Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ciobanesc german, in jur de 6-7 luni, agresiv?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Sarpele5

Sarpele5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 02.11.2016
Salut. Long short story, am gasit un pui de ciobanesc german (corcitura) intr-o padure cam acum 1 luna, slab mort, mi-a parut rau de ea (e, fetita), si cu putine urlete si zgaraieturi pe usa si portiere am reusit s-o bag in masina si s-o duc acasa. Problema e ca, s-ar juca (zic eu, uneori e cam serioasa). Doar ca apuca cam tare, nu prea intelege, insista pe muscatura chiar daca o corectezi. Inainte sa-mi sara cineva in cap, ca domne, sa n-o bat, stati linistiti. Ii mai dau cate o palma peste fund in semn de autoaparare, cand intrece limita si exagereaza cu muscatul, incearca sa prinda cam jos, si nu de alta, dar ma lasa impotent =))))
Nu tip la ea, ii vorbesc pe un ton ferm, ma joc cu ea cat de des pot cand nu sunt la servici.
De plimbat n-am cum s-o plimb ca abia am convins-o sa-i pun zgarda, in lesa nu se pune problema ca sare ca arsa si se zbate.
Are toata curtea si gradina la dispozitie, iar de dormit, doarme pe o canapea, in prima camera din casa, la ce sa-i fac cusca sa doarma in frig iarna cand are in casa centrala :)))
La mangaiat daca sta probabil e deocheata, deobicei incearca sa apuce cu dintii mana, dar asta asa ca joaca. E cam salbatica asa de fel, fricoasa nu pare, asa ca nu cred ca a fost batuta (sau poate a fost abandonata de mica, n-a fost a cuiva)
Am mai avut caini, dar nu rase de genul. Mai pe scurt,e sanatoasa, i-am facut vaccinurile cu jale mare, ca veterinarul nu prea voia sa se apropie de ea, eu zic ca o intretin bine, ii dau Royal si ii fierb orez cu ficat, ii mai dau pulpe de pui crude. Dar e cam salbatica, nu am crescut-o de mica, asa ca nu stiu cum sa ma descurc cu ea.
Sfaturi?

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Welcome to the club

O sa ai de tras
Iti vorbeste un individ care a avut asa ceva.
15 ani
6 ani in Romania
3 in Vancouver, canada
3 in Toronto, Canada

Sa ai caietelul liniat cand vii la lectii

#3
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Felicitari, ai un caine clasic de curte. Lasand gluma la o parte si presupunand ca spui adevarul in totalitate, eu am constatat ca si genetica joaca un rol destul de important.
D-aia unii vor caini cu pedigree de la nu stiu ce canise. Sunt maidanezi care au stat toata viata lor pe strada, dar sunt receptivi si echilibrati.
In schimb, are unchi-miu un Dobermann si o catea Cane Corso. Amandoi luati in acelasi timp. Dobermann-ul e bomba cu ceas, si a incercat tot ce se putea, efectiv e in lumea lui, dog is not responding.exe, cand il apuca dracii, nu te mai intelegi cu el, dar in general e foarte aerian. Inca latra steagurile de la primarie. Cateaua e foarte cuminte si prinde repede.

Sunt de parere ca (injurati-ma), dresajul e important. Dar nu e totul. O sa fie greu, mai ales cu un caine incapatanat de la sine.
Ideea e ca, oricum ar fi, sunt prietenii nostri patrupezi si ii acceptam si cu bune si cu rele. Cu efort, o sa se mai cuminteasca. Doar sa nu te astepti sa fie ca ciobanescu' ala din Pistruiatul, ca deja pleci pe o mentalitate gresita in ceea ce priveste situatia de fata.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu ii mai da palme peste fund ca nu e copil. Mai ales ca pe caini mai rau ii intarati.
Vezi si cu jucatul asta, ca daca nu stii sa il faci ii creezi impresia ca ea domina si nu tu. Asa ajungi la stiri rupt in bucati de propriul caine.

#5
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008
E cam tarziu sa mai scoti un caine de incredere din "lupoaica" cu dresajul, va deveni doar un aparator al teritoriului si cam atat.....Fii atent mereu cu ea, va avea mereu acel "accent " de salbatica.....(fost posesor de cativa "lupi" originali de prin 1986 (unul din ei: ARIS( ochi reci si fiorosi) ticalos caine dar FOARTE BUN DE PAZA AL TERITORIULUI si atat! Si da am incercat dresajul la cu un instructor de la Campina.....)  Parerea mea!!!REPET,  PAREREA SI EXPERIENTA MEA cu "lupii" (poate gresesc eu, cu lupoaica ta, corcita)Bafta!Posted Image

Edited by arisel, 12 September 2020 - 00:50.


#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006
Felicitari pentru gestul tau! Foarte frumos!

O sa fie cainele pe care il vrei, sa n-ai grija. Toti astia cu personalitate se joaca mai dur si e inca foarte mica. Are si foarte multa energie. Dupa 1 an va sta si la mangaiat.
Cand te apuca de mana nu o trage, ca asa crede ca te joci. Spune-i "nu", sa inteleaga ca nu iti place, poti si sa o atingi putin, pana da ea drumul singura.
Sunt multe smecherii, tine de atitudinea ta si ideea este sa inveti cainele ca tu esti seful. Trebuie sa o plimbi in lesa, sa o inveti cu cainii si cu alti oameni. Asa usor, treptat.
Plimb-o, este foarte important pentru ei.
Daca poti, cauta clipuri cu Cesar Millan, explica f clar ce trebuie facut. Bine, nu suntem noi ca el, dar intelegi putin cum gandesc cainii si ce vor de la noi.

E important sa o inveti sa nu-si apere mancarea, adica sa nu te pomenesti ca sare sa va muste cand mananca si cineva trece pe langa ea.
Daca te straduiesti putin acum, nu va ajunge, ca alti caini pe care stapanii au renuntat sa-i educe, in fundul curtii, cu 2 m de lant la gat, ci cainele vostru de companie.

Edited by cumparator, 12 September 2020 - 07:11.


#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Am avut doua fete lup,prima era blanda,se descurca pe strada,o invatasem sa mearga pe langa cladiri ca sa nu fie lovita de masini,a facut doua serii de pui superbi,pe la 13 ani a murit de batranete.
A doua era tare incapatanata,nu am reusit s-o tin in lesa pe strada,sarea la trecatori,asa ca a ramas la curte,nu prea iti venea s-o deranjezi daca nu te cunostea,era si talie mare,un tanc.
In schimb un caine cum imi place,nu latra nici moarta fara motiv,chiar daca ii era foame.
Nu am dus-o la dresaj,am o retinere fata de unii "dresori",dupa ce am vazut unul-femeie pe care o cunosteam,incercand disciplinarea cu un picior in burta la un lup tanar,asta in public.

Eu zic sa ai rabdare,e mica inca,daca ar fi sa iau caine,desi nu mai vreau(ultima a murit intre timp),tot fetita as lua.
Mie mi se par cei mai frumosi caini,am avut in casa de cand eram copil,acum nu mai am timp de caine talie mare,cei mici sunt tare enervanti si caraghiosi(majoritatea).

#8
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Sper ca nu ai copii prin zona........s-ar putea sa dai cu subsemnatul, sint animale si nu le schimba nimeni......te rabda  pentru ca-i dai de mincare.

#9
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Scuze ca-ti deturnez topicu', da' am si io una mai mica(corcita cu carpatin, zicea ala de la care am luat-o) decat a ta cu vreo 2 luni.. pe mine ma terorizeaza cu rosu' tuturor lucrurile pe care nu ar trebui sa le roada si cu saritu' (si muscatu') pe mine si pe alti oameni.

Am invatat-o cat de cat sa faca 'sezi' si 'culcat'.. da' chiar si asa, pana isi aduce ea aminte ce tre' sa faca, tot mai sare  o data-de doua ori pe mine(si are niste gheare al dracu' de nenorocite, chiar si la varsta asta).. io zic ca tre' sa mai am rabdare, pan' se face oleaca mai mare. Zic bine?

Si sa vi-o si prezint.. :D
[ https://i.postimg.cc/t4fhcz8c/IMG-20200730-WA0000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa era acu' doua luni. A se observa "ghearele" din dotare. Arme de care doresc sa ma feresc in viitor!

Edited by Alecsandru010, 12 September 2020 - 08:22.


#10
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014

View Postnino852, on 12 septembrie 2020 - 07:30, said:

Am avut doua fete lup,prima era blanda,se descurca pe strada,o invatasem sa mearga pe langa cladiri ca sa nu fie lovita de masini,a facut doua serii de pui superbi,pe la 13 ani a murit de batranete.
A doua era tare incapatanata,nu am reusit s-o tin in lesa pe strada,sarea la trecatori,asa ca a ramas la curte,nu prea iti venea s-o deranjezi daca nu te cunostea,era si talie mare,un tanc.
In schimb un caine cum imi place,nu latra nici moarta fara motiv,chiar daca ii era foame.
Nu am dus-o la dresaj,am o retinere fata de unii "dresori",dupa ce am vazut unul-femeie pe care o cunosteam,incercand disciplinarea cu un picior in burta la un lup tanar,asta in public.

Eu zic sa ai rabdare,e mica inca,daca ar fi sa iau caine,desi nu mai vreau(ultima a murit intre timp),tot fetita as lua.
Mie mi se par cei mai frumosi caini,am avut in casa de cand eram copil,acum nu mai am timp de caine talie mare,cei mici sunt tare enervanti si caraghiosi(majoritatea).
Din ce zici tu, reiese ce am zis si eu. Depinde foarte mult de caine, de individ in parte. Sunt constient ca pe orice caine il poti invata chestii, doar ca unii necesita un efort foarte mare si nu toata lumea are timp sau experienta.

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Un sfat legat de corectie. Nu mai da cu palma in ea, un ziar mototolit face minuni chiar daca nu o atingi, doar te faci spre ea cu el, zgomotul o sperie mai tare. Cel mare(a facut 11 ani luna asta) stie si acum de "frica" ziarului cand se simte cu musca pe caciula ca a gresit. Imediat o tuleste in cotetul lui.
Ai grija cu tinutul in casa pentru ca o sa miroasa mai mult decat orice alta rasa de caine. Chiar daca ii faci baie, peste o ora cand se usuca, mirosul o sa fie la fel. Eu pe ai mei ii bag in casa numai cand sunt multe grade sub minus. In rest afara, pe o plapuma unde nu bate vantul si nu ploua/ninge. Foarte rar ii gasesc ca dorm in cotet...practic le-am construit degeaba.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
pe tlc este emisiunea cu dr Poll
zicea acel om ca e cel mai potrivit caine pt o familie DACA este crescut corect de mic
tot el zicea ca daca nu reusesti sa te impui in fata unui animal,trebuie sa scapi urgent de el prin orice metoda,astfel vei evita o posibila tragedie mai tarziu

Edited by ceanu1980, 12 September 2020 - 09:29.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Cand te musca prea tare scoti un zgomot mai pitigaiat asemanator cu schelalaitul cainilor si o tragi sau o ciupesti de urechi. Acesta e limbajul cainilor si pana invata ea limbajul oamenilor, trebuie sa i te adresezi in limbajul pe care il intelege ea. Toti cateii musca in joaca pana pe la un an cand invata sa-si dozeze muscatura.
Nu-i mai da pulpe  fiindca oasele de la piciorul de pui se aschiaza si ii  pot perfora intestinul, da-i gaturi si spinari de pui . Renunta la Royal Canin fiindca nu e o hrana de calitate, e exagerat de scumpa. La acelasi pret per kg ii poti cumpara Wolf of Wilderness de la zooplus care are o compozitie net superioara.Am hranit o perioada de cateva luni un pui abandonat pana am gasit pe cuneva care sa-l adopte si i-a mers extraordinar de bine, ii lucea blana de parca era spalat si periat proaspat. Uite compozitia sortimentului cu adaus de carne de cerb

Ingrediente:
carne proaspătă de pui (41 %), bucăți de cartofi (uscați), proteine de pasăre (16 %, parțial uscate, incl. hidrolizate), proteine de cerb (4 %, uscate), pulpă uscată de sfeclă (dezaharisită), semințe de in, grăsime de pasăre, drojdie de bere (uscată), clorură de sodiu, ouă (uscate), fructe de pădure (0,3 %, uscate: merișoare, boabe de soc, zmeură, coacăze), plante (0,2 %, uscate: pelin, sunătoare, frunze de urzică, mușețel, coada șoricelului, podbal, rădăcină de păpădie), extract de drojdie (uscat, = 0,2 % beta-glucan și mannan-oligozaharide), mere (uscate), cicoare-inulină (0,1 %), ulei de somon, ulei de floarea-soarelui
Si uita-te si pe sacul de Royal ca sa vezi diferenta.

#14
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Salut ! In primul rand o sa ai nevoie de rabdare , apoi de cunostinte minime de dresaj .
Intre 6-7 luni pana la 1 an e perioada grea si pentru cei care au crescut cainele de mic .
E ca un copil cu multa energie , de multe ori la varsta asta schimba si dintii deci alt stres pentru catel , in plus e un catel semi salbatic .
In primul rand va trebui sa inceapa sa aiba incredere in tine si asta nu se rezolva cu palme .
Incepe prin a te juca cu ea si in timp vei stabili niste limite . Lucreaza mult cu recompense .
Cu lesa e obligatoriu sa o inveti cat mai devreme altfel va fi mult mai greu in timp .

#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
In primul rand e metis, deci nu e caine lup.
2. Nu ai de unde să știi ce stres a îndurat până acum.
3. Sunt mari șanse să nu te recunoască de stăpân. Poate o va face, poate nu.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
O ai doar de o luna si e si puiandru, are multa energie de consumat. Acum 10 luni am adoptat o catelusa shitzu cu 5 pui nou nascuti a unei vecine decedata brusc. I-au trebuit 6 luni sa ma accepte ca stapan. Deci ai rabdare si cauta sa-i castigi increderea. Fara batai dar atunci cand exagereaza cu muscatul foloseste metoda cu ciupitul urechii. Alt mod de a-i arata ca o dezaprobi e sa marai la ea cu ton gros. E comic dar e un caine care nu a interactionat cu oamenii pana acum si nu va reactiona la NU sau “ Nu-i voie”. Trebuie sa comunici pe limbajul ei si concomitent sa o inveti si comenzi noi cu ajutorul recompenselor.

#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006

View PostAlecsandru010, on 12 septembrie 2020 - 08:17, said:

Scuze ca-ti deturnez topicu', da' am si io una mai mica(corcita cu carpatin, zicea ala de la care am luat-o) decat a ta cu vreo 2 luni.. pe mine ma terorizeaza cu rosu' tuturor lucrurile pe care nu ar trebui sa le roada si cu saritu' (si muscatu') pe mine si pe alti oameni.

Am invatat-o cat de cat sa faca 'sezi' si 'culcat'.. da' chiar si asa, pana isi aduce ea aminte ce tre' sa faca, tot mai sare  o data-de doua ori pe mine(si are niste gheare al dracu' de nenorocite, chiar si la varsta asta).. io zic ca tre' sa mai am rabdare, pan' se face oleaca mai mare. Zic bine?

Si sa vi-o si prezint.. Posted Image
[ https://i.postimg.cc/t4fhcz8c/IMG-20200730-WA0000.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa era acu' doua luni. A se observa "ghearele" din dotare. Arme de care doresc sa ma feresc in viitor!

Cand sunt mici au ghearele ascutite, n-o sa fie asa toata viata. Lucreaza cu recompense, sa invete ce vrei si ce nu vrei de la ea. Da-i chestii de ros. Eu ii dadeam oase mari de vita, capete de femur cat pumnul, care nu se sparg in aschii. Cred ca a ros un camion din alea in 13 ani.
Fara oase de pui!

Edited by cumparator, 12 September 2020 - 20:09.


#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,569
  • Înscris: 11.03.2006

 BloodRa, on 12 septembrie 2020 - 12:08, said:

In primul rand e metis, deci nu e caine lup.
2. Nu ai de unde să știi ce stres a îndurat până acum.
3. Sunt mari șanse să nu te recunoască de stăpân. Poate o va face, poate nu.

Nu conteaza in nici un fel ca e metis. Am o maidaneza mica luata acum 8 ani de pe strada. E cel mai tare caine, mult mai caine decat cel de rasa. N-am dresat-o nici o secunda, dar face tot ce ii zic, intelege din tonul vocii si gesturi si are incredere in mine 100%.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate