Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Ce este sufletul?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostReactor2015, on 11 septembrie 2020 - 11:06, said:

Sufletul este suma tuturor sentimentelor, trăirilor, amintirilor, percepțiilor, etc.
Adica cu alte cuvinte, este omul :)

#20
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostFluk3, on 15 septembrie 2020 - 08:47, said:

2. Asimov, Wells, Orwell, Herbert.. nu ar fii fi avut atata inspiratie..

Bine ar fi, dacă te-ai pune și mata' la punct cu gramatica elementară a limbii române...

View Postandreic, on 15 septembrie 2020 - 10:08, said:

Adica cu alte cuvinte, este omul :)

Corect! :)

#21
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postheart_of_ice, on 16 septembrie 2020 - 00:19, said:

Bine ar fi, dacă te-ai pune și mata' la punct cu gramatica elementară a limbii române...
Parca pe mata' gramatica limbii romane te-ar ajuta in vreun fel sa ai un rationament sanatos...

De ex:

Quote

4. Normal că se va întâlni cu pisicile respective... crezi că Dumnezeu nu va ține cont la restabilirea tuturor lucrurilor de doleanțele fiecărui credincios, chiar așa de greu crezi că este pentru El?!

Dzeu pt unii este un fel de mos craciun ..uite dovada.

Edited by Fluk3, 16 September 2020 - 00:41.


#22
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostFluk3, on 16 septembrie 2020 - 00:37, said:

1. Parca pe mata' gramatica limbii romane te-ar ajuta in vreun fel sa ai un rationament sanatos...

2. De ex:

Dzeu pt unii este un fel de mos craciun ..uite dovada.

1. Măi juniorule, eu mă refeream la gramatica elementară... adică aia care ne dezvăluie nivelul de pregătire al unui interlocutor! Că așa... să repeți ca un papagal ce auzi de la alții, poate oricine! No offence!

2. Ai tu vreo dovadă concretă că este imposibilă ipoteza mea?! :)

#23
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Tataie, ar trebui sa-ti dai seama pana acuma ca gramatica elementara adica un i in minus sau in plus nu aduce nimic in plus sau in minus subiectului in discutie.
Ca tu preferi sa faci din asta subiectul propriuzis arata exact nivelul si cunosctintele la care ai ajuns (no offense) . Stai linistit, nu ma mir, cam toti crestinii cand ajung la fundul sacului ori o iau pe aia cu credinta ori te ataca cu kkturi... de ce ai face o exceptie.
Adica tu esti un papagal care repeta ce au scris altii intr-o carte veche... pt ca daca nu ai fii ai gandi pt tine... (no offense again)

Da am :
Ai tu vreo dovada concreta cum ca nu exista unicorni ...sau Klingonieni (ce vrei tu)?

#24
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Păi tocmai aia e problema, dacă tu, care nu știi să scrii corect românește și folosești varianta fii în loc de fi, da' în schimb ne dai nouă lecții de cultură generală... păi scuză-mă, da' te trimit la păscut pe aria limbii române... nu la greșeli de gramatică m-am referit, ci la alea de gramatică elementară (știi ce e aia?)... îți zic io dacă nu știi, e granița cu analfabetismul!

Deci sfatul meu e să pui mâna pe carte și p'ormă să te întorci și să ne dai nouă lecții de cultură generală (asta rămâne de văzut)!

#25
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Deci tu esti atata de infantil incat nu poti sa intelegi subiectul in discutie daca vezi un i in plus... ok.. got it. Poate mai cresti si tu cu timpu si-ti trece.

Sfatul tau sa-l dai cuiva caruia poti sa-i dai si un raspuns... la aia cu mos craciun, asta asa ca sa nu te trimit sa inveti niste reguli de logica intr-o discutie... (nu interlocutorul trebuie sa-ti demonstreze o negativa ci tu trebuie sa aduci dovezi pentru ceea ce sustii). Poate poate prinzi idea pana la urma.

#26
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
În primul al doilea al treilea și nu în ultimul rând, eu nu participam la discuția voastră, doar am intervenit să te corectez... mata', în loc să-ți faci mea culpa și să încerci să-ți îmbunătățești limbajul, dai cu mucii-n fasole... okay, dacă ăsta îți este nivelul! No offence! :)

Legat de "moș crăciun"... nu mă pot coborî la nivelul tău, sorry! :)

Edited by heart_of_ice, 16 September 2020 - 13:10.


#27
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai normal ca ai intervenit pt ca in loc sa intervii in subiectul discutiei ai intervenit exact cu mucii in fasole... pe langa... adica in gramatica... personal am vazut multa lume care mai greseste ici colo si mi se rupe, il intreb doar ce a vrut sa zica daca nu inteleg un cuvant anume pt ca prietene drag, una e sa intervii in discutie si alta e sa te bagi in seama.

Legat de mos craciun... noapte buna!

#28
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,635
  • Înscris: 22.03.2007
Duh din Duhul Sfant!

Parte din Dumnezeu, din Lumina si Izvorul Vietii, care s.a intrupat din tarana spre a.L slavi pe Dumnezeu Tatal, care ne.a creat. Ceea ce explica DEX ul, este o parte din existenta sufletului, si anume viata efemera pe Pamant: sentimentele, trairile, etc., toate sub Timpul nostru. In Imparatia Vesnica nu exista Timp, exista doar Viata fara de sfarsit, pentru cei credinciosi si osanda pentru pacatosi. Lucrurile sunt atat de simple, dar omul, cu mintea limitata, cauta raspunsuri pe care le va afla abia dupa ce va trece Styxul...

Edited by takis, 16 September 2020 - 13:30.


#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostFluk3, on 16 septembrie 2020 - 13:18, said:

Pai normal ca ai intervenit pt ca in loc sa intervii in subiectul discutiei ai intervenit exact cu mucii in fasole... pe langa... adica in gramatica... personal am vazut multa lume care mai greseste ici colo si mi se rupe, il intreb doar ce a vrut sa zica daca nu inteleg un cuvant anume pt ca prietene drag, una e sa intervii in discutie si alta e sa te bagi in seama.

Legat de mos craciun... noapte buna!
Posted Image

#30
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostFluk3, on 16 septembrie 2020 - 13:18, said:

Pai normal ca ai intervenit pt ca in loc sa intervii in subiectul discutiei ai intervenit exact cu mucii in fasole... pe langa... adica in gramatica... personal am vazut multa lume care mai greseste ici colo si mi se rupe, il intreb doar ce a vrut sa zica daca nu inteleg un cuvant anume pt ca prietene drag, una e sa intervii in discutie si alta e sa te bagi in seama.

Legat de mos craciun... noapte buna!

Am intervenit nu ca să mă bag în seamă, ci ca să te aduc pe tine cu picioarele pe pământ! Nu poți să ai pretenția să te credem pe cuvânt, în timp ce tu ești la granița analfabetismului... eu nu mă leg de greșelile din neatenție, oboseală, funcție autocorectoare, gramatici superioare etc ci doar de cele elementare, puiuțule... capisci?!

Legat de "moș crăciun", îți pot pune imaginația la lucru... dacă ai o brumă de imaginație... pentru că tot ce vezi în lumea asta, se datorează imaginației... :)

ps: n-ai recunoaște că ai greșit, nici în ruptul capului...

pps: spune-mi ce vârstă ai, poate te iert... :)

View PostXlander, on 16 septembrie 2020 - 13:57, said:


Posted Image

Ce-i Geppetto, te mânca spinarea... vezi că-i zexe prin preajmă... 108 kile de mușchi și neagră cu 4 dani la ju-jutsu... îți dă de sari în sus cu tot cu mănușile tale... :)

Edited by heart_of_ice, 16 September 2020 - 16:11.


#31
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postheart_of_ice, on 16 septembrie 2020 - 16:07, said:

Am intervenit nu ca să mă bag în seamă, ci ca să te aduc pe tine cu picioarele pe pământ! Nu poți să ai pretenția să te credem pe cuvânt, în timp ce tu ești la granița analfabetismului... eu nu mă leg de greșelile din neatenție, oboseală, funcție autocorectoare, gramatici superioare etc ci doar de cele elementare, puiuțule... capisci?!

Legat de "moș crăciun", îți pot pune imaginația la lucru... dacă ai o brumă de imaginație... pentru că tot ce vezi în lumea asta, se datorează imaginației... Posted Image

ps: n-ai recunoaște că ai greșit, nici în ruptul capului...

pps: spune-mi ce vârstă ai, poate te iert... Posted Image

Dragule nu te mai stresa, esti pe langa subiect de mult... adica "ce este sufletul"
In rest esti doar o gargara ieftina, nu stii sa argumentezi ceea ce spui si astfel te legi de orice greseala ar face cineva... pueril si lamentabil.
Tu te legi exact de ce-ti convine, indiferent ca are rost sau nu... gramatica limbii romane se discuta pe alt topic capisci ?

Pai clar, tot ce vezi se datoreaza imaginatiei si mai mult unor nevoi primordiale mascate sub forma de necesitati, dorinte samd. Problema nu era cu ceea ce vezi ci cu ceea ce nu vezi..

pps... tu ar trebui sa ierti indiferent de varsta sau alte treburi sau ca ai tu chef sau nu... am zis ar trebui, pt ca stim ca practica ne duce in niste ipostaze lamentabile.

Iete uite ce zice in cartea ta sfanta :
Matei 6:14-15

Quote

14 Dacă le iertaţi oamenilor greşelile, şi Tatăl vostru cel ceresc vi le va ierta vouă, 15 dar dacă nu-i iertaţi pe oameni, nici Tatăl vostru nu vă va ierta greşelile.

Asa ca dragule, eu nu-ti sunt dator cu nimic, ba mai mult, am si uitat ca m-ai facut analfabet.

Edited by Fluk3, 16 September 2020 - 16:32.


#32
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Din pacate, nu aprob continutul si nici maniera asta de a fi permanent nazi-grammar, asa c-am dat like la "dujman".

Nu ai nici umorul lui Mario, sa fiu sincer...ma e-ner-vezi !

#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 16 septembrie 2020 - 11:38, said:

Tataie, ar trebui sa-ti dai seama pana acuma ca gramatica elementara adica un i in minus sau in plus nu aduce nimic in plus sau in minus subiectului in discutie.
Poate că nu schimbă subiectul adus în discuție, dar în mod cert denaturează limba română și ai face bine să te corectezi, în privința asta. De altfel, nu e deloc un caz singular la dumneata. Am observat de multe ori astfel de greșeli, inadmisibile.

#34
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Da sa traiti :)
Am observat si eu ca doar pe aria de religie se pune problema gramaticii limbii romane, acu ce or avea una cu alta… Știu si eu, poate nu-i place nici lui Dzeu pocirea limbii romane…
Poate vouă va place sa va tachinați in felul asta, e de înțeles dar totuși, sa faci pe cineva cu atâta sârguința analfabet mi se pare o lipsă de inspirație.

Si daca tot avem onoarea, domnule Mario, spune-ne tu ce este sufletul.

#35
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 16 septembrie 2020 - 22:36, said:

Da sa traiti Posted Image
Am observat si eu ca doar pe aria de religie se pune problema gramaticii limbii romane, acu ce or avea una cu alta… Știu si eu, poate nu-i place nici lui Dzeu pocirea limbii romane…
Poate vouă va place sa va tachinați in felul asta, e de înțeles dar totuși, sa faci pe cineva cu atâta sârguința analfabet mi se pare o lipsă de inspirație.
Găsește dumneata un alt termen pentru o persoană care nu știe să scrie corect în limba maternă, atunci.

View PostFluk3, on 16 septembrie 2020 - 22:36, said:

Si daca tot avem onoarea, domnule Mario, spune-ne tu ce este sufletul.
Îmi pare rău, dar nu cred că doresc să reiau un dialog cu cineva care îmi insultă inteligența. Parcă ți-am mai spus, asta.

#36
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
In engleza ii spune "typo" dar in romana trebuie sa fie analfabet... asta ca sa vezi cat de înrădăcinata e frustrarea in aceasta nație :)

Un om inteligent nu s-ar simți câtuși de puțin insultat, probabil ca ți-am insultat ego-ul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate