sa faci o gaura transversala intr-un astfel de deal si sa scoti de acolo apa freatica in regim gravitational pentru irigatii si apoi sa-mi spui cat de repede vei epuiza panza aia freatica a dealului.

Ce faci expertule , te.ai dat la fund ? Cauti un alt studiu obscur pe la care sa.i faci  copy/ paste cum ai esti obisnuit ?



#29
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 karax, on 12 septembrie 2020 - 12:20, said:

Ar merge ca pe coama dealurilor sau la inaltimi mari sa se creeze rau prin saparea de sant pana se da de panza freatica si sa se traga cu teava apa pana la campie ?  Sa zicem o teava cu raza de 1 metru, ce ar avea rol atat de irigat cat si de produs energie electrica prin cateva turbine cu generator amplasate pe teava
Sa zicem ca dealul sau inaltimea din care se trage este parasit , nu locuieste nimeni pe o raza de cativa km , si solul nu contine cine stie ce pomi sau ceva sa fie arie protejata
S-ar putea realiza?  Zic in cazul ca nu locuieste nimeni in jur

Ideea cu tragerea unor conducte imense de la un deal si pana in campie este o prostie, pentru ca ok, sa zicem ca s-ar realiza si am scoate apa de la baza dealului prin curgere gravitationala, fara pompe, dand o gaura transversala prin acel deal, dar apoi ne vom confrunta foarte repede cu epuizarea panzei freatice a dealului, care are o cantitate mult mai mica de apa fata de o zona joasa si plana.

 Black66, on 12 septembrie 2020 - 11:56, said:

Ce treaba are baraganul cu ce am spus eu ?

Are, ca eu ma refeream la curgerea raurilor de suprafata, care nu curg pe coama dealurilor, ci numai prin zonele cele mai joase, iar tu-mi spuneai sa ma mai documentez cu privire la panza freatica din cadrul dealurilor, deci n-avea nicio legatura cu ce spuneam eu, iar daca vrem sa vorbim despre irigatii pe suprafete mari, atunci ne referim la zonele de campie, care sunt mai problematice cu seceta.

 myshyk, on 12 septembrie 2020 - 12:09, said:

Tot cadere gravitationala e si sitemul cu turnuri de apa, printre altele. Doar ca nu toti stiu asta.

Da, este cadere gravitationala, dar discutia cred ca era pusa in contextul economisirii energiei electrice necesara pomparii apei, ori ca sa ajungi cu apa in niste turnuri la nu stiu ce inaltime o sa ai nevoie de un sistem de pompare a apei care sa utilizeze energie electrica, deci n-am rezolvat nimic.

#30
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Vincentiu_1981, on 12 septembrie 2020 - 12:56, said:

Ideea cu tragerea unor conducte imense de la un deal si pana in campie este o prostie, pentru ca ok, sa zicem ca s-ar realiza si am scoate apa de la baza dealului prin curgere gravitationala, fara pompe, dand o gaura transversala prin acel deal, dar apoi ne vom confrunta foarte repede cu epuizarea panzei freatice a dealului, care are o cantitate mult mai mica de apa fata de o zona joasa si plana.

Sa zicem ca nu tragem din dealuri ci tragem din meridionali din ceva masiv

Altfel eu imaginasem si alt sistem prin care s-ar produce energie electrica si iriga.  S-ar fi bazat pe decopertarea pamantului pe cateva hectare langa rau , astfel pamantul de irigat ar fi sub nivelul raului de campie si s-ar putea folosi apa prin cadere gravitationala atat pentru irigat cat si pentru productie de energie electrica
Ceva in genul s-ar putea si la marea neagra doar ca pamantul ar fi decopertat langa o plaja

Edited by karax, 12 September 2020 - 13:06.


#31
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Este acelasi lucru, ne apucam sa epuizam toata panza freatica din Meridionali ca sa irigam suprafete agricole imense, facem o infrastructura colosala si in 2-3 ani am ramas fara apa. Lucram 50 de ani la acea infrastructura, pentru ca exploatarea investitiei sa fie de 10% din timpul necesar executarii ei.
Pai mai bine ajungem sa tragem apa cu pompa submersibila de pe parcela pe care o avem. Ideea cu irigarea strict prin metoda gravitationala este fezabila doar pe suprafete mici, deci nu putem vorbi despre vreun plan la nivel national pentru irigatii in campie, care sa rezolve problema lipsei de apa.

Edited by Vincentiu_1981, 12 September 2020 - 13:07.


#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ori solutie bazata pe ingustirea raului cu maluri mari si folosirea a ceva porti de limitare a debitului , astfel raul de campie ar fi la nivel inalt comparativ cu solul si s-ar putea trage teava pentru irigatie si productie de energie electrica

 Vincentiu_1981, on 12 septembrie 2020 - 13:03, said:

Este acelasi lucru, ne apucam sa epuizam toata panza freatica din Meridionali ca sa irigam suprafete agricole imense, facem o infrastructura colosala si in 2-3 ani am ramas fara apa.
Nu se poate pentru irigarea de suprafete mari , insa s-ar putea folosi pentru productie de energie electrica , legand de teava niste turbine cu generator ?  Poate cu cateva zeci de turbine cu generator de cate 50 mw s-ar putea alimenta sudul tarii cu energie usor

#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 karax, on 12 septembrie 2020 - 08:44, said:

Am vazut zilele astea guvernul orban  in sedinta de guvern , in care s-a stabilit ca trebuie refacute irigatiile , si ludovic orban a indemnat "sa se lucreze cu sistem prin cadere gravitationala , nu cu pompe".  
Orban stie ce vorbeste, adica irigatiile sa se faca ca si pana acum, adica natural, din nori . . . . Posted Image

#34
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 karax, on 12 septembrie 2020 - 13:06, said:

Ori solutie bazata pe ingustirea raului cu maluri mari si folosirea a ceva porti de limitare a debitului , astfel raul de campie ar fi la nivel inalt comparativ cu solul si s-ar putea trage teava pentru irigatie si productie de energie electrica
Da, ar fi o idee, numai ca irigarea direct din rau o sa afecteze debitul raului imediat si o sa-l sece si pana la urma ar trebui ca aceasta ridicare a malurilor raurilor impreuna cu portile din aval care sa ridice nivelul raului sa se asocieze cu conducte care sa iasa din rau si sa se construiasca lacuri de acumulare tot asa la niveluri mai ridicate, iar de acolo sa se irige suprafete mai mari. Acumularea se face in perioadele de ploi, cand nu se face irigarea si in alte perioade din an in care consumul apei este redus sau inexistent.

Dar vorbim despre o infrastructura colosala si despre niste lacuri de acumulare construite total artificial care sa fie la un nivel ridicat fata de zonele inconjuratoare. Cred ca vorbim doar discutii.

Edited by Vincentiu_1981, 12 September 2020 - 13:16.


#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In cazul asta trebuie tevi de raza mica in general de maxim 1 metru, si turbinele cu generatoare sa fie puse in linie astfel sa se produca energie electrica prin apa ce trece prin celelalte turbine.  Evident si puterea dezvoltata ar fi mica.  De genul sub 10 mw
Insa eu nu stiu necesarul localitatilor.  Poate cateva generatoare cu sub 10 mw ar fi destul.  Sa zicem ca s-ar scoate 10% din necesarul de energie al tarii si ar fi bine

Plus ca asa cum ziceam , sa scoatem irigatiile din context , si sa fie folosite tevile astea doar pentru productie de energie

#36
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Prietene esti intr.o totala ceata.

Exista deja hidrocentrale, multe, mici sau mari , care nu functioneaza la 100% din cauza lipsei de apa.

Alea mici construite pe rauri de munte ,fara a respecta niste norme de baza au distrus arealele respective, flora si fauna deopotriva.


In zona mea sunt vreo 7, cu lacurile artificiale si barajele aferente, construite din 1965 pana prin 1980. Toate duc lipsa de apa inclusiv in perioade de ploi abundente datorita faptului ca rezervoarele (lacurile) sunt colmatate  iar decolmatarea lor ar costa mai mult decat energia produsa pe 30 de ani. Plus problemele legate de sedimentele scoase care trebuiesc aduse la nivel de legislatie a mediului actuala.

Iar tu gandesti ca o solutie ar fi exploatarea zacamintelor acvifere pt irigatii si eventual en el.

Apa de ploaie care se infiltreaza in sol si care creeaza o asa zisa rezerva o poti utiliza pe perioade f scurte si suprafete mici. Ca sa faci infrastructura de mii de km si sa o muti de la munte la campie inseamna sa condamni zonele din care preiei apa la seceta si desertificare fortata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate