Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

IRIS Cristi Minculescu & Valter & Boro - Subteran

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Parazitii ii auzeam pe la colegi.
De Loreena am aflat din intamplare.

A fost la noi de revelion aia cu "Lord of the dance" si prietena mea de-atunci m-a pus sa caut o piesa de-a lor pe net. M-am chinuit vreo 5 ore s-o copii ca mergea internetul f. prost pe vremea aia. Si s-a dovedit a fi piesa gresita.
Gresita pentru ea, potrivita pentru mine. Am descoperit o comoara muzicala. Piesa era Santiago (Loreena) si eu cautam piesa Gipsy de la Flatley de fapt, faina si aia.
Titlul era gresit , dar tagul winamp era corect asadar am cautat apoi tot ce s-a putut despre Loreena.
Loreena e numitorul nostru comun in familie, toata lumea o iubeste. Prima fata (11 ani acus) a auzit-o de mii de ori in burtica la ma-sa.

Edited by maccip, 11 September 2020 - 17:21.


#38
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
La mine a adus-o un coleg si bun prieten, intre timp stabilit peste balta. Care la un moment dat mi l-a dat pe Ray Lamontagne. Ma opresc aici, ca acusi ne dau ban, kick, smack in the face, ca am hijack-uit topicul.

#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmaccip, on 11 septembrie 2020 - 16:18, said:

Iris are numai coveruri, nu stiu daca au ceva al lor.
Mai taie din ele... :)

Iris trebuie perceputi intr-un context, ce au reprezentat ei mai ales in perioada comunista. Ca au imitat stilul trupelor din vest, asa e, dar de aici pana la a fura piese e cale lunga. Din punctul meu de vedere e o trupa care suna bine live (am fost la vreo 10 concerte probabil pana acum, inclusiv in cluburi mici), de exemplu Iris 20 de ani sau Athenaeum sunt live-uri chiar faine. Inainte de revolutie nu eram fan, ascultam rock romanesc si inainte dar mai soft (Holograf, Compact, Phoenix, etc ... ) ... dar dupa m-au convins sa devin fan cu "Luna Plina" si live-urile de mai sus (plus concertele la care am fost prin anii '90, prin Costinesti) ... insa ascult cu placere oricare dintre albumele dinainte de revolutie si acum (Iris I-III) sau cele de pana in anul 2000 ... dupa nu prea am mai urmarit albumele noi.

View Postmaccip, on 11 septembrie 2020 - 16:56, said:

OK, piesa o stiu de la Goran Bregovici, dar se face ca nu o stiu pe cea plagiata de la Phoenix.
O piesa traditionala-populara nu are cum sa fie "plagiat". E un cantec popular, cantat si de Bregovici. De altfel Bregovici are o gramada de piese populare in repertoriu, necompuse de el, nu e nimic rau in asta ...

#40
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Wait, wait. In spatiul sarbesc nu trebuie sa explici Jovano, Jovanke, acolo au crescut cu ea. Cand vii peste Dunare insa si scoti un album, pui piesa si nu zici nimic, ci lasi lumea sa se entuziasmeze de cat de bine ai facut tu o piesa "sarbeasca" lucrurile stau un pic diferit. Nu te costa nimic sa spui ce si cum.

Edited by xml, 11 September 2020 - 17:33.


#41
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu am fost la ei la concert de-i invatasem pe de rost miscarile lui Walter.
In perioada 2000-2005 cred ca i-am vazut de zeci de ori.

Dar tot in perioada aia erau si altii care duceau niste concerte fenomenale. Timpuri noi erau no1. apoi Cargo. Chiar si Taxi au adaptat piesele intr-un mod foarte adecvat pentru o audienta din zona metal.
Iris erau pur si simplu plictisitori si repetitivi.
Si n-am incredere ca ar fi compus ei ceva. Am descoperit de-a lungul timpului prea multe melodii furate ca sa mai cred ca au ceva de-a lor. Probabil ca au luat de pe la trupe mai obscure.

Ca sa nu mai zic de versuri. Ultimele albume absolut de 2 lei. Baloane de sapun in vant, parul tau, ochii tai, vrejeli de 2 lei.
Stiu ca e considerata o trupa mare. Au fost ceva de capul lor pana la un punct, dupa cum am zis albumul 3 il ascult si acum cu placere. Merge intr-o decapotabila, nu situ de ce mi se pare un album de drum lung si vant in par. Sau pe motocicleta.

View Postutopium, on 11 septembrie 2020 - 17:31, said:

O piesa traditionala-populara nu are cum sa fie "plagiat". E un cantec popular, cantat si de Bregovici. De altfel Bregovici are o gramada de piese populare in repertoriu, necompuse de el, nu e nimic rau in asta ...
N-am zis eu de piesa asta.
Cat despre n-are cum sa fie plagiat, mai taie tu din ele, da-le dracu.
Mugur de fluier e plagiata. Si mai e una, din pacate nu o stiu acum, dar am descoperit-o la un moment dat din pura intamplare. Deci -> nope! Nu asa.
Nu pui ghilimele, e plagiat. N-au pus ghilimele. Nu zic de piesa asta ce-o canta si Goran. De fapt am spus daca esti atent ca nu o stiu pe cea de la Phoenix, ca atare n-aveam cum sa-i acuz eu pe piesa asta.

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmaccip, on 11 septembrie 2020 - 16:57, said:

Uite ca m-a ajutat google
Asemanarea e clara, dar tehnic vorbind nu cred ca poate fi incadrata la plagiat, ca nu sunt aceleasi note. Iar Mugur de Fluier suna oricum mult mai bine Posted Image Si in general e un album foarte fain.

View Postxml, on 11 septembrie 2020 - 17:33, said:

Wait, wait. In spatiul sarbesc nu trebuie sa explici Jovano, Jovanke, acolo au crescut cu ea. Cand vii peste Dunare insa si scoti un album, pui piesa si nu zici nimic, ci lasi lumea sa se entuziasmeze de cat de bine ai facut tu o piesa "sarbeasca" lucrurile stau un pic diferit. Nu te costa nimic sa spui ce si cum.
Scrie pe album: "Cântec popular macedonean, aranjament de Nicolae Covaci (1999)" ... ce vrei mai mult de atat?

Edited by utopium, 11 September 2020 - 17:53.


#43
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,796
  • Înscris: 26.01.2010

View Postndor, on 11 septembrie 2020 - 16:49, said:

Dar ce sa vezi , nu era nici AC/DC si nici Angus Young .
Era un alcoolic pe nume Minculescu care se credea  buricul cantaretilor rock din Ro.
Un nobody ! Asta asa , ca sa fim indulgenti.
Ideea la Iris e ca li s-a facut mai multa reclama decat meritau.
Pe principiul ca trebuie sa avem si noi falitii nostri . Fie vorba . Adica aia au AC/DC si noi n-avem nimic pe genul asta ?!

Ce sa vezi , eram ironica si nu ti-ai dat seama.
Daca era un fan Iris poate ar fi fost mandru sa fie scuipat de Cristi. Asta nu inseamna ca sunt de acord cu genu asta de comportament.
Stii vorba aia romaneasca ca nu te caci in gusturile oamenilor ? Fix asta faceti voi acum.
Ideea e ca exista persoane carora le plac anumite formatii si nu o sa-si schimbe preferintele in functie de ce spun haterii formatiilor respective .

#44
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmaccip, on 11 septembrie 2020 - 17:39, said:

Dar tot in perioada aia erau si altii care duceau niste concerte fenomenale. Timpuri noi erau no1. apoi Cargo.
Sigur, nimeni nu contesta asta ... dar pe stilul de rock Iris nu mai era vreo trupa majora. Si eu sunt fan Timpuri noi si Cargo. Si acum imi pare rau ca am pierdut CD-ul "De regiune superior", mai am doar coperta ... si tembelii astia din ziua de azi de la casele de discuri nu le mai scot din nou si nu le pun nici pe Deezer/Spotify. Adica ma forteaza sa ascult din surse neoficiale sau la calitate indoielnica pe Youtube.

Edited by utopium, 11 September 2020 - 17:54.


#45
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postutopium, on 11 septembrie 2020 - 17:49, said:

Scrie pe album: "Cântec popular macedonean, aranjament de Nicolae Covaci (1999)" ... ce vrei mai mult de atat?
Fair enough. N-am vazut. Am auzit doar la radio piesa fara mentiuni (drept e ca nu prea se fac) si am vazut o multime de persoane entuziasmate (nici ei habar nu aveau ca nu e piesa Phoenix).

#46
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View PostNoua_pe_site, on 11 septembrie 2020 - 17:52, said:

Stii vorba aia romaneasca ca nu te caci in gusturile oamenilor ? Fix asta faceti voi acum.

Deci ce sa vezi ,ca nu despre gusturi e vorba in discutia asta , ci despre un alcoolic care are impresia ca e cantaret .
Asta este parerea mea .

#47
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View Postutopium, on 11 septembrie 2020 - 17:52, said:

Si eu sunt fan Timpuri noi si Cargo.
Ce varsta ai?

View Postutopium, on 11 septembrie 2020 - 17:49, said:

Scrie pe album: "Cântec popular macedonean, aranjament de Nicolae Covaci (1999)" ... ce vrei mai mult de atat?
Despre ce piesa e vorba, chiar nu-mi dau seama.

#48
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postadisz, on 11 septembrie 2020 - 15:55, said:

Pai s-a intamplat ca la intrunirea respectiva am apucat aproape de scena si badaranul la un moment dat a inceput sa scuipe pe noi,acompaniat fiind mai apoi si de trupa,mai putin basistul,ca ala era legat de scule.
Si ca final,au aruncat si cu o galeata de zoaie pe noi,asta bonus ca i-am acceptat flegmele.
Cum adica sa va scuipe, dar ce ati facut?
Si de unde galeata de zoaie?

#49
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

View PostTehnicianul090370, on 11 septembrie 2020 - 14:57, said:

Melodia suna foarte bine!
Pentru tine
Tiparusul asta nu mi-a placut niciodata

#50
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmaccip, on 11 septembrie 2020 - 19:16, said:

Ce varsta ai?
Suntem din aceeasi generatie se pare daca ce ai in profil e corect ...

View Postmaccip, on 11 septembrie 2020 - 19:16, said:

Despre ce piesa e vorba, chiar nu-mi dau seama.
Iovano ...

View PostAldulescu, on 11 septembrie 2020 - 19:29, said:

Cum adica sa va scuipe, dar ce ati facut?
Si de unde galeata de zoaie?
Probabil copiau comportamentul altor vedete internationale ... se practica chestia asta la diverse concerte, mai ales "shock rock" ... Alice Cooper era celebru ca arunca cu galeti de sange (fals) pe public.

#51
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Bai, ce-i harmalaia asta aici ?
Muzica nu se discuta, muzica doar se asculta.
Punct.
Va place sau nu va place Iris, ca a plagiat sau nu a plagiat pe nu stiu cine, ca unora le place nu stiu ce formatie/cantaret pentru altii conteaza fix cat negru sub unghie.
Polemicile astea nu se vor termina niciodata iar topicul asta nu este despre unii sau altii, ci fix despre melodia din titlu.
Pentru alte comentarii aveti alte topicuri.

#52
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Aia-i clar , mai ales ca e exclusiv chestie de gust. De exemplu Pe Bittman nu-l suport, era sa ne paruim pe la bastion in Timisoara acum vreo 20 de ani, era muci, i-am oferit o bere, apoi a aruncat cu doza goala dupa noi, bai, 'tu-ti mortii ma-tii, a venit after sa-si ceara scuze ca plm....Cu toate astea ascult Holograf, nu-mi interzic melodii doar ca nu-mi place stilul de viata al trupei.

#53
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Fix despre melodie, subiectiv dar on topic: subțirică, nu se remarcă prin nimic, iar solistul e și mai slab decât în urmă cu 30 de ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate