Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Caut o carte

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
zalmoxis1

zalmoxis1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.05.2014
Imi cer scuze dintru inceput daca topicul meu apare ca unul inoportun sau stupid, insa m-am gandit sa incerc totusi si asta. Cred ca sunt ani de cand incerc - fara succes - sa identific o carte draga din copilarie. Am incercat tot soiul de solutii, de la sondarea in forta a amintirilor si pana la navigarea pe sute de pagini web si discutii cu persoane doxa. Din nefericire, nu-mi amintesc nici titlul, nici autorul cartii. Imi amintesc doar ca era o fictiune, o poveste (sau niste povesti) despre o calatorie intr-o tara a cuvintelor (sau a vorbelor / sunetelor) care luau forme geometrice (sau poate antropomorfe). Si cam atat Posted Image Va multumesc pentru rabdarea de a citi topicul...

#2
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.12.2011
https://www.elefant....a6-3b07e6a09170daca nu e asta cauta aici ai peste 1000 cartihttps://www.elefant.ro/list/carti/carte/carti-pentru-copii/literatura-si-fictiune

Edited by EllaBeauty, 11 September 2020 - 11:17.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Am citit, am avut rabdare.
Doar ca, n-am inteles in ce perioada a fost copilaria. Ca daca a fost prin 1800 toamna, e mai greu de gasit ceva care sa te ajute. Ai si un an/ani in care ai citit cartea? Era traducere sau scrisa de un roman?Era din zona cartilor pentru copii, sau din zona literaturii pentru toti? Cateva amanunte, ar fi binevenite pentru ca cineva sa te poata ajuta sa regasesti acea carte.

#4
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View Postzalmoxis1, on 11 septembrie 2020 - 10:58, said:

Imi cer scuze dintru inceput daca topicul meu apare ca unul inoportun sau stupid, insa m-am gandit sa incerc totusi si asta. Cred ca sunt ani de cand incerc - fara succes - sa identific o carte draga din copilarie. Am incercat tot soiul de solutii, de la sondarea in forta a amintirilor si pana la navigarea pe sute de pagini web si discutii cu persoane doxa. Din nefericire, nu-mi amintesc nici titlul, nici autorul cartii. Imi amintesc doar ca era o fictiune, o poveste (sau niste povesti) despre o calatorie intr-o tara a cuvintelor (sau a vorbelor / sunetelor) care luau forme geometrice (sau poate antropomorfe). Si cam atat Posted Image Va multumesc pentru rabdarea de a citi topicul...

Să fi fost "Gelsomino în ţara mincinoşilor" (Gianni Rodari)?

Doar că nu-i scriitor român!

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,253
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nici Naoto nu stie, nimeni nu stie.
Posted Image

Edited by maccip, 11 September 2020 - 14:02.


#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Singura carte unde ma duce gandul, desi e posibil sa n-aiba legatura cu ce vrei, e O lume intreaga de Radu Tudoran.
Imi amintesc ca intr-un capitol, intr-un trib pe tati ii chema Ha, He, Hi .... iar pe copii Aha, Ahe...... iar cand tatal murea fiul ii lua numele eliminand A-ul.

#7
zalmoxis1

zalmoxis1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.05.2014
Myshyk, multumesc pentru observatie si scuze pentru omisiuni. Cartea am citit-o pe la 10-11 ani, adica prin '88-'89. Cred ca era scrisa de un roman si nu era la sectiunea carti pentru copii.

Va multumesc tuturor pentru bunavointa!

#8
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Nu iti amintesti nici macar cum arata coperta, culoare, cartonata sau nu, numar de pagini, mici amanunte de acest fel?

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Aventurile lui Habarnam? Dar autorul nu e roman.

#10
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Caut poezia Ciupercă-Albă Împărat de Otilia Cazimir.
Mi-o poate cineva scana?
Mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate