Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

IRIS Cristi Minculescu & Valter & Boro - Subteran

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostTehnicianul090370, on 11 septembrie 2020 - 14:57, said:

Melodia suna foarte bine! Iris si Cristi Minculescu au scris istorie in rock-ul romanesc!
Valorile n-au moarte!


Suna foarte bine si foarte IRIS. Mi-a trezit amintiri placute
Iris e formatia mea de suflet Posted Image

#20
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Cred ca Minculescu merita un premiu pentru guristul care reuseste sa cante cu gura inchisa . Daca te uiti la el cand canta , scrasneste si din dinti pana scoate un sunet .
Daca si asta-i cantaret ...
In rest , vodca sa traiasca .

#21
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016

View Postadisz, on 11 septembrie 2020 - 15:55, said:

badaranul la un moment dat a inceput sa scuipe pe noi

Pai prin acest gest si-a aratat "valuarea", nimic nu stii, n-ai cultura muzicala ca initiarorul. Ce poate fi mai gratios decat cineva care scuipa? Dar poate initiatorului ii place sa fie umplut de valori, ce stim noi, cei fara de cultura muzicla si fara multe scoli de muzica? Poate la scolile de muzica te invata si cum sa scuipi pe public.

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007

View Postericmario, on 11 septembrie 2020 - 14:59, said:

Până am aflat că e doar un cover...
Iris are numai coveruri, nu stiu daca au ceva al lor.
Asta e de fapt motivul pentru care nu-mi plac nici mie. Adica simt ca m-au inselat.
Puteau sa scrie cover pe caseta, dar n-au scris.

Dar imi place si acum albumul 3, desi stiu ca toate sunt furate.

#23
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View Postadisz, on 11 septembrie 2020 - 15:55, said:


Daca ar fi scuipat pe mine chitaristul de la AC//DC,nu stiu cum il cheama,zi tu tehnicene,,ca tu ai cultura vasta in domeniu,n-as fi zis nimic.Din contra as fi cerut si un bis Posted Image

Daca erai la concert AC/DC ai fi venit aici si ai fi povestit cat de mandru esti ca te-a scuipat Angus Young ? :D

View Postmaccip, on 11 septembrie 2020 - 16:18, said:


Dar imi place si acum albumul 3, desi stiu ca toate sunt furate.

Asta e tot ce conteaza !
Iti place sau nu-ti place. Nu iei la puricat cine ce a facut cand si cu cine ca asa risti sa-ti amintesti ca Elvis era un drogat afemeiat but he's still the King , ca Freddie Mercury era homosexual si ca Michael Jackson ar fi fost pedofil. Cu toate astea , toti cei pe care i-am enumerat au fost si inca raman regi.

View PostBombalurina, on 11 septembrie 2020 - 16:18, said:

Pai prin acest gest si-a aratat "valuarea", nimic nu stii, n-ai cultura muzicala ca initiarorul. Ce poate fi mai gratios decat cineva care scuipa? Dar poate initiatorului ii place sa fie umplut de valori, ce stim noi, cei fara de cultura muzicla si fara multe scoli de muzica? Poate la scolile de muzica te invata si cum sa scuipi pe public.

Is curioasa , care e formatia ta preferata sau cantaretul preferat ? :D

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce chestie! Iris s-au desparit acum vreo doi ani. Probabil ca urmare a unor neintelegeri legate de bani?! Intre timp s-au format doua trupe si avem: Iris-Nelu Dumitrescu si Iris-Cristi Minculescu, Walter si Boro. Asa se si numesc.
https://www.mediafax...e-iris-19307135

Edited by MembruAnonim, 11 September 2020 - 16:36.


#25
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016

View PostNoua_pe_site, on 11 septembrie 2020 - 16:31, said:

Is curioasa , care e formatia ta preferata sau cantaretul preferat ? Posted Image

Manelele ie veata mea.

#26
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostBombalurina, on 11 septembrie 2020 - 16:36, said:

Manelele ie veata mea.

La cat de urat vorbesti de Cristi sa moara dusmanii mei pe muzica lu' IRIS daca nu te cred :D

View PostMembruAnonim, on 11 septembrie 2020 - 16:35, said:

Ce chestie! Iris s-au desparit acum vreo doi ani

Nu conteaza de ce s-au despartit cert e ca nu mai e IRIS care a fost ....asta e prima melodie care mi-a ridicat nivelu' adrenalinei si mi-a amintit de formatia care imi placea

#27
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cred ca ascult o paleta destul de larga de muzica, iar segmentul rock ocupa o parte importanta. Si am observat ca atunci cand apreciem o trupa sau un solist vocal o componenta foarte bine reprezentata si totodata foarte subiectiva este legata de experienta noastra cu o trupa, un solist, o piesa. Ne-am indragostit pe cine stie ce piesa, am tras chefuri memorabile cu alta, am ascultat ca nebunii impreuna cu prietenii alta formatie in urma cu nu stiu cati ani, etc. Pe chestia asta suntem gata sa "juram" ca Xulescu este un mega-solist sau Yulestii sunt o mega-trupa. Asta e orice numai evaluare obiectiva nu.

Cred ca daca vrem sa ne dam cu parerea despre o trupa e bine sa o ascultam acum, pentru prima data si sa vedem daca ne spune ceva. Fara emotiile adolescentei, fara nimic altceva. Cat de obiectiv se poate.

Eu unul am fost foarte dezamagit sa vad cat tam-tam a facut "De vei pleca" si ce de figuri surprinse erau in jur cand le spuneam "bine bine, dar 'We wish you well', Whitesnake, nu va spune nimic?'. Sau "Iovano" a lui Covaci/Phoenix, care e clar "Jovano, Jovanke" de la Leb i Sol, etc., etc. Mi-au placut, in adolescenta, Trenul fara nas, Pe ape, Strada ta, etc., am dansat cu fete pe Noaptea, etc. Cu timpul insa nu prea m-au mai interesat. Comparativ cu ceilalti pe care-i ascultam atunci (Metallica, Megadeth, Accept, Wasp, Iron Maiden, AC/DC, Scorpions, Def Leppard, Led Zep pe de o parte si Dire Straits / Sting / Eric Clapton / BB King, etc. pe de alta) au inceput sa mi se para tot mai slabuti. Iar Compact mi-a placut si mai putin, cred ca m-a interesat o piesa sau doua. Mi-au placut clar mai mult Cargo si Holograf, in special pentru ca atat Kempes cat si Bittman mi s-au parut, ca performante vocale, peste Minculescu si ... Ciuci cred ca era pe albumul ala la Compact.

Dar asta-s eu, asta mi-a placut mie, e cat se poate de ok ca altora sa le placa altceva. Oricum nu i-am pus, nicunul dintre noi, pe nu stiu cati solisti vocali sa dea teste sa vedem de ce sunt in stare.

Inca o chestie: corzile vocale nu prea tin, odata cu varsta, mai ales la rockeri. N-au cum. Si nu e doar de la whisky si de la tutun, ci si de la CNP. Mai ales de la CNP.

Pace.

#28
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

View PostNoua_pe_site, on 11 septembrie 2020 - 16:31, said:

Daca erai la concert AC/DC ai fi venit aici si ai fi povestit cat de mandru esti ca te-a scuipat Angus Young ? Posted Image

Dar ce sa vezi , nu era nici AC/DC si nici Angus Young .
Era un alcoolic pe nume Minculescu care se credea  buricul cantaretilor rock din Ro.
Un nobody ! Asta asa , ca sa fim indulgenti.
Ideea la Iris e ca li s-a facut mai multa reclama decat meritau.
Pe principiul ca trebuie sa avem si noi falitii nostri . Fie vorba . Adica aia au AC/DC si noi n-avem nimic pe genul asta ?!

#29
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Singurul cover pe care l-au recunoscut Iris a fost dupa o melodie de-acelor de la Thin Lizzy "Sa nu crezi ce-ti spun acum, Vorbele sunt nustiucum". Cred ca au si scris pe album ca melodia e un cover. Dar restul? Nope!

Si Phoenix a plagiat dupa nustiucare ,nu mai stiu.
De aia cred ca cea mai buna trupa romaneasca a fost Negura Bunget. N-au copiat de la nimeni, au fost originali, au laitmotivuri sonore pe care nu le-am mai intalnit niciunde, dar si o filozofie coerenta in ceea ce privesc versurile, nu tocmai specifica genului de muzica in care au activat.

Zic despre Negura Bunget cei de dinainte de a se desparti, dupa aia nu mai stiu ce-au facut, au inceput sa cante muzica despre vitejii daci, dracu stie, nu i-am mai ascultat.

Edited by maccip, 11 September 2020 - 16:52.


#30
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005

View Postmaccip, on 11 septembrie 2020 - 16:51, said:

Si Phoenix a plagiat dupa nustiucare ,nu mai stiu.
Leb i Sol, cel putin, am spus mai sus. Iovano. Care e un vechi cantec macedonean.

#31
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007

View Postxml, on 11 septembrie 2020 - 16:53, said:

Leb i Sol, cel putin, am spus mai sus. Iovano. Care e un vechi cantec macedonean.
OK, piesa o stiu de la Goran Bregovici, dar se face ca nu o stiu pe cea plagiata de la Phoenix.
Sunt si altele, i-am descoperit odata din intamplare, dar nu stiu acum ce piesa au plagiat si pe cine.
Parca chiar si Mugur de fluier e plagiata.

#32
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Corect. Si eu am auzit-o prima data la Bregovic, pe urma la Leb i Sol si abia dupa aceea la Phoenix.

#33
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Uite ca m-a ajutat google
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BdalBvgNAxI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Ouch. Asta n-am stiut-o. Desi ascult Jethro Tull, nu le-am ascultat catalogul intreg. Shit. Nasol.

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007

View Postxml, on 11 septembrie 2020 - 16:56, said:

Corect. Si eu am auzit-o prima data la Bregovic, pe urma la Leb i Sol si abia dupa aceea la Phoenix.
Iti dai seama ca cei care au plagiat melodii cand credeau ca nimeni niciodata n-or sa-i descopere, au plagiat si multe altele cvazinecunoscute care s-au pierdut in negura timpului.

O astfel de melodie am descoperit-o din intamplare plagiata de Phoenix, dar nu mai stiu acum. Google nu ma ajuta. Au plagiat o piesa a unei trupe obscure pe unul dintre ultimele albume, cred ca ala cu Umbra Marelui Urs.

Dar cea mai spectaculoasa plagiatura mi se pare cea a lui Parazitii care au luat "Tango to Evora" de la Loreena Mc Kennitt si au facut-o rap.

Le-am stiam pe-amandoua si nu realizam ca-i aceiasi linie melodica pana odata cand mi-a picat fisa. Am cautat pe net si plagiatul era cunoscut.
Uite aici Tango To Evora, o melodie superba cantata de o femeie superba care a invatat abia pe la 30 de ani ca poate sa cante.
Parazitii nici nu merita amintiti.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OCz2TsxNmbo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Multumesc, o stiu pe Loreena, imi place mult. Si-mi place si ce versuri are. Din "The Highwayman" am invatat ce inseamna "rapier" in romana. Si m-a obsedat vocea tipului din Prospero's speech. Dar Parazitii nu ascult deloc, nu facem click. Sap sa vad daca ma prind de ceva la umbra marelui urs.

L.E.: In afara de Iovano, Iovanke nu-mi suna nimic cunoscut.

Edited by xml, 11 September 2020 - 17:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate