Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Dezinfectia si dezinsectia.

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Black66, on 11 septembrie 2020 - 19:23, said:

Inainte ca TU sa te dai mare pe forum si sa iei pe altii la misto  trebuia sa te uiti mai intai la cel care a pus intrebarea, la ce avea nevoie (acreditare persoana fizica utilizare substante periculoase pt oameni ) si la faptul ca nu e in stare sa faca 2 calcule simple de matematica.

Eu nu-ti inteleg interventia

A venit cineva sa intrebe pe forum cum sa raspunda la oi intrebare pusa cu fundul de cei incompetenti care sunt pusi sa-i invete pe altii
Aceasti cineva a spus ca VREA SA I SE EXPLICE, deci eu inteleg, "bai ametitilor, EU VREAU SA STIU!!!!"

Tu ce zici, arat eu ca imi trebuie reputatie de om de stiinta pe S/Pedia????
Daca nu arat, de unde a reiesit ca "ma dau mare"?
Cu ce iau pe altcineva la misto care el face misto de cel care a pus o intrebare, probabil ca fara sa stie nici el cum se calculeaza

Repet, interventia ta a insemnat numai flame pentru mine si pentru cel care a pus intrebarea

Apoi testul cu "detaliile tale" nu-s interesante.
Deci revin, ce vrei sa transmiti?

#20
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Numai contre si contre .
Ce stiu eu este ca din dezinsectie si delatizare se CASTIGA BINE . BINE DE TOT . Treaba este ca dureaza putin pina te stie lumea si trebuie sa dai putin din coate sa faci oferte peste tot pe unde apuci si astepti sa fi contactat . Stiu persoane care sau realizat pe viata din aceasta indeletnicire . Cistiga intr-o zi cat alti in 5 ani de munca si nu este cine stie ce bataie de cap . Se plimba cu vermorelul si da cu solutie . De munca nu este continuu zi de zi DAR ca si aici este concurenta .

#21
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Vezi ca esti grabit in a citi printre randuri si nitel arogant, ,,detaliile,, sunt ale userului care a intrebat si nu ale mele.

Inca odata , inainte de a sari cu comentarii si sfaturi mai uita.te si cine le posteaza.

Cand are 4k de postari pe sute de subiecte care nu au in comun decat pierderea de timp sau ,,datul cu parerea,, caci din fericire inca nu e posibil spartul semintelor wifi, iar el nu e capabil sa faca un simplu calcul matematic si apeleaza la forum in loc sa caute pe internet solutia matematica sau sa invete cu adevarat , tu vii cu solutia mura.n gura crezand ca faci o fapta buna. Acum pe moment ii este de ajutor, peste 1 saptamana va fi autorizat de stat sa utilizeze substante posibil letale pt oameni.
In vreme de pandemie cand sunt peste tot angajati ai statului cu atomizorul in spate sa igienizeze spatii publice si private, pe o groaza de bani publici, uite ca o sa.mai fie inca unul in plus cu un rahat de curs,  cu zero cunostinte de matematica (nu mai vb sa inteleaga si chimie, fizica, etc)

Fii sincer cu tine, ai permite unuia din asta sa.ti intre pe casa scarii cu dezinfectia ???

Dar la aspectul asta nu ai ajuns, de prea bun samaritean ce esti.

Edited by Black66, 11 September 2020 - 20:21.


#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
"Stiu persoane care sau realizat pe viata din aceasta indeletnicire ."
Cu siguranta au lucrat pe termen scurt ei efectiv cu vermorelul...sunt unele substante din clase foarte periculoase , concentratii mari care praf fac plamanii plus ca sunt foarte cancerigene - si-au facut firma, au bagat un gibon cu pompa in spate si 2378lei/luna plus prime si ei au luat 70-100lei/apartament x 45 apartamente intr-un bloc cu 3 scari sau unul cu o scara turn e in jur de 4000lei in maxim 6 ore de munca avand in vedere ca acum exista pompe cu acumulator ce duce in jur de 20 plinuri .
Poti sa ai mama mastilor ca trece , eventual tub de oxigen ca scafandri Posted Image
Vine unul la noi intr-o locatie cu multe apartamente de vreo 4 ani , el , patronul Skoda superb , imbracat frumos , dosar cu pv incheiat , stampilat, indosariat si nea Mitica vine cu un scuter , cu o salopeta alba de hartie pentru rigipsari , uscat saracul ca o stafida , un ten pamantiu , o tusa cu haraiala din plamani de cand intra in subsolul tehnic mi-e frica, ascult permanent sa aud ca misca sa nu cada pe acolo , ce mai, ii mai dai un telejurnal si gata .

Edited by ldpe, 11 September 2020 - 20:24.


#23
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Nu contest ca substantele sunt periculoase dar cind da cu vermorelul nu foloseste nimic , niciun fel de masca . La inceput lucra si inprastia substantele si de suprafete mai mici pina au inceput sa-i cunoasca lume . Lucreaza pe baza de contract de prestari servicii . Le merge asa de bina incat acum refuza lucrari mici de citeva sute de metri patrati .

#24
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 19.11.2006
Reformulez, poate ajută:

dacă pe soluție scrie 2% înseamnă că la 100 l apă pui 2 litri de soluție,
dacă ai un vermorel de 10 l ( să zicem)
atunci împarți la 10 cantitatea de soluție, care va fi = cu 200 ml la 10 l / apă.
Și așa mai departe....

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017

 71cristian, on 11 septembrie 2020 - 20:30, said:

cind da cu vermorelul nu foloseste nimic , niciun fel de masca .
Sti cum e ? in prezent banul castigat ii incetoseaza mintea , e la o varsta la care daca da cu pumnul pica taurul jos , e , astea in curand trec si ramane boala ...
Ataca lent dar sigur .
Parerea mea ca inafara de cat sa ia pe metrul patrat ar trebui sa se preocupe si de protectia munci sau este suficient sa-si ia o zi libera si sa mearga la spitalul de pneumoftiziologie si sa stea pe o banca sa priveasca .

#26
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Au o teorie ca daca traieste cu 10 ani mai putin , macar sa-si inplineasca visurile si sa-si permita orice . Si chiar i-si permite !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu credeam vreodata ca din delatizare se gistiga asa . Si ce este interesant ca nu este munca multa .

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 Black66, on 11 septembrie 2020 - 20:15, said:

Fii sincer cu tine, ai permite unuia din asta sa.ti intre pe casa scarii cu dezinfectia ???

Nu!

Sunt sincer tot timpul
Dar nu as permite lui ci nimanui
Deja am avut probleme cu vecinii care au acceptat insecticid si au murit albinele si veveritele cu pui de pe langa mine..

Eu cred ca redbotosu a invatat ceva din explicatia aia. Nu e om prost, e cam incapatanat si nu vrea sa ma creada, dar nu e prost

 Zuy, on 11 septembrie 2020 - 20:40, said:

Reformulez, poate ajută:

dacă pe soluție scrie 2% înseamnă că la 100 l apă pui 2 litri de soluție,

Nu, la 2L de concentrat pui 98L de apa.
Aia e 2%
Cum ai scris tu, concentratia e 1.96%. Nu-i departe dar nu e 2%

2L / 102L

Concentratia solutiei este concentratul  / (concentrat + apa)
In cazul asta:

2 / (100 + 2) = 2 / 102 = 0.019608.... adica 1.9608..%

Si vorbim de concentratie VOLUMETRICA sa fie si mai corect

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 dizzy88, on 11 septembrie 2020 - 16:49, said:

beau 0,5 litri de bere (o doza) cu concentratia de 5% alcool

daca-mi cumparam 2 litri de bere (la PET), ce concentratie avea berea?
concentratia berii este tot 5% indiferent de cat ai bea

#29
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 redbotos, on 11 septembrie 2020 - 13:49, said:

aia nu au invatat, sau nu au cerut explicatii ca mine, au mers dupa ureche.

la un litru trebuie 1,5%,
adica la 10 l trebuie 15%

adica 150 ml la 10 l?
Pai aici e tragedia, ca redbotos aplica proportia si la procente...adica la cantitate de 10 ori mai mare, el mareste si procentual de 10 ori acel 15%...si daca chiar face solutia asa...gata stirea TV! Posted Image

redbotos, daca te ajuta cu ceva, retine ca: indiferent de cantitatea de solutie, procentul nu se modifica...adica ramane 1.5% si la 1L si la 100L...si procentul asta de solutie concentrata e la cantitatea totala de solutie, nu la cata apa pui...(daca reusesti sa intelegi).

Edited by danpet, 12 September 2020 - 06:07.


#30
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Daca faceti solutia mai diluata crezi ca intereseaza pe cineva ?? Pune mai multa apa simai putina solutie ca si asa este scumpa . Daca n-au murit toate ginganiile te cheama iar  SI iar iei bani . Credeti ca sta cineva sa numere pureci morti . Daca totusi aveti reclamati dati vina pe solutie ca este proasta si invocati ca nu puteti so faceti mai concentrata ca mor oamenii . Pentru aceasta scuza exemple aveti inclusiv cazuri aratate la tv. Mai bine sa traiasca 2--3 gingani decit sa moara oameni. Asa fac cunostintele mele si n-au avut probleme pina acum , in schimb sau inbogatit .

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 danpet, on 12 septembrie 2020 - 06:02, said:

Pai aici e tragedia, ca redbotos aplica proportia si la procente...adica la cantitate de 10 ori mai mare, el mareste si procentual de 10 ori acel 15%...si daca chiar face solutia asa...gata stirea TV! Posted Image

redbotos, daca te ajuta cu ceva, retine ca: indiferent de cantitatea de solutie, procentul nu se modifica...adica ramane 1.5% si la 1L si la 100L...si procentul asta de solutie concentrata e la cantitatea totala de solutie, nu la cata apa pui...(daca reusesti sa intelegi).

Mersi c-ai atins punctul, il recitisem azi-noapte dar am fost foarte obosit sa mai intervin

Asa este CONCENTRATIA este o PROPORTIE.

E ca la vodka
40% alcool

Asta inseamna ca intr-un litru ai 400mL alcool pur si 600mL apa
Total 1,000mL lichid, din care 400 / 1000 = 0.4 proportia de alcool

0.4 ca procent este (0.4 x 100)% adica 40%

Poti spune ca ai concentratia de 0.4, dar lumea intelege mai greu, asa ca 40% se intelege mai usor

Acum daca ai 1L de vodca, concentratia 0.4 sau 40% (care vine din impartirea alcoolului la totalul cantitatii lichidului, nu la apa, tu ai 40% alcool in lichid)
Daca ai 10L vodca asta inseamna 4L alcool in 10L lichid, concentratie (4L / 10L) tot 0.4 sau 40% (chiar si babeste nu ai cum sa ai 400% alcool in vodca).

Daca acum iei aia 10L de vodca aia si pui peste ea 10L de apa, o sa ai tot 4L de alcool (ca n-ai mai pus alcool) si 6L + 10L de apa.
Concentratia ta va fi 4L (alcool pur) / 20L de lichid = 4/20 = 0.2.
(0.2 x 100)% inseamna 20%

Pricepusi?

Odata ce "prinzi" chestiile astea, o sa-ti vina mult mai usor sa lucrezi cu proportiile

#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
ce-ai facut la examen?

#33
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019

 71cristian, on 11 septembrie 2020 - 20:06, said:

Numai contre si contre .
Ce stiu eu este ca din dezinsectie si delatizare se CASTIGA BINE . BINE DE TOT . Treaba este ca dureaza putin pina te stie lumea si trebuie sa dai putin din coate sa faci oferte peste tot pe unde apuci si astepti sa fi contactat . Stiu persoane care sau realizat pe viata din aceasta indeletnicire . Cistiga intr-o zi cat alti in 5 ani de munca si nu este cine stie ce bataie de cap . Se plimba cu vermorelul si da cu solutie . De munca nu este continuu zi de zi DAR ca si aici este concurenta .

Se castiga din parti :))) Stai linistit, ca nu e chiar asa! Si aici sunt deja "acontate" lucrarile banoase. Si cand te duci la cate un bloc o data pe an, sau si mai bine si iei si tu un 200-300 lei sau chiar mai putin...cu ce mai ramai? :)))

#34
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am fost ieri în Bacău cu șefu la examen.
L-am luat amândoi chiar neașteptat de ușor.
Am plecat la 3 dimineața la Bacău și șefu încă invata. Nu a pus geană pe geană de emoții. Oricum neam descurcat.
Știe ca e treaba serioasa, adică e conștient ca poți face bulau dacă greșești.
Sper sa nu îl dezamăgesc și am sa fac tot posibilul sa fie bine.
Pare om de treaba și transparent.
Are un termonebulizator pentru început destul de profi. Mi-la dat acasă sa îl testez. Nu am pus în el decât apa sa vad cum pulverizează. Face un zgomot asurzitor, dat ceata de apă e super.
Acoperă 4 m lungime și vreo 2 m lățime.
Am citit mult despre aparat, mai mult în engleza ca în rom nu se prea găsesc astfel de aparate.
Faptul ca împrăștie departe, ma face sa nu întru în contact cu soluția chimică.
Acum cautam o soluție care sa dezinfecteze și după 30 de minute sau o ora sa fie inofensiv.
O sa fie chemat în scoli pt dezinfecție, iar eu am copii în școală.
Bine înțeles ca o sa folosim dezinfectanti inofensivi.
Are deja 3 oferte, cam scumpe decât cei tradiționali pe clor sau baza de uleiuri sau petrol.
E solubila în apa, dar cauta ceva care sa producă și puțin fum.
Eu ma gândeam la un ulei solubil în apa, gen cele aromatice care se pun în umidificator de camera.
Nu știm dacă afecteaza compoziția chimica.
Ar fi ok sa fie și un miros plăcut, dar sa fie și eficient în dezinfectare.
Acum depinde ce dorește solicitantul, tipul de agent patogen care cred ca o sa fie covid 19 în general, mucegaiuri.
Dacă aveți ceva sfaturi, sugestii sau cunoștințe, ori exista un topic sau forum dedicat, va rog frumos sa dați de veste.
Chiar vreau sa ma implic în munca asta.
După 10 ani de motostivuitorist, unde am fost unul dintre cei mai meseriași, încep altceva.
Sunt deschis la orice și vreau sa devin și aici unul dintre cei mai buni.





#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 redbotos, on 13 septembrie 2020 - 23:00, said:

Am fost ieri în Bacău cu șefu la examen.
L-am luat amândoi chiar neașteptat de ușor.
Am plecat la 3 dimineața la Bacău și șefu încă invata. Nu a pus geană pe geană de emoții. Oricum neam descurcat.
Știe ca e treaba serioasa, adică e conștient ca poți face bulau dacă greșești.
Sper sa nu îl dezamăgesc și am sa fac tot posibilul sa fie bine.
Pare om de treaba și transparent.
Are un termonebulizator pentru început destul de profi. Mi-la dat acasă sa îl testez. Nu am pus în el decât apa sa vad cum pulverizează. Face un zgomot asurzitor, dat ceata de apă e super.
Acoperă 4 m lungime și vreo 2 m lățime.
Am citit mult despre aparat, mai mult în engleza ca în rom nu se prea găsesc astfel de aparate.
Faptul ca împrăștie departe, ma face sa nu întru în contact cu soluția chimică.
Acum cautam o soluție care sa dezinfecteze și după 30 de minute sau o ora sa fie inofensiv.
O sa fie chemat în scoli pt dezinfecție, iar eu am copii în școală.
Bine înțeles ca o sa folosim dezinfectanti inofensivi.
Are deja 3 oferte, cam scumpe decât cei tradiționali pe clor sau baza de uleiuri sau petrol.
E solubila în apa, dar cauta ceva care sa producă și puțin fum.
Eu ma gândeam la un ulei solubil în apa, gen cele aromatice care se pun în umidificator de camera.
Nu știm dacă afecteaza compoziția chimica.
Ar fi ok sa fie și un miros plăcut, dar sa fie și eficient în dezinfectare.
Acum depinde ce dorește solicitantul, tipul de agent patogen care cred ca o sa fie covid 19 în general, mucegaiuri.
Dacă aveți ceva sfaturi, sugestii sau cunoștințe, ori exista un topic sau forum dedicat, va rog frumos sa dați de veste.
Chiar vreau sa ma implic în munca asta.
După 10 ani de motostivuitorist, unde am fost unul dintre cei mai meseriași, încep altceva.
Sunt deschis la orice și vreau sa devin și aici unul dintre cei mai buni.


BIG LIKE!

Scrie daca ai probleme de calcule
Good, fii un gladiator!

#36
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 redbotos, on 13 septembrie 2020 - 23:00, said:

Acum depinde ce dorește solicitantul, tipul de agent patogen care cred ca o sa fie covid 19 în general, mucegaiuri.
Virusii nu sunt distrusi de orice dezinfectant.
Majoritatea dezinfectantelor uzuale ucid doar bacteriile.
Aia pe care-i cumparati din super-market de va dati cu ei pe maini, sa va protejati de covid, nu au nicio treaba cu covidul.

Dezinfectantele virulicide sunt profesionale, si destul de corozive majoritatea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate